Πορτογαλία αζορες

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
τι λετε να μαζεψουμε εδω πληροφοριες για αζορες?εχει παει κανεις?
 

dimitra58

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΑΛΦΙ,ΠΟΖΙΤΑΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ,ΧΙΛΗ
κι εγω ενδιαφέρομαι πολυ για ενα ταξιδι στις αζορες. ψαχνω για πληροφοριες σε διαφορα βιβλια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
και εγω ηθελα να ανοιξω θεμα για τα νησια αζορες,αλλα αποτι βλεπω εδω δεν υπαρχουνε πολλες πληροφοριες .. υπαρχει κανεις που να εχει παει;
 

axl954

Member
Μηνύματα
21
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξερω αν θα εχω λεφτά
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Αφρικής
Axxxx, Αζόρες. ΘΑ μείνουν για πάντα χαραγμένες στη μνήμη μου. Εκεί ήταν που συνέλαβε η γυναίκα μου τον υιό μας.
Είχαμε την τύχη να πάμε Αζόρες τον Ιούλιο του 2009 (τέλη του μήνα). Οι Αζόρες είναι ένα σύμπλεγμα ηφαιστιογενών νησιών. Μιας και είχαμε μόνο μια εβδομάδα άδεια, ήταν αδύνατο να επισκεφτούμε πολλά νησιά. Έτσι αφού βάλαμε κάτω τις ανάγκες μας, τι θέλουμε να δούμε και να κάνουμε, αποφασίσαμε να πάμε στο Sao Miguel και στην πρωτεύουσά του Ponta Delgada.
Πήγαμε αεροπορικώς, ΑΘήνα-Φρανκφούρτη-Λισαβόνα-Ποντα Ντελγκάδα και στον γυρισμό μέσω Μονάχου. Μιας βγήκε έτσι λίγο πιο οικονομικά και δεν κάναμε περισσότερο από 8 ώρες συνολικά.
Οι Αζόρες ανήκουν στην Πορτογαλία με μεγάλο όμως βαθμό αυτοτέλειας (μιας και έχει δική της Βουλή). Πράγματι και εγώ δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή για να βρω πληροφορίες, αλλά τελικά αγόρασα από το Amazon έναν βιβλίο και μέσα από το Google Earth και το Google άρχισα σιγά σιγά να μαθαίνω όλο και περισσότερα.
Δεν ξέρω πραγματικά από που να αρχίσω και που να τελειώσω ώστε να μην γίνω φλύαρος. Σε ότι αφορά τα τοπία και την φύση είναι πραγματικά υπέροχα. Τα ηφαιστιογενή εδάφη χαρίζουν μεγάλη ποικιλία φυτών και δέντρων ενώ πραγματικά σε μαγεύουν οι τεράστιες ορτανσίες με τα εκπλητικά χρώματα δεξιά καια αριστερά των επαρχιακών δρόμων. Το κλίμα της περιοχής είναι αρκετά καλό, επηρεάζεται πολύ από το ρεύμα του Κόλπου. Χαρακτηριστικά λένε οι ντόπιοι ότι στις Αζόρες μπορείς σε μία ημέρα να δείς όλες τις εποχές του χρόνου. Και είχαν δίκιο!!! Πολύ συχνα έβλεπες αυτό το χαρακτηριστικό σπρευ eνώ όταν έπαιρνες τα βουνά το μπουφανάκι ήταν must. Παρά ταύτα εμείς κάναμε κάθε ημέρα μπανιο μιας και η θερμοκρασία ήταν σχετικά καλή στους 25-30 βαθμούς. Βέβαια οι παραλίες είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριου, ΟΜΩΣ οι καταπληκτικές ηφαιστιογενείς φυσικές πισίνες κυρίως στην περιοχή Feteiras (στα δυτικα) είναι μια πολύ όμορφη εμπειρία. Ουσιαστικά πρόκειται για κυλώτητες με 3-4 το πολύ μετρα βάθος πλάι στον ωκεανό και διαμέτρου μερικά μέτρα γεμάτες με νερό που ανανεώνεται περιοδικά με τα κύματα. Η θερμοκρασία του νερού είναι σαφώς καλύτερη από το να βουτήξεις στα παγωμένα νερά του Ατλαντικού (μιας που τις ζεσταίνει ο ήλιος), αλλά παραμένει κρύο.
Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να μην επισκεφθεί κανείς την περιοχή Sete Citades, έναν τεράστιο προιστορικό κρατήρα διαμέτρου 4 περίπου χιλιομέτρων που κόβει την ανάσα στο κέντρο του οποίου θα βρεί και το ομώνυμο χωριό με τις δυο υπέροχες λίμνες Azul Lagoa και Lagoa Verde ( η μπλέ και η σπαραγδένια λίμνη από τα αντίστοιχα χρώματα των νερών καθώς και με την ιστορία ενός δακρύβρεχτου ανεκπλήρωτου έρωτα που τις συνοδεύει).

Αξίζει επίσης να επισκεφθεί κανείς τα Furnas που σημαίνει και φούρνος, μια ενεργά γεωλογικά περιοχή με θερμές πηγές. πίδακες και μια λίμνη που δίνει την δυνατότητα για θαλάσσιο ποδήλατο και κανό. Μερικά χιλιόμετρα (2-3 το πολύ) ανατολικά των Furnas είναι και το πάρκο Τerra Nostra με το ομώνυμο ξενοδοχείο, στον βοτανικό κήπο του οποίου υπάρχει μια τεράστια πέτρινη πισίνα στην οποία καταλήγουν θερμα ιαματικά σιδηρούχα νερά από τις γύρω περιοχές. Αφού κάναμε ένα απίστευτα χαλαρωτικό μπάνιο στα πορτοκαλοκόκκινα (αλλά Μιραράκη) νερά, περπατήσαμε και στον βοτανικό κήπο με τα πανέμορφα φυτά και δέντρα.
Προσωπικά μου άρεσε και η Ribeira Grande μια μικρή κομόπωλη με πολύ γραφικά κτίρια.
Η Ponta Delgada που ήταν και η πόλη διαμονής μας, είναι εξαιρετικά όμορφη. Πανέμορφα αποικιακού τύπου κτίσματα αλλά Αβάνας, πλακώστρωτοι δρόμοι και σοκάκια, πλατείες, και μια όμορφη υπαίθρια αγορά με φρούτα, λουλούδια και ένα τυροπωλείο με μεγάλη γκάμα τοπικών τυριών, μερικά από τα οποία κατάφερα να πάρω μαζί μου. Καλό φαγητό και πολύ καλό κρασί.
Για την μετακίνηση δεν γνωρίζω να πώ και πολλά μιας και είχα ενοικιάσει μηχανάκι.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτο από τα παραπάνω για να δώσω και μια καλύτερη εικόνα. Ελπίζω να βοήθησα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.804
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom