Θιβέτ για θιβετ

erikkos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
india-nepal-tibet
θα ηθελα να επικοινωνησω με ατομα που τους ενδιαφερει το ταξιδι ΙΝΔΙΑ ΝΕΠΑΛ-ΘΙΒΕΤ και με ατομα που εχουν κανει το ταξιδι αυτο
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Καλώς τον . Τι ακριβώς θα ήθελες μιά και είναι ταξίδι που το έχω κάνει, 2 φορές Νεπάλ-Ινδία και μία Ν.Κίνα-Θιβέτ.
 

GaMaToS

Member
Μηνύματα
21
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδία
εγω σκόπευα να το κανω και μάλιστα ήταν και η αιτία που βρηκα το φόρουμ... αλλά μετα ξέμεινα απο γκρουπ lol
 

erikkos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ονειρεμένο Ταξίδι
india-nepal-tibet
Καλώς τον . Τι ακριβώς θα ήθελες μιά και είναι ταξίδι που το έχω κάνει, 2 φορές Νεπάλ-Ινδία και μία Ν.Κίνα-Θιβέτ.
τι γινεται με το υψομετρο στη Λασσα. Υπαρχει τροπος να αντιμετωπισθει
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά χαρά, erikko. Επέστρεψα πριν από 2 μήνες από το Ινδία-Νεπάλ->Θιβέτ. Οπότε τα έχω φρέσκα. Το υψόμετρο (ειδικά αυτό της Λάσας, 3600-3700 μέτρα) είναι απίθανο να σου δημιουργήσει πρόβλημα έντονο. Μην σε απασχολεί. Πρόκειται για ταξιδάρα. Πάνω του και δε θα χάσεις...
Για δ΄ωσε μερικές λεπτομέρειες για το τι θες να κάνεις...

toubiotis, καλό ταξίδι, θα περάσετε υπέροχα!
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
οπως σου γράφει ο φίλος δεν υπάρχει πρόβλημα με το υψόμετρο εκτός αν καπνίζεις σαν φουγάρο.Αλλά πουλάνε και ατομικές φιάλες οξυγόνου σε περίπτωση που κάποιος αιστανθεί δυσφορία. Στην παρέα υπήρχε άτομο με αναπνευστικό πρόβλημα και τα πήγε μια χαρά.Μην το χάσεις με τίποτα, είναι μοναδική εμπειρία
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο χρόνο
Κι όμως David δεν παίζει κανέναν μα κανέναν ρόλο το τσιγάρο. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε και εμένα, αλλά δεν επιδεινώνει καθόλου στο συγκεκριμενο ζήτημα. Ούτε η φυσική κατάσταση παίζει κάποιο ρόλο, ούτε το βάρος ή το μέγεθος του ατόμου.
Πάντα μιλάμε για AMS, και όχι για ένα λαχάνιασμα άντε και με λίγο πονοκέφαλο.
Αυτά που βλάπτουν είναι ότιδήποτε μπορεί να επιβραδύνει την αναπνοή (ναρκωτικά-ηρεμηστικά, αλκοόλ, ο ύπνος, το βαρύ φαγητό) ή ότιδηποτε προκαλέσει ανάγκες για επιπλέον οξυγόνο όπως η έντονη σωματική άσκηση. Επιπλέον η διαδικασία προσαρμογής του σώματος στο μεγάλο υψόμετρο συνδιάζεται με συχνοουρία, χωρίς να έχει ερμηνευθεί πως γίνεται αυτό, οπότε...πολλά νερά.
Για απλή αδιαθεσία λόγω υψομέτρου αρκεί ξεκούραση και κανά ντεπόν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.277
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως τα λένε οι από πάνω είναι, συμφωνώ κι επαυξάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom