πεζοπορία στη θεσσαλονίκη

kostinos

Member
Μηνύματα
25
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
περιήγηση
αυτή είναι μια ευχάριστη βόλτα στο παραλιακό μέτωπο της Θεσσαλονίκης.
Ξεκινάμε απο το Κitchen Bar στο λιμάνι, πρός τα ανατολικά, χωρίς εμπόδια μέχρι το Μέγαρο Μουσικής, όπου περνάμε απο πίσω και συνεχίζουμε παραθαλάσσια μέχρι τον Όμιλο Θαλασσίων Αθλημάτων, όπου μπορούμε να κάνουμε στάση για ουζακι.
Εκεί νομίζουμε ότι δεν συνεχίζει ο δρόμος, με λίγη προσοχή όμως βλέπουμε ότι προχωράει, παρακάμπτουμε την περίφραξη του Shark και ξανακατεβαίνουμε στη θάλασσα.
Στο μπαράκι Azzuro σταματάμε μετά το προηγούμενο ουζάκι για καφέ, ή συνεχίζουμε και περνάμε μεσα απο τον Ιστιοπλοικό Όμιλο.
Εκεί αναγκαστικά ανεβαίνουμε για να παρακάμψουμε το Παλατάκι, παρ΄ολ' αυτά η θέα απο πάνω είναι εξαιρετική.
Απο κεί και πέρα η διαδρομή δεν είναι αμιγώς παραθαλάσσια.
Η επιστροφή μπορεί να γίνει και με λεωφορείο.
Το πλεονέκτημα αυτής της πεζοπορίας είναι ότι δεν έχει ανηφόρες κατηφόρες και άπτεται της πόλης, συνεπώς δεν χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου εφόδια, ίσως μόνο ένα μπουκαλάκι νερό.
Έχει παντού παγκάκια, περίπτερα και μαρκετάκια

Οπότε ευκαιρία για μια ακόμα διαδρομή.
Παίρνετε το λεωφορείο για Ανω πόλη και κατεβαίνετε στο Γεντί Κουλέ, το οποίον σημειωτέον είναι επισκέψιμο.
Απο κει παίρνετε τον κατήφορο μέσα απο τα στενά, και θα δείτε μια διαφορετική Θεσσαλονίκη με φόντο την θάλασσα: βυζαντινά τείχη, στενά με παλιά σπίτια, μονή του Όσιου Δαυίδ, υπαίθρια καφενεία με θέα την παραλία, ξεχασμένα οθωμανικά μνημεία με κατάληξη το τούρκικο προξενείο, η και το Αλατζά Ιμαρέτ του 1492, που συχνά πυκνα φιλοξενεί εκθέσεις.
Κατάλληλο βιβλιο, "Η Θεσσαλονίκη" του Μαρκ Μαζάουερ.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μου δίνεις ιδέες!μέχρι Μέγαρο Μουσικής έχω φτάσει αλλά ποτέ δεν συνέχιζα παραπέρα....
Όταν λες Ομιλο Θαλασσίων Αθλημάτων εννοείς στο ύψος της ΕΧPRESS SERVICE(το πολυιατρείο;
Πάντως επειδή πολύ συχνά κάνω το κομμάτι μέχρι το Μέγαρο Μουσικής να επισημάνω τη δυσκολία κατά μήκος της παλιάς παραλίας μέχρι το Λευκό Πύργο,όπου λόγω του ποδηλατόδρομου που έχει γίνει έχει μείνει πολύ μικρός χώρος για τους πεζούς οπότε ειδικά κάτι Σάββατα η Κυριακές είναι μαρτύριο για κάποιον που θέλει να κάνει πεζοπορία να περάσει αυτό το κομμάτι...
Απο το Λευκό Πύργο και μετά που φαρδαίνει το πεζοδρόμιο δεν υπάρχει πρόβλημα...
 

kostinos

Member
Μηνύματα
25
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
περιήγηση
Μου δίνεις ιδέες!μέχρι Μέγαρο Μουσικής έχω φτάσει αλλά ποτέ δεν συνέχιζα παραπέρα....
Όταν λες Ομιλο Θαλασσίων Αθλημάτων εννοείς στο ύψος της ΕΧPRESS SERVICE(το πολυιατρείο;
Πάντως επειδή πολύ συχνά κάνω το κομμάτι μέχρι το Μέγαρο Μουσικής να επισημάνω τη δυσκολία κατά μήκος της παλιάς παραλίας μέχρι το Λευκό Πύργο,όπου λόγω του ποδηλατόδρομου που έχει γίνει έχει μείνει πολύ μικρός χώρος για τους πεζούς οπότε ειδικά κάτι Σάββατα η Κυριακές είναι μαρτύριο για κάποιον που θέλει να κάνει πεζοπορία να περάσει αυτό το κομμάτι...
Απο το Λευκό Πύργο και μετά που φαρδαίνει το πεζοδρόμιο δεν υπάρχει πρόβλημα...
O OΘΑ είναι εκεί ακριβώς που λές, όντως η παλιά παραλία έχει πρόβλημα το ΣΚ, που δημιουργείται απο τους πωλητές τσαντών και συναφών, οπότε είναι θέμα αστυνόμευσης και μόνο.
Παρεπιπτόντως το ηλιοβασίλεμα της Θεσσαλονίκης είναι απο τα καλύτερα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εδώ και ένα μήνα περίπου έχω παρατηρήσει ότι οι μικροπωλητές έχουν...εξαφανισθεί,ευτυχώς γιατί με τους ποδηλάτες από τη μιά και τους πωλητές από την άλλη ε κοντεύαμε να φουντάρουμε στη θάλασσα οι πεζοπόροι:haha:,
όσο για το ηλιοβασίλεμα που λές συμφωνώ!!νομίζω κάπου τόχω γράφει σε άλλο τόπικ ότι έχω δεί τα καλύτερα ηλιοβασιλέματα κάπου εκεί στη Νέα Παραλία που μας περιγράφεις...καθισμένη σ ένα παγκάκι να βλέπω απέναντι μου τον ήλιο να χάνεται..μαγεία,
μπράβο πολύ καλά έκανες που έγραψες για μιά περιπατητική διαδρομή στην παραλία μας,,γυμναστική,ευεξία...χαλάρωση.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία ιδέα να αναφέρεις μια περιπατητική διαδρομή μέσα στην πόλη! Thank you!
 

kostinos

Member
Μηνύματα
25
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
περιήγηση
ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Οπότε ευκαιρία για μια ακόμα διαδρομή.
Παίρνετε το λεωφορείο για Ανω πόλη και κατεβαίνετε στο Γεντί Κουλέ, το οποίον σημειωτέον είναι επισκέψιμο.
Απο κει παίρνετε τον κατήφορο μέσα απο τα στενά, και θα δείτε μια διαφορετική Θεσσαλονίκη με φόντο την θάλασσα: βυζαντινά τείχη, στενά με παλιά σπίτια, μονή του Όσιου Δαυίδ, υπαίθρια καφενεία με θέα την παραλία, ξεχασμένα οθωμανικά μνημεία με κατάληξη το τούρκικο προξενείο, η και το Αλατζά Ιμαρέτ του 1492, που συχνά πυκνα φιλοξενεί εκθέσεις.
Κατάλληλο βιβλιο, "Η Θεσσαλονίκη" του Μαρκ Μαζάουερ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Άντε να δώσω και μερικές πληροφορίες που είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι στην Θεσσαλονίκη δεν τις ξέρουν και το λέω αυτό γιατί όσες φορές πήγα σε αυτά μέρη δεν υπήρχε ψυχή. Βασικά δεν ήθελα να γράψω τόσο καιρό για αυτά τα μέρη για να μην έχει κόσμο όταν πηγαίνω :) αλλά είναι αμαρτία να ξέρεις κάτι καλό και να μην το μοιράζεσαι.


Αφού επισκεφτεί κάποιος το γεντι κουλέ που να τονιστεί ότι είναι δωρεάν η είσοδος, όπως κατεβαίνει προς τα κάτω αφού φτάσει και θαυμάσει την πανέμορφη θέα από το πυροβολείο στρίβει δεξιά και πάει όλο ευθεία μέχρι να φτάσει στην μονή Βλαττάδων,μπαίνει μέσα κοιτά την θέα και από εκεί και προχωράει ακόμη πιο μέσα για να πάει στο κλουβί με τα παγόνια,θαυμάζει την θέα και από εκεί και ξαναγυρνάει από τον δρόμο που ήρθε και στρίβει δεξιά προς την κατηφόρα που πάει για το νοσοκομείο του Αγίου Δημητρίου.Πριν φτάσει στο νοσοκομείο μπάινει μέσα στο πάρκο που βρίσκεται από πάνω για να δει τους κήπους του Πασσά που έχουν κτίσματα της λεγόμενης φανταστικής αρχιτεκτονικής είναι πάνω σε μαγνητικά πεδία και φυσικά έχουν πανέμορφη θέα.

Από εκεί και πέρα αν έχει κάποιος ακόμη κουράγιο μπορεί να στρίψει δεξιά μέσα από τα τείχη και να χαθεί μέσα στα πανέμορφα στενά της Ανω πόλης.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
kabamarou μου θύμισες ακριβώς τη διαδρομή που είχα κάνει με τους γονείς μου αρκετά χρόνια πριν, παιδάκι. Ωραίες αναμνήσεις. Και με έκπληξή μου βλέπω οτι τα παγώνια υπαρχουν ακομα ε;
ευχαριστούμε όλους για τις ιδέες στην όμορφη θεσ/νικη :)
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με συγκινησατε βρε σεις παλιοπαιδα!
Μου θυμησατε τη χρονια 1999-2000 που ζουσα Θεσσαλονικη.
Και μου εχει ερθει και μια τρελη λιγουρα για τριγωνα πανοραματος με επικαλυψη σοκολατας απ εξω...
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλά απο'δω το πάω, απο'κει το πάω πάλι εδώ καταλήγω; Το συγκεκριμένο παμπάλαιο νήμα το βρήκα μέσω google, καθώς έψαχνα ένα σύλλογο πεζοπορίας. Δε το βρήκα με την ευκαιρία... Τέλος πάντων, μη τα πολυλογώ. Συμπτωματικά, τη διαδρομή που αναφέρει εδώ ο πρώτος την έκανα πολύ πέρσι την άνοιξη. Κάτι με έπιασε και κυριολεκτικά περπατούσα 4ωρα άνετα. Τέλος πάντων τελευταία με έπιασε τεμπελιά και δεν περπατώ. Πάω γυμναστήριο αλλά η αλήθεια είναι όχι όσο συχνά θα ήθελα. Βαριέμαι, ίσως είναι και ψυχολογικό. Ε και λέω μήπως θα μπορούσα να κάνω κάτι με άλλους τρελούς που τους αρέσει το περπάτημα. Περπάτημα, το τονίζω. Και μισώ πλέον τα ποδήλατα από τη στιγμή που ένας φοβερός εγκέφαλος έβαλε ποδηλατόδρομο μες στον πεζόδρομο. Τα μισώ όμως και σκέφτομαι να στείλω και γράμμα στο δήμαρχο. Καταστράφηκε η περίφημη βόλτα στην παραλία. Χμ ξέφυγα (γιατί το θυμήθηκα και συγχίστηκα πάλι). Συνεχίζω. Και λέω: μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Μήπως πάλι υπάρχουν τίποτα τρελοί που θέλουν εμένα την τρελή μαζί τους να πάμε για περπάτημα; Μένω Εύοσμο Θεσσαλονίκης ενημερωτικά. Αυτά κι ελπίζω να έχω ανταπόκριση. Κάτι πρέπει να κάνω :mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom