Άγιος Δομήνικος μερικες αποριες ενα βημα πριν τις βαλιτσες!

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
καλησπερα σε ολους!
15 μερουλες μεινανε και φυγαμε μετα του συζυγου για Αγιο Δομηνικο για 15 μερες! :))))
Εχω ηδη κλεισει τα 2 πρωτα βραδια στη bocca chica, αλλα 2 la romana και αλλα 2 στην punta cana.
Στη συνεχεια οπως εχω το πλανο στο μυαλο μου θα κινηθουμε προς χερσονησο Σαμανα για τις υπολοιπες 7 βραδιες και την τελευταια βραδια στην πρωτευουσα καθως πεταμε 7 το πρωι της επομενης.

Και ιδου οι ερωτησεις μου!
Πως μου προτεινετε να μοιρασω τις διανυκτερευσεις μου στη Σαμανα; Las Terrenas και Las Galeras εχω δει οτι ψηφιζετε οι περισσοτεροι. Απο οτι καταλαβα στο Las Terrenas εχει πιο πολυ ζωη αλλα το Las Galeras ειναι πιο κοντα στις must see παραλιες και εκδρομες. οποτε 5 - 2; 4- 3; ή 3- 4;;;;
Επισης, στο Las Terrenas βρισκω παρα πολλα και με καλες κριτικες ξενοδοχεια τα οποια ομως ειναι διασπαρτα σε ολη την περιοχη. Εχετε καποιο συγκεκριμενο να μου προτεινετε; ποια ειναι η καλυτερη περιοχη για να μεινεις εκει;

Συναλλαγμα. Ισχυει οτι το δολλαριο περναει περισσοτερο απο το ευρω; Οσο για τα ανταλλακτηρια, υπαρχει καποιο μερος που θα βρω καλυτερη ισοτιμια για να αλλαξω; Μηπως με συμφερει περισσοτερο να εχω μονο δολλαρια μαζι μου;

Ακομα σχετικα με τις πριζες, θα πρεπει να εχω μαζι μου ανταπτορα ή μηπως θα βρισκω στα ξενοδοχεια; εχω εναν ανταπτορα απο Β. Αμερικη, θα κανω δουλεια ή να παρω κανενα απο το αεροδρομιο;

Αυτα προς το παρον! ειμαι ολη αυτια και για οτιδηποτε αλλο εχετε να προτεινετε!! :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και ιδου οι ερωτησεις μου!
Πως μου προτεινετε να μοιρασω τις διανυκτερευσεις μου στη Σαμανα; Las Terrenas και Las Galeras εχω δει οτι ψηφιζετε οι περισσοτεροι. Απο οτι καταλαβα στο Las Terrenas εχει πιο πολυ ζωη αλλα το Las Galeras ειναι πιο κοντα στις must see παραλιες και εκδρομες. οποτε 5 - 2; 4- 3; ή 3- 4;;;;

Για τις παραλίες μπορείτε να νοικιάσετε ενα μηχανακι και να πηγαινετε κατα βούληση.
Επισης, στο Las Terrenas βρισκω παρα πολλα και με καλες κριτικες ξενοδοχεια τα οποια ομως ειναι διασπαρτα σε ολη την περιοχη. Εχετε καποιο συγκεκριμενο να μου προτεινετε; ποια ειναι η καλυτερη περιοχη για να μεινεις εκει;
Μπα δε θυμάμαι, εκτός από το ότι ανήκε σε έναν Ιταλό, ακρινώς πάνω στο κύμα.
Συναλλαγμα. Ισχυει οτι το δολλαριο περναει περισσοτερο απο το ευρω;
Ναι.
Οσο για τα ανταλλακτηρια, υπαρχει καποιο μερος που θα βρω καλυτερη ισοτιμια για να αλλαξω; Μηπως με συμφερει περισσοτερο να εχω μονο δολλαρια μαζι μου;
Εξαρτάται από το πόσο παίρνεις το δολλάριο στην Ελλάδα. Αν το παίρνεις μόνο 2-3% κάτω από τις ισοττιμίες του xe.com, φέρε δολάρια, αλλιώς δεν αξίζει τον κόπο. Μην ξεχνάς ότι με την ΑΤΜ σου μπορείς να σηκώνεις ...όσα επιτρέπει τρέχουσα νομοθεσία σε πολύ καλή ισοτιμία. Στις 15 μέρες είναι 420 ευρώ Χ2= 840 ευρώ, δεν είναι λίγα ανά άτομο. Αν πληρώνεις και τα ξενοδοχεία με πιστωτικές, δε θα χρειαστείς και πολλά παραπάνω.
Ακομα σχετικα με τις πριζες, θα πρεπει να εχω μαζι μου ανταπτορα ή μηπως θα βρισκω στα ξενοδοχεια; εχω εναν ανταπτορα απο Β. Αμερικη, θα κανω δουλεια ή να παρω κανενα απο το αεροδρομιο;
Να φέρεις οπωσδήποτε. Και ναι, αυτός της Αμερικής κάνει.
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

Να σε ρωτησω, εσείς δηλαδη μείνατε Λας Τερένας όλες τις μέρες και πηγαίνατε με μηχανάκι σε παραλίες προς το Λας Γκαλερας? :shock::shock:
Έχω την εντύπωση ότι είναι κάμποση απόσταση, κάνω λάθος? Αν είναι έτσι δε χρειάζεται να μεταφέρω βαλίτσες ξανά σε αλλο ξενοδοχείο και μένω στο Λας Τερενας που έχει πιο πολύ ζωή! Εγώ έλεγα να το μοιράσω για να μην μας φάνε οι αποστάσεις... (ξέχασα να αναφέρω ότι θα έχουμε νοικιασει αυτοκίνητο).
Σε εκδρομές όπως bacardi island και playa rincon, είναι καλύτερα να παιρνουμε πακέτο από Λας Τερενας με τρανσφερ; Ή είναι καλύτερα να πηγαίνουμε μόνοι έως το σημείο επιβίβασης και να βρίσκουμε εκεί το καραβάκι - βάρκακι;

Ως προς το ξενοδοχείο, μήπως θυμάσαι σε ποια περιοχή είναι καλύτερα να ψαξω; Παραλιακά λογικά ε; βασικά με ενδιαφέρει να έχει κοντά λίγη ζωή για καμια βόλτα, φαγητό, ποτό κλπ...

Ως προς το συναλλαγμα, ακόμα και τα δολάρια με συμφέρει να τα ξανα αλλαξω σε δικό τους νόμισμα ή να κινούμαι με αυτά και να αλλάζω τα ευρώ? Έχω αγοράσει σε τιμές γύρω στο 1,10. Πάντως για το ΑΤΜ που λες θα είναι η τελευταία μου λύση καθώς κάθε ανάληψη έχει τουλάχιστον 12 ευρώ έξοδα!!:rolleyes-80:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να σε ρωτησω, εσείς δηλαδη μείνατε Λας Τερένας όλες τις μέρες και πηγαίνατε με μηχανάκι σε παραλίες προς το Λας Γκαλερας? :shock::shock:
Έχω την εντύπωση ότι είναι κάμποση απόσταση, κάνω λάθος?
Μοτοσικλέτα είχαμε, με απλό μηχανάκι και δύο άτομα είναι πιο ζόρι. Δες τις αποστάσεις στο google maps.
Σε εκδρομές όπως bacardi island και playa rincon, είναι καλύτερα να παιρνουμε πακέτο από Λας Τερενας με τρανσφερ; Ή είναι καλύτερα να πηγαίνουμε μόνοι έως το σημείο επιβίβασης και να βρίσκουμε εκεί το καραβάκι - βάρκακι;
Στη Ρινκόν πάτε μόνοι σας, αργά το απόγυεμα και γλιτώνετε και τα πλήθη. Στην άλλη μάλλον αναπόφευκτο να αποφύγετε τις ορδές.
Ως προς το ξενοδοχείο, μήπως θυμάσαι σε ποια περιοχή είναι καλύτερα να ψαξω; Παραλιακά λογικά ε; βασικά με ενδιαφέρει να έχει κοντά λίγη ζωή για καμια βόλτα, φαγητό, ποτό κλπ...
Στη μέση της παραλίας ακριβώς. Υπήρχε και στο booking.

Ως προς το συναλλαγμα, ακόμα και τα δολάρια με συμφέρει να τα ξανα αλλαξω σε δικό τους νόμισμα ή να κινούμαι με αυτά και να αλλάζω τα ευρώ? Έχω αγοράσει σε τιμές γύρω στο 1,10.
Μια χαρά είναι το 1,10 ειδικά μετά τη σημερινή βουτιά.
Θα δεις επί τόπου. Γενικώς πάντως συνέφερε ελαφρώς να πληρώνεις σε ντόπιο νόμισμα.

Πάντως για το ΑΤΜ που λες θα είναι η τελευταία μου λύση καθώς κάθε ανάληψη έχει τουλάχιστον 12 ευρώ έξοδα!!:rolleyes-80:
Ποια απατεωνίστικη τράπεζα είναι αυτή; Με την εθνοκας πληρώνω ένα ευρώ ανά ανάληψη...
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
1 ευρώ σε ΑΤΜ άλλης χώρας και με μετατροπή συναλλαγματος;; θα αλλάξω τράπεζα! Χαχαχα!
Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!
Αν μεχρι να φυγω θυμηθείς οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο είναι ευπρόσδεκτο εννοείται!
 

ΚΡΟΚ

Member
Μηνύματα
81
Likes
165
Λοιπόν ξενοδοχείο εγώ έμεινα σε αυτό που είναι κοντά στα πάντα με τα πόδια. είναι ασφαλεστατο πεντακαθαρο 5 μέτρα από την παραλία και 100 από το κέντρο με μεγαλη πισίνα και πολύ ευγενικό προσωπικό

http://www.booking.com/hotel/do/las-palmas-al-mar-residence.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-do-costaNlasNballenasNlasNterrenas-unspec-gr-mob-L:el-O:unk-B:unk-N:XX-S:bo-U:c;sid=13f4c9f435597f6938de8f735d69794f;dcid=1;checkin=2015-10-22;checkout=2015-10-23;matching_block_id=38368401_86119387_2_1;m_occ=2

Τώρα συνάλλαγμα όντως το δολάριο παίρνει πολύ καλύτερη ισοτιμία από το ευρώ
Aλλη μια ωραία λύση είναι ακόμα να πας με την καρτουλα σου σε μια τράπεζα πχ στην πουντα κάνα αλλα και αλλου που πήγα και εγώ μέσα στον κισε και να ζητήσεις να πάρεις όσα χρηματα μπορείς βάση καπιταλ κοντρολ και με ισοτιμία από τις καλύτερες που θα βρεις χωρίς να σου πάρουν προμήθεια ούτε ένα σεντς.
Τα αεροδρομια εχουν την χειροτερη με μεγαλη διαφορα,κανε μονο λιγα στην αρχη για τις πρωτες ωρες που θα χρειαστεις.

Από εκδρομές να πάτε μόνοι σας όπου πάει όχημα , στη ρινκον που θελεις φτανει μεχρι κατω την παραλια με ενα μικρο κομματι χωματοδρομο που βγαινει με χαμηλη ταχυτητα και τις υπόλοιπες εκδρομες τις πουλουν παντού και θα τις βρείτε εύκολα
Isla saona για μένα η καλύτερη

Να μείνεις όλες τις μέρες που σχεδιασες las terrenas και να μην τις χωρισεις
όπως και η μία μέρα για την πρωτεύουσα που ειδα οτι σχεδιαζεις να μεινεις είναι λίγο θέλει 2 με 3 η γνώμη μου πάντα
Κατά τα άλλα στα είπε τέλεια το ευγενικό παλικάρι από πάνω :rolleyes-80:
 
Last edited:

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! Μου άρεσε το ξενοδοχείο και πολύ πιθανό να κλείσω σε αυτό. Με προβληματιζει λίγο ότι σε άλλες συζητήσεις έχουν αναφέρει για το hotel Alisei το οποίο είναι στην άλλη πλευρά του κόλπου. Σαν τοποθεσία που λες ότι είναι καλύτερα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom