Φωτογραφία ή βίντεο;

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεδομένου ότι τα περισσότερα κινητά έχουν πια εξαιρετικές κάμερες για λήψη βίντεο, αναρωτιέμαι πόσοι από εσάς έχουν γυρίσει το κουμπάκι στο video αντί για το photo (ή αντί για τη φωτογραφική μηχανή τέλος πάντων) όταν ταξιδεύουν.

Εγώ πρόσφατα ψώνισα ένα μαραφέτι που είναι για λήψη βίντεο και έχει gimbal (πώς το λέμε στα ελληνικά αυτό?) όπως αυτά που έχουν τα drones, που ουσιαστικά κρατάει σταθερή την κάμερά του άσχετα από τις κινήσεις αυτού που την κρατάει. Το αποτέλεσμα είναι τα βίντεο που προκύπτουν να ξεφεύγουν από την εντελώς ερασιτεχνική, κουνημένη λήψη και το υλικό να είναι πλέον αρκετά καλό.

Δείτε πχ ένα από τα πρώτα βίντεο που τράβηξα με αυτό το πράγμα (είναι στους 12 Αποστόλους), το οποίο αν και out of focus (γιατί ακόμα έπαιζα με τα κουμπιά), μου δίνει πολύ διαφορετική αίσθηση απ'ότι τα βίντεο που έβγαζα μέχρι τώρα - σε κάποια φάση στο τέλος τρέχω να μη γίνω μούσκεμα από το κύμα, και η εικόνα είναι σταθερότατη.

 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πάρα πολύ καλό. Και πόσο κάνει αυτό το μαραφέτι? Πως λέγεται?
Εγώ με το κινητό μου που είναι αρκετά καλό, μόνο φωτογραφίες τραβάω, αλλά στα ταξίδια το χρησιμοποιώ συμπληρωματικά μόνο για τα σόσιαλ μίντια. Προτιμώ την dslr. Όμως αυτό εδώ φαίνεται καλή περίπτωση. Μόνο μη μου πεις καμιά τρελή τιμή!

Άκρως καλοκαιρινό το βίντεο:D
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Εγώ το κινητό δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου για φώτο και βίντεο. Πάντα με φωτογραφική μηχανή και βγάζω και φωτογραφίες και βίντεο.
Τα gimbal κάνουν φοβερή δουλειά αλλά είναι ακριβά και ογκόδες,ιδικά αυτά που είναι για μηχανές. Των κινητών είναι πιο φτηνά. Κάνουν πολύ καλή δουλειά όμως και το βίντεο φαίνεται πιο επαγγελματικό. Αν ήταν πιο φτηνά θα είχα ήδη πάρει.
Αν δεν κάνω λάθος στα ελληνικά λέγονται σταθεροποιητές.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Εγώ το κινητό δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου για φώτο και βίντεο. Πάντα με φωτογραφική μηχανή και βγάζω και φωτογραφίες και βίντεο.
Τα gimbal κάνουν φοβερή δουλειά αλλά είναι ακριβά και ογκόδες,ιδικά αυτά που είναι για μηχανές. Των κινητών είναι πιο φτηνά. Κάνουν πολύ καλή δουλειά όμως και το βίντεο φαίνεται πιο επαγγελματικό. Αν ήταν πιο φτηνά θα είχα ήδη πάρει.
Αν δεν κάνω λάθος στα ελληνικά λέγονται σταθεροποιητές.
Δεν κατάλαβα. Δηλαδή είναι αξεσουάρ-πρόσθετο που το βάζουμε σε κινητά ή μηχανές? Τελικά πόσο κοστίζει?
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
515
Likes
1.067
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ναι είναι αξεσουάρ (όπως πχ το τρίποδο) το οποίο είναι σαν το selfiestick αλλά πιο ογκώδες,έχει μηχανισμό(παίρνει μπαταρίες) και χρησιμοποιεί άξονες,συνήθως 3,για να κρατάει σταθερή την κάμερα.
To κόστος εξαρτάτε,των κινητών είναι πιο φτηνά. Ένα μέτριο gimbal για μικρή φωτογραφική κοστίζει από 250 και πάνω.
Επίσης αυτά χρησιμεύουν μόνο για βίντεο και όχι για φωτογραφίες.

Γράψε gimbal στο google γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να ποστάρω εδώ λινκ απο μαγαζί.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό που πήρα εγώ είναι το osmo+ της DJI, ένα παρόμοιο έχει και η GoPro.

Υπάρχουν κάποια που βάζεις το κινητό σου επάνω οπότε τραβάς με το κινητό, αλλά αυτό που πήρα εγώ έχει δική του κάμερα οπότε το κινητό χρησιμεύει μόνο για να ελέγχεις την εξωτερική κάμερα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό είναι για να βάλεις το κινητό σου επάνω, οπότε να τραβάς με την κάμερα του κινητού. Αυτό που πήρα εγώ είναι τούτο δω: https://www.dji.com/osmo-plus
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.938
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν τα είχα περί πολλού αυτά τα μαραφέτια, μέχρι που είδα τα πλάνα σ' αυτό (fast forward ως εκεί που τρέχει με το μαραφέτι στο χέρι).
Χρησιμοποιεί κι αυτός το Osmo.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Βίντεο θα απαντούσα εν έτη 2020, έχουν εξελιχθεί τα μαραφέτια αυτά βλ gimbal τόσο πολύ που πλέον πολλοί φωτογράφοι έχουν εντάξει στον εξοπλισμό τους κάποιο σταθεροποιητή, μεγάλο η μικρό ή... ιπτάμενο βλ drones
Να αναφέρω έτσι ενδεικτικά μερικά μοντέλα.
Dji osmo pocket
Zhiyun smooth4
DJI Mavic air 2

 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom