ΗΠΑ Φοροι και δημοτικα τελη στα Ξενοδοχεια ΝΥ πληρωνονται?

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Γεια σας
Εκλεισα Hotel για New York απο Booking.com . Μου φάνηκε περιεργο οτι στην τιμή ΔΕΝ περιλανμβανετε (σε κανένα ) φορος 14,75% + δημοτικα τελη περιπου 5$ ανα ημέρα. Ακομα ποιο περιεργιο ειναι οτι το τελικο ποσο που υποτιθετε θα πληρωσω (μου στειλανε mail) παλι δεν εχει φορους απλα το αναγραφει (οτι δεν περιλαμβανετε). Μηπως οι τουριστες εκτος ΗΠΑ δεν τον πληρωνουν? Σε αποιοδηποτε ευρωπαικο Hotel οι φοροι ειναι μεσα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμεις οταν ειχαμε παει το 2009 τα ειχαμε πληρωσει κανονικοτατα αλλα ηταν μεσα στη συνολικη τιμη και κρατηθηκαν απο την καρτα .Ειχαμε προπληρωσει ολο το ποσο.
Δεν γνωριζω αν 2 χρονια μετα εχουν προκυψει αλλαγες.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Kαλημέρα! Απο οτι διαπιστωσα κι εγω ψάχνοντας για να κλείσω, στο booking.com, δεν προπληρωνεις με καρτα, αλλά τα πληρώνεις στο ξενοδοχείο, οπου εκέι θα πληρώσεις και τον φόρο. Εγω έκλεισα απο το hotels.com και είναι μέσα και οι φόροι στην τελική τιμή που ήδη μου τα αφαίρεσαν απο την κάρτα. Αν κάνω λάθος, με διορθώνει κάποιος! ;)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ετσι καναμε και μεις .Απο το hotels.com ειχαμε κλεισει και οταν πηγαμε ..ηταν ηδη ολα κανονισμενα-πληρωμενα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.990
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας
Εκλεισα Hotel για New York απο Booking.com . Μου φάνηκε περιεργο οτι στην τιμή ΔΕΝ περιλανμβανετε (σε κανένα ) φορος 14,75% + δημοτικα τελη περιπου 5$ ανα ημέρα. Ακομα ποιο περιεργιο ειναι οτι το τελικο ποσο που υποτιθετε θα πληρωσω (μου στειλανε mail) παλι δεν εχει φορους απλα το αναγραφει (οτι δεν περιλαμβανετε). Μηπως οι τουριστες εκτος ΗΠΑ δεν τον πληρωνουν? Σε αποιοδηποτε ευρωπαικο Hotel οι φοροι ειναι μεσα.
Αν σου λέει ότι δεν περιλαμβάνονται, θα τους πληρώσεις επί πλέον. Τόσο απλά.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτος ο δημοτικος φορος που χρεωνουν συνηθως και πως ακριβως πληρωνεται? επισης μου συστηνετε να κλεισω μεσω booking.com ή hotels.com? με πιστωτικη δεν κλεινω και στα δυο? για το hss.com εχετε ιδεα??
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ένας φόρος είναι, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα, πέραν του ότι πρέπει να τον πληρώσεις. Πληρώνεται μαζί με το ξενοδοχείο συνήθως, αυτό είναι όλο.

Για τα σάιτ που αναφέρεις κλείσε με όποιο σε βολεύει/βρεις καλύτερες τιμές. Γενικά εδώ οι περισσότεροι με το booking.com παίζουν.

Το hss.com δεν τόχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
σε ευχαριστω πολυ γιατι για να ειμαι ειλικρινης με απασχολει αρκετα! βασικα θελω να κλεισω ενα ξενοδοχειο στην βουδαπεστη που κοστιζει 180 ευρω μεσω booking.com και μου αναφερει οτι δεν περιλαμβανεται 3% δημοτικος φορος. οποτε υποθετω οτι ο φορος απλα υπολογιζεται με βαση ολο το ποσο, δηλαδη γυρω στα 6 ευρω? τελος πως κλεινω μεσω booking.com δινω πιστωτικη? σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.734
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom