Φοιτήτρια στο Παρίσι

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημέρα
Η φοιτήτρια μας αναχωρεί σε λίγες μέρες για εξαήμερη επίσκεψη στο Παρίσι!!!!!!!

υπάρχει κάποιο πάσο για φοιτητές για έκπτωση στα μουσεία; και πως θα το βγάλει;
για τα MMMetαφοράς κάτι παρόμοιο;

ευχαριστώ

θα μένει σε Ηοstel 5ο δια/σμα
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλημέρα
Η φοιτήτρια μας αναχωρεί σε λίγες μέρες για εξαήμερη επίσκεψη στο Παρίσι!!!!!!!

υπάρχει κάποιο πάσο για φοιτητές για έκπτωση στα μουσεία; και πως θα το βγάλει;
για τα MMMetαφοράς κάτι παρόμοιο;

ευχαριστώ

θα μένει σε Ηοstel 5ο δια/σμα
Γεια σου Soudianos!
Παρισι δεν εχω παει, οποτε δεν ξερώ αν υπαρχει καποια συγκεκριμένη εκπτωτική καρτα μονο για Παρισι..
Παγκωσμίως υπάρχει η Isic card, αναγνωρισμένη φοιτητική καρτα με την οποία έχεις εκπτώσεις σε μουσεια, ξενοδοχεια, μεταφορες, εστιατορια,κλπ...
Κοστίζει 10 ευρώ και ισχύει για μια φοιτητική χρονια συν τους μήνες μέχρι το τέλος του χρόνου..Στην κρήτη μπορείς να την βγάλεις μόνο απο Ηράκλειο αλλά δεν ξέρω συγκεκριμένα από ποιο πρακτορείο.. Βαλέ στο google isic και θα σου βγάλει και την ελληνική σελιδα..Λογικά εκεί θα δεις σε ποιο πρακτοριο μπορεις να την βγάλεις.
Από μια γρήγορη ματιά, είδα ότι για Παρισι έχει κάποιες εκπτώσεις σε μουσεια, εστιατορια. Δες εδώ πιο αναλυτικά:

Student Travel Discounts - International Student Identity Card | ISIC.org

Η αλήθεια είναι οτι καποιες φορές έχω καταφέρει να μπω σε μουσεια στο εξωτερικο χωρις την isic αλλα με το ελληνικο πάσο, αλλά για σιγουρια αξιζει να την βγάλεις. δεν ειναι ακριβή!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γυρισα απο Παρίσι προχτές, η γνώμη μου είναι πως αν δεν επισκευτεί περισσότερα από 3-4 μουσεία οι κάρτες που υπάρχουν δεν την συμφέρουν.Αν κινηθεί με μετρό που πάει παντού να βγάζει πάντα εισ. 10 μαζί.Εχουν 11,40 απο τη στιγμή που τα 2 έχουν 3,80.Αν είναι κάτω των 25 δικαιούται έκπτωση στα περισσότερα αξιοθέατα από οτι παρατήρησα.Εγώ πέρισυ που ήμουν Ισπανία (και ήμουν 25)έδειχνα μόνο το διαβατήριο (ή ταυτότητα) και είχα κανονικά την έκπτωση, τώρα αν στη Γαλλία ισχύει κάτ άλλο δεν το γνωρίζω.Όσο για την φοιτητική κάρτα δε γνωρίζω αν η έκπτωση είναι μικρότερη από οτι αυτή που υπάρχει για τους νέους 18-25.Αυτά .Τωρα δεν ξέρω αν σου απαντάω σε αυτό που ρωτάς ελπίζω πάντως να δίνω μια μικρή βοήθεια.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ευχαριστώ συμπολίτισσα και καλώ ήλθες

θα την ενημερώσω γιατί δεν έχουν ιδέα με τη φίλη της γι αυτά.

ναι είναι κάτω των 25
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Όπως έχω πει αρκετές φορές, στα μουσεία του Παρισιου εμείς μπήκαμε εντελώς ΤΣΑΜΠΑ καθότι νέοι κάτω των 25 από κράτη -μέλη της ΕΕ. Πρέπει όμως να το δηλώσεις στην είσοδο (παρακάμπτεις και κάποιες ουρές)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Όπως έχω πει αρκετές φορές, στα μουσεία του Παρισιου εμείς μπήκαμε εντελώς ΤΣΑΜΠΑ καθότι νέοι κάτω των 25 από κράτη -μέλη της ΕΕ. Πρέπει όμως να το δηλώσεις στην είσοδο (παρακάμπτεις και κάποιες ουρές)
παρακάμπτεις και ουρές,...,πολύ εφχ Δωροθέα
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Όπως έχω πει αρκετές φορές, στα μουσεία του Παρισιου εμείς μπήκαμε εντελώς ΤΣΑΜΠΑ καθότι νέοι κάτω των 25 από κράτη -μέλη της ΕΕ. Πρέπει όμως να το δηλώσεις στην είσοδο (παρακάμπτεις και κάποιες ουρές)
Εγώ κάτι πινακίδες που είδα έγραφαν δωρεάν είσοδος για κάτω των 18.Τώρα βέβαια επειδή δε με αφορούσε το θέμα δεν το καλοπρόσεξα οπότε μπορεί να κάνω και λάθος..;)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αγαπητή μου, δεν το λέει καμιά πινακίδα, πρέπει να πας διαβασμένος και να το δηλώσεις θρασύτατα στο γκισέ: "Είμαι πιτσιρικάς και Ευρωπαίος!!!". Πχ στο Λούβρο, περιμένεις στην πρώτη ουρά, πάνω πάνω στην πυραμίδα (αυτή δεν μπορείς να την αποφύγεις) μετά αν είσαι τυχερός παρακάμπτεις την ουρά για τα εισιτήρια γιατί σου δίνουν το free στη ζούλα (εμένα δλδ, κάποιοι από την παρέα χρειάστηκε να περιμένουν κανονικότατα για το free) και τέλος μπαίνεις άνετος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom