ενας μηνας ακριβώς κ φεύγω για Ρωωωμη!!!

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
δεν αξιζει να πληρωσεις παραπανω χρηματα για να βγαλεις τα εισητηρια απο πριν...
εμεις θα τα παρουμε εκεινη την ωρα πριν μπουμε στα μουσεια και τις εκθεσεις..
τωρα αν τελικα εχει τοσο πολυ κοσμο κ μεγαλες ουρες αναμονης ....θα σου πω με το καλο οταν γυρισω!! : ):)
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Εμείς πάντως πήγαμε δευτέρα και δεν περιμέναμε ούτε 10 λεπτά.Ο χαμός γίνεται ΣΚ.
 

sofia1204

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
αφρικη
λογικα δεν θα εχει τοοοοσο πολυ κοσμο!!!αλλα θελω να ρωτησω, κυριακη ειναι ανοιχτα γενικα/???και συγκεκρημενα η villa borgese ειναι ανοιχτα?και μετα δευτερα καπου ειχα ακουσει οτι τα μοθσεια τοθσ ειναι κλεστα....:(Ισχυει????τιμές και ωρες λειτουργίας μουσείων που θα βρω?????Ευχαριστωωωωωω!!!!!:clap::clap::clap:
 

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
H γκαλερια Μποργκέζε είναι κλειστά τη Δευτέρα και τις άλλες μέρες 9-7.
Πρέπει να κάνεις κράτηση και έχει είσοδο ανα 2 ώρες με τελευταία στις 5.
Τα μουσεία του Βατικανου κλειστά την Κυριακή αλλά καλύτερα γιατι αυτή τη μέρα ευλογεί ο Πάπας και γίνετγαι πανικος στη Βασιλική.Τις άλλες μέρες ανοιχτά ως τις 4.(τελευταία είσοδος).
Τα μαγαζιά ανοιχτά 9-7 συνεχόμενα και τις Κυριακές.Οποια άλλη απορία εδώ είμαστε.
 

SpyrosA

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Going To Rome...

Παιδιά καλησπέρα και από μένα,

Και μεις με την σειρά μας αποφασίσαμε να ταξιδέψουμε στην Ρώμη. Το ταξίδι Θα γίνει την 2η εβδομάδα του Πάσχα και θα διαρκέσει 6 ημέρες συνολικά (5 διανυκτερεύσεις). Πιστεύω πως είναι αρκετά καλό διάστημα και θα μπορέσουμε να δούμε αρκετά πράγματα.

Πετάμε με Easyjet αρκετά φτηνά νομίζω (170 ? τελική τιμή μαζί με αποσκευές). Θα μείνουμε στο ξενοδοχείο Dorica, το οποίο βρίσκεται κοντά στο σταθμό metro Repubblica (αν έχει κανείς υπ όψιν του κάτι για το ξενοδοχείο ας πει). Θεωρώ πως είναι σε σχετικά καλό σημείο και αν κρίνει κανείς την τιμή (38 ? το άτομο / ημέρα) και τα σχόλια που βρήκα στο Internet θεωρώ πως είναι τελικά μια καλή επιλογή.
Διάβασα αρκετά από τους προηγούμενους και πιστεύω μας έχουν βοηθήσει να σχεδιάσουμε σε σημαντικό βαθμό το ταξίδι μας.

Σκεφτόμαστε μήπως νοικιάσουμε ένα αμάξι και πάμε για μονοήμερη Φλωρεντία. Αξίζει νομίζετε η είναι μακριά και δεν έχει νόημα?

Διαβατήριο χρειάζεται να πάρουμε μαζί? Ξέρω ότι για Ευρωπαικές χώρες δεν το χρειάζεσαι αλλά λένε ότι καλό είναι να έχεις όταν ταξιδεύεις εξωτερικό.

Γενικά όποια επιπλέον πληροφορία έχει κάποιος να μας δώσει είναι καλοδεχούμενη....
 
Last edited by a moderator:

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Καλώς ήρθες και καλά ταξ'ιδια.διάβασε τις ταξιδιωτικές μας ιστορίες και θα πάρεις άπειρες πληροφορίες και αν ακόμα έχεις απορίες έδω είμαστε.για το ξενοδοχείο δεν ξέρω να σου πώ.Κατά την ταπεινή μου γνώμη να μείνεις μόνο Ρώμη.Αλλωστε έχει τόσα να δεις που θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας οτι 5 μέρες τελικά είναι λίγες.εχει άπειρα να προσφέρει η Ρώμη.Αφήστε τη φλωρεντία για άλλη φορά και να την συνδιάσετε με κάτι άλλο.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γνώμη μου να αφιερώσεις και τις 5 μέρες σου στη Ρώμη γιατί από ότι κατάλαβα είναι και η πρώτη σου επίσκεψη εκεί! Καλωσήρθες και καλά ταξίδια!
 

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
εισοδοι στα μουσεια

καταρχας καλο σου ταξιδι!!!!!επειδη εχω ηδη κανει ερευνα για τις εισοδους στα γραφω αναλυτικα... γκαλερια μποργκεζε 8.50,Galleria Nazionale d'Arte Antica di Palazzo Barberini 5 ευρω,κολοσσαιο-παλατινο-ρωμαικη αγορα εχει ενιαιο εισητηριο 14.20 ,εθνικο μουσειο ρωμης 11.50 ,βατικανο κ μουσεια του 15 ευρω..ολες αυτες οι τιμες ειναι για το full εισητηριο δεν ξερω αν δικαιουστε μειωμενο..το site που μπορειτε να τα διασταυρωσετε ολα ειναι το ROME VATICAN MUSEUM - Historical Museums in Vatican Rome Italy
και για το βατικανο Hours and tickets
και για γκαλερια μποργκεζε και παλατσο μπαρμπερινι Sito Ufficiale Galleria Borghese - Informazioni pratiche
αν θελεις κατι αλλο πες μας!!:)
 
Last edited by a moderator:

pecora nera

Member
Μηνύματα
55
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
σιγκαπουρη-πουκετ
διαβατηριο,φλωρεντια...

Σκεφτόμαστε μήπως νοικιάσουμε ένα αμάξι και πάμε για μονοήμερη Φλωρεντία. Αξίζει νομίζετε η είναι μακριά και δεν έχει νόημα?
Διαβατήριο χρειάζεται να πάρουμε μαζί? Ξέρω ότι για Ευρωπαικές χώρες δεν το χρειάζεσαι αλλά λένε ότι καλό είναι να έχεις όταν ταξιδεύεις εξωτερικό.Γενικά όποια επιπλέον πληροφορία έχει κάποιος να μας δώσει είναι καλοδεχούμενη....
διαβατηριο σιγουρα δε χρειαζεστε,ταξιδευετε και κυκλοφορειτε με την ταυτοτητα σας.η φλωρεντια κατα την αποψη μου θελει ξεχωριστο ταξιδι γιατι μαζι ολα και σε 5 μονο μερες πιο πολυ θα κουραστειτε παρα θα δειτε πραγματα.στο λεω γιατι κ εμεις 5 μερες θα παμε ρωμη την αλλη εβδομαδα και ισα ισα που θα προλαβουμε να δουμε τα κυριοτερα αξιοθεατα.. αν θελεις πιο συγκεκριμενες πληροφοριες μη διστασεις να ρωτησεις!:D
 
Last edited by a moderator:

SpyrosA

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λισαβόνα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Απλά το σκεφτόμαστε στην λογική να αφιερώναμε μια μέρα να δούμε και κάτι διαφορετικό πέρα από την Ρώμη, στην προσπάθειά μας να δούμε φυσικά όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα, αλλά πράγματι ίσως είναι δύσκολο και μας κουράσει.
Υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις για κάποια εστιατόρια? Ξέρω ότι η Ρώμη δεν φημίζεται και πολύ για το φαγητό της, αλλα αν υπάρχει κάποια πρόταση....
Όσον αφορά τις μετακινήσεις, υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για κάποιες ημέρες?

Pecora Nera: Περιμένουμε της εντυπώσεις σου όταν γυρίσεις...
 
Last edited by a moderator:

joela

Member
Μηνύματα
351
Likes
150
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!!!!!
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Απλά το σκεφτόμαστε στην λογική να αφιερώναμε μια μέρα να δούμε και κάτι διαφορετικό πέρα από την Ρώμη, στην προσπάθειά μας να δούμε φυσικά όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα, αλλά πράγματι ίσως είναι δύσκολο και μας κουράσει.
Υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις για κάποια εστιατόρια? Ξέρω ότι η Ρώμη δεν φημίζεται και πολύ για το φαγητό της, αλλα αν υπάρχει κάποια πρόταση....
Όσον αφορά τις μετακινήσεις, υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών για κάποιες ημέρες?

Pecora Nera: Περιμένουμε της εντυπώσεις σου όταν γυρίσεις...
Να παρετε το Roma Pass Εχει 25 Ε και ισχύει για 3 ημερες.
Τα 2 πρώτα μουσεια δωρεάν(και δεν περιμένεις σε ουρές)και στα υπόλοιπα καλές εκπτώσεις.Απεριοριστες διαδρομες με τα ΜΜΜ.Περιέχει και έναν πολύ καλο χάρτη με τα αξιοθέατα.Για φαγητο,προτάσεις πολλές θα βρείς στις ταξ.ιστορίες.Κι εγώ εκεί βρήκα.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.491
Likes
3.199
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.
Απλά το σκεφτόμαστε στην λογική να αφιερώναμε μια μέρα να δούμε και κάτι διαφορετικό πέρα από την Ρώμη, στην προσπάθειά μας να δούμε φυσικά όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα, αλλά πράγματι ίσως είναι δύσκολο και μας κουράσει.
Υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις για κάποια εστιατόρια? Ξέρω ότι η Ρώμη δεν φημίζεται και πολύ για το φαγητό της, αλλα αν υπάρχει κάποια πρόταση....

Οπως ήδη σου είπαν και οι υπόλοιποι καλύτερα να αφιερώσεις όλες τις μέρες σου στη Ρώμη,νάσαι σίγουρος ότι θά μείνουν πολλά πράγματα που δεν θάχεις δεί για επόμενη φορά...
Οσο για εστιατόρια κλπ μπες στο γκρούπ των ιταλόφιλων,θα βρείς πολλές χρήσιμες πληροφορίες για καφέ ,εστιατόρια κλπ αλλά διάβασε και ταξιδ.ιστορίες όπου δίνουμε κι εκεί διευθύνσεις από στέκια που μάς άρεσαν!έχεις χρόνο για προετοιμασία!
Καλά να περάσετε!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.502
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom