Ουγγαρία Χειμωνιάτικη Βουδαπέστη

Emilykyr

Member
Μηνύματα
60
Likes
229
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πάντα λάτρευα τα ταξίδια... ίσως επειδή απο πολύ μικρή ακολουθούσα τους γονείς μου σε όλα τα ταξίδια τους. Ακόμη και τα λεφτά που ως παιδί μάζευα απο τα κάλαντα προτιμούσα να τα φυλάξω για να πάμε ένα ωραίο καλοκαιρινό ταξίδι κατά προτίμηση στο εξωτερικό.Ετσι, τα ταξίδια στο εξωτερικό τα είχα συνδυάσει με τις καλοκαιρινές μου διακοπές. Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια ανακάλυψα την μαγεία και των χειμωνιάτικων ταξιδιών και γι' αυτό κανονίζω να διοργανώνω κάθε χρόνο ένα τέτοιο ταξίδι. Μάλιστα προτιμώ την περίοδο τέλους Νοεμβρίου -αρχές Δεκεμβρίου για να επωφελούμαι και από την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που έχουν οι περισσότερες ευρωπαικές πόλεις την περίοδο αυτή.

Φέτος διαλέξαμε ως προορισμό την Βουδαπέστη.Σε αυτήν την απόφαση συνέβαλαν βέβαια και τα φθηνά αεροπορικά εισιτήρια που έιχα κλείσει από το τέλος Σεπτεμβρίου (170 ευρώ τα 2 άτομα μαζί με μια επιπλέον βαλίτσα με την Ryannair).Η Βουδαπέστη είναι πράγματι μια υπέροχη πόλη και θα προσπαθήσω να σας υποδείξω τα σημεία που δεν πρέπει να χάσετε κατά την επίσκεψή σας,σύμφωνα πάντα με την δική μου γνώμη και όσα πρόλαβα να δώ στην 6ημερη μου εκδρομή.

Η πόλη όπως είναι γνωστό χωρίζεται από τον Δούναβη σε 2 κυρίως μέρη,την Βούδα και την Πέστη.Εμείς ξεκινήσαμε την περιήγηση μας από την Βούδα που είναι η συνοικία του Κάστρου.Εδώ αξίζει κανείς να επισκεφτεί:

-Την εκκλησία του Mattyas.Πανέμορφη εκκλησία εξωτερικά, εσωτερικά γινόταν κάποιες επισκευές και δεν την θαυμάσαμε ολόκληρη.Πάντως, φροντίσαμε να την επίσκεφτούμε Κυριακή πρωί και παρακολούθησαμε και την κυριακάτικη λειτουργία, κάτι που ήταν ενδιαφέρον μια που δεν είχα παρακολουθήσει ξανά ολόκληρη καθολική λειτουργία. Και λέω ολόκληρη γιατί στην αρχή μας εμπόδισαν να μπούμε επειδή είμασταν τουρίστες και μας άφησαν μόνο αφού τους διαβεβαιώσαμε ότι θα παρακολουθήσουμε όλη την λειτουργία. Μου άρεσε που προφυλάσσαν την λειτουργία από τις ορδές των τουριστών όπως μου αρεσε και η ίδια η λειτουργία, γιατί σε όλους είχαν μοιράσει φυλλάδια με τα λόγια (όπου αναγραφόταν ακόμα και πότε πρέπει να σηκωθείς όρθιος και πότε να κάτσεις)ενώ υπήρχε και μια υπέροχη χορωδία και φυσικά το όργανο που συνόδευε.

-Ο προμαχώνας των ψαράδων.Είναι ακριβώς πίσω από την εκκλήσία και είναι ένα παραμυθένιο σημείο με τους πυργίσκους να προσφέρουν απεριόριστη θεα στην Πέστη. Είναι το σημείο που θα βγάλετε ισως τις περισσότερες φωτογραφίες γιατί προσφέρει την γραφικότερη θέα στην πόλη.

-Το Βασιλικό ανάκτορο υψώνεται τεράστιο στην Βούδα.Στεγάζει μέσα το Ιστορικό μουσείο και την Εθνική Πινακοθήκη.Να πω την αλήθεια δεν προλάβαμε να τα επισκεφτούμε, πάντως σαν κτίριο σίγουρα αξίζει να το δείτε έστω από εξω.

-Αξίζει να τριγυρίσετε και στα γραφικά σοκάκια γύρω από το κάστρο, όπου κυκλοφορούν ελάχιστα αυτοκίνητα. Ένας ωραίος τρόπος για να φτάσει κανείς ψηλά στο κάστρο είναι το τελεφερίκ που είναι εντελώς παλιομοδίτικο και ξεκινάει απο την πλατεία Clark Adam Ter και φτάνει μέχρι μπροστά από το παλάτι.

-Περπατήστε στην περιοχή Gellert.Εκεί βρίσκεται το υπέροχο ξενοδοχείο Gellert με τα πολυτελή του λουτρά που είναι απο μόνα τους ένα αξιοθέατο.Δεν κάναμε μπάνιο εκεί γιατι είναι χωριστά ανδρών-γυναικών και ο άντρας μου δεν τρελαινόταν γενικά στην ιδέα των ιαματικών λουτρών, πόσο μάλλον αν ήταν και μόνος του.. Πάντως, από ό,τι έχω διαβάσει είναι ανάμεσα στα δύο καλύτερα της πόλης (τα άλλα είναι τα Szechenyi που ευτυχώς τα επισκεφτήκαμε). Στην ίδια περιοχή βρίσκεται ο ναός του σπηλαίου που ανήκει στους παυλικιανούς μοναχούς και είναι χτισμένος μέσα σε έναν βράχο. Στην κορυφή του λόφου βρίσκεται ένα οχυρό που αξίζει περισσότερο για την θέα που προσφέρει. Αν ανεβείτε προετοιμαστείτε για πολύ περπατημα και πολλές σκάλες.Στις κρύπτες του Οχυρού βρίσκεται και ένα συμπαθητικό, εστιατόριο το Citadella. Εκεί δεν φάγαμε αλλά μόνο καταφύγαμε για να πιούμε ένα ζεστό κρασί και να προφυλαχτούμε από την χιονοθύελλα που μας έπιασε καθώς ανεβαίναμε στο οχυρό. Οι τιμές του μου φάνηκαν λογικές.

-Πρέπει να αναφέρω ότι είμαι λάτρης και των ωραίων ξενοδοχείων.Τα ξενοδοχεία γενικά στην Βουδαπέστη έχουν πολύ καλές τιμές συγκριτικά με την Ελλάδα. Αφού, λοιπόν, το έψαξα όσο δεν παίρνει στο internet κατέληξα να επιλέξω 2 ξενοδοχεία για την διαμονή μας.Το πρώτο ήταν στην Βούδα όπου μείναμε δύο βράδια,ώστε να γυρίσουμε την Βούδα σε αυτές τις δύο μέρες.Μέναμε στο Hilton Castle Distict που είναι χτισμένο στη θέση μιας παλιάς μονής τα ερείπια της οποίας τα είχαν ενσωματώσει στο ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο ήταν αντάξιο του ονόματος της αλυσίδας Hilton,σε φανταστική τοποθεσία μπροστά στον προμαχώνα των ψαράδων (βέβαια για δωμάτιο με αυτήν την θέα πληρώνεις νομίζω επιπλέον 30 ευρώ) και το πρωινό ήταν κάτι παραπάνω από πλουσιοπάροχο.Το δωμάτιο κόστιζε 85 ευρώ, πολύ καλή τιμή για ένα τέτοιο πεντάστερο ξενοδοχείο.

Οι επόμενες μας μέρες ήταν αφιερωμένες στην Πέστη. Να αναφέρω ότι η Βούδα και η Πέστη ενώνονται με αρκετές γέφυρες, η ωραιότερη των οποίων νομίζω ότι είναι η γέφυρα της Ελισάβετ. Το καλοκαίρι διάβασα ότι μια άλλη γέφυρα ,η γέφυρα των αλυσίδων ,τα σαββατοκύριακα πεζοδρομείται και διοργανώνονται events με μουσικούς,χορευτές και ζωγράφους.Τελος πάντων στην Πέστη αξίζει νομίζω να επισκεφτείτε:

-Το Ουγγρικό κοινοβούλιο.Είναι εξαιρετικής ομορφιάς νεογοτθικό κτίριο με μοναδικό εσωτερικό διάκοσμο.Υπάρχουν ξεναγήσεις αγγλόφωνες και όχι μόνο αλλά καλό θα ήταν να περάσετε πρώτα νωρίς το πρωί να κάνετε κράτηση γιατί συνήθως κλείνουν θέση για ξεναγήσεις πολύ αργότερα. Επιπλέον οι ξεναγήσεις είναι δωρεάν για τους πολίτες της ευρωπαικής ένωσης και γι' αυτό να έχετε μαζί σας το διαβατήριο ή άλλο αποδεικτικό της εθνικότητας σας.

-Τη Βασιλική του Αγίου Στεφάνου.Τεράστια εκκλησία με θόλο 96 μέτρων που είναι ορατός σχεδόν απο παντού .Μέσα φυλάσσουν και το μουμιοποιημένο χέρι του Αγιου Στεφάνου που ήταν ο πρώτος Χριστιανός βασιλιάς των Μαγυάρων.Μπρόστα από την εκκλησία είχε στηθεί μια μικρή χριστουγεννιάτικη αγορά με φοβερές μυρωδιές των τοπικών φαγητών και φυσικά άφθονο ζεστό, μυρωδάτο κρασί και ρούμι.

-Την Κρατική Λυρική Σκηνή.Μια πανέμορφη όπερα που ο καλύτερος τρόπος για να την απολαύσετε είναι να παρακολουθήσετε μια παράσταση.Τι να πρωτοθυμηθώ, το φουαγιέ με τις εξαιρετικές τοιχογραφίες, τους πολυελαίους, το κυρίως θεατρο, όλα να θυμίζουν μια άλλη αυτοκρατορική εποχή.Το εισιτήριο που θα πληρώσετε αν θελήσετε να δείτε το εσωτερικό κοστίζει όσο περίπου και για να δείτε μια παράσταση από τον πάνω εξώστη. Κλείστε πολύ νωρίτερα εισιτήρια μέσα από την ιστοσελίδα της όπερας. Εμείς είδαμε την όπερα La Boheme με εισιτήριο μόνο 5 ευρώ το άτομο.Το αστείο είναι ότι για όσους έχουν τέτοια φθηνά εισητήρια για τον εξώστη η είσοδος δεν είναι η κεντρική αλλά μια άλλη που μοιάζει περισσότερο με είσοδο υπηρεσίας. Δεν πειράζει όμως γιατί ό,τι έιδαμε όταν φτάσαμε στον εξώστη μας αποζημίωσε και με το παραπάνω.

-Περπατήστε στον κεντρικό εμπορικό δρόμο της πόλης, τη Vaci Utca. Ξεκινάει από την πλατεία Vorosmarty ter όπου την εποχή των Χριστουγέννων (από τα τέλη Νοεμβρίου μέχρι τις αρχές Ιανουαρίου) είναι στημμένη η κεντρική χριστουγεννιάτικη αγορά της πόλης γεμάτη χειροτεχνήματα,αναμνηστικά και κιόσκια με τεράστια καζάνια με φαγητά που τα γεύεσαι σε μακρόστενους, ξύλινους πάγκους. Ηταν όμορφη η χριστουγεννιάτικη αγορά όμως σίγουρα δεν ήταν η μεγαλύτερη της Ευρώπης, όπως διαφημιζόταν στο internet.Το βράδυ, πάντως, με τα πολυάριθμα χριστουγεννιάτικα φωτάκια η πόλη έμοιαζε μαγική.Προς το τέλος της Vaci Utca βρίσκεται η κεντρική αγορά που απ'έξω θα μπορούσες να την περάσεις και για μουσείο. Μέσα έχει πολυάριθμούς , πεντακάθαρους πάγκους με όλες τις τοπικές λιχουδιές άψογα τακτοποιημένες. Σε κάτι τέτοια μέρη κάνεις την σύγκριση με τις δικές μας λαικές αγορες ή το δικό μας Καπάνι και απογοητεύεσαι.

-Τη μεγάλη Εβραική Συναγωγή και την εβραική συνοικία .Η συναγωγή είναι όντως εντυπωσιακή, η μεγαλύτερη της Ευρώπης αλλά μέσα δεν την επισκεφτήκαμε.

-Το Varosliget.Αυτό είναι το Δημοτικό Πάρκο της πόλης με μερικά από τα ομορφότερα κτίρια της πόλης γύρω από την Πλατεία των Ηρώων που στο κέντρο της έχει το μνημείο της Χιλιετίας. Ειναι αξιοθαύμαστο ότι όλη αυτή η περιοχή του πάρκου δημιουργήθηκε για τους εορτασμούς της Έκθεσης της Χιλιετίας ,το 1896, για τα χίλια χρόνια από την ίδρυση της Βουδαπέστης. Εκατέρωθεν της Πλατείας Ηρώων βρίσκονται δυο υπέροχα κτίρια, το Μουσειο Καλών Τεχνών και το Μέγαρο Τέχνης που στεγάζει προσωρινές εκθέσεις.Το Μουσείο Καλών Τεχνών ήταν το μόνο μουσείο που προλάβαμε να επισκεφτούμε σε αυτό το ταξίδι. Είναι τεράστιο με την μεγαλύτερη διεθνή συλλογή έργων τεχνης της Ουγγαρίας , έργα των Ραφαήλ , Γκόγια,Ελ Γκρέκο κ.α.Όταν πήγαμε φιλοξενούσε και μια περιοδική έκθεση με έργα του Cezanne. Σε αυτήν την περιοχή βρίσκεται και το κάστρο Vajdahunyad, ένα περίεργο κάστρο που το εξωτερικό του είναι ένα μείγμα Αναγεννησιακού, Γοτθικού και Μπαρόκ ρυθμού. Μπροστά του είχε μια λίμνη που το χειμώνα γίνεται παγοδρόμιο. Λίγο παραπέρα βρίσκονται τα λουτρά Szechenyi. Αυτά μην παραλείψετε να τα επισκεφτείτε αν θέλετε να ζήσετε την παραδοσιακή ουγγαρέζική εμπειρία των ιαματικών λουτρών. Είναι ένα συγκρότημα υπαίθριων και εσωτερικών πισίνων όπου κάνουν μπάνιο μαζί άντρες και γυναικες.Πριν επισκεφτώ την Βουδαπέστη δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι με 3 βαθμούς Κελσιου θα μπορούσα να κάνω μπάνιο σε υπαίθρια πισίνα. Κι όμως το έκανα όπως και δεκάδες άλλοι Ουγγαρέζοι και μη. Το κτiριο καταρχήν είναι εκπληκτικό σε νεομπαρόκ ρυθμό και είναι πράγματι συγκλονιστική εμπειρία ιδίως το χειμώνα να μπαίνεις μέσα στο αχνιστό νερό με τους 38 βαθμούς Κελσίου, ενώ έξω από το νερό σε χτυπάει ο παγωμένος αέρας. Οι εσωτερικές πισίνες έχουν νερό με διαφορετικές θερμοκρασίες η καθεμιά και όλοι πηγαίνουν από το καυτό νερό στο κρύο και το ανάποδο. Ακόμα, στο συγκρότημα των λουτρών υπάρχουν σάουνες και δυνατότητα να κάνετε μασάζ.

-Την οδό Andrassy που είναι η πιο αριστοκρατική λεωφόρος της Βουδαπέστης γεμάτη με πανέμορφα κτίρια και μπουτίκ με τις πιο ακριβές,διεθνείς μάρκες ρούχων.

-Εξαιτίας του άσχημου καιρού δεν μπορέσαμε να επισκεφτούμε το νησί της Μαργαρίτας αλλά από ό,τι έχω διαβάσει είναι καταπράσινο, ιδανικό για βόλτες κυρίως την άνοιξη και το καλοκαίρι. Επίσης, ωραίες πρέπει να είναι και οι βόλτες στο Δούναβη με τα αμέτρητα πλοιάρια που υπάρχουν.Εμείς πάλι λόγω του καιρού δεν πήγαμε.

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος, αυτό δεν είναι άλλο απο το δεύτερο μας ξενοδοχείο που ήταν σίγουρα το ομορφότερο που έχω μείνει μέχρι τώρα στην Ευρώπη. Λέγεται Βoscolo και είναι ένα πραγματικό παλάτι, με πρόσοψη σε στιλ Απόσχισης που έκανε τους τουρίστες που περνούσαν να σταματούν και να το φωτογραφίζουν εντυπωσιασμένοι. Το εσωτερικό γεμάτο χλιδή και πολυτέλεια με ένα εσωτερικό αίθριο που έμοιαζε ακόμα καλύτερο στολισμένο χριστουγεννιάτικα.Το κόστος ήταν 125 ευρώ το δίκλινο με πρωινό. Χωρίς αμφιβολία το ξενοδοχείο αυτό κοστίζει φθηνά για ό,τι προσφέρει. Η αλήθεια είναι ότι σε ένα απο τα πολλά σερφαρίσματα μου στο internet χαζεύοντας ξενοδοχεία το είχα ανακαλύψει πολύ πριν αποφασίσω το ταξίδι αυτό και ήταν ένας από τους κύριους λόγους που αποφάσισα να πάμε στη Βουδαπέστη. Ακόμη και αν δεν μείνετε σε αυτό το ξενοδοχείο μπορείτε να πάρετε μια άποψη του αν πιείτε ένα ποτό ή καφέ στο New York Palace που είναι το καφέ-εστιατόριο που βρίσκεται στο ισόγειο (εκεί οι ένοικοι παίρνουν το πρωινό τους).Είναι ένα ιστορικό καφέ με χρυσοποίκιλτες κολόνες και οροφή με τοιχογραφίές.Όταν μπαίνεις εκεί μέσα νιώθεις ότι πας πίσω το χρόνο στο 19ο αιώνα και μένεις να κοιτάς εκστασιασμένος για αρκετή ώρα. Επίσης, το ξενοδοχείο είχε εξαιρετική πισίνα.

Οι τιμές στα ρούχα και τα φαγητά στη Βουδαπέστη είναι παρόμοιες της Ελλάδας στις μη τουριστικές περιοχές.Γενικά, την πόλη στο κέντρο είναι εύκολο να την γυρίσετε με τα πόδια αν και υπάρχει και καλό δίκτυο metro με τσουχτερό εισιτήριο 1,5 ευρώ η διαδρομή. Απο τα εστιατόρια που πήγαμε, πολύ καλο φαγητό και με προσιτές τιμές είχε το εστιατόριο Paprika (oδος Dozsa Gyorgy utca 72 στην περιοχή Varosliget).Eπίσης, πολύ ωραία ατμόσφαιρα με ζωντανή μουσική και νόστιμο γερμανικό φαγητό είχε η Kaltenberg Royal Bavarian Brasserie(Kinizsi utca 30-36).

Συμπερασματικά, θεωρώ την Βουδαπέστη πανέμορφη πόλη, ρομαντική και αρχοντική αφού έχει διατηρήσει τα κτίσματά της όπως ήταν πριν ένα ή δύο αιώνες. Σχεδόν κάθε της κτίριο στο κέντρο της πόλης είναι ξεχωριστό και έχει τη δική του ιστορία να διηγηθεί. Περάσαμε υπέροχα στο ταξίδι μας αυτό και ελπίζω οι δικές μας εμπειρίες να σας παρακινήσουν να κάνετε και εσείς ένα ανάλογο ταξίδι. Και εις άλλα ταξίδια με υγεία!!:lol:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πολυ ωραια η ιστορια σου!Την απολαυσα μεχρι την τελευταια της γραμμη!Περιεκτικη και ακριβης χωρις περιττα σχολια!:D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλώς ήρθες και ευχαριστούμε για την ιστορία!
Βάλε και καμιά φωτογραφία να δούμε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλωσήρθες Εmily! Πολύ ωραία η ιστορία σου με χρήσιμες πληροφορίες! Έχεις δίκιο για τον προμαχώνα των ψαράδων, από εκεί βγάλαμε τις καλύτερες φωτογραφίες μας, όπως αυτή που ακολουθεί, με θέα την χιονισμένη Βουδαπέστη του 2010..

afbcdn_sphotos_b_a.akamaihd.net_hphotos_ak_snc6_165758_10150117084291103_7549374_n.jpg
 

Attachments

fantasma

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καταπληκτικη η περιγραφη σου και λεπτομερεις.Σκεφτομαστε με την κοπελα μου να παμε τον χειμωνα και θα το λαβω ως χαρτη το κειμενο σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom