Γενικά Aεροπορικες και οριο βαρους

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
γεια σας παιδια!!ξερει κανεις τις διαστασεις κ το βαρος των χειραποσκευων με τη μαλεβ?δεν εχω βαλει ασφαλεια κ λεω α μην το ρισκαρω για 4 μερες θα παω ε ?τι προτεινετε?εχει ακουστει να χανονται αποσκευες???
βαρος χειραποσκευων ειναι 10 η μεγαλη και 5 η μικρη .. παροτι θεωρητικα economy class ειναι μονο μια χειραποσκευη,την πεμπτη που πεταξα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα .. και στις 4 πτησεις malev δεν ειχα προβλημα ..
γενικα ο χωρος αποσκευων πανω απο το καθισμα ειναι μεγαλος,οι προαπαιτουμενες διαστασεις ειναι 55Χ40Χ20 ..
αμα πιστευεις οτι δεν θα υπερβεις το οριο με τα κιλα και τις διαστασεις παρτην μαζι σου στο αεροπλανο,θα γλιτωσεις και χρονο,παντως γενικα αν δεν εχεις πτηση με ανταποκριση μην το φοβασαι ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
βασικα νομιζω πρεπει να ειναι 8 κιλα η μικρη,δεν ειμαι σιγουρος ..
αλλα αν ειναι θηκη λαπτοπ ή τιποτα τετοιο δεν το κοιτανε καν ..
τουλαχιστον αυτο κανανε σε μενα που πετουσα 5:30 το πρωι ..
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
H swiss μας επιτρέπει 2 βαλίτσες στα gold μέλη και μία στα απλά μέλη.
Με την united τα ίδια στα gold αλλά στα απλά πληρώνουμε από την πρώτη βαλίτσα κιόλας;
Τον Ιανουάριο που πετάξαμε δεν θυμάμαι να πληρώσαμε.
Μήπως κατάλαβα λάθος τώρα;
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
ειδα στο site malev περιπου 10 κιλα 55χ40χ20 νομιζω οτι ειναι μια χαρα μια μικρη βαλιτσουλα,απλα μπξκε κ στο μυαλο μου κ φοβαμαι με τις αποσκευες αλλα γενικοτερα αυτο μου ειπαν οτι αν δεν ειναι με ανταποκριση να μην φοβαμαι!!!:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
H swiss μας επιτρέπει 2 βαλίτσες στα gold μέλη και μία στα απλά μέλη.
Με την united τα ίδια στα gold αλλά στα απλά πληρώνουμε από την πρώτη βαλίτσα κιόλας;
Τον Ιανουάριο που πετάξαμε δεν θυμάμαι να πληρώσαμε.
Μήπως κατάλαβα λάθος τώρα;
Μιλάς φαντάζομαι για πτήσεις μεταξύ Ευρώπης & ΗΠΑ. Στις πτήσεις εντός Ευρώπης (weight concept) και εντός ΗΠΑ (χρέωση από την πρώτη βαλίτσα) η λογική τους συστήματος ή/και τα όρια είναι διαφορετικά.

Η Swiss στα Gold μέλη επιτρέπει 3 pieces και στους υπόλοιπους επιβάτες 2.
Free baggage allowance (Αυτό είναι από προσωπική εμπειρία και μπορεί να μην ισχύει για όλες τις περιπτώσεις, η πληροφορία όσον αφορά τα gold μέλη δεν υπάρχει online).
Είναι μια ακόμη από τις μικρές διαφορές της από τη μητρική Lufthansa, που επιτρέπει μόλις 1 στα απλά μέλη στην Economy.

Η United επιτρέπει μια free στα απλά μέλη και 3 στα Gold:
United Airlines - Travel Information from United.com: International Checked Baggage

Και τώρα οι ερωτήσεις:
- Τι σχέση έχει το τι γίνεται με τα gold μέλη? Όποιος είναι gold μελος είναι επειδή έχει πετάξει τουλάχιστον 30-40 φορές με την εταιρία. Αυτός ασφαλώς ξέρει τι του παρέχεται δωρεάν και τι όχι, ας μη μπερδεύουμε τους υπόλοιπους...
- Τον Ιανουάριο που πετάξατε είχατε ασφαλώς εισητήρια που τα είχατε αγοράσει πιο πριν. Οι κανόνες για τα υπερατλαντικά άλλαξαν μέσα στη χρονιά που πέρασε (διαφορετική ημερομηνία ανά εταιρία, π.χ. 1/1/2010 για Lufthansa, 30/9/2009 για United κλπ), και παίζει ρόλο η ημερομηνία αγοράς του εισιτηρίου.
 

Nefeli_

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
.....θα το σκεφτώ!!!
Ναι όντως τα εισιτήρια τα είχαμε αγοράσει πριν τις ημερομηνίες που αναφέρεις.

Αναφέρομαι σε υπερατλαντικό με την swiss και πτήση εντός αμερικής με την united.

Στην πρώτη σου ερώτηση...δεν προσπαθώ να μπερδέψω καποιον, απλά με ενδιαφέρουν και οι δύο κατηγορίες μελών γιατί ο σύζυγος είναι gold ενώ εγώ όχι.
Και ναι δεν ξέρει τα δικαιώματά του γιατί μόλις έγινε η αλλαγή και πετάει πρώτη φορά σαν gold.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδια παιζει αναλογα με την εταιρια και τους υπαλληλους.αν ο αλλος δεν κανει σεχ:p για καιρο θα σκαλωσει και μτο ενα κιλο.απλως καντε αυτο που αναφερθηκε και πιο πανω.μεταγγισεις ρουχων.γυρνουσα περυσι απο ισπανια με vueling.ειχα σακο ορειβατικο 100 λιτρων.τερας κανονικο.μου το βγαζουν 29 κιλα!!!!!κατευθειαν εβγαλα οτι μπορουσα και τα εβαλα σε μια σχολικη τσαντα που ειχα για το χερι.την εφτασα οριακα στα 20 κιλα.δεν συζηταω τωρα πως ειχε γινει η σχολικη τσαντα.κοντα στα 9 κιλα χωρασα μεσα.το πως ουτε εγω το καταλαβα:clap:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
παιδια παιζει αναλογα με την εταιρια και τους υπαλληλους.αν ο αλλος δεν κανει σεχ:p για καιρο θα σκαλωσει και μτο ενα κιλο.απλως καντε αυτο που αναφερθηκε και πιο πανω.μεταγγισεις ρουχων.γυρνουσα περυσι απο ισπανια με vueling.ειχα σακο ορειβατικο 100 λιτρων.τερας κανονικο.μου το βγαζουν 29 κιλα!!!!!κατευθειαν εβγαλα οτι μπορουσα και τα εβαλα σε μια σχολικη τσαντα που ειχα για το χερι.την εφτασα οριακα στα 20 κιλα.δεν συζηταω τωρα πως ειχε γινει η σχολικη τσαντα.κοντα στα 9 κιλα χωρασα μεσα.το πως ουτε εγω το καταλαβα:clap:
Και αν δεν εχουμε χωρο για μεταγγιση αποσκευων του κανουμε σεχ επιτοπου για να μας αφησει? :D:D:D
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
δηλαδή μάλον αν κουβαλήσεις τα μυρια όσα που έχει αυτος ο τόπος ..
πρίν κάνεις check in ρίξε ένα ζύγισμα...ε δυο κιλά πανω κατω δεν νομίζω να σου πουν τίποτα...

Μεγάλο ρόλο παίζει και η χειραποσκευή που οι περισσότεροι δεν λαμβάνομε υπ όψιν...
το όριο ειναι και αυτο αναλόγως την εταιρεία...
προσοχή οταν λέει η air arabia 30 κιλά εννοεί ολα μαζί δηλαδή αποσκευή που δίνεις σύν αυτην που κρατάς ανα χείρας!!
καποιοι άλλοι εννοούν 20 κιλά μόνο την αποσκευή και συνήθως 7-8 την χειραποσκευή.σύνολο 27.
καλο θα ειναι να διαβάζομε τα ψιλά γράμματα για να μην βρισκόμαστε να κλαίμε κάτι κάσιους στα αεροδρόμια μερικοί μερικοί...:D
Επειδή βλέπω έχετε φάει πολλά καρβέλια να ρωτήσω κάτι; Όταν π.χ. μια εταιρεία λέει να έχεις μάξιμουμ 20 κιλά βαλίτσα, αλλά εσύ πας με την τσάντα σου (ταχυδρόμου, όχι τίποτα βαρύ) και ένα σάκο καμπίνας, αν αυτός είναι ελαφρά υπέρβαρος θα το χρεωθείς; Ελαφρά, 1-3 κιλά, όχι διπλάσιο βάρος. Ή μπορεί να σου κάνουν σκόντο επειδή δεν πήρες βαλίτσα που δικαιούσουν με πολύ μεγαλύτερο επιτρεπόμενο βάρος; (Σας έκαψα βραδιάτικα;) Έχω καιρό που διαβάζω σχόλια σχετικά αλλά απόψε με νίκησε η περιέργεια κι είπα να ρωτήσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή βλέπω έχετε φάει πολλά καρβέλια να ρωτήσω κάτι; Όταν π.χ. μια εταιρεία λέει να έχεις μάξιμουμ 20 κιλά βαλίτσα, αλλά εσύ πας με την τσάντα σου (ταχυδρόμου, όχι τίποτα βαρύ) και ένα σάκο καμπίνας, αν αυτός είναι ελαφρά υπέρβαρος θα το χρεωθείς; Ελαφρά, 1-3 κιλά, όχι διπλάσιο βάρος. Ή μπορεί να σου κάνουν σκόντο επειδή δεν πήρες βαλίτσα που δικαιούσουν με πολύ μεγαλύτερο επιτρεπόμενο βάρος; (Σας έκαψα βραδιάτικα;) Έχω καιρό που διαβάζω σχόλια σχετικά αλλά απόψε με νίκησε η περιέργεια κι είπα να ρωτήσω.
Συνήθως δε χρεωνεσαι. Τώρα άμα πέσεις σε στραβόξυλο τι να σου πω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom