Γενικά διακοπές σε ήσυχο νησί για ζευγάρι

ioanna3

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπέρα, σχεδιάζω διακοπές με το αγόρι μου για τέλη Αυγούστου σε κάποιο ήρεμο νησί και θα με ενδιέφεραν οι προτάσεις σας. Πέρυσι είχαμε πάει Λέρο και Αγαθονήσι μετά τον 15αύγουστο και ειδικά το δεύτερο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την ομορφιά του νησιού, τους ολιγάριθμους αλλα και ιδιαίτερα φιλόξενους κατοίκους. Εγώ προσωπικά διαβάζοντας εδώ μέσα απόψεις ξεχώρισα τη Δονούσα σε συνδυασμό με Ηρακλειά και Σχοινούσα
Να επισημάνω βέβαια, ότι:
- Δεν διαθέτουμε κάποιο μεταφορικό μέσο οπότε μας ενδιαφέρει να έχει καλή συγκοινωνία το νησί ή να είναι μικρό
-επίσης είμαστε φοιτητές και ψάχνουμε για κάτι οικονομικό
- θα θέλαμε να αποφύγουμε τον συνωστισμό.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
Πρώτον καλωσήρθες. Δεύτερον, ήδη ζήλεψα που πήγες Αγαθονήσι.Θέλω πολύ να πάω σε αυτό το μικρό νησάκι και δεν το έχω καταφέρει ακόμα.:(
Τώρα στο θέμα.Καλή συγκοινωνία έχει για παράδειγμα η Σίφνος και είναι σχετικά ήρεμο νησί, ειδικά τέλη Αυγούστου.Πρέπει να δεις τιμές δωματίων όμως.

Αν σε ενδιαφέρει να πάτε πιο μακρυά, ωραίο νησί ,ήρεμο όπως το θέλετε και με πεντακάθαρα νερά είναι οι Λειψοί. Συγκοινωνία δεν έχει σούπερ,αλλά με 5 ευρώ το ταξί σε πάει σε μια ωραία κοντινή στο λιμάνι παραλία(πας και με τα πόδια). Άσε που τα πιο πολλά δωμάτια, ταβερνούλες κλπ.είναι στο λιμάνι, οπότε πάλι με τα πόδια τα γυρνάς. Συνωστισμό στους Λειψούς δεν έχει,οπότε μέσα είσαι και σε αυτό.

Άλλη επιλογή Ψαρά.Με τα πόδια πας στις παραλίες και γυρίζεις όλο τον οικισμό.Πολύ ήσυχο νησάκι,κατάλληλο για αυτό που ζητάτε.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπέρα, σχεδιάζω διακοπές με το αγόρι μου για τέλη Αυγούστου σε κάποιο ήρεμο νησί και θα με ενδιέφεραν οι προτάσεις σας. Πέρυσι είχαμε πάει Λέρο και Αγαθονήσι μετά τον 15αύγουστο και ειδικά το δεύτερο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις όσον αφορά την ομορφιά του νησιού, τους ολιγάριθμους αλλα και ιδιαίτερα φιλόξενους κατοίκους. Εγώ προσωπικά διαβάζοντας εδώ μέσα απόψεις ξεχώρισα τη Δονούσα σε συνδυασμό με Ηρακλειά και Σχοινούσα
Να επισημάνω βέβαια, ότι:
- Δεν διαθέτουμε κάποιο μεταφορικό μέσο οπότε μας ενδιαφέρει να έχει καλή συγκοινωνία το νησί ή να είναι μικρό
-επίσης είμαστε φοιτητές και ψάχνουμε για κάτι οικονομικό
- θα θέλαμε να αποφύγουμε τον συνωστισμό.
Καλημέρα. Αν και πάλι το σκέφτεστε για τέλη Αυγούστου, Δονούσα, Ηρακλειά και Σχοινούσα θα είναι αυτό που ψάχνετε. Μην πάτε πιο πριν ή να πάτε νωρίς, πριν τα μέσα Ιουλίου. Δυστυχώς η πολυκοσμία έχει φτάσει και στις Μικρές Κυκλάδες. Έχω πάει στα δυο πρώτα νησιά. Δεν χρειάζονται μεταφορικό, μπορείς να πας σε ένα μεγάλο μέρος τους με τα πόδια, αλλά πλέον έχουν και συγκοινωνία. Για Σχοινούσα, που με ενδιαφέρει επίσης, όλοι όσοι έχουν πάει με διαβεβαιώνουν ότι περπατιέται άνετα. Όσον αφορά στο οικονομικό, θα βρεις τιμές Αθήνας δυστυχώς, ίσως λίγο πιο κάτω. Είπαμε, ο τουρισμός...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom