domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Για αυτό το καλοκαίρι του 2023 και στην μέση του Αυγούστου (δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς) σχεδιάζω με την γυναίκα μου μια εβδομάδα εξόρμησης στα Βαλκάνια με το αυτοκίνητο. Έχω διαβάσει μερικά ταξιδιωτικά (όχι ιδιαίτερα πολλά) και με την βοήθεια του google maps σχεδίασα μια διαδρομή με αυτά που θεωρώ ότι πρέπει και μας παίρνει να επισκεφτούμε στο χρονικό διάστημα που έχουμε στην διάθεσή μας.

Επειδή όμως η σχεδίαση είναι επί χάρτου και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από αυτές τις χώρες με αυτοκίνητο, θα ήθελα την βοήθειά σας. Κατ’ αρχάς ας δούμε πως το έχω σκεφτεί…

1η ημέρα αναχώρηση από Αθήνα χαράματα και μέσω Λαμίας-Τρικάλων-Κοζάνης-Φλώρινας ελπίζουμε να είμαστε αργά το μεσημέρι στην Οχρίδα.

Φαί, καφές, βόλτα φωτό και διανυκτέρευση στην Οχρίδα, και την επόμενη νωρίς το πρωί της 2ης ημέρας ξεκινάμε για Αλβανία. Μέσω Ελμπασάν, Τίρανα, Σκόρδα περνάμε στο Μαυροβούνιο με τελική κατεύθυνση το Κότορ. Ελπίζουμε με μικρές στάσεις για φωτό καφέ και γρήγορο γεύμα στα Τίρανα, Στέτι Σεβάν και Μπούντβα να καταφέρουμε να είμαστε Κότορ γύρω στο ηλιοβασίλεμα.

Εκεί λέμε να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις. Μιας και θα φτάσουμε σχεδόν βράδι ουσιαστικά είπαμε μια μέρα να χαλαρώσουμε να ξεκουραστούμε και να γνωρίσουμε ποδαράτα το μέρος χωρίς αυτοκίνητο.

Πρωί-πρωί της 4ης ημέρας φεύγουμε από Κότορ και σχεδιάζουμε επίσκεψη για καφέ/βόλτα/φαι/φωτό στο Πέραστ και το Ντουμπρόβνικ με τελικό προορισμό της ημέρας το Μόσταρ στην Βοζνία. Ελπίζουμε να υπάρχει χρόνος (αν και χλωμό το βλέπω) και για μια στάση για φωτό/καφέ στους καταρράκτες Kravice πριν φτάσουμε πριν νυχτώσει στο Μόσταρ.

Στο Μόσταρ λέμε για 2 διανυκτερεύσεις (ουσιαστικά 1 ολόκληρη ημέρα ελεύθερη πάλι) και χαράματα της 6ης ημέρας αρχίζει η επιστροφή.

Για να μην γυρίζω από τον ίδιο δρόμο σκέφτομαι να γυρίσω μέσω Ποντγκοριτσας και το τέλος της ημέρας να με βρει για μια τελική διανυκτέρευση κάπου στο Δυράχιο ή τα Τίρανα ή όπου προκύψει -ακούω προτάσεις.

7η ημέρα και νωρίς το πρωί ξεκινάμε για Ελλάδα και μέσω Κρυσταλλοπηγής καταλήγουμε το βράδι στην Εύβοια για την 2η και τελευταία εβδομάδα διακοπών.

Άλλη σκέψη είναι εναλλακτικά μήπως από το Μόσταρ αντί να επιστρέψω μέσω Ποντγκόριτσας και Αλβανίας να επιστρέψω μέσω Σεράγεβο –Σερβία - Νις – Σκόπια με τις ανάλογες στάσεις και με μια διανυκτέρευση στη Νις ή στα Σκόπια αντί για μέσω Αλβανίας, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει χρονικά και αν αξίζει τα παραπάνω χιλιόμετρα – τι λέτε ?

Κάπως έτσι το έχω σχεδιάσει... Τι λέτε οι έμπειροι ? Όπως το διαβάζετε το πρόγραμμα βγαίνει χρονικά ? Θεωρητικά με βάσει τους χρόνους του google maps έστω και στριμωχτά (πολύ πρωινά ξυπνήματα/αναχωρήσεις, στάσεις μικρής διάρκειας κλπ) βγαίνει έστω και με μικρό περιθώριο για απρόοπτα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην πράξη – ειδικά την στιγμή που μιλάμε για Αύγουστο…

Υπάρχουν μέρη που κακώς σχεδιάσαμε να πάμε ή αντίθετα μέρη που πρέπει και μπορούμε να εντάξουμε και δεν το κάναμε ?

Οι διαδρομές είναι εφικτές με ασφάλεια και χωρίς παρατράγουδα ? (πάντα εννοείται ημέρα).

Θεωρείτε ότι όλες οι διανυκτερεύσεις πρέπει απαραίτητα να έχουν κλειστεί από πριν ή μπορούμε να μερικές να τις αφήσουμε για επιτόπου ώστε να έχουμε ευελιξία για κάποια τροποποίηση της στιγμής ?

Προκειμένου να έχουμε data για το gps στο κινητό τι οικονομική λύση υπάρχει μιας και οι χώρες αυτές δεν είναι ΕΕ και άρα παίζει περιαγωγή ?

Παρατηρήσεις, προτάσεις ,συμβουλές όλα δεκτά και καλοδεχούμενα…

Το Μοσταρ ειναι μικρο για μια μερα

βαλε μεσα στην μερα

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Μερικές ερωτήσεις προς γνώστες...

- Από Οχρίδα με πρωινό ξεκίνημα (δηλαδή στις 8.00 ήδη στο αυτοκίνητο) μέσω Ελβασάν - Τίρανα-Σκόδρα βγαίνει να είμαστε στο Κότορ πριν νυχτώσει ? Εννοείται με 2-3 μικρές στάσεις για ξεμούδιασμα -γρήγορο φαγητό-φωτό. Το maps δίνει γύρω στις 6 ώρες αλλά μιλάμε για Αύγουστο και πραγματικούς χρόνους...
- Από Κότορ πάλι με αναχώρηση γύρω στις 8.00 μέσω Τρέμπινιε και καταρράκτες kravica βγαίνει να είμαστε Μόσταρ πριν νυχτώσει ? Εννοείται πάλι 1-2 μικρές στάσεις + 1 μεγάλη στους καταρράκτες. Το maps δείχνει περίπου 4,7 ώρες την οδήγηση αλλά πάλι μιλάμε για Αύγουστο και λογικά στους καταρράκτες θα έχει κίνηση και εκεί θέλουμε μια μεγάλη στάση,..
- Από Σεράγεβο για επιστροφή μέσω Σερβίας που προτείνετε μια διανυκτέρευση ? Χιλομετρικά κοντά στην μέση της διαδρομή βγαίνει η Νις αλλά μπορεί λίγο πριν - λίγο μετά να παίζουν καλύτερα μέρη...Και τα Σκόπια είναι μια επιλογή. Τι λέτε ?

- Οι χρεωστικές Masterkard και Visa των Ελληνικών τραπεζών λειτουργουν σε Σκόπια, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, Σερβία ή θα πρέπει να κουβαλάμε άρκετά μετρητά ? Και αν ναι΄, το ευρώ περνάει σαν νόμισμα ή θα πρέπει σε κάθε χώρα να ψάχνουμε για συνάλαγμα ?

φαγητο

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Με την διαδρομή λίγο-πολύ οριστικοποιημένη (Αθήνα –Οχρίδα – Κότορ-Τρεμπινιε - καταράκτες Kravica-Μόσταρ- Σεράγεβο – Νις-Εύβοια) πως λύνω το πρόβλημα των επικοινωνιών ?

Ναι μεν θα έχω κατεβάσει τους αντίστοιχους χάρτες ώστε να μπορώ να έχω gps και χωρίς σύνδεση, αλλά οπωσδήποτε θα χρειαστούν data και τηλέφωνο. Υπάρχει κάποια συνολική λύση που να καλύπτει όλες τις χώρες με δεδομένο 1ο σημείο εισόδου την Β. Μακεδονία ? Αυτό το τουριστικό πακέτο της Vodafon που διαβάζω στο προηγούμενο ποστ ότι καλύπτει όλα τα δυτ. βαλκάνιαv είναι διαθέσιμο στην Β. Μακεδονία ή ακόμα καλύτερα μπορεί να προαγοραστεί από Ελλάδα πριν την αναχώρηση ?

δες και αυτα τα μερη

Google Maps

Google Maps

Google Maps

Google Maps
 

ΚΑΤΙΑ

Member
Μηνύματα
8
Likes
34
Με την διαδρομή λίγο-πολύ οριστικοποιημένη (Αθήνα –Οχρίδα – Κότορ-Τρεμπινιε - καταράκτες Kravica-Μόσταρ- Σεράγεβο – Νις-Εύβοια) πως λύνω το πρόβλημα των επικοινωνιών ?

Ναι μεν θα έχω κατεβάσει τους αντίστοιχους χάρτες ώστε να μπορώ να έχω gps και χωρίς σύνδεση, αλλά οπωσδήποτε θα χρειαστούν data και τηλέφωνο. Υπάρχει κάποια συνολική λύση που να καλύπτει όλες τις χώρες με δεδομένο 1ο σημείο εισόδου την Β. Μακεδονία ? Αυτό το τουριστικό πακέτο της Vodafon που διαβάζω στο προηγούμενο ποστ ότι καλύπτει όλα τα δυτ. βαλκάνιαv είναι διαθέσιμο στην Β. Μακεδονία ή ακόμα καλύτερα μπορεί να προαγοραστεί από Ελλάδα πριν την αναχώρηση ?
Το παραπάνω πακέτο είναι της Vodafon της Aλβανίας (ισχύει και φέτος από ταξίδι που έκανα του Αγίου Πνεύματος). Για πακέτα των εταιριών που δραστηριοποιούνται στη Βόρεια Μακεδονία δες εδώ.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
97
Σας έχω ζαλίσει αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά στα Βαλκάνια και μάλιστα με αυτοκίνητο, δεν θέλω να αφήσω τίποτα σημαντικό στην τύχη…

Έχουμε και λέμε… Μια εβδομάδα με την γυναίκα μου οδικώς στα δυτ. Βαλκάνια στα μέσα του Αυγούστου – καταλαβαίνω ότι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δυστυχώς δεν παίζουν άλλες ελεύθερες ημερομηνίες.

1η ημέρα - Πολύ πρωινή (κατά τις 7.00) αναχώρηση από Αθήνα με σκοπό η 1η διανυκτέρευση να γίνει στην Β. Μακεδονία στην Οχρίδα… Το Google maps μου δίνει μια πρόβλεψη 8 ωρών. Αυτοκινητόδρομος σε γνώριμο Ελληνικό έδαφος το περισσότερο, οπότε δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω έστω και αργά το μεσημέρι να είμαι Οχρίδα. Το απόγευμα και το βράδυ βόλτα, καφές, φαγητό στην λίμνη. Έχει ήδη κλειστεί η διανυκτέρευση εκεί μέσω booking

2h ημέρα - Πρωινή (το αργότερο στις 9.00) αναχώρηση από Οχρίδα. Το σχέδιο είναι να μπούμε Αλβανία από τελωνείο Kjafasan και μέσω Ελβασάν, Τίρανα, Σκόδρα να την περάσουμε σουβλάκι με μόνο μικρές στάσεις για φωτό, ξεμούδιασμα κλπ με προορισμό τα σύνορα για Μαυροβούνιο. Μπαίνουμε Μαυροβούνιο, συνεχίζουμε παραλιακά, και λέμε για μια στάση για φωτό και φαί στο γραφικό Σβετι Στεφάν με τελικό προορισμό ημέρας το Κότορ, ελπίζοντας αργά το απόγευμα να βρίσκομαι εκεί. Επειδή ακούω ότι είναι όμορφο μέρος και για να μην είμαι συνέχεια στους δρόμους, έχω ήδη κλείσει εκεί 2 διανυκτερεύσεις. Έτσι κι αλλιώς θα φθάσουμε αργά οπότε σκέφτηκα να έχουμε μια ολόκληρη ελεύθερη ημέρα στην διάθεσή μας για βόλτα, αξιοθέατα και χαλάρωση. Είμαι λίγο επιφυλακτικός για την αυτή την διαδρομή Οχρίδα-Κότορ. Το maps μου δίνει την διαδρομή γύρω στις 6 ώρες, αλλά είναι Αύγουστος και δεν ξέρω τι θα παίξει από κίνηση στην Αλβανία και από καθυστερήσεις στα τελωνεία - θα είναι κρίμα να αναγκαστώ να θυσιάσω την στάση στο Σβετι Στεφάν…

3η ημέρα - Ποδαράτη εξερεύνηση του Κότορ, χαλάρωση και αποτοξίνωση από το αυτοκίνητο.

4η ημέρα - Πρωινή αναχώρηση από Κότορ, μικρή στάση για φωτό στο διπλανό Πέραστ, και μέσω Τρέμπινιε κατευθύνομαι προς Μόσταρ. Απαραίτητα μεγάλη στάση στους καταρράκτες Kravica που είναι σχεδόν στον δρόμο μας και στις φωτό που έχω δει φαίνονται μαγευτικοί. Λογικά δεν θα έχουμε πρόβλημα μέχρι το απόγευμα να βρισκόμαστε στο Μόσταρ. Λίγο πάνω από τις 4 ώρες μου δίνει την διαδρομή το maps οπότε ακόμα και με μια μεγάλη στάση στους καταρράκτες δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Στο Μόσταρ έχω ήδη κλείσει 2 διανυκτερεύσεις

5η ημέρα - Ξεκούραση και χαλάρωση στο Μόσταρ αλλά μάλλον θα εκμεταλλευτούμε την ελεύθερη ημέρα και για μια μικρή εξόρμηση σε όμορφα και πολύ κοντινά μέρη γύρω από το Μόσταρ όπως το Devlish house. Το κομμάτι αυτό ακόμα το επεξεργάζομαι…

6η ημέρα - Αναχώρηση από το Μόσταρ με επόμενο προορισμό διανυκτέρευσης το Σεράγεβο. Γύρω στις 2 ώρες η διαδρομή άρα δεν θα φτάσουμε σκοτωμένοι και θα έχουμε λίγο χρόνο να πάρουμε μια μυρωδιά από την πόλη του Σεράγεβο τόσο την ημέρα όσο και την νύχτα. Έχει ήδη κλειστεί διανυκτέρευση εκεί.

7η ημέρα - Από το Σεράγεβο ξεκινά η επιστροφή. Πρωινή αναχώρηση και μέσω Βισενγκραντ μπαίνω Σερβία και κατευθύνομαι προς Νις όπου έχει κλειστεί η τελευταία διανυκτέρευση. Γύρω στις 6,5 ώρες μου δίνει την διαδρομή το maps. Εκεί σβήνουμε από τα χιλιόμετρα, γνωρίζουμε λίγο το κέντρο της πόλης, κοιμόμαστε και την

8η πια ημέρα ροβολάμε προς Ελλάδα με κατεύθυνση την Εύβοια όπου έχει προγραμματιστεί η 2η εβδομάδα των διακοπών…

Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχω βγάλει. Προσπάθησα να βρω μια ισορροπία μεταξύ του να επισκεφθώ όσο το δυνατόν περισσότερα όμορφα μέρη χωρίς όμως να φορτώσω υπερβολικά τις ημέρες με χιλιόμετρα και να καταλήξω να περάσω τις διακοπές μέσα στο αυτοκίνητο. Θα ήθελα γνώμες, παρατηρήσεις, αντιρρήσεις, προτάσεις από έμπειρους σχετικά με τα μέρη, τις διαδρομές , τις διανυκτερεύσεις και κατά πόσο το πρόγραμμα είναι εφικτό... Αν και αρχικά το είχα σκοπό τελικά άφησα εκτός το Ντουμπρόβνικ. Οι μέρες δεν έβγαιναν, χρειαζόμουνα τουλάχιστον άλλες 2 μέρες εκεί για να πεις ότι θα το δεις καλά και επιπλέον απ’ότι είδα ήταν πανάκριβο και στην διαμονή και γενικά, χώρια που τον Αύγουστο χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα από τον κόσμο …Next time…

Αν και προκειμένου να έχω μια καλύτερη ευελιξία θα ήθελα κάποια πράγματα και ενδιάμεσοι προορισμοί να αποφασιστούν επί τόπου, προτίμησα να κλείσω όλες τις διανυκτερεύσεις εκ των προτέρων για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις μιας και ο Αύγουστος φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολος και αντιοικονομικός για καταλύματα της τελευταίας στιγμής. Δεσμευτικό και άρα σπαστικό μεν, αλλά τουλάχιστον έχω κλείσει τα πάντα με δυνατότητα ακύρωσης οπότε τυχόν αλλαγές κατόπιν υποδείξεών σας είναι ακόμα εφικτές.

Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω για απρόβλεπτη κίνηση στους δρόμους και πιθανές μεγάλες καθυστερήσεις στα τελωνεία που μπορεί να σου καταστρέψουν το πρόγραμμα… Επίσης με χαλάνε αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει όπως κάτι ανατριχιαστικές ιστορίες για στημένες καταστάσεις σε ψευτομπλόκα που προσπαθούν να εκβιάσουν χρήματα και γενικά για τα θέματα ασφάλειας, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να τα πάρω σοβαρά, ή αν είναι υπερβολές, ή αν απλά συμβαίνουν μια στο τόσο και μόνο αν είσαι άτυχος και πέσεις στην περίπτωση… Πάντως σε κάθε περίπτωση έχω προγραμματίσει όλες οι μετακινήσεις να είναι ημέρα…

Χρηματικά θα κινούμαι κυρίως με ευρώ και με κάρτες. Έφτιαξα και έναν λογαριασμό στην Revolut με σκοπό να χρησιμοποιώ αυτή όπου και όσο μπορώ. Για επικοινωνίες μπαίνοντας στα Σκόπια θα κοιτάξω για αυτές τις τουριστικές κάρτες που δίνουν data και ομιλία σε όλες αυτές τις χώρες. Θα ήθελα να μπορούσα να λύσω το πρόβλημα από Ελλάδα πριν ξεκινήσω αλλά από εδώ κοστίζει ο κούκος αηδόνι…. Εννοείται ότι έχω ήδη κατεβάσει τους αντίστοιχους χάρτες στο κινητό ώστε ακόμα και χωρίς σύνδεση να έχω τουλάχιστον το βασικό GPS

Πήρα τηλέφωνο όλες τις πρεσβείες και επιβεβαίωσα ότι σε όλες αυτές τις χώρες περνάς με καινούργια Ελληνική ταυτότητα χωρίς διαβατήριο, αρκεί να είναι έκδοσης τελευταίας 10ετίας. Άρα από χαρτιά μόνο πράσινη κάρτα διεθνούς ασφάλισης του αυτοκινήτου χρειάζομαι που θα την βγάλω λίγες ημέρες πριν την αναχώρηση. Αν είναι κάτι που μου έχει διαφύγει το λέτε…

Προτάσεις, συμβουλές, εμπειρίες, κόλπα, αντιρρήσεις, όλα καλοδεχούμενα… Από την πλευρά μου θα συνεισφέρω γράφοντας εδώ το ταξιδιωτικό / εντυπώσεις / φωτό όταν με το καλό επιστρέψω.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
'Εχεις κάνει δουλίτσα και φαίνεται.
Σου έγραψα και πιο πίσω ότι έκανα παρόμοιο τουρ πέρσι τον Αύγουστο μέσα και το Ντουμπρόβνικ.
Για τις ταυτότητες ισχύει δε θα έχεις κανένα θέμα εκτός από μια επιπλέον καθυστέρηση γιατί τις ταυτότητες τις γράφουν αναλυτικά ενώ το διαβατήριο σκανάρεται και έξω από την πόρτα.

Μερικές παρατηρήσεις:
Η πρώτη μέρα μια χαρά.
Η δεύτερη με μεγάλο ερωτηματικό.
Οι δρόμοι στην Αλβανία εκείνη την εποχή είναι εντελώς πηγμένοι, ήδη πριν τα Τίρανα ξεκινάει το πάρτι και μέχρι τη Σκόδρα με ελάχιστες αναλαμπές σε πάει σημειωτόν. Το δε Μαυροβούνιο έχει τα δικά του θέματα κ αυτό ενώ αν επιχειρήσεις να πλησιάσεις τα παράλια θα φρακάρεις ξανά και μέχρι να διασχίσετε όλο το φιόρθ η κατάσταση είναι απρόβλεπτη.
Γνώμη μου είναι να ξεκινήσετε πολύ νωρίτερα 06.30 το αργότερο να είστε στους δρόμους.
Κουραστικό μεν, αλλά μια μέρα είναι και θα κερδίσετε δρόμο και ώρες, θα ξεκουραστείτε την επόμενη στο όμορφο Κότορ.
Τώρα για στημένα σκηνικά στο δρόμο δεν ξέρω εμείς πέρα από την άναρχη οδήγηση δεν καταλάβαμε κάτι άλλο.
Τα υπόλοιπα νομίζω είναι πολύ πιο βατά, Σεράγεβο-Νις επίσης βαρύ κυρίως επειδή είναι ξανά χάλια οι δρόμοι στη Σερβία, στενοί επαρχιακοί δρόμοι που δεν μπορείς να προσπεράσεις . Η Βοσνία σε αποχημιώνει με το τοπίο αλλά η Σερβία είναι βαρετή και απλά αδιάφορη.
Η Νις όμως είναι μια χαρά για σβήσιμο κ ελπίζω να βρείτε ακόμη τις ωραίες τιμές που πετύχαμε εμείς πέρσυ.
Να περάσετε όμορφα!
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
97
'Εχεις κάνει δουλίτσα και φαίνεται.
Σου έγραψα και πιο πίσω ότι έκανα παρόμοιο τουρ πέρσι τον Αύγουστο μέσα και το Ντουμπρόβνικ.
Για τις ταυτότητες ισχύει δε θα έχεις κανένα θέμα εκτός από μια επιπλέον καθυστέρηση γιατί τις ταυτότητες τις γράφουν αναλυτικά ενώ το διαβατήριο σκανάρεται και έξω από την πόρτα.

Μερικές παρατηρήσεις:
Η πρώτη μέρα μια χαρά.
Η δεύτερη με μεγάλο ερωτηματικό.
Οι δρόμοι στην Αλβανία εκείνη την εποχή είναι εντελώς πηγμένοι, ήδη πριν τα Τίρανα ξεκινάει το πάρτι και μέχρι τη Σκόδρα με ελάχιστες αναλαμπές σε πάει σημειωτόν. Το δε Μαυροβούνιο έχει τα δικά του θέματα κ αυτό ενώ αν επιχειρήσεις να πλησιάσεις τα παράλια θα φρακάρεις ξανά και μέχρι να διασχίσετε όλο το φιόρθ η κατάσταση είναι απρόβλεπτη.
Γνώμη μου είναι να ξεκινήσετε πολύ νωρίτερα 06.30 το αργότερο να είστε στους δρόμους.
Κουραστικό μεν, αλλά μια μέρα είναι και θα κερδίσετε δρόμο και ώρες, θα ξεκουραστείτε την επόμενη στο όμορφο Κότορ.
Τώρα για στημένα σκηνικά στο δρόμο δεν ξέρω εμείς πέρα από την άναρχη οδήγηση δεν καταλάβαμε κάτι άλλο.
Τα υπόλοιπα νομίζω είναι πολύ πιο βατά, Σεράγεβο-Νις επίσης βαρύ κυρίως επειδή είναι ξανά χάλια οι δρόμοι στη Σερβία, στενοί επαρχιακοί δρόμοι που δεν μπορείς να προσπεράσεις . Η Βοσνία σε αποχημιώνει με το τοπίο αλλά η Σερβία είναι βαρετή και απλά αδιάφορη.
Η Νις όμως είναι μια χαρά για σβήσιμο κ ελπίζω να βρείτε ακόμη τις ωραίες τιμές που πετύχαμε εμείς πέρσυ.
Να περάσετε όμορφα!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες... Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ την 2η ημέρα την φοβάμαι περισσότερο απ 'όλες και την θεωρώ την πιο δύσκολη... Διασχίζει Αλβανία και έχει και 2 τελωνεία - χώρια τα παράλια του Μαυροβουνίου με την καλοκαιρινή τους κίνηση. Γι αυτό έγραψα ότι με προβληματίζει...

Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα φύγω ξημερώματα από Οχρίδα προσπαθώντας να γράψω αρκετά χιλιόμετρα πριν σφίξει η κίνηση. Αν το πράγμα στραβώσει πολύ θα αναγκαστώ να θυσιάσω την στάση στο Στεφάν - δεν το θέλω αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς...
Υπάρχει πάντα η ελπίδα (που ως γνωστόν πεθαίνει τελευταία...) να σταθώ τυχερός και να τσουλήσει σχετικά ομαλά χωρίς μεγάλες καθυστερήσεις
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Ή εγώ πέτυχα τους πιο νομοταγείς οδηγούς ( Μαυροβούνιο ) ή όντως έτσι είναι αλλά τηρούν το όριο σε εκνευριστικό σημείο….
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Έχω κάνει μερικές φορές αυτό το road trip που θα κάνετε.

  • Πρώτη μέρα όλα ΟΚ
  • Δεύτερη και τρίτη μέρα ΟΚ, αλλά πολύ σωστά έγραψε η EvaT πως πρέπει να ξεκινήσετε πολύ νωρίτερα.
    Μην τους φοβάσαι τους δρόμους και μη δίνεις σημασία σε αυτές τις ιστορίες που διαβάζεις. Μπορεί να ίσχυαν παλιά, αλλά τώρα δεν τρέχει τίποτα. Ποτέ δεν μου συνέβη κάτι. Αλλά, θα τηρείς τα όρια ταχύτητας. Όχι όπως τα ... "τηρούμε" στην Ελλάδα :haha:
    Στο Κότορ, αν αντέχουν τα πόδια σας, μπορείτε να ανεβείτε και στο κάστρο για να βγάλετε ωραίες πανοραμικές φωτογραφίες.
  • Τέταρτη μέρα ΟΚ
  • Πέμπτη, όχι, διαφωνώ. Δεύτερη διανυκτέρευση στο Μόσταρ μου φαίνεται υπερβολή. Και σε μισή μέρα βγαίνει. Έχε υπόψη πως Αύγουστο στο Μόσταρ, όταν έχει ζέστη (συχνά), δεν μπορείς να περπατήσεις ούτε 100 μέτρα με τα πόδια. Βράζεις! Αυτή τη δεύτερη διανυκτέρευση θα την έδινα στο Σεράγεβο. Είναι κρίμα να το δείτε μόνο μισή μέρα στην ουσία.
  • Και οι υπόλοιπες μέρες της επιστροφής μια χαρά είναι. Εντάξει, η Νις είναι απλώς για αυτό που την έβαλες. Μην περιμένεις πολλά.
Σοφά άφησες εκτός το Ντουμπρόβνικ. Είναι ωραίο αλλά τόσο υπερεκτιμημένο που θα σας έβγαινε ξινό τέτοια εποχή (λόγω πολυκοσμίας και τιμών).

Μια πρόταση - που ειπώθηκε ήδη - είναι να βγάλετε καινούργια διαβατήρια. Θα περνάτε πολύ πιο γρήγορα παντού. Οι τελωνειακοί, δέχονται την ελληνική ταυτότητα αλλά δυσφορούν - ελαφρώς, και μπορεί να σε καθυστερήσουν χωρίς λόγο. Πράσινη κάρτα μπορείς να βγάλεις από τώρα, ισχύει όσο ισχύει και το ασφαλιστήριο σου. Φρόντισε - αν υποχρεούσαι - να έχεις περάσει ΚΤΕΟ που να μη λήγει σύντομα. Φρόντισε οι πινακίδες του αυτοκινήτου να μην είναι ρημαδιό από χτυπήματα, να είναι αξιοπρεπείς. Το ίδιο και οι ταυτότητες. Κάποτε με ζάλισε ένας Αλβανός επειδή η ταυτότητα μου ήταν ψιλό-διαλυμένη. Τελικά με άφησε. :)

Είναι πολύ ωραία αυτά τα road trip. Εγώ πάω σχεδόν κάθε χρόνο :)
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Πριν λίγες μερες γυρίσαμε από ανάλογο ταξίδι.
Ο δρόμος από Τίρανα μέχρι Σκόδρα ήταν με πολύ κίνηση ,χαμηλές ταχύτητες και ιδιαίτερα αγχωτικος(τόσο λόγω διαγράμμισης - κίνησης οσο και οδηγικης συμπεριφοράς).
Τροχαία υπήρχε στους δρόμους αλλά εάν τηρείς τα ορια ταχύτητας(πολύ χαμηλά) δεν σε ενοχλούν.
Ηδη από τώρα αρχες Ιούνη υπήρχαν αρκετοί τουρίστες στους δρόμους (αυτοκινούμενα και μηχανές).
Οι δόμοι στο Μαυροβούνιο είναι και αυτοί στενοί. Από την στιγμή που θα περάσετε τα σύνορα το Κοτορ δεν είναι πολύ μακρια. Η Budva είχε πολύ κίνηση και λόγω κούρασης δεν την είδαμε πηγαίνοντας.
Στο Κοτορ όλα υσηχαζουν όταν φεύγουν οι κρουαζιέρες. Στο Περαστ παλι υπάρχει πρόβλημα παρκινγκ για να μπορεσεις να δεις την πολη. Εάν ανεβειται στο κάστρο ξεκινήσετε λίγο νωρίς με καπέλο και μπόλικο νερο. Οι γάμπες χρειάστηκαν στρετσινγκ τις επόμενες ημέρες για να στρώσουν.
Στον δρόμο μέχρι Trebijie εμείς δεν βρήκαμε κίνηση πουθενά . Μέσα Αυγούστου δεν ξερω.
Σε κανενα τελωνείο δεν μας ζητήσανε την πράσινη καρτα ,παρόλο που την είχαμε.
Με το καλο να πατε και να περάσετε ομορφα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στο Περαστ παλι υπάρχει πρόβλημα παρκινγκ
Μονοπώλειο το έχουν για την ακρίβεια! Πέρσι Αύγουστο 20 λεπτά, μπήκαμε βγάλαμε μερικές φωτογραφίες και βγήκαμε και ζητούσαν 6 ευρώ. 'Ακουσε το μπινελίκι της χρονιάς.

Στον δρόμο μέχρι Trebijie εμείς δεν βρήκαμε κίνηση πουθενά
Ούτε εμείς. Όαση μετά το ντεκαντάνς των δρόμων της Αλβανίας και του Μαυροβουνίου.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Φταίνε οι ωρες που κυκλοφορούσα; Η εποχή; Σε Μαυροβούνιο και Κροατία συνάντησα ελάχιστη κίνηση και εξαιρετικής ποιότητας άσφαλτο. Μόνο στο κομμάτι Μόσταρ - Ποντγκόριτσα είχε κάποια κομμάτια με άσχημη άσφαλτο αλλά δεν είχα απαιτήσεις από το ορεινό δίκτυο των Βαλκανίων.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φταίνε οι ωρες που κυκλοφορούσα; Η εποχή; Σε Μαυροβούνιο και Κροατία συνάντησα ελάχιστη κίνηση και εξαιρετικής ποιότητας άσφαλτο. Μόνο στο κομμάτι Μόσταρ - Ποντγκόριτσα είχε κάποια κομμάτια με άσχημη άσφαλτο αλλά δεν είχα απαιτήσεις από το ορεινό δίκτυο των Βαλκανίων.
Μιλάμε για Αύγουστο εμείς. 7.30 το πρωί συνήθως είμασταν ήδη στο δρόμο....Κυρίως για τα σύνορα όπου όντως μόνο μία φορά μπαίνοντας για Βοσνία χρειάστηκε να περιμένουμε κοντά στο 45λεπτο. Τα υπόλοιπα αέρας.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Μιλάμε για Αύγουστο εμείς. 7.30 το πρωί συνήθως είμασταν ήδη στο δρόμο....Κυρίως για τα σύνορα όπου όντως μόνο μία φορά μπαίνοντας για Βοσνία χρειάστηκε να περιμένουμε κοντά στο 45λεπτο. Τα υπόλοιπα αέρας.
Για αυτό λέω ότι μάλλον έπαιξε ρόλο η εποχή… Στην είσοδο για Κροατία περίμενα τουλάχιστον 1 ωρα 😩
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.385
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom