πληροφοριες

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
samion για πες μας περισσοτερες πληροφοριες για τις κρουαζιερες,δλδ μεσα στο πλοιο τι τιμες υπαρχουν σε ποτα κλπ.,οι τιμες που πληρωνουμε τι περιλαμβανουν,πως ειναι οι καμπινες,κουναει:haha:,τα αεροπορικα συμφερει να να τα κλεισεις μονο σου ή μεσω της εταιρεια?πια ειναι η καλυτερη εποχη ας πουμε για καραιβικη?
εχω και συνεχεια αλλα μην στα γραψω ολα μαζεμενα:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
samion για πες μας περισσοτερες πληροφοριες για τις κρουαζιερες,δλδ μεσα στο πλοιο τι τιμες υπαρχουν σε ποτα κλπ.,οι τιμες που πληρωνουμε τι περιλαμβανουν,πως ειναι οι καμπινες,κουναει:haha:,τα αεροπορικα συμφερει να να τα κλεισεις μονο σου ή μεσω της εταιρεια?πια ειναι η καλυτερη εποχη ας πουμε για καραιβικη?
εχω και συνεχεια αλλα μην στα γραψω ολα μαζεμενα:)
γραψε και ρωτα οτι θελεις. όποτε μπορώ εγώ ή όποιος θελει απαντάει.
από την αρχή λοιπόν:
- εποχή: για Καραιβική είναι καλύτερα το δικό μας χειμώνα, πιο σταθερός καιρός και όχι ιδιαίτερα "άγριες" θάλασσες. δεν κουνάει. όχι περισσότερο από το Αιγαίο ή την Αδριατική χειμώνα. Τα μεγάλα πλοία ειδικά για να αισθανθείς κάτι πρέπει να τύχεις στην περίπτωση. άφοβα λοιπόν από αυτή την άποψη.

- επιλέγεις εταιρεία-δρομολόγιο. σημαντικό βήμα, ανάλογα με την ηλικία σου και το τι ζητάς. Διασκέδαση ή ησυχία. διαβάζεις οδηγούς κρουαζιέρας όπως π.χ.:
Cruise Critic - Cruises, Cruise Reviews and Cruise Deals και Cruise Reviews, Port Reviews, Shore Excursion Reviews καθώς και κατάταξη των εταιρειών για να πάρεις μια ιδέα
http://www.travelandleisure.com/worldsbest/2008/results.cfm?cat=cruises
CNTraveller.com - Travel guides, hotel restaurant reviews, travel competitions, travel photos

-τα αεροπορικά σχεδόν πάντα συμφέρει μόνος σου εκτός αν πρόκειται για μικρό λιμάνι πχ. να πάρεις πλοίο της Costa από Γουαδελούπη ή για δρομολόγιο με διαφορετικά λιμάνια αναχώρησης-προορισμού π.χ. γύρος Λατινικής Αμερικής.
- οι τιμές που πληρώνουμε περιλαμβάνουν φουλ διατροφή και όλα τα θεάματα του πλοίου. Χρεώνεσαι για ποτά, καζίνο, καμμιά φορά παγωτά εκτός γευμάτων. όλα σε λογικές τιμές συνήθως όπως εδώ (5Ε ποτό, 2 καφές τελείως ενδεικτικά στην τελευταία της Princess που έιχα πάει..)
- οι καμπίνες διαφέρουν. σε κάθε περίπτωση πολύ μεγαλύτερη από των ακτοπλοικών. εγώ προτείνω πάντα με μπαλκόνι γιατί είναι άλλη αίσθηση να ανοίγεις πόρτα και να αερίζεται η καμπίνα με θαλασσινό αέρα και το βράδυ να κάθεσαι με φεγγάρι στο μπαλκόνι...(all the money..). εκτός περιπτώσεων που κάποιος θέλει low cost. δες τι τιμή έχει 13 ημ. με το Independence που ειπα στις προσφορες..386Ε!!
στα σαιτ των μεγάλων εταιρειών έχει view 360o των εσωτερικών χώρων της καμπίνας. δες π.χ. εδώ:
Royal Caribbean International - Royal Caribbean Cruise Lines
Celebrity Cruises
Princess Cruises
Carnival Cruise Lines: cruise ship vacations, cruise deals
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
ευχαριστω!θα τα ξεζουμισω και θα επιστρεψω με νεες αποριες...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Samion,
το κάπνισμα επιτρέπεται στις καμπίνες του κρουαζερόπλοιου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion,
το κάπνισμα επιτρέπεται στις καμπίνες του κρουαζερόπλοιου;
τυπικά όχι..αν έχεις μπαλκόνι ουδέν πρόβλημα όπως είναι ευνόητο..χωρίς μπαλκόνι μου είχε τύχει μια φορά στην Ελλάδα που κάπνιζαν μέσα και δεν κτύπησε αλαρμ. στα μεγάλα όμως πρέπει να είναι πιο ελεγχόμενη η κατάσταση. οπότε αν καπνίζεις μόνο μπαλκόνι...
 

ekavi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Για ταξίδια με ιστιοπλοικό που να ψάξω? έχετε τίποτα να μου προτείνετε για ευρώπη? ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.951
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom