Βραζιλία γεια σας πληροφοριες για bahia βραζιλια

πιπις

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
γεια σας . εαν εχει παει καποιος bahia βραζιλια πληροφορηστε με . εαν θελει καποιος πληροφοριες για rio ,sao paolo .curitiba ,iguasu, florianapolis εχω αρκετες
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Χαιρετώ. Αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος επί του τι είδους πληροφορίες χρειάζεσαι, ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω. Πέρασα σχεδόν όλο τον Σεπτέμβριο εκεί...
 

πιπις

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
φιλε γεια σου θα παω 31 ιανουαριου και θα ηθελα να μαθω πανω κατω εαν ξερεισ τι τιμες εχουν τα φτηνα ξενοδοχεια και εαν γενικα ειναι ακριβα στο κοστος ζωης εκει ,,φαι ,ποτο ,κ.τ.λ.π
 

πιπις

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
bahia ερωτηση

Χαιρετώ. Αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος επί του τι είδους πληροφορίες χρειάζεσαι, ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω. Πέρασα σχεδόν όλο τον Σεπτέμβριο εκεί...
geia soy φιλε θα ηθελα να μαθω εαν ξερεισ ποσο καστιζουν τα μετρια ξενοδ.. και το φαγητο στο περιπου στο salvador bahia
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
[FONT=Calibri, sans-serif]Γεια σου φίλε. Μπαίνω απευθείας στο ψητό... Σε ξενοδοχείο ΔΕΝ έμεινα στο Salvador. Τον μήνα που πέρασα εκεί τον μοίρασα μεταξύ τριών χόστελ ('Che Lagarto', 'Alpha', 'Barra') και του σπιτιού στο οποίο φιλοξενήθηκα τις τελευταίες ημέρες, σπίτι μέλους του couchsurfing.com. Αν δεν το έχεις ακουστά, σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο σάιτ τους, και να σκεφτείς σοβαρά να γίνεις μέλος. Αφήνοντας κατά μέρους το αν και πόσα χρήματα γλιτώνεις, αν γίνεις μέλος του σάιτ (πανεύκολο, υπόθεση λίγων λεπτών) θα δεις ότι στο Salvador η τοπική 'κοινότητα' είναι πολύ ενεργή, αμέτρητα άτομα φιλοξενούν κόσμο, και σχεδόν σε καθημερινή βάση οργανώνουν πράγματα, στα οποία με μεγάλη χαρά σε... σέρνουν μαζί τους. Σκέψου το.
[FONT=Calibri, sans-serif]Και τα τρία χόστελ στα οποία έμεινα σε αυτό το ταξίδι, ήταν στην Μπάχα, στο παραλιακό κομμάτι της πόλης, όχι στο Πελορίνιο, το ιστορικό κέντρο της. Τις τιμές που θα ισχύουν τον καιρό που θα πας εσύ, μπορείς να τις βρεις σε σάιτ σαν το hosteworld.com και το hostelbookers.com. Για τις πρώτες δέκα μέρες του Φλεβάρη, θα βρεις εύκολα να μείνεις. Αν όμως έχεις σκοπό να είσαι εκεί από τις έντεκα και μετά, για το καρναβάλι, θα σου πρότεινα να χαμηλώσεις τις προσδοκίες σου για την ποιότητα του καταλύματος, και να συμβιβαστείς άμεσα με την ιδέα ότι θα σου ΚΟΣΤΙΣΕΙ. Ρίξε μια ματιά στα σάιτ που ήδη ανέφερα, δες πόσο κοστίζουν τα κρεβάτια μία δύο μέρες πριν το 6ήμερο του καρναβαλιού, και πόσο στοιχίσουν από τις 11 και μετά, και θα καταλάβεις τι εννοώ...
[FONT=Calibri, sans-serif]Έξοδα για φαγητό και ποτά; Πάγια θέση μου στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι ότι ξοδεύεις όσα θέλεις να ξοδέψεις. Αν κάνεις βόλτα στον παραλιακό δρόμο της Μπάχα, κοντά στον φάρο, θα δεις στην απέναντι πλευρά του δρόμου μαγαζιά-τρύπες με προσφορές τού στιλ 'χοτ ντογκ και χυμός στο ενάμισι real', δηλαδή περίπου 60 λεπτά του ευρώ. Με δύο τέτοια 'πακέτα' μπορείς να γεμίσεις το στομάχι σου. Αν θέλεις κάτι πιο... 'πολιτισμένο', πάλι στην Μπάχα, την οποία προτείνω 101% σαν τόπο διαμονής στο Salvador αντί του Πελορίνιο, ΕΙΔΙΚΑ τις ημέρες του καρναβαλιού και λίγο πριν από αυτό, υπάρχει ένα τουλάχιστον μεγάλο ρεστοράν (μοιράζουν διαφημιστικά παντού, δε γίνεται να μην το πάρει το μάτι σου) όπου με 11-12 real, λιγότερο από πέντε ευρώ δηλαδή, μπορείς να φας κυριολεκτικά όσο αντέχεις. Γεμίζεις το πιάτο σου σε -πλουσιότατο- μπουφέ, κι αν θες το ξαναγεμίζεις, το ξαναματαγεμίζεις, με φαγητό, φρούτα, γλυκά, ό,τι τραβά η ψυχή μου, χωρίς να πληρώσεις επιπλέον. Αν θες να ξοδέψεις περισσότερα, στον παραλιακό δρόμο της Μπάχα έχει ρεστοράν με θαλασσινά, στα οποία όμως οι τιμές ξεφεύγουν. Για ποτά, μπορείς να πάρεις μπουκάλι με ένα λίτρο μπίρα στα δυόμισι real, ένα ευρώ δηλαδή, μπορείς να πάρεις και με το τριπλάσιο, για το ΙΔΙΟ μπουκάλι, της ΙΔΙΑΣ μπίρας. Εξαρτάται από το μαγαζί που θα διαλέξεις. Εγώ προτιμούσα να αγοράζω μπίρες από το Bompreço (το μεγαλύτερο σούπερ μάρκετ της περιοχής), και να συναντάω μέλη του σάιτ που ανέφερα προηγουμένως στην παραλία. Ήταν η φθηνότερη λύση, και μεταξύ μας... η πιο φαν.


[FONT=Calibri, sans-serif]Τελειώνοντας, δεν ξέρω την ηλικία σου και πόσο έχεις ταξιδέψει, και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το παίξω μεγάλος αδερφός που σου δίνει συμβουλές, όμως έχε κατά νου ότι το Salvador είναι πόλη στην οποία χρειάζεται να κάνεις ΠΛΗΡΗ χρήση της κοινής λογικής για να αποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις. Δεν είμαι από εκείνους που κινδυνολογούν επειδή τη βρίσκουν, αντιθέτως είμαι από εκείνους που ανήκουν μάλλον στην ακριβώς αντίθετη κατηγορία, όμως ειδικά στο Salvador καλό είναι να έχεις τα μάτια σου 14, και ακόμη κι αν ταξιδέψεις με παρέα (αν δηλαδή δεν είσαι μόνος, κάτι που σε κάνει ακόμη πιο ευάλωτο) να είσαι ΠΟΛΥ προσεκτικός με το πόσο αλκοόλ θα καταναλώσεις. Έναν μήνα εκεί, βαρέθηκα να ακούω τουρίστες να γκρινιάζουν για την εγκληματικότητα, επειδή τους είχαν επιτεθεί (ακόμη και μέρα μεσημέρι) με μαχαίρι, βλέποντάς τους μεθυσμένους. Κι αν το ξενοδοχείο που διαλέξεις δεν είναι πάνω σε κεντρικό-κεντρικό δρόμο, αν πάρεις ταξί σε 'άγριες' ώρες, να απαιτήσεις από τον οδηγό να σε πάει μέχρι την πόρτα, κι όχι την πλησιέστερη γωνία. Τα 100 μέτρα που χρειάστηκε να περπατήσω ένα βράδυ (οκ, πρωί... Λίγο μετά τις τέσσερις ήταν) από τον παραλιακό δρόμο της Μπάχα μέχρι την πόρτα του χόστελ μου, ήταν, δίχως υπερβολή, τα... μακρύτερα της ζωής μου. Δεν θέλω να σε φρικάρω με αχρείαστες λεπτομέρειες, απλά... πρόσεχε περισσότερο απ' όσο οποιοσδήποτε χρειάζεται να προσέχει οπουδήποτε κι αν ταξιδεύει...


[FONT=Calibri, sans-serif]Αυτά... Αν νομίζεις ότι μπορώ να απαντήσω σε άλλη ερώτησή σου, let me know...
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
[FONT=Calibri, sans-serif]Γεια σου φίλε. Μπαίνω απευθείας στο ψητό... Σε ξενοδοχείο ΔΕΝ έμεινα στο Salvador. Τον μήνα που πέρασα εκεί τον μοίρασα μεταξύ τριών χόστελ ('Che Lagarto', 'Alpha', 'Barra') και του σπιτιού στο οποίο φιλοξενήθηκα τις τελευταίες ημέρες, σπίτι μέλους του couchsurfing.com. Αν δεν το έχεις ακουστά, σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο σάιτ τους, και να σκεφτείς σοβαρά να γίνεις μέλος. Αφήνοντας κατά μέρους το αν και πόσα χρήματα γλιτώνεις, αν γίνεις μέλος του σάιτ (πανεύκολο, υπόθεση λίγων λεπτών) θα δεις ότι στο Salvador η τοπική 'κοινότητα' είναι πολύ ενεργή, αμέτρητα άτομα φιλοξενούν κόσμο, και σχεδόν σε καθημερινή βάση οργανώνουν πράγματα, στα οποία με μεγάλη χαρά σε... σέρνουν μαζί τους. Σκέψου το.
[FONT=Calibri, sans-serif]Και τα τρία χόστελ στα οποία έμεινα σε αυτό το ταξίδι, ήταν στην Μπάχα, στο παραλιακό κομμάτι της πόλης, όχι στο Πελορίνιο, το ιστορικό κέντρο της. Τις τιμές που θα ισχύουν τον καιρό που θα πας εσύ, μπορείς να τις βρεις σε σάιτ σαν το hosteworld.com και το hostelbookers.com. Για τις πρώτες δέκα μέρες του Φλεβάρη, θα βρεις εύκολα να μείνεις. Αν όμως έχεις σκοπό να είσαι εκεί από τις έντεκα και μετά, για το καρναβάλι, θα σου πρότεινα να χαμηλώσεις τις προσδοκίες σου για την ποιότητα του καταλύματος, και να συμβιβαστείς άμεσα με την ιδέα ότι θα σου ΚΟΣΤΙΣΕΙ. Ρίξε μια ματιά στα σάιτ που ήδη ανέφερα, δες πόσο κοστίζουν τα κρεβάτια μία δύο μέρες πριν το 6ήμερο του καρναβαλιού, και πόσο στοιχίσουν από τις 11 και μετά, και θα καταλάβεις τι εννοώ...
[FONT=Calibri, sans-serif]Έξοδα για φαγητό και ποτά; Πάγια θέση μου στο συγκεκριμένο ζήτημα είναι ότι ξοδεύεις όσα θέλεις να ξοδέψεις. Αν κάνεις βόλτα στον παραλιακό δρόμο της Μπάχα, κοντά στον φάρο, θα δεις στην απέναντι πλευρά του δρόμου μαγαζιά-τρύπες με προσφορές τού στιλ 'χοτ ντογκ και χυμός στο ενάμισι real', δηλαδή περίπου 60 λεπτά του ευρώ. Με δύο τέτοια 'πακέτα' μπορείς να γεμίσεις το στομάχι σου. Αν θέλεις κάτι πιο... 'πολιτισμένο', πάλι στην Μπάχα, την οποία προτείνω 101% σαν τόπο διαμονής στο Salvador αντί του Πελορίνιο, ΕΙΔΙΚΑ τις ημέρες του καρναβαλιού και λίγο πριν από αυτό, υπάρχει ένα τουλάχιστον μεγάλο ρεστοράν (μοιράζουν διαφημιστικά παντού, δε γίνεται να μην το πάρει το μάτι σου) όπου με 11-12 real, λιγότερο από πέντε ευρώ δηλαδή, μπορείς να φας κυριολεκτικά όσο αντέχεις. Γεμίζεις το πιάτο σου σε -πλουσιότατο- μπουφέ, κι αν θες το ξαναγεμίζεις, το ξαναματαγεμίζεις, με φαγητό, φρούτα, γλυκά, ό,τι τραβά η ψυχή μου, χωρίς να πληρώσεις επιπλέον. Αν θες να ξοδέψεις περισσότερα, στον παραλιακό δρόμο της Μπάχα έχει ρεστοράν με θαλασσινά, στα οποία όμως οι τιμές ξεφεύγουν. Για ποτά, μπορείς να πάρεις μπουκάλι με ένα λίτρο μπίρα στα δυόμισι real, ένα ευρώ δηλαδή, μπορείς να πάρεις και με το τριπλάσιο, για το ΙΔΙΟ μπουκάλι, της ΙΔΙΑΣ μπίρας. Εξαρτάται από το μαγαζί που θα διαλέξεις. Εγώ προτιμούσα να αγοράζω μπίρες από το Bompreço (το μεγαλύτερο σούπερ μάρκετ της περιοχής), και να συναντάω μέλη του σάιτ που ανέφερα προηγουμένως στην παραλία. Ήταν η φθηνότερη λύση, και μεταξύ μας... η πιο φαν.


[FONT=Calibri, sans-serif]Τελειώνοντας, δεν ξέρω την ηλικία σου και πόσο έχεις ταξιδέψει, και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να το παίξω μεγάλος αδερφός που σου δίνει συμβουλές, όμως έχε κατά νου ότι το Salvador είναι πόλη στην οποία χρειάζεται να κάνεις ΠΛΗΡΗ χρήση της κοινής λογικής για να αποφύγεις δυσάρεστες καταστάσεις. Δεν είμαι από εκείνους που κινδυνολογούν επειδή τη βρίσκουν, αντιθέτως είμαι από εκείνους που ανήκουν μάλλον στην ακριβώς αντίθετη κατηγορία, όμως ειδικά στο Salvador καλό είναι να έχεις τα μάτια σου 14, και ακόμη κι αν ταξιδέψεις με παρέα (αν δηλαδή δεν είσαι μόνος, κάτι που σε κάνει ακόμη πιο ευάλωτο), να είσαι ΠΟΛΥ προσεκτικός με το πόσο αλκοόλ θα καταναλώσεις. Έναν μήνα εκεί, βαρέθηκα να ακούω τουρίστες να γκρινιάζουν για την εγκληματικότητα, επειδή τους είχαν επιτεθεί (ακόμη και μέρα μεσημέρι) με μαχαίρι, βλέποντάς τους μεθυσμένους. Κι αν το ξενοδοχείο που διαλέξεις δεν είναι πάνω σε κεντρικό-κεντρικό δρόμο, αν πάρεις ταξί σε 'άγριες' ώρες, να απαιτήσεις από τον οδηγό να σε πάει μέχρι την πόρτα, κι όχι την πλησιέστερη γωνία. Τα 100 μέτρα που χρειάστηκε να περπατήσω ένα βράδυ (οκ, πρωί... Λίγο μετά τις τέσσερις ήταν) από τον παραλιακό δρόμο της Μπάχα μέχρι την πόρτα του χόστελ μου, ήταν, δίχως υπερβολή, τα... μακρύτερα της ζωής μου. Δεν θέλω να σε φρικάρω με αχρείαστες λεπτομέρειες, απλά... πρόσεχε περισσότερο απ' όσο οποιοσδήποτε χρειάζεται να προσέχει οπουδήποτε κι αν ταξιδεύει...


[FONT=Calibri, sans-serif]Αυτά... Αν νομίζεις ότι μπορώ να απαντήσω σε άλλη ερώτησή σου, let me know...
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δυο φίλοι μου ταξίδευαν στη Βραζιλία για 2 μήνες και μου είπαν να πάω οπωσδήποτε στο Itacare. Είναι μια πόλη νότια του Salvador και κοντά της βρίσκονται πολλές παραλίες που τις προτιμούν για σερφ. Είχαν καθίσει 2 εβδομάδες εκεί και σε αυτό το διάστημα τις γύρισαν όλες. Από φωτογραφίες που είδα φαινόταν πάρα πολύ ωραία, ίσως κάποιος από εδώ να έχει πάει και να μπορεί να σου πει κάποια πραγματάκια παραπάνω. Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ ITACARE.COM - Itacar?, Bahia, Brazil: tropical beaches, eco adventure, surf, capoeira...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.805
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom