Ryanair αλλαγη εισιτηριου ή αγορα καινουργιου

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
τα εισητηρια που εχω κλείσει μπορώ να τα δώσω σε αλλο ατομο να τα χρησιμοποιήσει?
Όχι έτσι. Πρέπει να γίνει αλλαγή ονόματος που στοιχίζει πολύ.

Και να μην τα ακυρώσεις το ίδιο είναι. Λόγω ακυρωτικών συνήθως δεν μένει τίποτα να πάρεις πίσω από τους φόρους.
 

dream21

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Καλησπερα. θα ηθελα μια βοηθεια η που μπορω να απεμφθηθω με ενα προβλημα που εχω με μια κρατηση που εχω κανει online στην εταιρια Ryanair. δεν μπορω να βγαλω ακρη ουτε τηλεφωνικα αλλα ουτε μεσω online chat μαζι τους.. ενω εγινε λαθος κρατηση για ολλανδια απο την γυναικα μου νομιζοντας οτι πεταει η ryanair amsterdam τα εισητηρια βγηκαν για αιτχοβεν και πληρωσα τα 253€ μεσω πιστωτικη καρτας. αποφασισαμε το ιδιο 24ωρο μιας και μας εδινε την δυνατοτητα το συστημα online να αλλαξω τον προορισμο και τελικα επειλεξαμε να αλλαξουμε τα εισητηρια για Σερλαρουα βρυξελες για να παμε στη συνεχεια με τρενο μπριζ , και μου εβγαλε μια διαφορα -6€ για την αλλαγη εισητηριων απο αυτα που ειχα πληρωσει με τα καινουργια. Απο εδω ξεκιναει ο γολγοθας μιας και δεν μου ανοιγε την καρτελα με την κρατηση την καινουργια για να δω τις ωρες πτησεις τον αριθμο πτησης .Στην επικοινωνια που ειχα μαζι τους μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω επιπλεον 220€ για την αλλαγη που εκανα απο αιτχοβεν σε σερλαλουα. Τους εξηγησα οτι εχω ειδη πληρωσει για ολλανδια με επιστροφη 2 ατομα 253€ και θελετε αλλα 220€ συνολο 473€ για να παω βρυξελλες; τους ζητησα εστω να ακυρωσουν την κρατηση για βελγιο που εκανα και να μου εμφανισει το συστημα τα εισητηρια για αιτχοβεν οπως ηταν πριν την αλλαγη και μου ειπαν δεν γινετε πρεπει να πληρωσω τα 220€. εχω κρατησει και screenshot απο την συνομιλια απο το live chat. που μπορω να απεμφθηθω για το προβλημα μου; Σας ευχαριστω πολυ
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Στους όρους σχετικά με τις αλλαγές εντός 24ώρου αναγράφεται: "Εαν αλλάζετε την διαδρομή/ημερομηνία/ώρα της πτήσης σας, το τέλος αλλαγής πτήσης δεν χρεώνεται. Ωστόσο, καλείστε να πληρώσετε τυχόν διαφορά τιμής στο ναύλο."
https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...ce-period-for-correcting-minor-booking-errors
Κανονικά εφόσον έκανες αλλαγή εντός 24ώρου σύμφωνα με τις οδηγίες της Ryanair δε θα έπρεπε να έχεις χρέωση
 

TravelMama

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε. Έχω ένα εισιτήριο 107e περίπου με Ryanair το οποίο θέλω να αλλάξω. Διαβάζω ότι έχει πέναλτυ 30€/άτομο. Αν το νέο εισιτήριο έχει κόστος 50Ε πχ γίνεται συμψηφισμός με 30€ ή αυτά θα τα πληρώσω όπως και να έχει έξτρα ? Ευχαριστώ !
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημέρα! Να ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζετε. Έχω ένα εισιτήριο 107e περίπου με Ryanair το οποίο θέλω να αλλάξω. Διαβάζω ότι έχει πέναλτυ 30€/άτομο. Αν το νέο εισιτήριο έχει κόστος 50Ε πχ γίνεται συμψηφισμός με 30€ ή αυτά θα τα πληρώσω όπως και να έχει έξτρα ? Ευχαριστώ !
Έξτρα!

Και καλό θα ήταν για τέτοιες ερωτήσεις να απευθύνεστε πρωτίστως στην ιστοσελίδα της εκάστοτε εταιρίας.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Το τέλος αλλαγής πτήσης κυμαίνεται ανάλογα με τον προορισμό και την περίοδο από 30 έως 60 ευρώ ανά επιβάτη ανά διαδρομή.
Έστω ότι για την περίπτωσή σου είναι 30 ευρώ.
Από τη στιγμή που η νέα πτήση έχει πιο οικονομικό ναύλο από την προηγούμενη, θα χρεωθείς μόνο με τα 30 ευρώ εξτρά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το τέλος αλλαγής πτήσης κυμαίνεται ανάλογα με τον προορισμό και την περίοδο από 30 έως 60 ευρώ ανά επιβάτη ανά διαδρομή.
Έστω ότι για την περίπτωσή σου είναι 30 ευρώ.
Από τη στιγμή που η νέα πτήση έχει πιο οικονομικό ναύλο από την προηγούμενη, θα χρεωθείς μόνο με τα 30 ευρώ εξτρά.
Εγώ πάντως κατάλαβα ότι τα 50 ευρώ είναι η αύξηση της τιμής σε σχέση με την αρχική και με βάση αυτό απάντησα. Αν κατάλαβα λάθος τότε είναι όπως τα λες!
 

TravelMama

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Έξτρα!

Και καλό θα ήταν για τέτοιες ερωτήσεις να απευθύνεστε πρωτίστως στην ιστοσελίδα της εκάστοτε εταιρίας.
Ευχαριστώ πολύ! Έχετε δίκιο, απλά μιλούσα πριν μαζι τους στο chat και ξέχασα να το διευκρινίσω αυτό.

Τα ίδια νομίζω λέμε όλοι. Ο πρώτος ναυλος είναι 106€. Ο άλλος έστω είναι 80. Άρα παίρνω το νεο εισιτήριο( το οποίο παρεμπιπτόντως μου απάντησαν ότι μπορεί να είναι κ aller - retour) και δίνω τα 30€ έξτρα. Με τις 2 βαλίτσες που εχω πάρει δεν διευκρινίσα επίσης τι γίνεται...
 
Last edited by a moderator:

House

Member
Μηνύματα
28
Likes
8
Ερώτηση. Έχω κλείσει αεροπορικά μέσω ryanair για Κρακοβία για τέλος νοέμβρη. Απλά λόγω ενος θέματος που προέκυψε πρέπει να τα αλλάξω για αργότερα. Ακύρωση δε γίνεται σωστά? Γιατι η αλλαγη μου παει οσο κοστιζαν τα εισιτηρια οταν τα αγορασα.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πήρα μεηλ για αλλαγή ώρα πτήσης από πρωινή σε βραδυνη για Βουκουρέστι τον Ιούνιο. Έκανα αναζήτηση πτήσεων και η πρωινή δεν υπάρχει. Φαίνεται έχουμε ακυρώσεις και επομένως συρρίκνωση του επιβατικού κοινού, επομένως αντίστοιχες κινήσεις της εταιρείας για οικονομικούς λόγους. Το θεωρησα λογικό και έκανα αποδοχή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom