Ικαρία Χίος Χίος ή Ικαρία;

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλημέρα σε όλους, σκεφτόμαστε να πάμε άλλο ένα ταξίδι γι'αυτό το καλοκαίρι και είμαστε μεταξύ Χίου και Ικαρίας.

Σκεφτόμασταν και Λέσβο αλλά μας φαίνονται αρκετές οι ώρες του πλοίου δεδομένου του ότι δεν θα καθίσουμε πολλές ημέρες. Μπορούμε να διαθέσουμε για διαμονή 4-5 νύκτες το μέγιστο και θα πάμε την περίοδο 29/8-2/9 ή 3/9.

Να σημειώσω ότι θα έχουμε αυτοκίνητο και ότι είναι δεκτές οι συμβουλές όσο αναφορά ποιο από τα δύο νησιά να επιλέξουμε, ποιο έχει καλύτερες παραλίες, που να μείνουμε, και γενικά ο,τι πιστεύετε εσείς ότι θα μας είναι χρήσιμο για να κάνουμε την τελική επιλογή μεταξύ αυτών των δύο.

Γνωρίζω ότι η Ικαρία είναι κάπως πιο εναλλακτική και η Χίος πιο γραφική ωστόσο θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας.
 
Last edited:
Μηνύματα
10
Likes
5
Καλημέρα σε όλους, σκεφτόμαστε να πάμε άλλο ένα ταξίδι γι'αυτό το καλοκαίρι και είμαστε μεταξύ Χίου και Ικαρίας.

Σκεφτόμασταν και Λέσβο αλλά μας φαίνονται αρκετές οι ώρες του πλοίου δεδομένου του ότι δεν θα καθίσουμε πολλές ημέρες. Μπορούμε να διαθέσουμε για διαμονή 4-5 νύκτες το μέγιστο και θα πάμε την περίοδο 29/8-2/9 ή 3/9.

Να σημειώσω ότι θα έχουμε αυτοκίνητο και ότι είναι δεκτές οι συμβουλές όσο αναφορά ποιο από τα δύο νησιά να επιλέξουμε, ποιο έχει καλύτερες παραλίες, που να μείνουμε, και γενικά ο,τι πιστεύετε εσείς ότι θα μας είναι χρήσιμο για να κάνουμε την τελική επιλογή μεταξύ αυτών των δύο.

Γνωρίζω ότι η Ικαρία είναι κάπως πιο εναλλακτική και η Χίος πιο γραφική ωστόσο θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας.
Καλησπέρα! Ζούσα λόγω δουλειάς στην Χίο για 2 χρόνια. Το νησί είναι αντιτουριστικο, κάτι το οποίο το βρίσκω σαν μεγάλο πλεονέκτημα, μεσαιωνικά χωριά, και όλες οι δυτικές παραλιες, ανοργάνωτες με μια απίστευτη φυσική ομορφιά.
Η Ικαρία μαζεύει περισσότερους φοιτητές, και φημίζεται για τα ολονύχτια πανηγύρια της.

Προσωπικά θα πήγαινα κάθε χρόνο Χίο αν μπορουσα.
Καλές διακοπές!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Είναι λίγες μέρες για οποιοδήποτε απο τα δύο νησιά, ωστόσο θα πρότεινα τη Χίο ξεκάθαρα λόγω οδικού δικτύου.
Διαμονή κοντά στην πόλη, αλλά κατα προτίμηση όχι στην ίδια την πόλη εφόσον υπάρχει και αυτοκίνητο.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Είναι λίγες μέρες για οποιοδήποτε απο τα δύο νησιά, ωστόσο θα πρότεινα τη Χίο ξεκάθαρα λόγω οδικού δικτύου.
Διαμονή κοντά στην πόλη, αλλά κατα προτίμηση όχι στην ίδια την πόλη εφόσον υπάρχει και αυτοκίνητο.
Τόσο χάλια είναι οι δρόμοι στην Ικαρία;:haha:
Διάβασα ένα άλλο θέμα για την Ικαρία και είδα ότι όλοι το ίδιο αναφέρουν.

Είχα δει και τους Φούρνους σαν 3η επιλογή αλλά μου φαίνεται ότι δεν έχει επιλογές επειδή είναι μικρό σαν μέρος, ίσως κάνω και λάθος βέβαια (το ξέρω ότι θα μείνουμε μόλις 4 μέρες και ότι ίσως να είναι ιδανικό μέρος για τόση διάρκεια διαμονής). Από ότι διαπίστωσα δεν πρέπει είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένοι τουριστικά, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό, απλά το αναφέρω ως ερώτηση στο τι επιλογές μπορεί να έχει κάποιος αν τους επιλέξει, χωρίς να κάνει συνεχώς τα ίδια πράγματα στο νησί και να βαρεθεί. Μια πρώιμη γεύση την πήρα πάντως προχθές από το πλοίο, όταν σταμάτησε αφότου αναχωρήσαμε από Καρλόβασι. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες είναι η αλήθεια ως προς το αν αξίζει για τέσσερις μέρες το μέρος, χωρίς να βαρεθεί κάποιος.

Στην Χίο μέσα σε 4 μέρες τι αξίζει κάποιος να δει; ποια είναι τα βασικά της σημεία;
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Είχα πάει και στα δύο συνδυαστικά πριν μερικά χρόνια.
Μου άρεσαν και τα δύο.Προσωπικά έχω μια αδυναμία στη Χίο,πάντως και στα δύο αξιζει να πας.. Τα μαστιχοχωρια είναι πανέμορφα. Η ας πω χώρα της Χίου δεν είναι τουριστική,αλλά ένα κανονικό κατοικημένο μέρος.
Στην Ικαρία τα πανηγύρια έχουν τη δική τους φάση. Το οδικό δίκτυο ήταν όντως τραγικό ,έκαναν όμως κάποια διάνοιξη τότε-μέσω της οποίας μας έστελνε συνέχεια το gpso_O- ίσως να είναι πλέον ελαφρώς καλύτερα.
Παραλίες ωραίες βρίσκεις και στις δύο,αλλά στην Ικαρία είχε φουλ αέρηδες και κύματα και είναι συχνό το φαινόμενο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τόσο χάλια είναι οι δρόμοι στην Ικαρία;:haha:
Διάβασα ένα άλλο θέμα για την Ικαρία και είδα ότι όλοι το ίδιο αναφέρουν.

Είχα δει και τους Φούρνους σαν 3η επιλογή αλλά μου φαίνεται ότι δεν έχει επιλογές επειδή είναι μικρό σαν μέρος, ίσως κάνω και λάθος βέβαια (το ξέρω ότι θα μείνουμε μόλις 4 μέρες και ότι ίσως να είναι ιδανικό μέρος για τόση διάρκεια διαμονής). Από ότι διαπίστωσα δεν πρέπει είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένοι τουριστικά, χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό, απλά το αναφέρω ως ερώτηση στο τι επιλογές μπορεί να έχει κάποιος αν τους επιλέξει, χωρίς να κάνει συνεχώς τα ίδια πράγματα στο νησί και να βαρεθεί. Μια πρώιμη γεύση την πήρα πάντως προχθές από το πλοίο, όταν σταμάτησε αφότου αναχωρήσαμε από Καρλόβασι. Θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες είναι η αλήθεια ως προς το αν αξίζει για τέσσερις μέρες το μέρος, χωρίς να βαρεθεί κάποιος.

Στην Χίο μέσα σε 4 μέρες τι αξίζει κάποιος να δει; ποια είναι τα βασικά της σημεία;
Ναι είναι τόσο χάλια οι δρόμοι στο νησί αυτό.

Ωραία η εναλλακτική σκέψη σου για Φούρνους, αν όντως δεν έχεις πρόβλημα με το μη τουριστικό του πράγματος. Για μένα είναι από τα νησάκια που λατρεύω. Τι κάνει κανείς εκεί; Ξεκουράζεται, περνάει ποιοτικό χρόνο στη θάλασσα, τρώει πολύ καλά, πηγαίνει στη γειτονική Θύμαινα για ψάρι (γιατί οχι και διαμονή εκεί), Χρυσομηλια κτλ. Δε θα λεγα όχι. Τώρα αν θα βαρεθεί κάποιος είναι σχετικό.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ναι, όπως έγραψαν οι @wanderwoman και @psilos3 οι δρόμοι είναι τόσο χάλια. Βέβαια η Ικαρία είναι καταπληκτική κατά τα άλλα. Αν τυχόν πάτε εκεί, μην εμπιστεύεσαι και πολύ το GPS, ρώτα τους ντόπιους για τις διαδρομές καλύτερα.
Νομίζω ότι καλύτερη επιλογή θα ήταν η Χίος. Και σε ένα επόμενο ταξίδι με διάρκεια καμιά βδομάδα, βάλτε στο πρόγραμμα Ικαρία και Φούρνους. Για κάποιον που βαριέται εύκολα, θα έλεγα ότι 2 μέρες είναι αρκετές στο υπέροχο νησί των Φούρνων.
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Ξέχασα, και στις 30 Αυγούστου, του Αγίου Αλεξάνδρου, στους Κουνιάδους. Από όπου μπορείτε να δείτε ένα από τα ομορφότερα ηλιοβασιλέματα του Αιγαίου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom