Ιταλία Φωτογραφικό πέρασμα από τη Pisa (μου)

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Συνήθως, όταν επιχειρώ να μιλήσω για κάτι που αγαπώ, είτε είναι άνθρωπος, είτε βιβλίο, είτε πόλη, είτε οτιδήποτε άλλο, τα λόγια κάπως χάνονται...Έτσι και για τη Pisa. Βέβαια, πότε πρόλαβα να την αγαπήσω δεν ξέρω. Γιατί η γνωριμία μας ήταν κάπως μικρή. Αλλά έχω καταλήξει να λέω απλά πως ήταν κεραυνοβόλος έρωτας...Χωρίς να χρειάζονται πολλά πολλά στολίδια βρήκα κάτι που με μάγεψε στα στενά δρομάκια της... Έτσι απλά θα παραθέσω λίγες πληροφορίες για τη πόλη και κυρίως κάποιες σκόρπιες φωτογραφίες που έβγαλα από εκεί, ένα κάποιο πρόσφατο φθινόπωρο...


Γνωστή, και μη εξαιρετέα, για τον πύργο της, εκείνον που γέρνει ντε εδώ και πάνω απο 800 χρόνια, κατακλύζεται απο τουρίστες που επιθυμούν να δουν αυτό το μνημείο. Προσωπικά βρήκα μέχρι και εκνευριστική αυτή την ...τουριστομάνια (γι'αυτο και δεν θα δείτε ούτε μια φωτό απο εκεί, αν και έβγαλα ουκ ολίγες, απο τη βάση, ανεβαίνοντας, απο τη κορυφή κοκ;)). Είναι κρίμα για όποιον δεν σταθεί λίγο παραπάνω, για όποιον δεν κοιμηθεί ένα βράδυ μαζί της.;)


Η πλούσια κουλτούρα της κρατάει από Ετρούσκους και Ρωμαίους και αποκαλύπτεται στα πολλά όμορφα κτήριά της και στις εκκλησίες της. Είναι γοητευτικό τουλάχιστον το πάντρεμα παρελθόντος και παρόντος , απο τη μία οι όλο ζωή φοιτητές που της δίνουν θόρυβο και ένταση και απο την άλλη τα όλο σιωπές δρομάκια με τους φθαρμένους κίτρινους , πορτοκαλί τοίχους. Δεν ξεχνώ τον Arno...αλλά και δυσκολεύομαι να μιλήσω γι'αυτόν...;)είναι οι αγάπες που λέγαμε...

Arno

Ιστορικά μιλώντας πάντως, σημαντική ναυτική βάση της ρωμαικής αυτοκρατορίας αλλά και αργότερα. Περι τον 14ο αιώνα οι συνεχείς διαμάχες με Φλωρεντία, Γένοβα, Λουκκα, την αποδυνάμωσαν αρκετά, εως ότου της επιβλήθηκε η δυναστεία της Φλωρεντίας. Το καλό αυτού, ο ερχομός αναγεννησιακών ρευμάτων και το άνοιγμα πανεπιστημίων. Προχωρώντας ακόμα παραπέρα, η πόλη υπέστη πολλές καταστροφές κατά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο, και έτσι αρκετά κτήρια, γέφυρας ανακατασκευάστηκαν...Και για την ιστορία και πάλι, γενέτειρα του Γαλιλέου, του αστρονόμου και φιλοσόφου, που και έζησε και σπούδασε στη Πίζα.
Σήμερα μια πόλη ζωντανή, γεμάτη, που τα έχει σχεδόν όλα αλλά και πάλι όχι...και αυτό είναι το καλό για μένα...

μια μικρή γιορτούλα με τοπικές λιχουδιές και άλλα προϊόντα:clap:


σεργιάνι , δίχως οδηγούς και πρέπει;)






ο "πικρός" καφές του αποχαιρετισμού...:(

Αν δεν ξαναπάω, θα είναι γιατί δεν θα αντέχω να την εγκαταλείψω πάλι...:rolleyes:

Τέλος.
 

Attachments

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χριστέ μου, canf είναι τέλειαααααα!!! Τί ήρεμη ομορφιά αυτά τα στενάκια... Αχ πότε θα ξαναπάω Τοσκάνη!! Σ'ευχαριστώ πολύ γι'αυτό που είδα και αυτό που διάβασα...:):)
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Και εγώ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια:):);)
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Πες μου πως έβγαλες και τέτοιου τύπου φωτογραφία...

aencrypted_tbn0_google_com_images_5762d459b0cf7dad3d81984a8f139d77._.jpg
aencrypted_tbn0_google_com_images_2dcbe650e58129cf1104367037e11062._.jpg


Είναι πολύ της μόδας εκει στην Pisa
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
χαχαχαχα

χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον εγώ κυρίως γελούσα με όσους έβγαζαν τέτοιες φωτό;)

Πάντως έχω τον πύργο, τον καθεδρικό και το βαπτιστήριο σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς...ακόμα και τη σκιά του πύργου...:bleh:
 

Attachments

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
χαχαχαχα

χωρίς να θέλω να προσβάλω κάποιον εγώ κυρίως γελούσα με όσους έβγαζαν τέτοιες φωτό;)

Πάντως έχω τον πύργο, τον καθεδρικό και το βαπτιστήριο σε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς...ακόμα και τη σκιά του πύργου...:bleh:
Εγώ δεν πήρα τέτοια φώτο απλά αγόρασα μια μπλούζα με τον Snoopy να το κάνει ;).

Εκεί έφαγα και την χειρότερη πιτσα που έχω φάει ποτέ στην ζωή μου
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
μα και εσυ , pizza απο ένα τόσο τουριστικό σημείο τρώμε;δεν τρώμε...βέβαια σε δικαιολογώ αν δεν είχες χρόνο στη διάθεσή σου...;)
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τέλειο φωτορεπορτάζ με τζουρίτσα από την αγαπημένη Ιταλία! Thank you canf!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Ευχαριστώ πολύ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.474
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom