Γενικά εκμάθηση γλώσσας

babaganoush

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοτιοανατολική Ασία κ.α.
Γεια σας,

Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στη Ν. Αμερική και να το συνδυάσω με την εκμάθηση Ισπανικών. Δεν έχω ψάξει ακόμη για συγκεκριμένη σχολή γιατι δεν ξέρω σε ποια χώρα θα ήταν καλύτερο να πάω. Ψάχνω μια λύση οικονομική (εως πολύ οικονομική) και δεδομένου ότι δεν είμαι έμπειρη ταξιδιώτρια, μια πόλη ασφαλή. Τι προτείνετε??
Επίσης αν κάποιος-κάποια εχει σχετική εμπειρία απο προγράμματα γλώσσας θα χαρω πολύ να με διαφωτίσει.
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
εγω αγόρασα τη μεθοδο του mandeson "τα ισπανικά χωρίς δάσκαλο" ένα μηνα πριν πάω στην Κούβα (δίαβαζα 1-2 ώρες σχεδόν καθημερινά) και μετά τις πρώτες 3-4 μέρες εκεί μπορώ να πω οτί μίλαγα σχετικά καλά. Με βοήθησε βέβαια το ότι γνώρισα μια Κουβανή η οποία μίλαγε ελάχιστα αγγλικά, οπότε αναγκαστικά μίλαγα συνεχώς στα ισπανικά σε καθημερινή βάση και γενικά ήμουν συνεχώς σε επαφή με τους ντόπιους :D Αν το έχεις καπως με τις ξένες γλώσσες και γνωρίζεις και μια άλλη λατινογενή πχ γαλλικά ή ιταλικά δεν είναι δύσκολο. Εγώ γνώριζα αγγλικα,γαλλικά,γερμανικά και η μόνη προηγούμενη επαφή μου με τα ισπανικά ήταν ένα ταξίδι στη Βαρκελώνη και η λατιν μουσική που ακούω αρκετά. Το καλό με τα ισπανικά είναι ότι η προφορά τους είναι πολύ κοντά στα ελληνικά οπότε δεν είναι δύσκολο να καταλαβαίνεις του ντόπιους.(σε αντίθεση πχ με τα γαλλικά ή τα γερμανικά). Το κακό είναι ότι σχεδόν όλοι μιλάνε πολύ γρήγορα. Τώρα σε κάθε χώρα υπάρχουν και κάποιες διαφοροποίησεις στην προφορά και το λεξιλόγιο. Είναι η πιο οικονομική λύση και το διάβασμα σε συνδυασμό με συνομιλία με ντόπιους (πολύ σημαντικό) θα σου δώσουν μια βασική γνώση της γλώσσας. Δεν μας είπες όμως σε ποια χώρα σκέφτεσαι να πας...
 

babaganoush

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοτιοανατολική Ασία κ.α.
δεν εχω καταληξει σε ποια χωρα. για αυτο και εγραψα στο forum, για βοηθεια. εχω γυρω στις 5 βδομαδες ελευθερες απο τελη γεναρη και θα θελα να παω σε μια ισπανοφωνη χωρα της Ν. Αμερικης (η κεντρικης) για μαθηματα εντατικα και να το συνδυασω με την ταξιδιωτικη εμπειρια.περα απο την κουβα εχεις καποια χωρα να προτεινεις?
 

Pantelicio

Member
Μηνύματα
24
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
δεν εχω καταληξει σε ποια χωρα. για αυτο και εγραψα στο forum, για βοηθεια. εχω γυρω στις 5 βδομαδες ελευθερες απο τελη γεναρη και θα θελα να παω σε μια ισπανοφωνη χωρα της Ν. Αμερικης (η κεντρικης) για μαθηματα εντατικα και να το συνδυασω με την ταξιδιωτικη εμπειρια.περα απο την κουβα εχεις καποια χωρα να προτεινεις?
Δεν είχα ακόμα την τύχη να επισκεφθώ άλλη χώρα της Λατινικής Αμερικής. Πάντως φίλος μου που επισκέφθηκε το Μπουένος Άιρες πριν 2 χρόνια έμεινε με τις καλύτερες εντυπώσεις και σαν μεγάλη πόλη που είναι θα έχεις πιστεύω αρκετές επιλογές. Πάντως η Κούβα είναι πιστεύω πολύ καλή επιλογή,η Αβάνα είναι πολύ ασφαλής, περισσότερο ίσως κι από τις δυτικοευρωπαϊκές πρωτεύουσες και καμία σχέση με την υπόλοιπη λατινική αμερική. Επίσης είναι μια πανέμορφη χώρα, με εξαιρετική κουλτούρα και υπέροχους ανθρώπους. Όλο και κάποιο πρόγραμα θα υπάρχει στην Αβάνα, η εκπαίδευση είναι σε πολύ καλό επίπεδο στη χώρα. Και για το Μεξικό έχω ακούσει καλά λόγια αλλά υπάρχει θέμα με την ασφάλεια εκεί...
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θέλω να πάω παντού!
Υπάρχουν πολλά site στα αγγλικά που διαφημίζουν τέτοιου είδους φροντηστήρια. Τα περισσότερα έχουν παραρτήματα σε όλες τις χώρες και μπορούν να κανονίσουν και την διαμονή σου σε κάποια οικογένεια.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Θέλω να κάνω ένα ταξίδι στη Ν. Αμερική και να το συνδυάσω με την εκμάθηση Ισπανικών. Ψάχνω μια λύση οικονομική (εως πολύ οικονομική) και δεδομένου ότι δεν είμαι έμπειρη ταξιδιώτρια, μια πόλη ασφαλή. Τι προτείνετε??
Ριξε μια ματια στην ιστορια του 10900km εδω:http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...A%E1%E9-%E2%EB%DD%F0%EF%F5%EC%E5.html?garpg=8 Ειναι το ταξιδι του σε συνδυασμο με εκμαθηση ισπανικων στη Γουατεμαλα , συγκεκριμενα στη Xela.
Γραφει αναλυτικα και κοστος διαμονης - σχολης και φαινεται πολυ , πολυ οικονομικο το ολο πακετο. Ειναι απιστευτα περιγραφικος ο τροπος που γραφει , ειναι σα να εισαι εκει μαζι του. Θα παρεις πολυ καλη ιδεα για την πολη, τηην ευρυτερη περιοχη και τα μαθηματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom