ποιο χωριο του Πηλιου να επιλεξουμε?

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
Καλησπερα, σκεφτομαστε να παμε Χριστουγεννα για ενα 3ημερο στο Πηλιο με την παρεα μου , θα μαστε γυρω στα 7 ατομα. Ειμαστε ολοι 23-27 ετων και ψαχνουμε ενα χωριο που να ειναι μεν αναπτυγμενο τουριστικα αλλα να διατηρει το παραδοσιακο υφος του πηλιου. Μας ειπαν για πορταρια αλλα τα δωματια εχουν σχεδον εξαντληθει. Εχουμε ακουστα και την Τσαγκαραδα αλλα ξερουμε οτι ειναι σε μεγαλο υψος και η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαστε φαν των χιονοδρομικων και του μεγαλου ψυχους, θα προτιμουσαμε ενα χωριο με πιο ηπιο κλιμα το χειμωνα. Καμια ιδεα? Ευχαριστουμε πολυ
 

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Καλησπερα, σκεφτομαστε να παμε Χριστουγεννα για ενα 3ημερο στο Πηλιο με την παρεα μου , θα μαστε γυρω στα 7 ατομα. Ειμαστε ολοι 23-27 ετων και ψαχνουμε ενα χωριο που να ειναι μεν αναπτυγμενο τουριστικα αλλα να διατηρει το παραδοσιακο υφος του πηλιου. Μας ειπαν για πορταρια αλλα τα δωματια εχουν σχεδον εξαντληθει. Εχουμε ακουστα και την Τσαγκαραδα αλλα ξερουμε οτι ειναι σε μεγαλο υψος και η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαστε φαν των χιονοδρομικων και του μεγαλου ψυχους, θα προτιμουσαμε ενα χωριο με πιο ηπιο κλιμα το χειμωνα. Καμια ιδεα? Ευχαριστουμε πολυ


Θα πρότεινα Μακρινίτσα . Κοντά στον Βόλο . Κοντά στο χιονοδρομικό στα Χάνια και έχει και το παραδοσιακό ύφος του Πηλίου
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Συμφωνώ κι εγώ με τον @Gatopardos. Η Μακρυνίτσα είναι από τα πιό ωραία χωριά του Πηλίου, πολύ κοντα στην Πορταριά, πας από εκεί και με τα πόδια. Πολύ γραφική, ονομάζεται και το ''μπαλκόνι του Πηλίου'' για την ωραία θέα από την κεντρική πλατεία. Έχει γυριστεί και ελληνική ταινία εκεί. Βέβαια πολύ τουριστική και ίσως δύσκολο να βρείτε δωμάτια για τις μέρες των Χριστουγέννων. Πάντως όποιο χωριό του Πηλίου και να διαλέξετε όλα είναι υπέροχα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.385
Για Χριστούγεννα ή το δίδυμο Πορταριά-Μακρυνίτσα ή το δίδυμο Μηλιές-Βυζίτσα και στα δύο πας με τα πόδια απο το ένα στο άλλο που είναι μια πολύ ωραία βόλτα .... Χάνια για πολύ ερωτευμένους με τζάκια και απομόνωση γενικά αλλά και πολύ κοντά στο χιονοδρομικό γιατί πρέπει να ξεσκάμε που και που (χιόνια δεν ξέρουμε αν θα έχει τότε και κανείς δεν μπορεί να σου πει μετα βεβαιότητος ούτε και οι βοσκοί που είναι οι πλέον ειδικοί)....

Τσαγκαράδες Ζαγορές και τέτοια που είναι απο πλευρά Αιγαίου ξεχάστε τα είναι για πάσχα και μετά κυρίως....

Το πρώτο δίδυμο έχει πολλά συν πέρα απο το ότι είναι απο τα πιο όμορφα χωριά είναι και τα πιο ζωντανά με πολλές ταβέρνες, καφετέριες, μπαράκια για αυτές τις μέρες και είναι κοντά και ο Βόλος και το Χιονοδρομικό....
Το δεύτερο δίδυμο είναι ίσως και πιο όμορφο (καθότι γυναικοχώρι) και είναι για πιο ψαγμένους και κουλτουριάρηδες ...με την καλή έννοια βεβαίως βεβαίως ...με το τρενάκι του, τον παλιό σταθμό του, τα αρχοντικά του, το λαϊκό μουσείο του και την πιο απίθανη εκκλησία στην Ελλάδα στην πλατεία Μηλεών (η μοναδική που δεν έχει σταυρό αλλά όχι μόνο αυτό) με τις ωραίες ταβερνούλες το καταπράσινο τοπίο ακόμη και το χειμώνα κλ.....

Εδώ είμαστε (Βόλο δηλαδή) για οποιαδήποτε απορία μπορούμε να λύσουμε...
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Δεύτερο δίδυμο δαγκωτό! Τελικά μόνο σ΄εμένα δεν αρέσει η Πορταριά;:rolleyes-80: Μου κάνει εντύπωση που την προτείνουν τόσοι πολλοί συμφορουμίτες.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγώ...το δεύτερο δίδυμο !!!
αγαπάμε πινακάτες και τα περίχωρα.
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
και εγώ...το δεύτερο δίδυμο !!!
αγαπάμε πινακάτες και τα περίχωρα.
Για Χριστούγεννα ή το δίδυμο Πορταριά-Μακρυνίτσα ή το δίδυμο Μηλιές-Βυζίτσα και στα δύο πας με τα πόδια απο το ένα στο άλλο που είναι μια πολύ ωραία βόλτα .... Χάνια για πολύ ερωτευμένους με τζάκια και απομόνωση γενικά αλλά και πολύ κοντά στο χιονοδρομικό γιατί πρέπει να ξεσκάμε που και που (χιόνια δεν ξέρουμε αν θα έχει τότε και κανείς δεν μπορεί να σου πει μετα βεβαιότητος ούτε και οι βοσκοί που είναι οι πλέον ειδικοί)....

Τσαγκαράδες Ζαγορές και τέτοια που είναι απο πλευρά Αιγαίου ξεχάστε τα είναι για πάσχα και μετά κυρίως....

Το πρώτο δίδυμο έχει πολλά συν πέρα απο το ότι είναι απο τα πιο όμορφα χωριά είναι και τα πιο ζωντανά με πολλές ταβέρνες, καφετέριες, μπαράκια για αυτές τις μέρες και είναι κοντά και ο Βόλος και το Χιονοδρομικό....
Το δεύτερο δίδυμο είναι ίσως και πιο όμορφο (καθότι γυναικοχώρι) και είναι για πιο ψαγμένους και κουλτουριάρηδες ...με την καλή έννοια βεβαίως βεβαίως ...με το τρενάκι του, τον παλιό σταθμό του, τα αρχοντικά του, το λαϊκό μουσείο του και την πιο απίθανη εκκλησία στην Ελλάδα στην πλατεία Μηλεών (η μοναδική που δεν έχει σταυρό αλλά όχι μόνο αυτό) με τις ωραίες ταβερνούλες το καταπράσινο τοπίο ακόμη και το χειμώνα κλ.....

Εδώ είμαστε (Βόλο δηλαδή) για οποιαδήποτε απορία μπορούμε να λύσουμε...
ευχαριστω πολυ!! για αγιο ιωαννη, αγιο δημητριο και μουρεσι ξερετε αν κανει για χριστουγεννα?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
όχι βρε΄πουλάκι μου...ανοιξιάτικοι και καλοκαιρινοί προορισμοί!!
θα σκυλοβαρεθείς....
 

sirley_22

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Ταξίδι-Όνειρο
Νεβαδα, Νησια Σολομωντα
όχι βρε΄πουλάκι μου...ανοιξιάτικοι και καλοκαιρινοί προορισμοί!!
θα σκυλοβαρεθείς....
οκ...εν ολιγοις να ψαξουμε πορταρια αν εμεινε κατι, μακρινιτσα βυζιτσα κ μηλιες σωστα?
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ναί...δέστε και Πινακάτες, είναι πολυ κοντα στο δεύτερο δίδυμο...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.385
Επειδή είστε μια παρέα νεαρά παιδιά σας συνιστώ το πρώτο ειδικά αν έρχεστε για πρώτη φορά... όπως είπα είναι πιο ζωντανά... φαντάζομαι θα είστε με αυτοκίνητο-α..
το δεύτερο την δεύτερη φορά αλλά μπορείτε να κάνετε και μια ημερήσια και να πάτε Μηλιές, Βυζίτσα, Πινακάτες, Αγ. Γεώργιος Νηλείας...ο τρίτος χάρτης απο τους παρακάτω..
http://www.travelstories.gr/community/threads/Πήλιο-πληροφορίες.50518/#post-558294

Ανοίξτε και κανένα χάρτη ....θα σας βοηθήσει..

έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα για Πήλιο αν ψάξεις θα βρείς πολλές απαντήσεις ... http://www.travelstories.gr/community/search/1291300/?q=Πήλιο&o=date&c[node]=44

ΥΓ αν τυχόν σας τη δώσει και θέλετε κανένα τσίπουρο τότε στα Φιλαράκια μιας και είστε φιλαράκια (είναι σε πεζόδρομο στο κέντρο του Βόλου αλλά θέλει τηλέφωνο πρώτα γιατί γίνεται ένας χαμός κυρίως απο νέο κόσμο) ...Ιεροσυλία να έρθετε μέχρι το Βόλο και να μη πάτε σε τσιπουράδικο...αποφύγετε τα της παραλίας..και που είστε άμα είστε άμαθοι με το μαλακό απο ένα 25ακι τα κορίτσια και απο δύο το πολύ τα αγόρια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.244
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom