Γενικά Aεροπορικες και οριο βαρους

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Μα καμια απο τις φορες που το εκανα εγω δεν ηταν με ελληνικη εταιρια. Μια με την Malev και μια με Brussels Airlines.
Οχι ρε χαλαρωσε, αυτα τα αεροπλανα εχουνε maximum βαρος 65,000 κιλα, δεν θα σε ριξουν τα 700 παραπανω.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
airlines fees-KAYAK
δεν μπορώ να το ανεβάσω αλλιώς!!!τα νεύρα μου!!!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
η aegean ειναι αυστηρουλα με τα κιλα ???
:oops:
Στο εσωτερικό καθόλου. Εξαρτάται βέβαια τον υπάλληλο αλλά γενικά είναι ελαστικοί. Μου έχει τύχει με όριο 20 κιλά να έχω βαλίτσα 30άρα και να μου λέει ο υπάλληλος μόνο ‘Μεγάλη βαλίτσα!’:shock:. Στο γυρισμό εξαρτάται πάλι από το αεροδρόμιο και τον υπάλληλο. Πχ τον τελευταίο χρόνο από Πόλη με Aegean δεν πλήρωσα τίποτα για υπέρβαρο, ούτε μου είπαν για τις πολλές χειραποσκευές. Από Αγγλία είχα καμιά 7άρα υπέρβαρο και η υπάλληλος έγραψε 3 κιλά για να γλιτώσω χρήματα. Αλλά γενικά το υπέρβαρο είναι πανάκριβο, ελάττωσέ το όσο μπορείς για κάθε ενδεχόμενο.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
H Malev γενικά έχει "κόλλημα" με το βάρος των αποσκευών και, εξ όσων έχω διαπιστώσει, δε σηκώνει και παζάρια για μείωση της χρέωσης. Επίσης, είναι η μόνη εταιρία που έχω δει να είναι τόσο σχολαστική με το μέγεθος και το βάρος των χειραποσκευών.
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Παιδια,ποση ωρα δηλαδη πριν την πτηση ειναι το καταλληλο για το σωστο check in οπως ειδα που λεγατε??:shock:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Παιδια,ποση ωρα δηλαδη πριν την πτηση ειναι το καταλληλο για το σωστο check in οπως ειδα που λεγατε??:shock:

αναλογα απο που πετας.
αμα πετας απο τα χανια -που πεταω εγω- και εισαι 1η πρωινη που φευγει στις 7 αμα πας 6,00 το πρωι εισαι μια χαρα.
αμα πετας απο αθηνα υπολογισε 2 με 2,30 ωρες πιο πριν.
 

pelaisos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΞΕΡΑ
καλημερα φιλε!! ειχα παει κινα τον νοεμβριο. αλλα ειχα παει με singapoure airlines! δεν ειχα προβλημα με την βαλιτσα μου που ηταν σχεδον 25 κιλα στην επιστροφη!! το προβλημα ηταν στις εσωτερικες πτησεις που η κινεζικη αεροπορικη εταιρια κοιταει να σε κλεψει κανονικα!!!! θυμαμαι χαρακτηριστικα σε ενα αεροδρομιο που εβαλα την βαλιτσα μου στην ζυγαρια και στην αρχη εδειχνε 20 κιλα μετα 21, 22, και εφτασε μεχρι 26 κιλα!!!!! γενικα θελουν προσοχη στα αεροδρομια οι κινεζοι! καλο ταξιδι!!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδια,ποση ωρα δηλαδη πριν την πτηση ειναι το καταλληλο για το σωστο check in οπως ειδα που λεγατε??:shock:
Εξαρτάται από το αεροδρόμιο & την εταιρία.

Ο Γενικός κανόνας για τις περισσότερες εταιρίες στο Ελ. Βενιζέλος είναι οτι τα check-in κλείνουν 30 λεπτά πριν την πτήση, που σημάινει ότι καλό είναι πας 1 ώρα πριν.

Σε άλλα αεροδρόμια (π.χ. JFK) το last check-in είναι 60 λεπτά πριν την πτήση, οπότε πρέπει να είσαι εκεί 1,5-2 ώρες πριν.
 

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
Απ'ο Lufthansa έχει κάποιος εμπειρία; πετάω τον νοέμβριο για Κίνα και αναρωτιόμουν αν ξέρει κανείς αν ζυγίζουν την χειραποσκευή γιατί σε άλλα ταξίδια κάποιοι έπαιρναν ορειβατικούς 80l σάκους για χειραποσκευή και δεν τους έλεγε κανένας τίποτε...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Απ'ο Lufthansa έχει κάποιος εμπειρία; πετάω τον νοέμβριο για Κίνα και αναρωτιόμουν αν ξέρει κανείς αν ζυγίζουν την χειραποσκευή γιατί σε άλλα ταξίδια κάποιοι έπαιρναν ορειβατικούς 80l σάκους για χειραποσκευή και δεν τους έλεγε κανένας τίποτε...
Δεν υπάρχει σταθερά, άλλοτε ελεγχουν και τον όγκο εκτός από το βάρος, αλλοτε απλά ζυγίζουν, άλλοτε δεν ελέγχουν τίποτε. Εγώ δε θα το ρίσκαρα.
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
γεια σας παιδια!!ξερει κανεις τις διαστασεις κ το βαρος των χειραποσκευων με τη μαλεβ?δεν εχω βαλει ασφαλεια κ λεω α μην το ρισκαρω για 4 μερες θα παω ε ?τι προτεινετε?εχει ακουστει να χανονται αποσκευες???
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
γεια σας παιδια!!ξερει κανεις τις διαστασεις κ το βαρος των χειραποσκευων με τη μαλεβ?δεν εχω βαλει ασφαλεια κ λεω α μην το ρισκαρω για 4 μερες θα παω ε ?τι προτεινετε?εχει ακουστει να χανονται αποσκευες???

Για δες εδώ: Baggage general Information - Mal?v Hungarian Airlines
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom