ΗΠΑ Χρόνος αναμονής σε αεροδρόμιο

bluster11

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Προγραμματίζω να ταξιδέψω στην Αμερική τον επόμενο μήνα.Θα ήθελα να ρωτήσω πόση ώρα αναμονής είναι προτιμότερο να έχω στο αεροδρόμιο που θα κάνει στάση η πτήση?Σκέφτομαι να ταξιδέψω με Turkish Airlines με στάση Κωνσταντινούπολη.Κατά την αναχώρηση έχει αναμονή για την επόμενη πτήση στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης 1 ώρα και 20 λεπτά και στην επιστροφή 1 ώρα και 35 λεπτά.Είναι καλά ή να βρω πτήση με μεγαλύτερη διάρκεια αναμονής για να είμαι πιο σίγουρος?Επίσης όποιος έχει ταξιδέψει με τη συγκεκριμένη εταιρία για Αμερική θα ήθελα να μου πει τι να προσέξω και τι χαρτιά να έχω μαζί μου για τον έλεγχο εκτος από διαβατήριο και ESTA.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tι εννοείς να είσαι σίγουρος? Αν αγοράσεις ενιαίο εισιτήριο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ανεξάρτητα με την ώρα του connection...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.993
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα οι 4 ώρες της AirFrance στο Παρίσι μου φάνηκαν ίσα ίσα. Βεβαια ήταν σε άλλο τερμιναλ.
1. Μην παρασύρετε τον κόσμο γράφοντας τη δική σας αποσπασματική εμπειρία για θέματα που εμφανώς δε γνωρίζετε.

2. Μια ώρα στο IST είναι επαρκέστατος χρόνος.

3. Για να μη σου φτάσουν 4 ώρες στο Παρίσι, με την ίδια εταιρία, πρέπει να κάνεις πολλά και μεγάλα λάθη. Στο ίδιο αεροδρόμιο έχω κάνει επιτυχώς connection 20' που περιλάμβανε και αλλαγή sub-terminal (και αλλαγή εταιρίας, αλλά με codeshare).
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Προγραμματίζω να ταξιδέψω στην Αμερική τον επόμενο μήνα.Θα ήθελα να ρωτήσω πόση ώρα αναμονής είναι προτιμότερο να έχω στο αεροδρόμιο που θα κάνει στάση η πτήση?Σκέφτομαι να ταξιδέψω με Turkish Airlines με στάση Κωνσταντινούπολη.Κατά την αναχώρηση έχει αναμονή για την επόμενη πτήση στο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης 1 ώρα και 20 λεπτά και στην επιστροφή 1 ώρα και 35 λεπτά.Είναι καλά ή να βρω πτήση με μεγαλύτερη διάρκεια αναμονής για να είμαι πιο σίγουρος?Επίσης όποιος έχει ταξιδέψει με τη συγκεκριμένη εταιρία για Αμερική θα ήθελα να μου πει τι να προσέξω και τι χαρτιά να έχω μαζί μου για τον έλεγχο εκτος από διαβατήριο και ESTA.
Καλο να εχεις μαζι σου γραμμενη η τυπωμενη την διευθυνση της παραμονης σου.
Tι εννοείς να είσαι σίγουρος? Αν αγοράσεις ενιαίο εισιτήριο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ανεξάρτητα με την ώρα του connection...
Οκ,αν καθυστερησει η μια πτηση,εχουν υποχρεωση να σε βαλουν στο επομενο δρομολογιο.Αλλα,πιθανοτατα σου χαλαει το προγραμμα σου.
 

bluster11

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Tι εννοείς να είσαι σίγουρος? Αν αγοράσεις ενιαίο εισιτήριο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ανεξάρτητα με την ώρα του connection...
Εννοώ μήπως κινδυνέψω να χάσω την πτήση σε περίπτωση που έχει μεγάλες ουρές και δεν φτάσει η μιάμιση ώρα αναμονής.Και σε περίπτωση που έχει καθυστέρηση και το αεροπλάνο.Οι αποσκευές πηγαίνουν απευθείας στον τελικό προορισμό,σωστά?Δε χρειάζεται να κάνω πάλι check in.Με το που φτάσω στο IST πηγαίνω στην πύλη αναχώρησης για την επόμενη πτηση με προορισμό το JFK?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.993
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εννοώ μήπως κινδυνέψω να χάσω την πτήση σε περίπτωση που έχει μεγάλες ουρές και δεν φτάσει η μιάμιση ώρα αναμονής.Και σε περίπτωση που έχει καθυστέρηση και το αεροπλάνο.Οι αποσκευές πηγαίνουν απευθείας στον τελικό προορισμό,σωστά?Δε χρειάζεται να κάνω πάλι check in.Με το που φτάσω στο IST πηγαίνω στην πύλη αναχώρησης για την επόμενη πτηση με προορισμό το JFK?
Οι αποσκευές, φυσικά, πηγαίνουν απευθείας. Εσύ το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι 1) Να δείξεις κάρτα επιβίβασης και διαβατήριο για να περάσεις απευθείας στο χώρο των αναχωρήσεων (ακολουθείς ταμπέλα για transit/transfer) και 2) Να περάσεις πάλι από έλεγχο χειραποσκευών/metal detector, όταν φτάσεις στην πύλη σου.
Αν συναντήσεις ουρές στο 1) (εξαιρετικά απίθανο) και πτήση σου είναι τα επόμενα 20-30 λεπτά, ζητάς να προηγηθείς και το ξεπερνάς. Στο 2) και να συναντήσεις ουρά θα είσαι ήδη στην πύλη για την πτήση σου, οπότε εφόσον είσαι εκεί στην ώρα σου (και όχι π.χ. στα duty free), μην ανησυχείς, δε θα φύγουν χωρίς εσένα.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Για να μη σου φτάσουν 4 ώρες στο Παρίσι, με την ίδια εταιρία, πρέπει να κάνεις πολλά και μεγάλα λάθη. Στο ίδιο αεροδρόμιο έχω κάνει επιτυχώς connection 20' που περιλάμβανε και αλλαγή sub-terminal (και αλλαγή εταιρίας, αλλά με codeshare).
Αν είχε φύγει στην ώρα της από εδώ η πτήση καλά θα ήταν. Δεν εφτασα βεβαια και την ώρα που κλείναν οι πόρτες της επόμενης πτήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.736
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom