Τσεχική Δημοκρατία Χιονισμένη Πράγα...καμιά συμβουλή?!

madaboutravel

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλησπέρα σε όλους! Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το ελληνικό φόρουμ! Πρόκειται να ταξιδέψω στη Πράγα 31/1-5/2 και τις τελευταίες μέρες έχω μπει στη διαδικασία παρακολούθησης του καιρού! Η θερμοκρασία είναι γύρω στους -3C και απ'οτι βλέπω σε live cams, η πόλη είναι χιονισμένη! Φαίνεται πανέμορφη, αλλά φοβάμαι τα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν λόγω χιονιού. Έχει επισκεφθεί κανείς την Πράγα σε αντίστοιχες συνθήκες? Δεδομένου οτι δεν έχουμε καμία εξοικείωση με χιόνια, όποια συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, από είδη ένδυσης/υπόδυσης έως μεταφορές, ώρες λειτουργίας καταστημάτων/μουσείων κ.τ.λ.. Έχω ήδη ξεσκονίσει ταξιδιωτικούς οδηγούς και sites μουσείων, οπότε με ενδιαφέρει κυρίως η πραγματική κατάσταση που μπορεί να έχει βιώσει κάποιος από το φόρουμ στην Πράγα! Και κάτι τελευταίο, πετάμε με Malev...any comments? Ευχαριστώ πολύ!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Όλες οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί σε άλλα topics. Κάνε search.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εχεις σκεφτει πως υπαρχουν πολυ πιο ωραιες και πολυ πιο ενδιαφερουσες πολης να επισκεπτεις; Οσο για το χιονι, τι προβλημα να σου δημιουργισει; Πεντε δρομοι ειναι ολοι κι ολοι που αξιζει να δεις. Σορυ αν σε απογοητευω αλλα προσπαθω να σε προετοιμασω
 

madaboutravel

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα Lyda κι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είμαι σίγουρη οτι θα υπάρχουν και πολύ πιο ωραίες και πιο ενδιαφέρουσες πόλεις απ'την Πράγα, εξάλλου έχω ήδη επισκεφθεί μερικές ;). Είπαμε απλά αυτή τη φορά να πάμε κάπου πιο μαζεμένα για να ξεκουραστούμε λίγο και να χουζουρέψουμε! Είναι και μια πόλη που δε θά'θελα με τίποτα να επισκεφθώ στο peak της τουριστικής περιόδου, οπότε δεδομένων αυτών και άλλων παραμέτρων το αποφασίσαμε!
Σε ό,τι έχει να κάνει με τις ανησυχίες μου για τα χιόνια, ακριβώς επειδή δεν είμαι εξοικειωμένη, δε μπορώ να φανταστώ τί προβλήματα θα μπορούσαν να δημιουργηθούν...ίσως να μη κυκλοφορούν τα τραμ στη Πράγα?!! Γι'αυτό παρακαλώ όποιον έχει σχετική εμπειρία έχοντας επισκεφθεί σε αντίστοιχες συνθήκες την Πράγα, να με διαφωτίσει! Ευχαριστώ πολύ!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Τελικά από ότι έχω καταλάβει ΟΛΟΙ υποτιμούν την Πράγα,αλλά ΟΛΟΙ έχουν πάει(μερικοί περισσότερες της 1 φοράς).
madaboutravel ακολούθα τον προγραμματισμό σου κ μην μασάς.
Θες Πράγα;...Πράγα
Θες Βαρκελώνη;...Βαρκελώνη
Θες Τρίκαλα Κορινθίας;...http://www.travelstories.gr/members/madaboutravel-1612.htmlΤρίκαλα Κορινθίας
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Καλά, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα!! ειπαμε!! αλλα βέβαια, αν πας τα χριστουγεννα ή το πασχα που βρίσκεται όλη η ελληνική επικράτεια και το διεθνές τουριστομάνι, ναι υπάρχουν και καλύτερες πόλεις...
Η πόλη είναι πολύ ωραία και σίγουρα έχεις να δεις πολύ παραπάνω πράγματα από τους 5 κεντρικούς δρόμους της παλιάς πόλης. Αρκεί να βγεις έξω από αυτούς κάτι που δεν το συνηθίζει όλο το προαναφερθεν τουριστομάνι!!
Οταν είχα παέι, ήταν τέλη μάρτη χωρίς χιόνια αλλά εξίσου με πολύ κρύο!! Οι τσέχοι είναι συνηθισμένοι στο κρύο όποτε θέματα παράλυσης των μεσων μεταφορας δεν παίζουν..το μονο που χρειάζεται είναι ζεστά ρουχα, σκουφακι, γαντια και τρελή όρεξη για περπάτημα στην χιονισμένη Πράγα!!
Αν έχεις χρόνο, μην παραλήψεις το Cesky Krumlov, περίπου 3 ώρες μακρια από την Πράγα. ΑΠΛΑ ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ!!! το πέτυχα την πρώτη μέρα χωρίς χιόνια και τη δευτερη με χιονια...όπως και να το δεις είναι τέλειο!!!
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Τελικά από ότι έχω καταλάβει ΟΛΟΙ υποτιμούν την Πράγα,αλλά ΟΛΟΙ έχουν πάει(μερικοί περισσότερες της 1 φοράς).
madaboutravel ακολούθα τον προγραμματισμό σου κ μην μασάς.
Θες Πράγα;...Πράγα
Θες Βαρκελώνη;...Βαρκελώνη
Θες Τρίκαλα Κορινθίας;...Τρίκαλα Κορινθίας
Για αυτο ειμαστε το καλυτερο φορουμ...δοκιμαζουμε πριν αποριψουμε
 

madaboutravel

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση, όσο το ψάχνω βρίσκω τόσα πολλά που θα ήθελα να δω στη Πράγα, που φοβάμαι οτι θα πρέπει να ακυρώσω εκείνο το χουζούρεμα που λέγαμε! Dmdoc μη μου μιλάς για Βαρκελώνη...είμαι κλασική Βαρκελωνόπληκτη, αν μπορούσα θα μετακόμιζα σήμερα! Σας ευχαριστώ λοιπόν κι ελπίζω να γυρίσω με ωραίες εικόνες για να σας μεταφέρω!:lol:
 

rani@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
γεια σας παιδια, σχεδιάζω να κάνω κι εγω ένα ταξιδακι στην Πράγα πριν το Πάσχα και κοιτάω για προσφορές. Αν έχει κανείς καμιά ενμέρωση..
 

madaboutravel

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα rani@, αν και θα μας (ξανα)μαλώσουν τα παλιότερα μέλη που δε κάνουμε αναζήτηση, θα σου πω οτι εγώ έκλεισα με malev (από το site της) με 152 με αλλαγή στη Βουδαπέστη. Για ξενοδοχεία ρίξε μια ματιά www.booking.com, εγώ έκλεισα στην αρχή στο salvator, αλλά μετά βρήκα το cerna liska στα ίδια χρήματα. Άν κάνεις λίγη υπομονή, μετά τις 5/2 θα επιστρέψω με εντυπώσεις! Το φοβερό με το Cerna Liska είναι οτι βρίσκεται πάνω στην πλατεία της Παλιάς Πόλης, τα δωμάτιά του έχουν θέα την Παναγία της Τυν και αυτή τη περίοδο διατίθενται σε πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με την αρχική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom