Ελλάδα Φολεγανδρος 2018!

Μηνύματα
959
Likes
5.226
Νοεμβριος 2017..Ενα ανιαρό μεσημέρι με την αρραβωνιαστικιά μου(πια) λεω δεν κοιταμε για διακοπές καλοκαιριου,μια διερευνητική ματια?Το δέχεται με μια γκρινιτσα,του τυπου ειναι νωρις,μεχρι το καλοκαιρι ποιός ξέρει τι γίνεται κλπ.
-Που θα παμε φέτος;
-Εχω ακουσει ωραία λόγια για Φολέγανδρο,μου απάντησε.
Αναζήτηση στο booking,τυχαιες ηημερομηνίες 24-28/8 και δωρεάν ακυρωση."κυμα στο φως" το ονομα του ξενοδοχείου μας,κλεισαμε και περιμένουμε την ημερομηνία.Περασαν οι μηνες και που και που χάζευα πληροφορίες για το νησι,ταυτόχρονα δεν με πολυεπειθε ο προορισμός,κοίταζα και κατι αλλο.Αλλες φορές ειχαμε ξεχασει που κλεισαμε!Εν τελει,περασε ο καιρός και ηρθε ο Ιούλιος που βγάλαμε τα εισιτήρια και περασε και η ημερομηνία που δεν μπορούσαμε να ακυρώσουμε δωρεάν.Μας ειχε πιάσει μια ελαφριά αδημονία για αυτα που θα βλέπαμε.Πληροφορίες διάσπαρτες από γνωστούς,αντικρουόμενες ομως καθως οι μεν ελεγαν τελεια και κάποιοι αλλοι είπαν πως δεν Τους άρεσε καθόλου το νησί.Οπως και να εχει 23/8 ξεκίνημα εγω,η καλη μου και καβαλα στο σκούτερ μαρς για Αθήνα,οπου θα μας φιλοξενούσαν για εκείνο το βράδυ και 24 πρωι πρωι θα ξεκινουσαμε με το "Διονύσιος Σολωμός" για το νησακι μας!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Αγουροξυπνημενοι και ελαφρως κουρασμένοι απο την διαδρομή μπήκαμε στο πλοιο και ξεκινήσαμε την μακρά διαδρομή μας.Σίφνο,Κιμωλο ,Φολέγανδρο το δρομολόγιο οπου φτάσαμε στις 14,30.Ειχε ήδη φανει εδω και κάνα μισάωρο το ανάγλυφο του νησιού,αγονη,πετρωδης γη..Σταση το πλοίο στο λιμάνι του νησιου,Καραβοστασης.Κρανη,αποσκευες και βουρ για το ξενοδοχειο,στη Χώρα.Ανηφορικος δρομος, οπου καταλάβαμε γιατί την ονομαζουν και σιδερενια! υποχρεωτικο παρκαρισμα στο χωρο στάθμευσης εξω απο τη χωρα και επικοινωνία με τον ξενοδόχο.Το δωματιο, μας μας φανηκε πεντακαθαρο οπου και τακτοποιηθηκαμε γρήγορα.Δεν είχαμε στο δωματιο μας θέα αλλα στην αυλη ειχαμε απεριοστηΟ κυριος Δημήτρης πολυ ευγενικος και πρόθυμος να μας βοηθήσει στις ερωτήσεις μας.Η προταση τουηταν να παμε στην παραλία Αγκαλη,οπου ειναι κοντα στη Χωρα.Ακούσαμε τη συμβουλή του και ξανα στο σκουτερ και στην αγκαλη.Κατα τη διαδρομη,φανηκαν η αγρια ομορφια του νησιου και η απεριόριστη θέα στο Αιγαίο!Οταν φτασαμε η θαλασσα ηταν ήρεμη και πολύς κόσμος απολαμβανε το μπανιο του.Στήσαμε την σκηνη παραλιας μας,καθως οι Πληροφορίεςμας ελεγαν πως καμία παραλία του νησιού δεν ηταν οργανωμενη.Βουτηξαμε στα τελεια,γαλαζοπράσινα νερα για δροσιά!Είχαμε ζεσταθεί απο το ταξίδι και ηταν η ωρα της ανταμοιβής μας!Κατσαμε γυρω στις δυο ωρες οπου καναμε και σνορκελ,οπου βλεπαμε τον διαυγη βυθό!Επιστροφη στο δωματιο και ετοιμασια για το φαγητο μας και στην εξερεύνηση της χωρας!Ειχε ηδη σουρουπωσει οταν βγηκαμε για τη βολτα μας και μπροστα μας ειχαμε ενα καρτποσταλιστικο σκηνικο!Η Χώρα ηταν σαν σκηνικό ταινιας!Πεινουσαμε αρκετα αλλα δεν χορταιναμε να βολταρουμε!Φωτισμένα τα στενά ηταν υπεροχα.Πληθος κοσμου περιδιαβαινε τα σοκάκια τραβωντας φωτο και σχολιαζοντας τον περιβαλλοντα χωρο.Με τα πολλα κατσαμε στον "Κρητικό" για δείπνο.Υπεροχο φαγητό,χαζεμα τριγύρω,ματιες ευτυχιας στην αρραβωνιαστικιά μου!Ξανα περπάτημα,παγωτο στον "θειο",Επιστροφή στο δωμάτιο "γεματοι".Καπως έτσι περασε η πρώτη μερα μας!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ημερα Δεύτερη στη Φολέγανδρο.Πρωινό ξύπνημα γυρω στις δεκα και πρωινο στο ξενοδοχείο"ανεμομυλος"..Στην πορεία για το ξενοδοχειο,περασαμε μεσα απο τη Χώρα οπου οι μαγαζατορες παραλαμβαναν εμπορεύματα,οι υπόλοιποι προσπαθουσαν να ξυπνησουν!Ύστερα απο λιγο φτασαμε στο ξενοδοχειο τοσο για πρωινό,οσο και για την ανεπανάληπτη θεα του.Οπως λεει και το τραγουδι,οταν χαραζει στο Αιγαίο,ειναι ομορφα σου λεω.Χαρηκαμε το πρωινό μας ,συζητώντας παραλληλα την πορεια της ημέρας.Αποφασισαμε να συμβουλευτουμε τον ξενοδοχο μας οπου μας προτεινε να παμε σε μια απο τις παραλιες παραπλεύρως του λιμανιου.Πορεία με το σκούτερ και καταλήξαμε στην τελευταία βατη ,στο "λιβάδι".Στησαμε ξανα τη σκηνη μας,πηραμε καιωεφοδια και απλα αραξαμε και κολυμπησαμε για ωρες πολλες!Η ιδέα της σκηνης παραλιας ηταν απλα αψογη!Η παραλια ηταν σχετικα ήρεμη,τα νερα ηταν απλα τελεια.!Υστερα απο ωρες και αφου εφτασε το απόγευμα φυγαμε με προορισμό την Ανω μερια γιααυτο να φαμε στο μαγαζι της Ειρήνης.αφου φτασαμε ομως αναγκαστηκαμε να φυγουμε ύστερα απο ενα ευτράπελο και κατευθυνθήκαμε ξανα στο ξενοδοχείο μας.αποφασισαμε να δειπνησουμε στη Χωρα,στο ζυμαρακι,που αποδειχθηκε εξαιρετική επιλογή!Μια τελευταία περατζαδα στη Χώρα και επιστροφη για αναπαυση!Ετσι εκλεισε και η δεύτερη μερα μας στο νησι!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom