Πορτογαλία μια underground λισαβωνα..!

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
ολοι μας ξερουμε εκεινο το συναισθημα της ιδιαιτερης ανυπομονησιας πριν απο ενα ταξιδι,την ταχυπαλμια,την υπερενταση που οσο πιο πολυ εχεις μοχθησει για να το κανεις να συμβει,οσο πιο πολυ το επιθυμεις,τοσο πιο δυσκολος φανταζει ο υπνος μερες πριν,τοσο πιο κουραστικη η θεα απτο μπαλκονι σου για αλλη μια φορα,τοσο πιο μονοτονο το μαθημα στη σχολη σου και οι συζυτησεις των συμφοιτητων σου..καπως ετσι ηταν και με τη πορτογαλια!
Καθως το πρωτο ταξιδι της ε. στο εξωτερικο(τελικα αρκει μονο λιγο πιεση και εγινε η αρχη)ειχα αναλαβει το ρολο του καθυσυχαστη..απο μεσα μου να βραζω,να μην με νοιαζει αν θα κοιμηθω στο δρομο,αν θα κανω οτοστοπ,αν θα ξεμεινω απο χρηματα-αφου προς τα κει οδευα ηταν ξεκαθαρο-η αν εν παρω τα καταλληλα υπαρχοντα..το μονο που στριφογυρνουσε στο μυαλο μου ηταν να χορτασω την πολη,ολα τα μνημεια,τους ανθρωπους,τις συνηθειες..λισαβωνα..πςςς..μια φραση μονο θα περιεγραφε αυτη την περιηγηση: εκει που δεν το περιμενεις ολα γινονται!

με το που παταμε λοιπον το ποδαρακι μας στο πορτογαλικο εδαφος,ως αλλοι μαγγελανοι,και αφου μας εγδυσαν στην ελβετια αλλα δατς εν αδερ στορυ!, ο εγκεφαλος μου λαμβανει το σημα της εγρηγορσης..κοπελα μου εχεις λιγες μερες στην διαθεση σου και η ξεκουραση ειναι μεγαλη χλιδα,η εξερευνηση ξεκιναει!

καποιοι φενεται ομως πως δεν υπολογιζαν σωστα-ναι εμεις ειμαστε αυτη-και το συνειδητοποιουν απο την μεγαλη αφισα στην Ρουσιου(πλατεια στην καρδια της λισαβωνας)''lisbonese fashion weekend''..τελεια τα πιασαμε τα λεφτα μας,χοστελ ουτε για δειγμα..και δωστου να τρεχουμε με τις βαλιτσες και τα προικια μας δεξια και αριστερα,δωστου να αγανακτει η ε.(ετσι κανεις σε καθε σου ταξιδι??ααα δεν ειμαι της ταλαιπορειας/γλυκεια μου αθηνα και λοιπα πικροχολα),δωστου να χτυπαμε πορτες και να τρωμε πορτες επειτα..μερικες οριτσες μετα ηρθε η φωτιση,το σχεδιο 'greek kamaki'μπαινει μπρος,λιγο πανω την φουστα η ε. ,λιγοχαμογελακι,λιγο οι πορτογαλοι που ηταν επιοικως 'ο τελειος αντρας ο αντρας ο σωστος',πεφτουμε πανω σε δυο τυπους στην figueira που περιμεναν για ενα δοκιμαστικο στο σοου!ο γνωστος του γνωστου(ω γνωστε!)ειχε ενα dorm,και να μαστε μετα απο λιγο στην παρακμη με τις βαλιτσες..το μονο που με ενοιαζε ηταν η τιμη βεβαιως,οχι ομως και την ε. που συνεχιζε το τροπαριο αθηνα-αθηνιτσα μου!

επιστρεφουμε συντομως για τις μεγαλυτερες εκπληξεις !!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μας εξέπληξες ευχάριστα.:clap:περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες με τις απαραίτητες φωτογραφίες βεβαίως...βεβαίως.:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom