αριστεροτίμονο αμάξι στο Λονδίνο

ax1ss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται να έχεις αριστεροτίμονο αμάξι στο Λονδίνο. Σκέφτομαι να πάω για λίγο καιρό και θέλω να δω αν μπορώ να πάρω μαζί μου και το αμάξι μου.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σαφως και επιτρεπεται. Το μονο που πρεπει να προσεξεις και να 'χεις μαζι σου γιατι μπορει να σου ζητηθει σε ελεγχο ειναι το εισιτηριο του φερυ για το αυτοκινητο και το δικο σου, ωστε να αποδειξεις αφ' ενος πως το αμαξι δεν βρισκεται για περισσοτερο απο 6 μηνες στη Βρετανια, αφ' ετερου πως κι εσυ εισαι επισκεπτης και οχι κατοικος του νησιου.

Αλλα σημεια στα οποια θα πρεπει να δωσεις προσοχη ειναι πως αποστασεις και ορια ταχυτητας γραφονται ολα σε μιλια. Στα βενζιναδικα για αμολυβδη χρησιμοποιεις συνηθως την πρασινη αντλια (παντα διαβαζεις ομως γιατι μπορει να την πατησεις και το πρασινο να ειναι κατι αλλο) και τελος αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι κατα τις ωρες αιχμης 7-9:30 το πρωι και 16-18 το απογευμα τον Μ25.
 

ax1ss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
υπάρχει περίπτωση να πάω για μόνιμα στο Λονδίνο. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορώ πάλι να το έχω μαζί μου για όσο καιρό κάτσω εκεί?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κανονικα το αμαξι επιτρεπεται να μεινει μεχρι 6 μηνες τον τελευταιο χρονο. Διαφορετικα πρεπει να κανεις εγγραφη στο DVLA. Τωρα αν εισαι φοιτητης ή εχεις παει εκει για λιγο καιρο λογω δουλειας (π.χ. σε στειλει η εταιρεια σου για εκπαιδευση) τοτε δινουν καποια αδεια αλλα δεν ξερω τι πρεπει να κανεις ακριβως. Εκεινο που κανουν αρκετοι ειναι να βγαζουν το αυτοκινητο καθε εξι μηνες εκτος Βρετανιας (ισως ειναι πιο ευκολο απο τα αλλα).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν πας τελειως μονιμα, για μια ζωη δηλαδη, μπορεις να αγορασεις απο κει ενα μεταχειρισμενο (οι τιμες στα μεταχειρισμενα δεν εχουν καμμια σχεση με Ελλαδα) σε πολυ φθηνη τιμη (με 1500 λιρες παιρνεις σουπερ αμαξακι)που και να παθει κατι δεν θα το λυπηθεις. Κι ετσι θα 'χεις κι εκει αμαξι κι εδω...
 

ax1ss

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δεν ξερω πως θα μου τα φέρει η ζωή.. πάντως το σχέδιο προβλέπει να μείνω εκει για μόνιμα. Το σημαντικό ειναι πως αν θέλω να το κρατήσω εκει το αμάξι.. γίνεται με κάποιο τρόπο. είτε καταχωρώντας το, είτε βγάζοντας το έξω κάθε 6 μήνες.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
υπάρχει περίπτωση να πάω για μόνιμα στο Λονδίνο. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορώ πάλι να το έχω μαζί μου για όσο καιρό κάτσω εκεί?
Εχω ενα φίλο Αγγλο που μενει στην Ελλάδα και έχει το δικό του αμάξι κανονικότατα. Απλά είναι λίγο παράξενο στην οδήγηση. Ασε που αν κανει καμια βλακεια στο τιμονι ολοι βριζουν το συνοδηγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom