Λεττονία Χριστούγεννα στη Λετονία.

TNS89

Member
Μηνύματα
7
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Πρώτο θέμα που αποφάσισα να ξεκινήσω στην κοινότητα. Έχοντας μια τιμια εμπειρία από ταξίδια πλέον, ψάχναμε με την παρέα μου να κλείσουμε έναν προορισμό στην Ευρώπη για να κάνουμε πρώτη φορά Χριστούγεννα στο εξωτερικό.

Μετά από συζητήσεις και αναζητήσεις βρήκαμε τα πιο νορμάλ εισιτήρια για την Ρίγα, οπότε και κλείσαμε ένα ταξίδι από τις 23 Δεκεμβρίου έως και τις 26.

Ψάξαμε, διαβάσαμε και μας είπε φίλος που έχει πάει ήδη εκεί, ότι είναι μια μικρή, compact πόλη, που στις 2 ημέρες μπορείς να την έχεις γυρίσει όλη, με ένα όμορφο Christmas Market (και μπόλικο κρύο αλλά αυτό δε μας πειράζει)

Ψάχνοντας όμως, κατάφερε να μου φυτευτεί η ιδέα να πάμε μονοήμερη με αμάξι σε μια εκ των Εσθονία ή Λιθουανία. Κι εδώ έρχεται η ερώτησή μου προς την κοινότητα και όσους έχουν πάει. Αξίζει κάτι τέτοιο; Και αν ναι τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο από τα 2;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πιθανή συμμετοχή
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Πρώτο θέμα που αποφάσισα να ξεκινήσω στην κοινότητα. Έχοντας μια τιμια εμπειρία από ταξίδια πλέον, ψάχναμε με την παρέα μου να κλείσουμε έναν προορισμό στην Ευρώπη για να κάνουμε πρώτη φορά Χριστούγεννα στο εξωτερικό.

Μετά από συζητήσεις και αναζητήσεις βρήκαμε τα πιο νορμάλ εισιτήρια για την Ρίγα, οπότε και κλείσαμε ένα ταξίδι από τις 23 Δεκεμβρίου έως και τις 26.

Ψάξαμε, διαβάσαμε και μας είπε φίλος που έχει πάει ήδη εκεί, ότι είναι μια μικρή, compact πόλη, που στις 2 ημέρες μπορείς να την έχεις γυρίσει όλη, με ένα όμορφο Christmas Market (και μπόλικο κρύο αλλά αυτό δε μας πειράζει)

Ψάχνοντας όμως, κατάφερε να μου φυτευτεί η ιδέα να πάμε μονοήμερη με αμάξι σε μια εκ των Εσθονία ή Λιθουανία. Κι εδώ έρχεται η ερώτησή μου προς την κοινότητα και όσους έχουν πάει. Αξίζει κάτι τέτοιο; Και αν ναι τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο από τα 2;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πιθανή συμμετοχή
Καλημέρα! Θεωρώ ότι οι 3 μέρες που έχεις συνολικά δεν είναι αρκετές για να βάλεις και μονοήμερη σε άλλη χώρα. Θα είναι πολύ κουραστικό και δε θα προλάβεις να δεις πολλά. Οι δύο πρωτεύουσες, Ταλιν και Βίλνιους απέχουν οδικώς πάνω από 4 και 3 ώρες αντίστοιχα από τη Ρίγα. Αν θέλετε οπωσδήποτε να δείτε κατι άλλο εκτός της Ρίγα, βρείτε κάτι εντός Λετονίας, σχετικά κοντά.
 
Μηνύματα
119
Likes
163
Μαγική η Ρίγα...οριακά ένα κλικ πάνω από Ταλίν (κατ΄ εμέ...).

Όντως δύο ημέρες αρκούν για την Ρίγα - την γυρνάς και την γεύεσαι εξ' ολοκλήρου.

Όντως (επίσης) δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει το Ταλίν για μονοήμερη (Ταλίν - Ρίγα με λεωφορείο 4,5 ώρες).

Μόνο αν "έμπαινε" μια διανυκτέρευση-σπόντα στο Ταλίν. Τότε ναι. Θα έβλεπες και τις δύο πόλεις σε 4 ημέρες.

Τι ώρα φθάνεις Ρίγα και τι ώρα αναχωρείς από Ρίγα;
 

TNS89

Member
Μηνύματα
7
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Μαγική η Ρίγα...οριακά ένα κλικ πάνω από Ταλίν (κατ΄ εμέ...).

Όντως δύο ημέρες αρκούν για την Ρίγα - την γυρνάς και την γεύεσαι εξ' ολοκλήρου.

Όντως (επίσης) δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει το Ταλίν για μονοήμερη (Ταλίν - Ρίγα με λεωφορείο 4,5 ώρες).

Μόνο αν "έμπαινε" μια διανυκτέρευση-σπόντα στο Ταλίν. Τότε ναι. Θα έβλεπες και τις δύο πόλεις σε 4 ημέρες.

Τι ώρα φθάνεις Ρίγα και τι ώρα αναχωρείς από Ρίγα;
Δε θυμάμαι ακριβώς τώρα, αλλά μεσημέρι φτάνω και μεσημέρι αποχωρώ
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
815
Likes
10.302
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Οπως είπαν και η @kofidenia και ο @dreamer_of_august δεν είναι καλή σκέψη.Οι αποστάσεις είναι μεγάλες για μονοήμερη εκδρομή και ο χειμωνιάτικος καιρός ίσως τις δυσκολέψει πιο πολύ.Εχετε ουσιαστικά 2,5 μέρες στη Ρίγα,τη βλέπετε και τη χαίρεστε και με το παραπάνω.Αν θέλετε και κάτι εκτός πόλης μπορείτε να πάτε στη Sigulda,2 ώρες με το λεωφορείο.Και μην ξεχνάτε ότι στη Βόρεια Ευρώπη από το απόγευμα της παραμονής των Χριστουγέννων τα πάντα σχεδόν κλείνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom