Τουρκία Χριστούγεννα στην Κωνσταντινούπολη

kwnnina_

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
Γεια σας παιδιά! νέα κι εγώ στο φόρουμ, θα ήθελα πληροφορίες για την Κωνσταντινούπολη, βρήκα αρκετές στα θέματα που έχετε ανοίξει αλλά έχω μερικές απορίες. Καταρχήν να σας πω οτι θα πάω 24-28 Δεκεμβρίου και θα μείνω στο cihangir hotel που λέει οτι είναι πολύ κοντά στην πλατεία ταξίμ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στην museum card είναι μέσα το Ντολμάμπαχτσέ?
Την ημέρα των Χριστουγέννων τι θα ήταν πιο ωραίο να επισκεφθούμε για να αισθανθούμε λίγο την ημέρα??
Επειδή είναι Χειμώνας αξίζει να πάω στο Ortakoy ή δεν θα υπάρχει ψυχή?
Και τέλος,το χαμάμ Tarihi Galatasaray hamami ειναι καλύτερο απο το γνωστό Caragoglu ή απλά έχουν διαφορά στην τιμή?

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Γεια σας παιδιά! νέα κι εγώ στο φόρουμ, θα ήθελα πληροφορίες για την Κωνσταντινούπολη, βρήκα αρκετές στα θέματα που έχετε ανοίξει αλλά έχω μερικές απορίες. Καταρχήν να σας πω οτι θα πάω 24-28 Δεκεμβρίου και θα μείνω στο cihangir hotel που λέει οτι είναι πολύ κοντά στην πλατεία ταξίμ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στην museum card είναι μέσα το Ντολμάμπαχτσέ?
Την ημέρα των Χριστουγέννων τι θα ήταν πιο ωραίο να επισκεφθούμε για να αισθανθούμε λίγο την ημέρα??
Επειδή είναι Χειμώνας αξίζει να πάω στο Ortakoy ή δεν θα υπάρχει ψυχή?
Και τέλος,το χαμάμ Tarihi Galatasaray hamami ειναι καλύτερο απο το γνωστό Caragoglu ή απλά έχουν διαφορά στην τιμή?

Σας ευχαριστώ πολύ!
1. μην παρεις την museum card...δεν χρησιμεύει πας για πολυ λιγες μερες δεν προλαβαινεις...το Ντολμαμπαξε αστο για την επομενη φορα Αγια Σοφια, Μπλε τζακι,Υδραγωγειο θα σου παρουν μια μερα
2. το μονο μερος για να "αισθανθείς" Χριστουγεννα σε μουσουλμανική χώρα ειναι να πας στο Φαναρι το πρωι που θα εχει λειτουργία..
3.Ορτακιου θα εχει περισσότερο κοσμο βράδυ Παρασκευής
4. Χαμαμ και τα δυο τουριστικα μην ανησυχείς πιο απο τα δυο να διαλεξεις..
 

kwnnina_

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.επειδη ομως για το ντολμαμπαχτσε εχω δει πολυ καλα πραγματα μηπως να αφηνα το τοπ καπι για την επομενη;
βασικα στις 28 φευγω 21:20 το βραδυ οποτε πιστευω πως θα προλαβω πολλα κι εκεινη την ημερα!λεω να χωρεσω και το ενιδρειο αλλα δεν ξερω ποιο.το πιο καλο ειναι το istanbul aquarium;
Επισης για την meseum card αν δεν την βγαλω θα πρεπει να περιμενω στην ουρα για εισητηρια;αν δεν την εχω πως θα κλεισω εισητηρια απο πιο πριν για να μην περιμενω;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.επειδη ομως για το ντολμαμπαχτσε εχω δει πολυ καλα πραγματα μηπως να αφηνα το τοπ καπι για την επομενη;
βασικα στις 28 φευγω 21:20 το βραδυ οποτε πιστευω πως θα προλαβω πολλα κι εκεινη την ημερα!λεω να χωρεσω και το ενιδρειο αλλα δεν ξερω ποιο.το πιο καλο ειναι το istanbul aquarium;
Επισης για την meseum card αν δεν την βγαλω θα πρεπει να περιμενω στην ουρα για εισητηρια;αν δεν την εχω πως θα κλεισω εισητηρια απο πιο πριν για να μην περιμενω;
Μην ανησυχεις δεν θα εχει πολυ κοσμο...εννοειτε τοπ καπι εξω....φτανεις 24 μεσημερι? Πηγαινε τοτε αφου τοχεις βαλει στο νουσου...25 πας Φαναρι και περιοχη Σουλταναχμετ συνδιασμο με μεγαλο παζαρι...τελος.
26 Ταξιμ Ιστικλαλ, Πυργο Γαλατα...ισως ορτακιοι το βραδυ
27 να παρεις το καραβακι να πας απεναντι ασιατικη πλευρα στο Καντικιοι γυρνας στην Εμινονου και μπαινεις ξανα στην Αγορα και αιγυπτιακη αγορα βραδι ταξιμ...28 βολτα παλι στην Ιστικλαλ και κατα τις 5 να φυγεις για αεροδρομιο that's all
 

kwnnina_

Member
Μηνύματα
10
Likes
7
τελικα πάω πολυ λιγες μερες!! αν μου αρεσει τοσο οσο λενε ολοι, αν ειμαι τυχερη θα ξανα παω!εφτιαξα το προγραμμα μου περιπου οπως μου το ειπες!ευχαριστω!
θα παω και στον γνωστο που λεει το φλιτζανι για χαβαλέ, που τον εδειξαν και στο world party, και οταν γυρισω θα σας πω αν τα λεει καλα! ;)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.905
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.252
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom