Γερμανία Λουξεμβούργο Φρανκφούρτη-Λουξεμβούργο με ποταμόπλοιο?

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Αναρωτιέμαι άν αξίζει να κάνεις ένα μέρος της διαδρομής από Φρακφούρτη μέχρι Λουξεμβούργο με ποταμόπλοιο. Έχω δει φωτογραφίες από τον ποταμό Mosel και το τοπίο της Ρηνανίας και σκεφτόμουν αν ήταν καλύτερο σαν εμπειρία και πιο άνετο να ακουλουθήσει κανείς την υδάτινη οδό. Ας πούμε ότι έχουμε 2 μέρες περιθώριο, δηλ. μια νύχτα διανυχτέρευση κάπου στην μέση.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχω κανει με κρουαζιεροπλοιο απο το Mainz (απο εκει ξεκινα το πλοιο) μεχρι Κολωνια και αξιζει εφοσον η μερα ειναι ηλιολουστη. Αν βρεχει θα ειναι ολιγον χαλια. Για πιο περα δεν ξερω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.430
Likes
4.414
Νομίζω πηγαίνει από Mainz μέχρι Koblenz... Ορισμένα μέρη της διαδρομής θεωρούνται παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά από την Unesco, μου έχουν πει ότι είναι πολύ ωραία (δεν έχω πάει προσωπικά), αλλά πρέπει να πετύχεις την κατάλληλη εποχή. Τακτικά δρομολόγια έχει μεταξύ Μαρτίου και Οκτωβρίου περίπου και ορισμένα την περίοδο των γιορτών, τον υπόλοιπο χειμώνα είναι λίγο δύσκολο λόγω καιρού.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Λογικά υπάρχει κάτι και από Koblenz μέχρι Trier (και ίσως και Luxemburg). Σε αυτό το site παρουσιάζει την διαδρομή και φαίνεται πολύ όμορφη: The Mosel valley from Trier to Koblenz . Δεν μπόρεσα να βρω ακόμα πολλές πληροφορίες για ποταμόπλοια όμως. Σκεφτόμουν πως θα μπορύσε να συνδυαστεί η συνολική διαδρομή με νοικιασμένο αμάξι, τρένο και ποταμόπλοιο και είναι σκέτη σπαζοκεφαλιά, ειδικά όταν μπαίνει και ο παράγοντας καιρός. Μια πρώτη σκέψη είναι διανυχτέρευση στο Koblenz ή κάπου κοντά για να σπάσει η διαδρομή στην μέση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λογικά υπάρχει κάτι και από Koblenz μέχρι Trier (και ίσως και Luxemburg). Σε αυτό το site παρουσιάζει την διαδρομή και φαίνεται πολύ όμορφη: The Mosel valley from Trier to Koblenz . Δεν μπόρεσα να βρω ακόμα πολλές πληροφορίες για ποταμόπλοια όμως. Σκεφτόμουν πως θα μπορύσε να συνδυαστεί η συνολική διαδρομή με νοικιασμένο αμάξι, τρένο και ποταμόπλοιο και είναι σκέτη σπαζοκεφαλιά, ειδικά όταν μπαίνει και ο παράγοντας καιρός. Μια πρώτη σκέψη είναι διανυχτέρευση στο Koblenz ή κάπου κοντά για να σπάσει η διαδρομή στην μέση.
Καλά το πας, αυτές οι 2 περιοχές (Ρήνος από Mainz μέχρι Koblenz και Mosele από Trier μέχρι Koblenz είναι οι πιο όμορφες διαδρομές...)
Κι εγώ στα to-do τα έχω, αλλά έχω μελετήσει αρκετά και έχω πάρει και γνώμες αρκετών ντόπιων φίλων που μένουν στην περιοχή.

Αν το σκεφτείς, οι αποστάσεις είναι ... "τρίχες", μπορείς κάλλιστα να μένεις π.χ. στη Φρανκφούρτη ή στη Βόννη και να πηγαινοέρχεσαι στην περιοχή κάθε πρωϊ/βράδυ. Οπότε μην προβληματίζεσαι και πάρα πολύ, μείνε όπου βρεις κατάλυμα που να σου αρέσει.

Προσωπικά θα διάλεγα για βάση το πρώην Αβαείο στη Maria Laach, δυτικά του Koblenz (αλλά υπάρχουν και πιο budget επιλογές, αν προτιμάς), και ως μεταφορικό μέσο το αυτοκίνητο ...

Στο Ρήνο ειδικά, υπάρχουν σημεία ενδιαφέροντος που δε φαίνονται (ή δε φαίνονται αρκετά καλά) από το πλοίο, και άλλα που δε φαίνονται από το δρόμο. Καλύτερα να "ανέβεις" με τον ένα τρόπο και να "κατέβεις" με τον άλλο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω κατεβηκα οδικως απο Κολωνια μεχρι Κoblenz.Δεν ειναι τεραστιες οι αποστασεις ,οντως.Δεν προχωρησα περαν του Κοblenz για να εχω αποψη,παντως δεν ξετρελαθηκα κιολας.Ομορφα μεν ,αλλα μεχρι εκει.
Προσωπικο μου γουστο βεβαια.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Προσωπικά θα διάλεγα για βάση το πρώην Αβαείο στη Maria Laach, δυτικά του Koblenz (αλλά υπάρχουν και πιο budget επιλογές, αν προτιμάς)
Πρωην; Γιατι εχω την αισθηση οτι λειτουργει ακομη το Μοναστηρι; Kloster Maria Laach
Αναφερεσαι σε καποιον μοναστηριακο ξενωνα http://www.maria-laach.de/klostergaststaette/ η σε αυτο το ξενοδοχειο; Herzlich Willkommen im Seehotel Maria Laach - Seehotel Maria Laach
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πρωην; Γιατι εχω την αισθηση οτι λειτουργει ακομη το Μοναστηρι; Kloster Maria Laach
Αναφερεσαι σε καποιον μοναστηριακο ξενωνα Selbstbedienungsrestaurant Klostergastst?tte η σε αυτο το ξενοδοχειο; Herzlich Willkommen im Seehotel Maria Laach - Seehotel Maria Laach
Έχεις δίκιο, λειτουργεί ακόμα. Όπως έγραψα και πριν, δεν το έχω επισκεφτεί, βασίζομαι σε πληροφορίες & φωτογραφίες από ντόπιους.
Αναφερόμουν στο ξενοδοχείο (Seehotel), καθώς γι αυτό έχω ακούσει πληροφορίες και για τα δωμάτια. Αλλά και ο ξενώνας δε φαίνεται άσχημη περίπτωση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom