θιβετ νεπαλ και κινα με τρενο

mariam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ νεπαλ αλασκα
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα
θα ηθελα την γνωμη σας...σκεφτομαι να κανω αυτο το ταξιδη φετος τον αυγουστο...την γνωμη σας........:)
 
  • Like
Reactions: ph2
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
μήπως θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο ακριβής στο δρομολόγιο σου, ειδικά όσο αναφορά την κίνα? γιατί πριν δύο χρόνια πήγα πεκίνο, ξιάν, σαγκάη, με αεροπλάνο και πάλι οι αποστάσεις μου φάνηκαν μεγάλες. παντως τα μέρη είναι υπέροχα, εννοείται ότι θα διαθέσεις αρκετό χρόνο. καλά να περάσεις (από καρδιάς).
 

ph2

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Δεν το βλέπω πολύ εφικτό.Οι αποστάσεις είναι τεράστιες.Το Νεπάλ Θιβέτ γίνεται με τρένο αλλά θα είναι ταλαιπωρία.Για Κίνα ούτε λόγος.Σκέψου και τις τρελές θερμοκρασίες του Αυγούστου.Αν θες τι γνώμη μου μες την Κίνα μετακινήσου με αεροπλάνο.Η airchina έχει φτηνές πτησεις.Οτι και να επιλέξεις πάντως σου εύχομαι να περάσεις ΤΕΛΕΙΑ
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν το βλέπω πολύ εφικτό.Οι αποστάσεις είναι τεράστιες.Το Νεπάλ Θιβέτ γίνεται με τρένο αλλά θα είναι ταλαιπωρία.Για Κίνα ούτε λόγος.Σκέψου και τις τρελές θερμοκρασίες του Αυγούστου.Αν θες τι γνώμη μου μες την Κίνα μετακινήσου με αεροπλάνο.Η airchina έχει φτηνές πτησεις.Οτι και να επιλέξεις πάντως σου εύχομαι να περάσεις ΤΕΛΕΙΑ
Αν έχεις χρόνο το τραίνο είναι καταπληκτικό μέσο μεταφοράς για να δεις την Κίνα. Οι αποστάσεις είναι όντως μεγάλες, 10-14 ώρες πολλές φορές από μέρος σε μέρος αλλά α) πάντα είναι βράδυ οπότε δεν χάνεις μέρα, β) πριν βραδιάσει και το πρωί βλέπεις πανέμορφα τοπία, γ) η ατμόσφαιρα μέσα στο τραίνο με τους ντόπιους είναι όλα τα λεφτά!
Αν προτιμήσεις τις πτήσεις, όντως με την Air China βρίσκεις πολύ φτηνές.

Κάτι λίγα για τα τραίνα στην Κίνα έχω γράψει στα θέματα: Τα καλύτερα ταξίδια με τρένο και καλοκαίρι στην Κινα? Βάζω τα link για να μην τα ξαναγράφω! :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το Νεπάλ Θιβέτ γίνεται με τρένο αλλά θα είναι ταλαιπωρία.
Ρε παιδιά μην γράφετε ότι σας κατέβει... δεν υπάρχει τρένο μεταξύ Νεπάλ και Θιβέτ...


Εκείνο που αξίζει να κάνει κάποιος με τρένο είναι να πάει από το Ξιάνγκ στη Λάσα με τρένο...
Μόλις πέρσι εγκαινιάστηκε η γραμμή η οποία είναι και η υψηλότερη στον κόσμο... σε κάποιο σημείο φτάνει και τα 5.000 μέτρα... γιαυτό τον λόγο το τρένο είναι εφοδιασμένο με έξτρα μάσκες οξυγόνου...
 

mariam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ νεπαλ αλασκα
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα
μήπως θα μπορούσες να είσαι λίγο πιο ακριβής στο δρομολόγιο σου, ειδικά όσο αναφορά την κίνα? γιατί πριν δύο χρόνια πήγα πεκίνο, ξιάν, σαγκάη, με αεροπλάνο και πάλι οι αποστάσεις μου φάνηκαν μεγάλες. παντως τα μέρη είναι υπέροχα, εννοείται ότι θα διαθέσεις αρκετό χρόνο. καλά να περάσεις (από καρδιάς).

ηταν πολυ συνοπτικο αυτο που εγραψα...προκειται για κινα -λασα με τρενο και μετα θιβετ νεπαλ και μπουταν με αεροπλανο και λεωφορια τις ακριβεις διαδρομες δεν τις ξερω ακομα εχω δει τα μεροι απο φωτο ειναι φοβερα αλλα εχω και ενα ανχος με το θεμα υγειας και αν χρειαστεις κατι η παθεις κατι ποσο εφικτο θα ειναι εκει?αν ειναι κατι που θα πρεπει να προσεξω θα ηθελα να το ξερω..ευχαριστω..
 

mariam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ νεπαλ αλασκα
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα
Αν έχεις χρόνο το τραίνο είναι καταπληκτικό μέσο μεταφοράς για να δεις την Κίνα. Οι αποστάσεις είναι όντως μεγάλες, 10-14 ώρες πολλές φορές από μέρος σε μέρος αλλά α) πάντα είναι βράδυ οπότε δεν χάνεις μέρα, β) πριν βραδιάσει και το πρωί βλέπεις πανέμορφα τοπία, γ) η ατμόσφαιρα μέσα στο τραίνο με τους ντόπιους είναι όλα τα λεφτά!
Αν προτιμήσεις τις πτήσεις, όντως με την Air China βρίσκεις πολύ φτηνές.

Κάτι λίγα για τα τραίνα στην Κίνα έχω γράψει στα θέματα: Τα καλύτερα ταξίδια με τρένο και καλοκαίρι στην Κινα? Βάζω τα link για να μην τα ξαναγράφω! :)
καλημερα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα μηπως ειχεις κανει την διαδρομη σαγκαη -λασα με το τρενο τον ιμαλαιων ?ειναι 48 ωρες αυτο εχω σκοπο να κανω στην κινα θα μεινω 1-2μερες μονο τις υπολοιπες θα ειμαι νεπαλ θιβετ και μπουταν....:D
 

mariam

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ νεπαλ αλασκα
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα
Ρε παιδιά μην γράφετε ότι σας κατέβει... δεν υπάρχει τρένο μεταξύ Νεπάλ και Θιβέτ...


Εκείνο που αξίζει να κάνει κάποιος με τρένο είναι να πάει από το Ξιάνγκ στη Λάσα με τρένο...
Μόλις πέρσι εγκαινιάστηκε η γραμμή η οποία είναι και η υψηλότερη στον κόσμο... σε κάποιο σημείο φτάνει και τα 5.000 μέτρα... γιαυτό τον λόγο το τρένο είναι εφοδιασμένο με έξτρα μάσκες οξυγόνου...[/quote

καλησπερα οτιδηποτε γνωριζεις για αυτη την διαδρομη κινα-λασα με τρενο και μετα για το μπουταν το θιβετ και το νεπαλ θα το εκτιμουσα σε ευχαριστω..ειναι να παω φετος τον αυγουστο.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου Mariam. Υπάρχει το Πεκίνο->Λάσα τρένο (και το ανάποδο), με διάρκεια ταξιδιού 48+ ώρες (2 μέρες και 2 νύχτες είναι αυτό) και κόστος περίπου 100-110 ευρώ. Πληροφορίες για αυτή τη γραμμή μπορείς να βρεις στο Train to Tibet. China Tibet Train. Qinghai Tibet train. Lhasa Express και σε άλλα site φυσικά...
Από Lhasa για Νεπάλ κάνεις την Friendship Highway με 4Χ4 και οδηγό, και περνάς από Gyantse, Sighatse, Lhatse, Nyalam, Kathmandu. Προαιρετικά μεταξύ Lhatse και Nyalam μπορείς να περάσεις από Everest Base Camp (Rongbuk) το οποίο θα σου ανεβάσει το κόστος αρκετά, η διαμονή εκεί είναι πολύ βασική και μπορεί να γκαγκανιάξεις και από το υψόμετρο αλλά αυτή η ανατολή στο Everest... once in a lifetime. Από Lhatse και μετά (μέχρι Nyalam) η Highway είναι χωματόδρομος.
Η διαδρομή γίνεται και από την αντίθετη κατεύθυνση. Σχετικά με τα θέματα υγείας τώρα, στη Λάσα έχει Νοσοκομεία το ίδιο και στη Shigatse. Αν έχεις και ένα φαρμακείο με τα βασικά έχεις πολλές πιθανότητες να επιβιώσεις του ταξιδιου. Μην ανησυχείς ειδικά αν δεν υπάρχει κάποια ευαισθησία ή κάποιο γνωστο πρόβλημα το οποίο χρίζει ιατρικής παρέμβασης συγχνά πυκνά. Το πολύ να είσαι μια μέρα οδήγηση μακρία από Νοσοκομείο.
Κατα τα άλλα το ταξίδι που σκέφτεσαι είναι τρελό! Αχχχχ... το μου θυμίζεις τώρα...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Part2,
Boutan είναι πανάκριβα. Υπολόγιζε 200$ + τη μέρα το άτομο. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γι αύτο από όσο ξέρω, δεν μπορείς να πας ανεξάρτητα (δεν παίρνεις άδεια εισόδου), και τα τοπικά-κρατικά πρακτορεία έχουν αυτή την τιμή (όλα την ίδια) η οποία είναι... all inclusive. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρσι που το κοίταγα είναι λίγο γδάρσιμο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν μπορείς να πας χύμα στο Θιβέτ... χρειάζεσαι ειδική άδεια την οποία βέβαια εύκολα μπορείς να πάρεις από ένα τοπικό κινέζικο γραφείο...

Για το τρένο τώρα... Από το Πεκίνο θέλεις δύο νύχτες, δυόμιση μέρες... καλύτερα θα ήταν να το πάρεις από το Ξιάν... από εκεί άλλωστε αξίζει και η διαδρομή... εισιτήρια θεωρητικά μπορείς να πάρεις και μόνος σου από τον σταθμό στο Ξιάν αλλά το θέμα είναι αν θα βρεις άκρη μια που λίγοι μιλάνε Αγγλικά... καλύτερα θα είναι να στα βγάλει το γραφείο που θα σου δώσει και την άδεια για το Θιβέτ... θα πληρώσεις ένα μικρό κομίσιον αλλά δεν χάλασε και ο κόσμος...

Από το Θιβέτ στο Νεπάλ θα πας φυσικά μόνο με λεωφορείο... η διαδρομή είναι επίπονη αλλά αξίζει... ανάβαση στα Ιμαλάια... υπολόγιζε 2 μέρες , 1 νύχτα, το λιγότερο... εισιτήρια θα βρεις από τοπικά γραφεία στη Λάσα... οι πληροφορείες μου λένε να μην διαλέξεις το φτηνότερο αν θες να φτάσεις κάποτε στο Κατμαντού...

Μπουτάν... Ξεχωριστή ιστορία μην την μπερδεύεις... αν σώνει και καλά θες να πας ετοιμάσου να τα σκάσεις χοντρά... μόνος σου δεν μπορείς να πας, χρειάζεσαι πάλι άδεια από γραφείο... από 180 δολλάρια την ημέρα... στην τιμή περιλαμβάνονται οι εκδρομές , το φαγητό και ό ύπνος... αυτή η τιμή ξεπερνά τα 200 δολλάρια στην hot season δηλαδή την εποχή που θες να πας... σε αυτή την τιμή ΔΕΝ περιλαμβάνονται φυσικά τα εισιτήρια της μυθικής Druk Air της μοναδικής εταιρίας που πετάει στο Μπουτάν... πτήσεις υπάρχουν από το Δελχί , την Μπανκογκ, το Κατμαντού και μάλλον από την Καλκούτα... το Μπουτάν άστο... είναι ένα ταξίδι μόνο του...

Πάρε και σαν bonus και δύο γραφεία ένα κινέζικο China Travel, China Travel Agency, China Tours, Yangtze River Cruise
και ένα Αγγλικό για να βγάλεις άκρη...
Holidays in North & South Korea

Mε τον Άγγλο πήγα Β.Κορέα και ήταν άψογος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.452
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom