βοήθεια πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό. Βουδαπέστη

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Γεια σας!
Σκεφτόμαστε για ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό με ΙΧ. Επειδή δεν έχω ξαναφύγει από τη χώρα με ΙΧ θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες.
Το πρώτο κομμάτι του ταξιδιού θα είναι από Πάτρα στη Βενετία με διανυκτερευση, έπειτα οδικώς στη Βουδαπέστη. Σκεφτόμασταν να επιστρέψουμε απο τα Βαλκάνια (Σερβία-Σκόπια)

1. Πριν το ταξίδι
χρειάζομαι όντως το διεθνές δίπλωμα? Κάποιοι λένε ότι δεν χρειάζεται, στο site της ελπα λέει οτι χρειάζεται..
Πράσινη Κάρτα. Πόσο περίπου κοστίζει? είναι υποχρεωτική?
Έγγραφη δήλωση κατόχου ότι σου επιτρέπει να φύγεις από τη χώρα. Το αυτοκίνητο είναι στο όνομα του πατέρα μου χρειάζεται να μου κάνει τέτοια δήλωση?

2. Βενετία-Βουδαπέστη
στη βενετία απ ότι είδα το λιμάνι είναι στη παλιά πόλη και φαντάζομαι ότι το αυτοκίνητο δν μπορεις να το αφήσεις στο λιμάνι οπότε θα πρέπει να το πάω στη νέα πόλη και μετά υπάρχει κάποιο λεοφωρείο?
Απ ότι είδα ο ιταλικός κοκ απαίτει ένα μπουφαν.. Δν θα πάθω τίποτα αν δε το έχω για 100χμ ε?
Σλοβενία-Κροατία ή Αυστρία?
αν πάω από σλοβενία είδα κατι για μία βινιέτα.. Τι είναι? χρειάζεται?

3. Βουδαπέστη - Ελλάδα
Γίνεται το βουδαπέστη ελλάδα σε μία μέρα?
Σερβία - Σκόπια ή Σερβία - Βουλγαρία?

υπολογίζω ότι θα χρειαστώ 4-5 γεμίσματα. Τα δίοδια συνολικά πόσο λέτε να μου κοστίσουν?
υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ξέρω?

Ευχαριστώ!!
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Από όλα αυτά που ρώτησες, μπορώ να σου απαντήσω ότι το Βουδαπέστη - Ελλάδα είναι αδύνατο να επιτευχθεί αν ξεκινάς από Αθήνα ή γενικά νότια Ελλάδα μέσα σε ένα 24ωρο. Τώρα από Θεσσαλονίκη δε γνωρίζω ακριβώς, πάντα φαντάζομαι ότι και από εκεί θα είναι κομματάκι δύσκολο, ίσως όμως όχι ακατόρθωτο.

Επίσης, οι περισσότεορι οδηγοί που ανεβαίνουν μέσω Βαλκανίων στην κεντρική Ευρώπη προτιμούν τη διαδρομή Σκόπια-Σερβία, κυρίως χάριν συντομίας στο ταξίδι τους.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Το διεθνές δίπλωμα όχι δεν είναι απαραίτητο, εκτός αν πέσεις σε κανενα στραβαδι στην Κροατία.
Αν εχεις ομως παλιο διπλωμα με ελληνικους χαρακτήρες, κανε του μια επίσημη μεταφραση ή αντικατέστησέ το με το καινούριο.
Διάβασε και το σχετικό νήμα για το διεθνές δίπλωμα και τα άλλα χαρτια που απαιτουνται, εδω στο φορουμ.

Η πράσινη κάρτα ασφαλώς και είναι υποχρεωτική, είναι η διεθνής ασφάλεια και η τιμολογηση εξαρταται απο την ασφαλιστική σου, αυτές την εκδίδουν και καθε μια την τιμολογει και διαφορετικά (εμενα πχ μου τη χορηγουν δωρεάν). Επειδή θα κάνετε μεγάλο ταξίδι, αν υπάρχει πιθανότητα να οδηγήσει και άλλος πρεπει να δηλώσετε όλα τα ονοματα κατά την έκδοση καθως και τις χωρες που θελετε να επισκεφτειτε.

Εξουσιοδότηση του κατόχου του αυτοκινήτου. Ναι χρειάζεται. Είναι ένα απλό χαρτί του στυλ:"ο κάτωθι υπογεγγραμμενος κατοχος του υπ' αριθμ ταδε με αριθμο πλαισιου δεινα οχήματος (στοιχεία οπως ειναι γραμμενο στην αδεια του οχηματος), επιτρεπω στον τάδε με αριθμο διαβατηριου Χ να οδηγήσει το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό". Χρειάζεται και επικύρωση στα ΚΕΠ, και καλο θα είναι γραμμενο και στα αγγλικα αν και μονο κατα την εξοδο απο ελληνικο τελωνειο υπαρχει η πιθανοτητα να το ζητήσουν. Στο νημα που παρεθεσα παραπανω εχω σχετικο υποδειγμα που θελουν στα ελληνοτουρκικα συνορα, μπορεις να χρησιμοποιησεις το ιδιο σβηνοντας τα τουρκικα και να βαλεις αν θελεις αγγλικα.

Βενετία τί εννοείς παλια πολη και νέα πόλη; Μηπως εννοεις το Μέστρε σαν νεά πόλη;
Σε καθε περιπτωση, στο λιμάνι της Βενετίας (το Τρονκέτο) υπάρχει (πολύ) μεγάλο παρκιγκ οπου μπορεις να αφησεις το αυτοκινητο και να μετακινηθεις με βαπορετο προς το κεντρο, ή μπορεις να αφησεις το αμαξι στο άλλο μεγάλο παρκιγκ στην εισοδο της πολης στην πιατζάλε Ρόμα. Αν θέλεις σώνει και καλά Μέστρε, μπορεις να το αφήσεις και εκεί (αν εχεις κλεισει ξενοδοχείο με παρκιγκ ας πουμε) και να μεταβείς στη Βενετία με τρένο.

Μπουφάν, Ιταλικός ΚΟΚ; Μήπως εννοείς το φωσφορούχο γιλέκο; Αν ναι, να ξέρεις ότι και στην Ελλάδα ειναι υποχρεωτικό να υπάρχει στο αυτοκίνητο, 5 ευρω κανει. Επίσης μην ξεχνας ότι πρεπει τα φωτα σου να ειναι αναμμενα συνεχως οταν κυκλοφορεις με το αυτοκινητο στους δρομους.
Η Σλοβενία απαιτεί βινιέτα για τη διέλευση της. Ειναι ουσιαστικά τα διόδια σε μορφη καρτας που παιρνεις στα συνορα και σου επιτρεπει τη χρηση των αυτοκινητοδρόμων της Σλοβενίας για ένα χρόνο. Κοστίζει γυρω στα 50 ευρώ και αν δεν τη βγάλεις κινδυνεύεις με τσουχτερο πρόστιμο.

Για τις διαδρομες που θα κανεις γενικα και προϋπολογισμό απόστασης, κόστους διοδίων, χρόνου και καυσίμων συμβουλεύσου αν δεν το εχεις κανει ήδη το viamichelin.

Και καλό ταξίδι!
 

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Το διεθνές δίπλωμα όχι δεν είναι απαραίτητο, εκτός αν πέσεις σε κανενα στραβαδι στην Κροατία.
Αν εχεις ομως παλιο διπλωμα με ελληνικους χαρακτήρες, κανε του μια επίσημη μεταφραση ή αντικατέστησέ το με το καινούριο.
Διάβασε και το σχετικό νήμα για το διεθνές δίπλωμα και τα άλλα χαρτια που απαιτουνται, εδω στο φορουμ.

Η πράσινη κάρτα ασφαλώς και είναι υποχρεωτική, είναι η διεθνής ασφάλεια και η τιμολογηση εξαρταται απο την ασφαλιστική σου, αυτές την εκδίδουν και καθε μια την τιμολογει και διαφορετικά (εμενα πχ μου τη χορηγουν δωρεάν). Επειδή θα κάνετε μεγάλο ταξίδι, αν υπάρχει πιθανότητα να οδηγήσει και άλλος πρεπει να δηλώσετε όλα τα ονοματα κατά την έκδοση καθως και τις χωρες που θελετε να επισκεφτειτε.

Εξουσιοδότηση του κατόχου του αυτοκινήτου. Ναι χρειάζεται. Είναι ένα απλό χαρτί του στυλ:"ο κάτωθι υπογεγγραμμενος κατοχος του υπ' αριθμ ταδε με αριθμο πλαισιου δεινα οχήματος (στοιχεία οπως ειναι γραμμενο στην αδεια του οχηματος), επιτρεπω στον τάδε με αριθμο διαβατηριου Χ να οδηγήσει το αυτοκίνητό μου στο εξωτερικό". Χρειάζεται και επικύρωση στα ΚΕΠ, και καλο θα είναι γραμμενο και στα αγγλικα αν και μονο κατα την εξοδο απο ελληνικο τελωνειο υπαρχει η πιθανοτητα να το ζητήσουν. Στο νημα που παρεθεσα παραπανω εχω σχετικο υποδειγμα που θελουν στα ελληνοτουρκικα συνορα, μπορεις να χρησιμοποιησεις το ιδιο σβηνοντας τα τουρκικα και να βαλεις αν θελεις αγγλικα.

Βενετία τί εννοείς παλια πολη και νέα πόλη; Μηπως εννοεις το Μέστρε σαν νεά πόλη;
Σε καθε περιπτωση, στο λιμάνι της Βενετίας (το Τρονκέτο) υπάρχει (πολύ) μεγάλο παρκιγκ οπου μπορεις να αφησεις το αυτοκινητο και να μετακινηθεις με βαπορετο προς το κεντρο, ή μπορεις να αφησεις το αμαξι στο άλλο μεγάλο παρκιγκ στην εισοδο της πολης στην πιατζάλε Ρόμα. Αν θέλεις σώνει και καλά Μέστρε, μπορεις να το αφήσεις και εκεί (αν εχεις κλεισει ξενοδοχείο με παρκιγκ ας πουμε) και να μεταβείς στη Βενετία με τρένο.

Μπουφάν, Ιταλικός ΚΟΚ; Μήπως εννοείς το φωσφορούχο γιλέκο; Αν ναι, να ξέρεις ότι και στην Ελλάδα ειναι υποχρεωτικό να υπάρχει στο αυτοκίνητο, 5 ευρω κανει. Επίσης μην ξεχνας ότι πρεπει τα φωτα σου να ειναι αναμμενα συνεχως οταν κυκλοφορεις με το αυτοκινητο στους δρομους.
Η Σλοβενία απαιτεί βινιέτα για τη διέλευση της. Ειναι ουσιαστικά τα διόδια σε μορφη καρτας που παιρνεις στα συνορα και σου επιτρεπει τη χρηση των αυτοκινητοδρόμων της Σλοβενίας για ένα χρόνο. Κοστίζει γυρω στα 50 ευρώ και αν δεν τη βγάλεις κινδυνεύεις με τσουχτερο πρόστιμο.

Για τις διαδρομες που θα κανεις γενικα και προϋπολογισμό απόστασης, κόστους διοδίων, χρόνου και καυσίμων συμβουλεύσου αν δεν το εχεις κανει ήδη το viamichelin.

Και καλό ταξίδι!
Ευχαριστώ πολύ!!!!!
ναι το ξερω το viamichelin απλά δν έχει όλες τις χρεώσεις σε διόδια...
όσον αφορά τη Εξουσιοδότηση του κατόχου του αυτοκινήτου θα μου τη ζητήσουν και στο λιμάνι της Πάτρας? Η θα μου τη ζητούσαν αν έβγαινα από τη χώρα οδικώς?
ευχαριστώ και πάλι
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
όσον αφορά τη Εξουσιοδότηση του κατόχου του αυτοκινήτου θα μου τη ζητήσουν και στο λιμάνι της Πάτρας? Η θα μου τη ζητούσαν αν έβγαινα από τη χώρα οδικώς?
ευχαριστώ και πάλι
Μπορει και στο λιμανι. Ουσιαστικα χρησιμευει για να διασφαλισει οτι το αμαξι που οδηγεις δεν εχει κλαπει και δεν εξερχεται παράνομα απο τη χωρα. Ενδεχεται να σου ζητηθει και σε αλλα συνορα μια και θα βλεπουν διαφορετικο ονομα στην αδεια και διαφορετικο στο διαβατηριο.. Οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται βεβαια, αλλα αν θελεις να εισαι τυπικος θα πρεπει να γραψεις και στα αγγλικα τουλαχιστον τις βασικες λεξεις (owner, driver, plate number, passport number κλπ) και τα ονοματα με λατινικους χαρακτηρες... Στην Ελλαδα μπορει και να μη σε αφησουν να βγεις απο την χωρα (ετυχε σε γνωστο μου).
Δεν ειναι τιποτα, ακομα και ένα πρόχειρο χειρογραφο δεχονται αρκει να εχει σφραγιδα πιστοποίησης γνησιου υπογραφης απο ΚΕΠ.
 

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Πήγαμε τελικά να σας πω κάποια στοιχεία..
Το ταξίδι ήταν Πάτρα - Βενετία - Λουμπλιάνα - Ζάγκρεμπ - Βουδαπέστη
και ο γυρισμός Βουδαπέστη - Βελιγράδι - Σκόπια - Δράμα. (18δεκ με 26δεκ)

Οι δρόμοι παντού μια χαρά και 95% αυτοκινητόδρομος. Τα μόνα κομμάτια επαρχιακής οδού ήταν καμιά 20αριά χιλιόμετρα στο τέλος της Σλοβενίας και τα τελευταία 100-150 χιλιόμετρα στο τέλος της Σερβίας προς τα σκοπιανά σύνορα (το χειρότερο και πιο κουραστικό κομμάτι της διαδρομής αν εξαιρέσουμε τα 50κμ εγνατιάς οδού - Δράμας που τα διασχίσαμε βράδυ και υπό πυκνή ομίχλη)
Διόδια 7 ευρώ στην Ιταλία
15 στην Σλοβενία (15νθημερη βινιέτα)
Ουτε ένας σταθμός διοδίων στην Ουγγαρία
περίπου 15-20 ευρώ στη Σερβία
και 2-4 ευρώ στα Σκόπια.
Στο ταξίδι προς τη Βουδαπέστη δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα, εξαιρετική σήμανση παντού και μπορώ να πω ότι δν ενιωσα καθόλου κούραση παρά τα 700κμ. Μία 2ωρη στάση στη Λουμπλιάνα μικρή εύκολη πόλη.
Στη Βουδαπέστη η οδήγηση είναι λίγο περίεργη δν θα το χαρακτήριζα δύσκολη γιατί έχει λίγο χαώδη ρυμοτομία (απο τη πλατεία oktogon για να φθάσουμε στο ξενοδοχείο που είναι ένα στενό παρά πίσω κάναμε ένα αρκετά μεγάλο κύκλο και αυτό ήταν αφού είχαμε ρωτήσει την ρεσεπσιονιστ). Καλή εκδρομούλα είναι βίσεγκραντ - εστεργκομ στα βόρεια περίπου 150κμ σύνολο
Ο γυρισμός πολύ πιο κουραστικός φύγαμε 10 από Βουδαπέστη και φτάσαμε 11 το βράδυ στη Δράμα σχεδόν πεθαμένοι (τα τελευταία 50κμ μέσα από την ομίχλη ήταν αληθινό τεστ νεύρων)
Βενζίνη έβαλα μία φορά στη Πάτρα(50ε), μία στη Σλοβενία(30ε), μία στη Βουδαπέστη(40ε), μία κοντά στα σερβικά σύνορα(20ε) και τελευταία λίγο πριν τη Νις(50ε) (audi a3 1.4)

Ανάμεσα στη διαδρομή Αθήνα - Πάτρα - Βενετία - Βουδαπέστη και Αθήνα - Θεσσαλονίκη - Σκόπια - Βελιγράδι - Βουδαπέστη θα επέλεγα σαφώς τη πρώτη. Πολλά περισσότερα χρήματα και 2.5 ημέρες (με διανυκτέρευση στη Βενετία γιατί η καμπίνα είναι λίγο τσιμπημένη) αλλά πολύ λιγότερο κούραση και σαφώς πιο ενδιαφέρουσες στάσεις (η απογευματινή βόλτα στη Βενετία αξίζει το κόπο).
Ενα άλλο ζήτημα ήταν η βελτιστη διαδρομή από Νις για Δράμα (Βουλγαρία vs Σκόπια). Η πρώτη είναι 70κμ μικρότερη αλλά ο δρόμος είναι πολύ χειρότερος επίσης στα Σκόπια δεν συναντήσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι στα σύνορα μου ζητήσανε τη πράσινη κάρτα την οποία δε χρησιμοποίησα πουθενά αλλού οπότε χρειάστηκε να τη ξεθάψω πρώτα.
Ξεκινώντας από Πάτρα και γυρνώντας πάλι Πάτρα 3200κμ χωρίς κανένα απολυτώς πρόβλημα. για 4 άτομα τα ξενοδοχειακά και οι μετακινήσεις μας κόστισαν 200 ευρώ το άτομο.
Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
θέλουμε ιστορια με λεπτομέρειες. να μας τα πεις όλα. μπράβο πάντως. ειστε τολμηροί τύποι. πάντα τέτοια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ουτε ένας σταθμός διοδίων στην Ουγγαρία
Δεν πήρατε την Ούγγρικη Βινιέτα? (προσοχή, στην Ουγγαρία δεν είναι αυτοκόλλητη, δεν την κολλάς στο τζάμι, απλά την έχεις μαζί με άδειες, ασφάλειες κλπ)

Ενα άλλο ζήτημα ήταν η βελτιστη διαδρομή από Νις για Δράμα (Βουλγαρία vs Σκόπια). Η πρώτη είναι 70κμ μικρότερη αλλά ο δρόμος είναι πολύ χειρότερος επίσης στα Σκόπια δεν συναντήσαμε κανένα απολύτως πρόβλημα αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι στα σύνορα μου ζητήσανε τη πράσινη κάρτα την οποία δε χρησιμοποίησα πουθενά αλλού οπότε χρειάστηκε να τη ξεθάψω πρώτα.
Αφού πηγαίνατε Δράμα, γιατί μπήκατε στην ταλαιπωρία των Σκοπίων? Ένα σύνορο τέτοιο, εκτός ΕΕ, έχει πάντα ρίσκα. Αν ερχόσασταν από Βουλγαρία, μέχρι τη Σόφια είναι μια χαρά δρόμος (κύρια πρόσβαση από Ευρώπη προς Κων/νούπολη), και μετά, στρίβοντας από Blagoevgrad βγαίνεις απευθείας Δράμα (από το σχετικά καινούργιο συνοριακό πέρασμα, ακόμα λιγότερα χιλιόμετρα).
 

KYRIAKOS1441

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΕΛΒΕΤΙΑ ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΗΒΕΤ
εγραφα για το ταξιδι

Πήγαμε τελικά να σας πω κάποια στοιχεία..
Το ταξίδι ήταν Πάτρα - Βενετία - Λουμπλιάνα - Ζάγκρεμπ - Βουδαπέστη
και ο γυρισμός Βουδαπέστη - Βελιγράδι - Σκόπια - Δράμα. (18δεκ με 26δεκ)

εντελη τι χαρτια σου χρειαστικανε.την εξουσιδοτηση την θελανε καπου?
το διπλομα σου ειναι διεθνης?μονο την πρασινι καρτα σου ζητησανε?
 

arabesque

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Συγγνώμη για τη καθυστερημένη απάντηση ;) Τελοσπάντων προς πάσα μελλοντική χρήση.
Η εξουσιοδότηση δεν μου χρειάστηκε πουθενά.
Διεθνές δίπλωμα δε χρειάζεται.
Πράσινη κάρτα μου ζητήσανε μόνο στα σκόπια (για σπάσιμο είμαι σίγουρος)
Ο μόνος έλεγχος που μου έγινε ήταν στη Κροατία όπου που ανοίξανε και το καπώ.. παρολάυτα και εκει μόνο η αδεια οδήγησης, το δίπλωμα και το διαβατήριο χρειάστηκε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.046
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom