Ισπανία οδικως στη βαρκελωνη

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Αν ο προορισμός σου είναι Βαρκελώνη να διαλέξεις μόνο 2 μέρη κατά την διαδρομή Ανκόνα- Βαρκελώνη προκειμένου να διανυκτερεύσετε.
Οι περιοχές που θα διασχίσεις είναι από τις τουριστικότερες παγκοσμίως και χρειάζεσαι πολλές ημέρες να τις δεις. Θα το κάνεις σε κάποιο άλλο ταξίδι σου.
Η απόσταση Ανκόνα- Βαρκελώνη είναι 1400 χιλιόμετρα. Κοίτα τη διαδρομή, υπολόγισε πόσο μπορείς να οδηγήσεις σε καθημερινή βάση και έτσι θα μοιράσεις τις μέρες.
Η Φλωρεντία είναι πολύ κοντά στην Ανκόνα. Διανυκτέρευση εκεί σημαίνει ότι θα πρέπει να προσθέσεις μια επιπλέον διανυκτέρευση στο συνολικό σου πρόγραμμα.
Καπως ετσι το σκεφτομαστε..να κανουμε 2-3 διανυκτερευσεις μεχρι να φτασουμε βαρκελωνη.το πλανο λεει να μεινουμε 8-9 μερες βαρκελωνη και μετα 2-3 διανυκτερευσεις στην επιστροφη απο βενετια.οσον αφορα την οδηγηση ,εγω δεν οδηγω ουτε ποδηλατο,οποτε ολο το βαρος πεφτει στο συζυγο ...ελπιζω να αντεξει...Οσον αφορα τη φλωρεντια ξερω οτι ειναι κοντα , αλλα θεωρω οτι αξιζει τον κοπο να βολταρουμε εκει ..ε και να δουμε και κανενα μουσειο...
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Εμείς το προηγούμενο καλοκαίρι πήγαμε μέχρι κυανή ακτή από ανκόνα αλλά με μηχανές. Στο Μονακό υπάρχει το μουσίο ωκεανογραφίας του Κουστώ. Εμείς δεν πήγαμε γιατί τότε δεν το ήξερα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Επίσης τα χωριά της γαλλικής ριβιέρας ειναι πολύ πιο ωραία από τις πόλεις αλλά η κίνηση στους δρόμους μέσα από τα χωριά είναι αργή, υπερβολικά όμως πχ 30χλμ, και κάθε δυο χιλιόμετρα φανάρι. Δεν θα το συνιστούσα. Από τα χωριά που είδα μου άρεσαν πολύ η villefrance - sur - mer (είναι ανάμεσα μονακό - νίκαια), και οι antibes (μετά τις κάννες νομίζω). Επίσης υπάρχουν τρεις δρόμοι που διασχίζουν την κυανή ακτή, ο τελείως παραλιακός (πολύ αργός κατά τη γνώμη μου), ο αυτοκινητόδρομος (αρκετά γρήγορος αλλά δεν βλέπεις και πολλά πράγματα από την εθνική) και τέλος η corniche, έτσι λέγεται, που είναι σαν παλιά εθνική. Περνάει από λίγα χωριά και περισσότερο περνάει μέσα από τη φύση. Μπορείς άνετα να πηγαίνεις με 100 και να βλέπεις και ωραία τοπία. Αυτά τα λίγα από την πρόσφατη εμπειρία μου. Αν ξαναπήγαινα, θα έβλεπα σίγουρα το μουσειο, θα σταματούσα στην villefrance για καφέ ή φαγητό, και θα συνέχιζα από την corniche για να διασχίσω την υπόλοιπη ριβιέρα.
Ως προς τις θάλασσες, δεν είναι πολύ καθαρές και είναι και κρύες, είναι πολύ οργανωμένες βέβαια αλλά όχι απαραίτητα φτηνές οι πλαζ. Οι κάννες είχαν την πιο προσεγμένη πέρυσι.
Μέχρι εκεί πήγα... οπότε από εκεί μέχρι βαρκελώνη δεν έχω πληροφορίες.
Το σκεφτόμαστε όμως να πάμε πάλι με μηχανες βαρκελώνη - μαδρίτη. Πήγαινε εσύ να μας μεταδώσεις τις εμπειρίες σου μετά.
Καλή οργάνωση.
Ευχαριστω πολυ ελενικ!;)πολυ κατατοπιστικες οι πληροφοριες σου...Και μια που εισαι πιο εμπειρη ,θεωρεις οτι η γαλλια θα μας ερθει πιο ακριβα οσον αφορα φαγητο ,διασκεδαση ,διαμονη απο οτι η ιταλια η η ισπανια ? ( για να προσαρμοσουμε αναλογα το μπατζετ)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Οσον αφορα τη γλωσσα ,λες να εχουμε προβλημα στη Γαλλια μια και δεν μιαλει κανεις μας ουτε λεξη...;)
δε νομίζω να έχετε πρόβλημα! τουριστικό μέρος είναι, φαντάζομαι στα ξενοδοχεία μιλάνε Αγγλικά..
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
δε νομίζω να έχετε πρόβλημα! τουριστικό μέρος είναι, φαντάζομαι στα ξενοδοχεία μιλάνε Αγγλικά..
Σε ξενοδοχείο λογικά δε θα έχει πρόβλημα, στο δρόμο όμως?
Καλοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν οι Γάλλοι αλλά από αγγλικό συνήθως den exw autokinito to kardia moy....:D

Χωρίς πλάκα, τους είχα δει να ζορίζονται λίγο στο Παρίσι...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
tihuana, εμείς μείναμε μόνο γαλλία, οπότε ούτε από ιταλία έχω εμπειρία ούτε από ισπανία (καλά ισπανία δεν έχω πάει κιόλας). Κοίτα, αν αποφασίσεις να διανυκτερεύσεις στο μονακό θα είναι πολύ ακριβά. Εμείς μέναμε στη νίκαια, αν βρω το ξενοδοχείο θα σου το πω, και δίναμε 80? το δίκλινο. κατά τα άλλα αρκετά φτηνά σε καφέ και φαί ήταν στις κάννες (καφές 2?, και φαί 20? το άτομο. καλή συνέχεια.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καλό είναι να μάθετε καμιά δεκαριά βασικές λέξεις τόσο στα ιταλικά όσο και στα γαλλικά και στα ισπανικά. Ότι δηλαδή ξέρουν και οι οδηγοί φορτηγών- λεωφορείων που κάνουν αυτά τα ταξίδια. Θα σας χρειαστούν στο δρόμο.

Να θυμάστε ότι στην Ιταλία ο αυτοκινητόδρομος (Autostrada) συμβολίζεται με πράσινο χρώμα όπως στην Ελλάδα ενώ στη Γαλλία (Autoroute) συμβολίζεται με μπλε χρώμα. Στην Ισπανία (Autopista) δεν γνωρίζω αλλά λογικά συμβολίζεται με πράσινο όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλό είναι να μάθετε καμιά δεκαριά βασικές λέξεις τόσο στα ιταλικά όσο και στα γαλλικά και στα ισπανικά. Ότι δηλαδή ξέρουν και οι οδηγοί φορτηγών- λεωφορείων που κάνουν αυτά τα ταξίδια. Θα σας χρειαστούν στο δρόμο.

Να θυμάστε ότι στην Ιταλία ο αυτοκινητόδρομος (Autostrada) συμβολίζεται με πράσινο χρώμα όπως στην Ελλάδα ενώ στη Γαλλία (Autoroute) συμβολίζεται με μπλε χρώμα. Στην Ισπανία (Autopista) δεν γνωρίζω αλλά λογικά συμβολίζεται με πράσινο όπως και στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Η AUTOPISTA στην ισπανια συμβολιζεται με μπλε χρωμα και AUTOVIA με πρασινο και ο επαρχιακος δρομος με ασπρο.Τωρα η autopista ειναι ο αυτοκινητοδρομος που πληρωνεις και εχει 3 λωριδες,σπανια 4 λωριδες,στην ιδια παντα κατευθυνση,στην autovia συνηθως δε πληρωνεις,αλλα εχει δυο λωριδες στην ιδια κατευθυνση. Επισης εχει πολλα διοδια οταν κατευθυνεσαι για βαρκελωνη και πληρωνεις μπαινοντας και βγαινοντας. Εχουν πολλα ρανταρ και προσεχε πολυ τη ταχυτητα γιατι γραφουν,μας εχουν γραψει οταν το οριο ηταν 120 και οκ μεχρι 132 πας ανετα,εμεις πηγαιναμε 133!!! Και δε μιλαω ρανταρ ακινητα αλλα και αυτοκινητα ρανταρ,που λιγο δυσκολα να διακρινεις οτι ειναι η αστυνομια. Στη βαρκελωνη εχει OTA δηλαδη παρκομετρο σχεδον σε ολο το κεντρο και το ανωτερο που μπορεις να το αφησεις ειναι 2 ωρες.
 

Vasilis37

Member
Μηνύματα
9
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ, ΜΑΣΣΑΛΙΑ, ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Θα προτεινα να δειτε την Μασσαλια και την Γενοβα. Ιδίως η δευτερη ειναι πολη μουσειο...
Επισης κοντα στα συνορα Γαλλιας Ισπανιας υπαρχει η Arle. Ψαξε πληροφοριες στο νετ...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η Ν. Γαλλία δεν είναι για 1-2 μέρες. Αν έχετε μόνο τόσο, απλά προσπεράστε και πάτε άλλη φορά. Αν παραυτα θέλετε να μείνετε περισσότερο, μπορείτε να κάνετε ένα σταθμός στις Κάννες/Νίκαια/ενδιάμεσα, και να κάνετε εκδρομές σε Monte Carlo, Grasse, St Tropez κλπ, και μια άλλη στάση κάπου στην Προβηγγία για να δείτε τουλάχιστον τα big-3: Avignon, Arles, Pont du Gard. Ή και να πεταχτείτε στο φαράγγι του Verdon. Ειδικά αν πάτε Ιούλιο, θα πετύχετε και τα μωβ χωράφια με τις ανθισμένες Λεβάντες, το φεστιβάλ της Αβινιόν, κι εμένα να περιφέρομαι κάπου εκεί!

Να συμπληρώσω ότι ειδικά σ' αυτή την περιοχή της Γαλλίας τα Αγγλικά δεν είναι θέμα: Η μισή Αγγλία θα βρίσκεται εκεί για διακοπές, και οι άνθρωποι είναι χειρότεροι κι από τους Γάλλους στη γλωσσομάθεια.
 

ikons

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κιουρκα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
Καποτε η Ιταλια ακουγοταν για κλοπες, τωρα η (Βορεια τουλαχιστον) Ιταλια ειναι ασφαλεστατη. Εκει που θελει λιγο προσοχη ειναι η Νοτια Γαλλια. Υπαρχουν εκει καποιες συμμοριες που "κυνηγουν" τα αυτοκινητα με ξενες πινακιδες. Παλιοτερα μου ειχαν ανοιξει το αυτοκινητο 2 φορες, στην Antibes και στη Νικαια. Προσεχοντας ομως, δεν θα εχετε προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom