Φιλιππίνες Φιλιππίνες

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Καλησπέρα και πάλι, διάβασα τις ιστορίες που υπάρχουν στο φόρουμ αλλά θα ήθελα τα φώτα σας. Κλείσαμε τα εισητηρια μας 11-23 (φεύγουμε 23 ξημερώματα) από Μανίλα. Δυσκολεύομαι να προσαρμόσω τις ιστορίες που διάβασα στο ταξιδι μας καθώς διαφέρουν κατά πολύ ως προς την διάρκεια. Έχω δει κάποια μέρη διαβάζοντας για τα ταξίδια που έγραψαν διάφορα άτομα στο φόρουμ όπως Μανίλα, Σεμπου, Ελ Νιντο, Μποχολ, Μπορακαι. Σε αυτό που θα ήθελα βοήθεια είναι αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει με την διαδρομή που θα μπορούσα να επισκεφτώ διάφορα μέρη ώστε να γλιτώσω χρόνο απόστασης και να μην πηγαίνουμε μπροστά πίσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όπως σου έγραψα και σε πιο πάνω ποστ, καλύτερα να επικεντρωθείς σε νησιά του ίδιου γκρουπ.
Το Ελ Νίντο είναι αυτό που δεν κολλάει με τα υπόλοιπα, όχι γιατί δεν υπάρχουν πτήσεις, αλλά γιατί δεν έχεις μέρες.
Για μένα το καλύτερο είναι από Μανίλα (εκεί προσγειώνεσαι αν κατάλαβα καλά), πτήση για Μπορακάι. Από κει πτήση για Σεμπού. Από Σεμπού φέρυ για Μποχόλ. Επιστροφή στο Σεμπού και πτήση για να επιστρέψεις Μανίλα.

Τώρα, αν θέλεις οπωσδήποτε να τα βάλεις όλα στο πρόγραμμα, τότε εγώ θα έκανα το εξής. Πτήση από Μανίλα για Ελ Νίντο (όχι Πουέρτο Πρινσέσα! θα φας μια μέρα να φτάσεις). Από Ελ Νίντο πτήση για Μπορακάι. Από Μπορακάι πτήση για Σεμπού (εδώ το Μποχόλ γίνεται ολοήμερη εκδρομή από Σεμπού για να φτάσουν οι μέρες). Και τέλος πτήση επιστροφής στη Μανίλα.

Είναι λίγο τρέξιμο και ξόδεμα χρημάτων και ωρών στα αεροπλάνα αυτό το δεύτερο, αλλά γούστα είναι αυτά.
 

Anna Pro

Member
Μηνύματα
21
Likes
160
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Ναι κάπως έτσι έχω σκεφτεί και εγώ τις δύο επιλογές μας. Λογικά θα ακολουθήσω το πρώτο γιατί για εισητηρια που κοιτάζω είναι κάπως τσιμπημενα από Μανίλα για Ελ Νιντο.

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ ακόμα μια φορά για τις χρήσιμες πληροφορίες 😊☺.
 

marianasia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπερα σε ολους ,
Σκεφτομαι να παω φιλιππινες μεσα αυγουστο και παρολου που ξερω οτι δεν ειναι η ιδανικη περιοδος για τις φιλιππινες λογω βροχων θα ηθελα τις εμπειριες σας εαν καποιος εχει παει την αντιστοιχη η κοντινη περιοδο ( ιουνιο , ιουλιος , αυγουστος σεπτεμβριος ) . Εβρεχε ? Εβρεχε ολη μερα η ηταν τυπου μπορες για 1-2 ωρες και μετα συννεφια ? Να προτειμησω παλαουαν η μπορακαι ?

ευχαριστω εκ των προτερων
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Παιδιά καλησπέρα, ιδανικές περίοδοι για να πάει κανείς Φιλιππίνες;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπέρα. Εχουμε μια γνωστή που είναι από Φιλιππίνες και συγκεκριμένα από Μανίλα και θα παει τον Νοέμβριο και μας έκανε πρόταση να πάμε μαζί της για όσο θέλουμε άρα έτσι γλυτώνουμε το ξενοδοχείο. Από τι είδα για αεροπορικά είναι γύρω στα 926€ για δύο άτομα πήγαινε έλα με την Oman. Έχετε ταξιδέψει ποτέ με την εν λόγο εταιρία? Μετά πάμε στα 1.200€ και τα 2 ατομα με την Quatar.

1) Αν τελικά πάμε πρέπει να προσέξουμε κάτι?

2) Για Παλαουάν πως ακριβώς μπορεί γίνει από Μανίλα?

3) Τι χαρτιά χρειαζόμαστε?

Θα είναι πρώτη φορά που θα κάνουμε ένα τόσο μακρινό ταξίδι και θα βγαίνουμε εκτός Ευρώπης και οι απορίες είναι πολλές αν με το καλό γίνει.
Καλημέρα ! Πολύ καλά θα κάνετε να πάτε είναι πολύ όμορφος προορισμός! Πήγα τον Αύγουστο στο Palawan. Όπως σου είπε ο συμφορουμιτης, οι φτηνες πτήσεις είναι για Πορτο Πρινσεσα για Ελ Νιδο είναι πανάκριβες. Εμείς νοικιάσαμε αμάξι και κάναμε τη διαδρομή οδικώς και δε μετανιώσαμε γιατί είναι όμορφη και βλέπεις τη φύση. Δεν είχε καθόλου κίνηση. Βέβαια ήμασταν 4 άτομα και τα έξοδα μοιράστηκαν. Επίσης εχε υπόψιν ότι στη Μανίλα αλλάζεις τέρμιναλ για Παλαουαν και τα λεωφορεία φεύγουν ανα μια ώρα περίπου (αλλιώς ταξί που κοστίζει 30€ για 10 λεπτά 😳το έχουν κάνει busssines) Οποτε φρόντισε να πας νωρίς. Συμπληρώνεις online πριν μπεις/βγεις Φιλιππινες το eTravel (αν και δε μας το συζήτησαν κάπου γράφουν ότι είναι υποχρεωτικό)
Επειδή το ψάχνω και εγώ πολύ για εκείνη την περίοδο, νομίζω πως η τιμή της Ομάν είναι εξαιρετική. Και από ότι φαίνεται μια χαρά εταιρία είναι, σαν τις υπόλοιπες αραβικές.
Για Palawan, έχει πολλές πτήσεις χαμηλού κόστους από Μανίλα. Αλλά για το Πουέρτο Πρινσέσα, στο κέντρο του νησιού. Φαντάζομαι πως εσένα σε ενδιαφέρει το Ελ Νίντο, που είναι πολύ βόρεια, 5 ώρες από το Πουέρτο με βανάκι. Απευθείας στο Ελ Νίδο έχει πτήσεις αλλά πολύ ακριβές. Τέλος, δεν χρειάζονται βίζα οι πολίτες της ΕΕ.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Καλησπερα σε ολους ,
Σκεφτομαι να παω φιλιππινες μεσα αυγουστο και παρολου που ξερω οτι δεν ειναι η ιδανικη περιοδος για τις φιλιππινες λογω βροχων θα ηθελα τις εμπειριες σας εαν καποιος εχει παει την αντιστοιχη η κοντινη περιοδο ( ιουνιο , ιουλιος , αυγουστος σεπτεμβριος ) . Εβρεχε ? Εβρεχε ολη μερα η ηταν τυπου μπορες για 1-2 ωρες και μετα συννεφια ? Να προτειμησω παλαουαν η μπορακαι ?

ευχαριστω εκ των προτερων
Καλημέρα ! Ήμουν εκεί τον Αύγουστο και ναι έβρεχε αλλά συνήθως όχι για πολλή ώρα. Μόνο τη μια μέρα έβρεχε κάνα δυωρο συνεχόμενα, είχε αέρα και είμασταν σε τουρ με βάρκα. Κρυωσαμε λίγο αλλά δε μας χάλασε το γενικό ταξίδι. Βιώσαμε την εμπειρία να κολυμπάς σε τέτοια νερά , τέτοια φύση μέσα στη βροχή είναι μαγικά 😍 Ήταν πολύ ωραία γιατί δεν είχε σχεδόν καθόλου τουρισμό .
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπερα!! Πανγκλαο που μεινατε ; Ενώ σε ποιο μέρος ; Ήταν στυλ μπορακαι; Παραλία με μαγαζιά καφετέριες κτλ ; Για μποχολ μήπως ξέρεις που αξίζει να μείνεις κ αν έχει ωραίες παραλίες ; Σκέφτομαι σεμπου μποχολ πανγκαλο σικιχορ !
Ακόμα και τότε που πήγα εγώ (2008) η Alona beach είχε εστιατόρια και καφέ στην παραλία, σαφώς λιγότερα από το Μπορακάι, βασικά ήταν ένα μικρό Μπορακάι. Χρόνια μετά φαντάζομαι θα έχει ακόμα περισσότερα, φοβάμαι μην το έχουν καταστρέψει κιόλας. Θα σου απαντήσει κάποιος που πήγε πιο πρόσφατα από μένα.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ακόμα και τότε που πήγα εγώ (2008) η Alona beach είχε εστιατόρια και καφέ στην παραλία, σαφώς λιγότερα από το Μπορακάι, βασικά ήταν ένα μικρό Μπορακάι. Χρόνια μετά φαντάζομαι θα έχει ακόμα περισσότερα, φοβάμαι μην το έχουν καταστρέψει κιόλας. Θα σου απαντήσει κάποιος που πήγε πιο πρόσφατα από μένα.
σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Για να ξέρω που περίπου να κοιτάξω !
 

Lelou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Thailand
σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Για να ξέρω που περίπου να κοιτάξω !
Καλησπερα από Φιλιππίνες! Σήμερα φυγαμε από Μποχολ. Είχαμε επιλέξει να μείνουμε σε μια συμπαθητική κατοικία μέσα στη φυση 5 λεπτά από την αλονα.Παιδια θέλω να σας πω, πως ήταν πολυ απογοητευτικά. Τα μαγαζιά είναι ελάχιστα, ο δρόμος που υποτίθεται ότι γίνεται όλο το κεφι είναι ένα πολυ μικρό πέρασμα με γυναίκες που σε κυνηγάνε, καταλαβαίνετε για τι και όλο αυτό μας κουρασε. Επίσης όλα κλείνουν πολυ νωρίς 10 έχουν ήδη μαζέψει. Ήταν κρίμα γιατί το περιμέναμε διαφορετικά. Ήρθαμε Καμιγκουιν, μετά παμε Σεμπου κ έχουμε αφήσει Ελ Νιδο κ ίσως Κόρον για το τέλος.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
654
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα !
Γύρισα προσφατα από τις Φιλιππίνες και σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά και στο νησάκι Siargao ανατολικά της χώρας! ( πτήση από Cebu με cebu pacific ή philippines airlines )! Αρχίζει να γίνεται γνωστό τα τελευταία χρόνια όποτε δεν είναι και πήχτρα από τουρίστες ακόμα! (sohoton cove , magpopongko rock pools, sugba lagoon , maasin river ) είναι κάποια από τα τοπ μέρη στο νησί !
Άνετα για 4 - 5 μέρες !
Αν οδηγάτε και μηχανάκι ακόμα καλύτερα για να μετακινήστε πιο εύκολα !
Μεγάλη ποικιλία εστιατορίων επίσης!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !! Για να ξέρω που περίπου να κοιτάξω !
Alona beach πάντως είναι αρκετά συμπαθητικά για διαμονή. Έχει εξαιρετικά μέρη για ηλιοβασίλεμα τύπου South Palms Resort με πολύ ωραίο φαγητό. Ωραία μαγαζιά για φαγητό εκτός του street food οπως το Mist και το Molly Bistro. Νοικιάζεις αμάξι με 30 ευρώ τη μέρα για man made forest, chocolate hills etc και οι βουτιές με φαλαινοκαρχαρίες είναι πολύ καλύτερο το μέρος από Cebu και με λιγότερο κόσμο.

Να κάνετε παζάρια για εκδρομή σε φαλαινοκαρχαρίες νωρίς το πρωί και μετά το μεσημέρι εκδρομή Balicasag και για ηλιοβασιλεμα Virgin island. Ζήτημα να δώσαμε 40 ευρώ το άτομο για όλο αυτό και ήταν όλη μέρα.

Και έχει το θετικό ότι στα 3 λεπτά από Alona beach είναι το αεροδρόμιο του Panglao που έχει απευθείας πτήση για El Nido, ενώ από Cebu έχει για Puerto Princesa που δεν είναι βολικό για Palawan.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.500
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom