Ιταλία Φλωρεντία Σιένα Ρώμη

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Γεια σε ολους,

Αποφασισα και γω να γραψω την ιστορια μου για το ταξιδι μου στην Ιταλια.Ολα ξεκινησαν στις 12 Δεκεμβρη οταν αναχωρησα απο το λιμανι της Πατρας.ωρα αναχωρησης 17:00 και ωρα αφιξης 13:30 με το που πλησιασα Ανκονα οπως ειναι λογικο βγηκα στο καταστρωμα με αγωνια να δω τι θα αντικρισω...πρωτη εντυπωση καλη γραφικο μερος και τα λοιπα.βγαινω απο το πλοιο και παιρνω τον δρομο που οδηγει στην φλωρεντια.(περιπου 3 ωρες ταξιδι μεχρι να πας).Οταν φτανεις στην Φλωρεντια πραγματικα αντικριζεις μια πολυ ομορφη πολη η οποια κατα την αποψη μου ειναι παραμυθενια.Μια βολτα στην πλατεια Piazza Santa Croce γυρω απο τον ομωνυμο καθεδρικο ναο καθως και στις γεφυρες που κρυβουν μια ολοκληρη ιστορια πισω τους αρκει για να διαπιστωσεις την ομορφια.Στην Φλωρεντια επισης μπορεις να συναντησεις μια απο τις μεγαλυτερες πινακοθηκες εν ονοματι Gallery Uffizi που μπορεις να δεις συγκλονιστικα εκθεματα.(ειναι κατα την αποψη μου το ομορφοτερο αξιοθεατο στην Φλωρεντια).Τελος ακομα ενα σημαντικο αξιοθεατο ειναι και ο καθεδρικός ναος της Φλωρεντίας,Santa Maria del Fiore που ειναι και αυτο ενα απο τα σημαντικοτερα αξιοθεατα...

Επομενη σταση Σιενα.Τι να πεις για τα συναισθηματα που εχεις την ωρα που διασχιζεις τα σοκακια ωσπου να βγεις στην Piazza del Campo που ειναι το ιστορικο κεντρο της πολης και εχει ανακυρηχθει το μνημειο παγκοσμιας πολιτιστικης κληρονομιας...οταν φτανεις εκει η πρωτη εντυπωση ειναι ΄wow γιατι ειναι ετσι αυτη η πλατεια΄ η απαντηση ειναι η εξης : η εκκλησια που βρισκεται εκει περιειχε πολυ χωμα το οποιο εβγαζαν στην πλατεια και επλεναν ωστε να το πουλησουν...ο λογος που η πλατεια ειναι ετσι, ειναι για να φευγουν ολα τα νερα και να κυλουν προς τα κατω στις αποχετευσεις και να μην πλημμυριζει η πλατεια.Αυτα για την Σιενα .Ααααα και κατι αλλο υπαρχει μια παρα πολυ καλη φημισμενη πιτσαρια εκει που βρισκεται στο πισω μερος της πλατειας μου διαφευγει ονομα:D

Και τωρα ηρθε η ωρα να πουμε για την ομορφοτερη για πολλους πολη.Την Ρωμη...

Παιδια σορυ αλλα τα λογια ειναι περιττα.ειναι πραγματικα η πολη που μπορει να σε κανει να ονειρευτεις να ερωτευτεις και γενικα να σου γεννησει απειρα συναισθηματα!Παντου βλεπεις μαγαζια,καφε,κοσμο,πλατειες,συντριβανια.Εγω θα ελεγα μονο να μην ξεχασετε φυσικα Fontana di trevi,φωτογραφια στα σκαλοπατια Trinità dei Monti,περπατημα στον πιο γνωστο δρομο Βία ντελ Κόρσο καθως είναι η οδός που συνδέει την Πιάτσα ντελ Πόπολο με την Πιάτσα Βενέτσια και επισης μια βολτα απο piazza di Spagna.

extra tip :lol: κερμα στην fontana di trevi και κατα την αποψη μου καφε στο greco cafe που ειναι απο τα πιο παλια καφε της πολης και εκει συχναζαν ολοι οι ζωγραφοι συγγραφεις και τα λοιπα.Η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ ακριβα αλλα οταν μπαινεις μεσα ξεχνας τα παντα γιατι σε κυριευει το δεος!


ευχομαι καποια στιγμη να ξαναπαω στην μαγευτικη ιταλια
 

Attachments

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μαγευτικη δε λες τιποτα:)
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Εμενα παντως η Φλωρεντια μου αρεσε περισσοτερο απ τη Ρωμη!! Η Ρωμη ηταν πολυ εντυπωσιακη αλλα δε με συγκινησε. Η Φλωρεντια ομως πιο ανθρωπινη και οικεια, μιλησε στην ψυχη μου...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Ναι η Φλωρεντία είναι όντως παραμυθένια και αυτό ίσως να το κάνει το ότι δεν γίνεται όλος αυτός ο χαμός της Ρώμης.Μου θυμίζει μια πόλη από άλλη εποχή
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ρωμη βεβαια δεν εχω παει..αλλα η φλωρεντια μου φανηκε οτι ειχε τρομερο αριθμο τουριστων!!!!
τοσο που ανυπομονουσα (αν και προφανως μ'αρεσε παρα πολυ η πολη της φλωρεντιας) να παω πιζα που ηταν πιο ησυχα;)

γενικα ποια εποχη εχει λιγοτερο κοσμο η φλωρεντια;(κατι αποριες που εχω..;))
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Υποθετω χειμωνα! Αλλα οχι χρισουγεννα... Ισως φλεβαρη! Στο μπλογκ μου (Photos of a backpacker) γραφω για το πως βιωσα αυτες τις 2 πολεις καιθως και διαφορες αλλες
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Παντως εγω το διαστημα που πηγα ηταν γεματη τουριστες και συναντησα πραγματικα πολλους ελληνες και μου αρεσε αυτο...

eirini-amelie πολυ καλο το blog σου
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα
Παντως εγω το διαστημα που πηγα ηταν γεματη τουριστες και συναντησα πραγματικα πολλους ελληνες και μου αρεσε αυτο...

eirini-amelie πολυ καλο το blog σου

Ευχαριστώ πολύ!!!!! :D
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
παρακαλω ετσι και αλλιως γιαυτο ειμαστε εδω να ανταλασσουμε εμπειριες εικονες και να ανοιγουν τα ματακια μας eirini-amelie:)
 

eirini-amelie

Member
Μηνύματα
43
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαδαγασκάρη! Κ τόσα άλλα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom