Κύπρος λευκωσια.απο τον τουρκοκυπριακο προς ελληνοκυπριακο τομεα.περνω ελευθερα?

demch1

Member
Μηνύματα
61
Likes
4
Φίλε thessaris, όπως εγραψα και πιο πάνω, λόγω του χαρακτήρα του site εδω έχεις δίκαιο...αν ήμασταν όμως σε άλλο site θα είχα πολλά να σου πω, και για το τι σημαίνει πραγματική ελευθερία...απλώς θα αναφέρω ακόμα κάτι...αν όντως είμαστε ελεύθεροι άνθρωποι, γιατί η γιαγιούλα ξεσπιτώθηκε από το σπίτι της και δεν μπορεί να μείνει ελεύθερη τώρα στο ΔΙΚΟ της σπιτι?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Προφανώς το αναγνώρισες. Το αναγνώρισες μέχρι τα μπούνια, να στο πω λαϊκά.Αλλά θες και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.Και βολτίτσα στα κατεχόμενα για καφέ στην Αμμόχωστο, αλλά και να λες οτι δεν το αναγνώρισες. Όταν έδειξες το διαβατήριο στον Τουρκοκύπριο κατά την είσοδο σου στα κατεχόμενα, τί ακριβώς νομίζεις οτι έκανες; Αυτόματα και σιωπηρά αναγνώρισες την ύπαρξη ξεχωριστής κρατικής οντότητας, υποτασσόμενος στους δικούς της νόμους και κανόνες .Κλασσική de facto αναγνώριση.Όλα τα υπόλοιπα είναι αστείες δικαιολογίες...
Όταν δείχνω το διαβατήριο ή την ταυτότητα στο γκισέ της τράπεζας αναγνωρίζω ξεχωριστή κρατική οντότητα? Όταν οι αστυνομικοί στο Παρίσι ελέγχουν τα στοιχεία μου για να με αφήσουν να μπω στο κτήριο των δικαστηρίων, περνάω σε άλλο κράτος? Όταν μπαίνω σε στρατόπεδα, δε με ελέγχουν? Όταν μπήκα στο κτήριο του ΟΗΕ, έδειξα διαβατήριο κανονικά. Έπρεπε να μου σφραγίσουν και έξοδο/είσοδο από τις ΗΠΑ?
Έλεγχοι διαβατηρίων γίνονται σε πολλές και διάφορες περιπτώσεις (π.χ. σε εμπόλεμες ζώνες υπάρχουν φυλάκια κάθε λίγα μέτρα). Αυτό σημαίνει ότι αναγνωρίζεται κάποια κρατική οντότητα?
Και αν στην πράσινη γραμμή τον έλεγχο τον κάνει κυονόκρανος, υπάρχει ουσιαστική διαφορά?

Άλλο έλεγχος διαβατηρίων, άλλο σφραγίδες, βίζες, immigration. Προσπαθείστε να αντιληφθείτε τη διαφορά.
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Οι άσχετοι παραλληλισμοί ( π.χ. τράπεζα) δεν νομίζω οτι πείθουν. Μη μπερδεύεις την προσωπική σου στάση με την αναγνώριση. Δεν υποστηρίζω οτι συμφωνείς με την ύπαρξη ξεχωριστής τουρκοκυπριακής οντότητας, απλά σου λέω οτι το αναγνώρισες.Καθένας που επισκέπτεται τα κατεχόμενα,προχωρά σε συναλλαγές, δέχεται τη σφραγίδα τους στα έγγραφα του κτλ. τα αναγνωρίζει έμμεσα μεν ουσιαστικά δε.Δεν είναι φόρουμ διεθνούς δικαίου, για να κάνω ανάλυση de jure και de facto αναγνώρισης.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Πολλές φορές διαβάζοντας trip reports από τα Κατεχόμενα στο Airliners.net | Airplanes - Aviation - Aircraft- Aircraft Photos & News αισθάνομαι άβολα, ενοχλημένος ή όπως αλλιώς μπορώ να το πω. βλέποντας νέους κυρίως ανθρώπους να τα αποκαλούν Βόρεια Κύπρο(όπως Βόρεια και Νότια Κορέα για παράδειγμα) και να μην έχουν συναίσθηση τι τόπο επισκέπτονται.Δεν είναι απαραίτητα βέβαια και υποχρεωμένοι να ενημερώνονται.
Μετά βλέπω πάλι Έλληνες να κάνουν το ίδιο και συνειδητοποιώ ότι τελικά οι ίδιοι είμαστε ικανοί για τα χειρότερα.Οι εθνοπατριωτισμοί είναι μακριά από μένα, αλλά ρε παιδιά για να χτιστεί αυτό το αεροδρόμιο στο Ercan σφαχτήκανε άνθρωποι πριν 38 χρόνια, δείξτε λίγη ευαισθησία.Και ναι επισκεπτόμενος το συγκεκριμένο αεροδρόμιο δείχνεις να αναγνωρίζεις τα Κατεχόμενα, παράνομη πύλη εισόδου είναι, μόνο οι Τούρκοι πετάνε από κει.Για πόσο καιρό ακόμα δυστυχώς δεν ξέρω...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Δλδ, εγω που επελεξα να ταξιδεψω πολωνια μεσω πγδμ, με κανει επι τοπου προδοτη επειδη ταξιδεψα σε κρατος το οποιο δε το αναγνωριζει η ελλαδα και εχω σφραγιδα και βιζα στο διαβατηριο μου;
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Παιδιά προσέξτε τι γράφετε.Η Τουρκική Δημοκρατία της Βόρειας Κύπρου είναι "κράτος" που δεν το έχει αναγνωρίσει κανείς στον κόσμο, πλην Τουρκίας βεβαίως.Καμία σχέση με ΠΓΔΜ.Και εγώ για προδότες δε μίλησα.Μην παραφράζεις φίλε τα γραφόμενα μου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δλδ, εγω που επελεξα να ταξιδεψω πολωνια μεσω πγδμ, με κανει επι τοπου προδοτη επειδη ταξιδεψα σε κρατος το οποιο δε το αναγνωριζει η ελλαδα και εχω σφραγιδα και βιζα στο διαβατηριο μου;
Η Ελλάδα αναγνωρίζει πλήρως την ΠΓΔΜ. Με αυτό το όνομα.
 

feugatos

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Brescia Verona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταξίδι στο όνειρο........
Νομίζω πως το ενδιαφέρον αρκετών είναι καθαρά υποκριτικό.Κατακρίνετε αν περάσει κάποιος από τα κατεχόμενα αλλα όπως βλέπω,αρκετοί έχετε επισκεφθεί την Τουρκια.
Να κάνω λοιπόν το εξής απλό ερώτημα....την εισβολή στην Κύπρο ποιος την έκανε("ρητορικο")?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Νομίζω πως το ενδιαφέρον αρκετών είναι καθαρά υποκριτικό.Κατακρίνετε αν περάσει κάποιος από τα κατεχόμενα αλλα όπως βλέπω,αρκετοί έχετε επισκεφθεί την Τουρκια.
Να κάνω λοιπόν το εξής απλό ερώτημα....την εισβολή στην Κύπρο ποιος την έκανε("ρητορικο")?
Εχεις κάποιο δίκιο αλλά αν βάλουμε και άλλες παραμέτρους(π.χ εισαγωγές,επενδύσεις Ελληνικών εταιρειών κτλ) δεν θα βρούμε άκρη τελικά.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καταρχάς συμφωνώ με όσα γράφετε περί του αεροδρομίου Ercan. Και μένα η λογική μου λέει ότι η χρήση του αεροδρομίου ενός μη-αναγνωρισμένου κράτους σημαίνει έμμεση αναγνώρισή του από το άτομο που επιλέγει να πετάξει από εκεί. Προσωπικά η συνείδησή μου δεν θα μου επέτρεπε να το κάνω.

Από εκεί και πέρα το χάος και το παραλήρημα. Για ποιό λόγο κάνεις κάτι κολάσιμο αν περάσεις τα ελληνοκυπριακά-τουρκοκυπριακά όρια; Δεν μιλάμε για την περίοδο πριν το 2003, μιλάμε για σήμερα που το συγκεκριμένο κομμάτι του νησιού είναι προσβάσιμο σε όλους. Χιλιάδες Ελληνοκύπριοι επιλέγουν να περνάνε αυτά τα σύνορα καθημερινά, είτε για προσκύνημα, είτε για εκδρομούλα, είτε για καζίνο. Όταν οι ίδιοι οι Κύπριοι λοιπόν έχουν αυτοί τη στάση που στην τελική για την δική τους χώρα πρόκειται, από πού και ως πού ένας Έλληνας πολίτης θεωρείται ότι κάνει κάτι τόσο μεμπτό αν αποφασίσει να επισκεπτεί τα κατεχόμενα;

Πάντως δεν υπάρχει Κύπριος φίλος-γνωστός μου (που να το έχω συζητήσει) ο οποίος να μην έχει επισκεφτεί πολλάκις το τουρκοκυπριακό κομμάτι, ενώ κανείς δεν έχει πει κάτι αρνητικό όταν έχω εκφράσει την επιθυμία μου να πάω και εγώ εκεί. Ίσα-ίσα που τους φαίνεται αυτονόητο.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Δεν κατακρίνω προσωπικά αν περάσει κάποιος τα Κατεχόμενα, ούτε λέω μην επισκεφτείτε την Τουρκία. Όντως έχω πάει Τουρκία και έχω εξαιρετική εικόνα για τους Τούρκους.
Είπα ότι με λυπεί η χρήση ενός αεροδρομίου σε παράνομο κράτος, όταν υπάρχει η εναλλακτική του LCA.Η επίσκεψη στα Κατεχόμενα είναι δικαίωμα του καθενός, τουλάχιστον να ξέρει τι τόπο επισκέπτεται και τη βαρύτητά του.Όχι να λέμε πήγα στην Κύπρο, αλλά επειδή δε με βόλευε προσγειώθηκα στο Ercan...Θα μου πείτε βέβαια το Ercan είναι το πρόβλημα;Όχι μόνο, αλλά επειδή από εκεί ξεκίνησε το topic, εκεί ας περιοριστώ και εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom