εποχή και ταξίδι.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πιστεύω ότι στην Ευρώπη πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου μια ομπρελίτσα γιατί δεν ξέρεις ποτέ πότε θα βρέξει.
Έχω πετύχει 10ωρη καταρρακτώδης βροχή στη Βενετία, Αύγουστο μήνα!
Τρέχαμε όλοι να αγοράσουμε ομπρέλες!
Στο Μιλάνο πάλι όσες φορές και αν έχω πάει ανεξαρτήτου εποχής θα ρίξει ένα ψιλόβροχο κάποια στιγμή.
Στο Λονδίνο δεν έχω πετύχει ποτέ βροχή αλλά ένας φίλος μου που είχε πάει φέτος τον Ιανουάριο όσες ημέρες ήταν εκεί δεν σταμάτησε ούτε στιγμή να βρέχει.
Στην Βόρεια Τυνησία έχω πετύχει Αύγουστο μήνα σύντομες μπόρες που έκαναν την ατμόσφαιρα λιγουλάκι κρύα ειδικά το βραδάκι.
Στην Μπανγκόκ τον Αύγουστο είχε πάρα πολύ ζέστη και τρομερή υγρασία και μια με δύο φορές την ημέρα έριχνε ένα ψιλόβροχο με αποτέλεσμα να κολλάνε τα ρούχα πάνω σου.
Στο Πουκέτ, τον Αύγουστο πάλι, είχε πολύ ζέστη αλλά όχι τόσο υγρασία όσο στην Μπανγκόγκ και έβρεχε πιο συχνά αλλά η βροχή ήταν για σύντομο χρονικό διάστημα.
Στη Σρι Λάνκα έκανε σαφώς πολύ ζέστη και είχε υγρασία άλλα το κλίμα ήταν πιο υποφερτό από αυτό της Ταϋλάνδης και βροχή είδαμε μόνο τις 2 τελευταίες ημέρες και αυτές όμως ήταν διάρκειας 5-10 λεπτών (εξαιρείται η περιοχή της Νουβάρα Ελίγια).
Μάλιστα από ότι μας έλεγε ο ξεναγός η εποχή των βροχών στη Σρι Λάνκα είναι κατά την περίοδο τέλος Αυγούστου εώς τα μέσα Οκτωβρίου.
Στην Κάντυ τα βραδάκια και τα πρωϊνά κάνει μια ψυχρούλα οπότε μια ψιλή ζακετούλα καλό είναι να υπάρχει και για όσους πάνε στη Νουβάρα Ελίγια που είναι χτισμένη σε υψόμετρο 2000 μέτρων δεν θα θα χρειαστούν απλά ζακετούλα αλλά ανοιξιάτικα πουλοβεράκια και μπουφανάκια καθώς η θερμοκρασία εκεί φτάνει μετά βίας τους 8 βαθμούς Κελσίου τις καλές ημέρες ενώ η βροχή και η ομίχλη είναι συχνά φαινόμενα.
Βέβαια, για όσους δεν έχουν προνοήσει να πάρουν μπουφανάκι ή ανοιξιάτικο πουλοβεράκι μαζί τους, υπάρχουν μαγαζάκια στο κέντρο της πόλης που πουλάνε μπουφάν σε τιμές 8-10 Ευρώ, τα οποία είναι αντιγραφή μπουφάν μεγάλων οίκων μόδας.
 
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δεν έχω ιδέα...
Ταξίδι-Όνειρο
road trip to California
Στο Παρίσι που είχα πάει Μάη μήνα είχε τρελλό καιρό. Πότε φύσαγε και έβρεχε πότε έβγαζε λιακάδα και λιώναμε από τη ζέστη. Επίσης το ίδιο ισχύει και για το Λονδίνο, βροχές και ζέστη εναλλάσονται πολύ γρήγορα. Συγκεκριμένα στο Λονδίνο που είχα πάει πριν ένα μήνα, είχε αρκετό κρύο. Οι κάτοικοι κυκλοφορούσαν με φούτερ, μπουφάν, οι κοπέλες με καλτσόν...και μετά από δυο μέρες, τους έβλεπες όλους με κοντομάνικα να κάνουν ηλιοθεραπεία στο Hyde Park.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Εγω θα σας πω την εμπειρια μου απο Σουηδια.Ειχα παει Δεκεμβρη την περιοδο των Χριστουγεννων και ηταν το μεγαλυτερο κρυο που ειχα ζησει ποτε στη ζωη μου!Το χιονι ειχε στρωσει τους δρομους και κατα τη διαρκεια της μερας δε μπορω να πω οτι χιονιζε συνεχεια.Αυτο που εχω να πω παντως οτι ολα ηταν τοσο καλα οργανωμενα που το χιονι δεν εμποδιζε κανεναν να κανει τις δραστηριοτητες του ειτε αυτο ηταν διακοπες ειτε δουλεια κτλ.Ο δρομος ηταν καθαρος και ολα κυλουσαν φυσιολογικα.Καμια σχεση δηλαδη με το νοταν χιονιζει στην Αθηνα.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Ουγγαρια-Απριλιος.Ειχα πετυχει πολυ καλο καιρο.Ειχε γυρω στους 15 βαθμους,λιακαδα και ελαφρυ κρυο ολες τις ημερες που ημουν εκει εκτος απο μια που ειχε συννεφια και λιγο βροχουλα η οποια σταματησε μετα απο λιγη ωρα.
 

mary_athens

Member
Μηνύματα
45
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο επιτελους!
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Νοτιας Αμερικης
Ρωμη-Ιουνιος.Κατα τη γνωμη μου ενας αποο τους πιο ιδανικους μηνες για να την επισκευτει κανεις.Ειχε παρομοιο καιρο με Αθηνα αλλα οχι τοσο πολυ ζεστη.Ειχε περιπου 25 βαθμους,λιακαδα και μπορουσες ανετα να κατσεις στα πανεμορφα υπαιθρια καφε και εστιατορια της.Η ζεστη ηταν υποφερτη και μπορουσαμε να περπαταμε με τις ωρες.Ο χειροτερος μηνας ηταν οταν ειχα παει Αυγουστο.Πολυ ζεστη,καθολου αντοχες για περπατημα και τα περισσοτερα μαγαζια κλεινουν και για 2 εβδομαδες καθε Αυγουστο.
 

fosia

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
είναι υπό συζήτηση
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Νομίζω ότι πλέον η βροχή δεν έχει εποχή και τοποθεσία. Στην Πράγα αρχές του περασμένου Δεκέμβρη είχε ανεκτό κρύο με λιακάδα και μετά από δύο βδομάδες μου είπαν ότι δεν μπορούσαν να σταθούν από το κρύο. Στο Λονδίνο πρώτη φορά πέτυχα βροχή φέτος την προηγούμενη βδομάδα, μετά από ένα χρόνο πήγαινε έλα (τύχη;) και λίγο έξω από την Βαρκελώνη την ίδια βδομάδα είχε 3 μέρες συννεφιά και την τελευταία μέρα έβρεχε σαν δαιμονισμένο για αρκετή ώρα. Γυρίζοντας στο Λονδίνο μια μέρα μετά βρήκα λιακάδα!!!! Απλά πλέον πρέπει να έχεις μια βαλίτσα με λίγο από όλα.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στα Destinations στο site του Lonelyplanet έχει για κάθε χώρα "when to go" εξηγώντας το γιατί και συνήθως για μεγάλες χώρες γίνεται και πιο λεπτομερές (γεωγραφικά)
 

Mhtsaina82

Member
Μηνύματα
63
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΝΑΧΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟ ΙΤΑΛΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤ
τον φεβρουαριο που πηγα πραγα δεν ειχε καθολου κρυο ουτε βροχη ουτε χιονι, αντιθετα κατι φιλοι που πηγαν δεκεμβριο δεν μπορουσαν να σταθουν απο το κρυο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
για Βαρκελώνη που έβαλα ετσι δοκιμαστικά μου εβγαλε:

January
February
March
April
May
June
December

Μέσα έπεσα δηλαδή!:haha:

Για την Θεσσαλονίκη εβγαλε:
June
July
August
September
October
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω θα σας πω την εμπειρια μου απο Σουηδια.Ειχα παει Δεκεμβρη την περιοδο των Χριστουγεννων και ηταν το μεγαλυτερο κρυο που ειχα ζησει ποτε στη ζωη μου!Το χιονι ειχε στρωσει τους δρομους και κατα τη διαρκεια της μερας δε μπορω να πω οτι χιονιζε συνεχεια.Αυτο που εχω να πω παντως οτι ολα ηταν τοσο καλα οργανωμενα που το χιονι δεν εμποδιζε κανεναν να κανει τις δραστηριοτητες του ειτε αυτο ηταν διακοπες ειτε δουλεια κτλ.Ο δρομος ηταν καθαρος και ολα κυλουσαν φυσιολογικα.Καμια σχεση δηλαδη με το νοταν χιονιζει στην Αθηνα.
Έχω ένα φιλικό ζευγάρι στην Σουηδία (Στοκχόλμη συγκεκριμένα) και μας είπαν οτι τον περασμένο χειμώνα χιόνισε μόνο μία μέρα και την επόμενη είχε κιόλας λιώσει. Σίγουρα πάντως και να χιονίζει για μέρες δεν συγκρίνεται η οργάνωσή τους με της Ελλάδος!:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.097
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom