Ισπανία τον Μαιο στην Ισπανία - συμβουλές

thodorisrou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
καλησπέρα σε όλους!

ετοιμαζω το 3ο ταξιδι μου στο εξωτερικο και ήρθε η ωρα για το πρωτο thread!

εχω διαβασει τα tips-συμβουλες των υπολοιπων μελων για συγκεκριμενες πολεις της Ισπανιας αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας για την εκδρομη που ετοιμαζω και αν αξιζει..

αρχικα θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι θα βρεθω στην Ισπανια 3 με 10 Μαιου.
το πλανο που εχω στο μυαλο μου ειναι:

1η μερα (3 Μαιου): Aφιξη μεσημερι στη Μαδριτη. Μας περιμενει αυτοκινητο (παρεα 5-7 ατομων) και αναχωρηση για το Τολεδο. Διανυκτερευση εκει (3 Μαιου) και αναχωρηση το επομενο απογευμα. 1 διανυκτερευση

2η-3η μερα (4-5 Μαιου): αφιξη στη Βαλενθια. αναχωρηση 6 Μαιου για Βαρκελωνη. 2 διανυκτερευσεις

4η-5η-6η-7η (6-10 Μαιου): Βαρκελωνη. 3 ή 4 διανυκτερευσεις

http://maps.google.com/maps?f=d&sou...9.808536,-2.867432&spn=6.379302,12.216797&z=7

*θα εχουμε νοικιασει αυτοκινητο και για 7 μερες

αυτα που θελω να ρωτησω ειναι:

1) φτανουν 1 μερα για Τολεδο, 2 για Βαλενθια, 4 για Βαρκελωνη; ή δεν θα δουμε τιποτα; δεν μας νοιαζει αν υπαρξει κουραση - ταξιδι ειναι!

2) στη διαδρομη Μαδριτη-Τολεδο και Βαλενθια-Βαρκελωνη εχετε να προτεινετε καποιο χωριο για να σταματησουμε; για φαγητο-καφε-βολτα

*Βαρκελωνη πρεπει να ειμαστε οπωσδηποτε 6-10 Μαιου. Οποιος εχει να προτεινει μια εναλλακτικη λυση για τις υπολοιπες μερες, δεκτο!
*ο λογος που δεν θελουμε να κατσουμε 7 μερες Βαρκελωνη ειναι γιατι θελουμε να δουμε και την επαρχια της Ισπανιας, συνδυαζοντας παραλληλα την επισκεψη σε Τολεδο και Βαλενθια

thanks προκαταβολικα!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ξεκινάω από τη Βαλένθια. Οι δύο μέρες είναι καλές και για να δείτε την πόλη και για να αφιερώσετε αρκετές ώρες στην Πόλη των Τεχνών και Επιστημών.

Η απόσταση Τολέδο - Βαλένθια είναι περίπου 4 ώρες με το αυτοκίνητο. Εφόσον θα φύγετε απόγευμα από το Τολέδο, δε νομίζω ότι σας παίρνει να κάνετε και ενδιάμεση στάση. Εμείς σταματήσαμε στην Cuenca, αλλά λόγω βροχής και χαλαζιού δεν καταφέραμε να τη δούμε.
Αν φύγετε νωρίτερα από το απόγευμα, δε θα προλάβετε να απολαύσετε το Τολέδο.

Η Βαρκελώνη επειδή είναι μεγάλη πόλη με αρκετά αξιοθέατα και πράγματα να κάνεις, οι τέσσερις μέρες είναι απαραίτητες.

Ενδιάμεσα από Βαλένθια σε Βαρκελώνη, το μόνο μέρος (σύμφωνα με την έρευνα που είχαμε κάνει), το οποίο έχει κάποιο ενδιαφέρον είναι το Sitges. Όλα τα υπόλοιπα είναι τουριστικά εντελώς κατεστραμμένα.

Τέλος, το αυτοκίνητο στη Βαρκελώνη σας είναι παντελώς άχρηστο. Τσάμπα λεφτά στο πάρκινγκ θα πληρώνετε.
Νοικιάστε το από Μαδρίτη και αφήστε το μόλις φτάσετε στη Βαρκελώνη.

Αν δεν έχεις διαβάσει την ταξιδιωτική μου ιστορία, ρίξε μια ματιά μήπως βρεις και επιπλέον χρήσιμες πληροφορίες για αυτά τα μέρη.
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/21860-donde-esta-el-sol-%EA%E1%EB%EF%EA%E1%E9%F1%E9%ED%FC-%EF%E4%EF%E9%F0%EF%F1%E9%EA%FC-%F3%F4%E7%ED-%EA%E5%ED%F4%F1%E9%EA%DE-%E9%F3%F0%E1%ED%DF%E1.html
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
2) Βαλενθια-Βαρκελωνη εχετε να προτεινετε καποιο χωριο για να σταματησουμε; για φαγητο-καφε-βολτα

!
Σου προτείνω το Cambrills και μαζί ένα απόσπασμα από την ιστορία μου http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%F6%ED%E9%EA%DC.html?garpg=2#content_start

"Το Cambrills είναι ένα ήσυχο ψαροχώρι, που έχει κατορθώσει να διατηρήσει τη γοητεία του, παρά την αλματώδη ανάπτυξή του, τα τελευταία χρόνια. Καμαρώνει για το λιμάνι του, τις παραλίες του με Γαλάζια Σημαία και τα καλύτερα εστιατόρια θαλασσινών της περιοχής.
Οι Ισπανοί το προτιμούν γιατί παρέχει υψηλή ποιότητα διακοπών, σε γραφικό περιβάλλον. Δεν υπάρχουν τεράστια κτίρια, παρά τις υποδομές με πάσης φύσεως ξενοδοχεία, camping, γήπεδο γκολφ, πάρκα και λοιπές εγκαταστάσεις.

Φθάνοντας στο λιμάνι, η θαλασσινή αύρα, μας προδιαθέτει για περίπατο στην προκυμαία. Πλακόστρωτη, με όμορφα εστιατόρια σε νησιώτικο χρώμα. Ανάμεσά τους και αρκετά καλαίσθητα καταστήματα. Ασπρες και γαλάζιες τέντες προφυλάσσουν τα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο. Γενικά, επικρατεί μια ανάλαφρη ατμόσφαιρα διακοπών…
Διλέξαμε ένα όμορφο εστιατόριο με λινά τραπεζομάντηλα, θαλασσινή διακόσμηση κι έναν ευγενέστατο ιδιοκτήτη, που μας σκλάβωσε με την περιποίησή του…
Το φαγητό μας ήταν θεικό! Δεν βρίσκω άλλη λέξη να περιγράψω τις γεύσεις από τις θαλασσινές νοστιμιές, που δοκιμάσαμε! Αφθονο, υπέροχο, λευκό κρασί και η ευφορία στα ύψη…
Μια βόλτα ακόμα στο λιμάνι, δάσος τα ιστιοφόρα κι ύστερα, πίσω από αυτό, χαθήκαμε στο λαβύρινθο από στενά δρομάκια, γεμάτα από μικρά μαγαζιά κάθε είδους…

περισσότερα εδώ : Cambrils - Wikipedia, the free encyclopedia
 

thodorisrou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
anny,

το αυτοκινητο ξερω οτι δεν θα χρειαστει αλλα εχει ελαχιστη διαφορα η ενοικιαση ειτε το κρατησουμε 4 μερες, ειτε 7!
οποτε λεω ας το κρατησουμε για να μην εχουμε και προβληματα με το πηγαινε-ελα στα αεροδρομια!
προβληματιστηκα λιγο με το κοστος στα parking. δεν υπαρχει το ελληνικο φαινομενο για παρκαρισμα στο δρομο;;

σ'ευχαριστω! πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
anny,

το αυτοκινητο ξερω οτι δεν θα χρειαστει αλλα εχει ελαχιστη διαφορα η ενοικιαση ειτε το κρατησουμε 4 μερες, ειτε 7!
οποτε λεω ας το κρατησουμε για να μην εχουμε και προβληματα με το πηγαινε-ελα στα αεροδρομια!
προβληματιστηκα λιγο με το κοστος στα parking. δεν υπαρχει το ελληνικο φαινομενο για παρκαρισμα στο δρομο;;

σ'ευχαριστω! πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου!
Νομίζω ότι δωρεάν δε θα βρεις να το αφήσεις, οπότε ακόμα κι αν η διαφορά της ενοικίασης είναι ελάχιστη, θα χάσετε από το κόστος της στάθμευσης.
Λεπτομέρειες μπορεί να σου πει ο panpan που ζει μόνιμα εκεί.

Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή έχετε επιλέξει να μείνετε, αλλά μπορείτε πολύ εύκολα και οικονομικά να πάτε στο αεροδρόμιο με το Aerobus που ξεκινά από την Placa Catalunya και έχει πολύ συχνά δρομολόγια.

Λεπτομέρειες εδώ: Autob?s directe Barcelona - Aeroport
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.836
δεν υπαρχει το ελληνικο φαινομενο για παρκαρισμα στο δρομο;;

oυτε γι αστειο
λιγο πολυ σε καλυψαν οι προηγουμενοι,ποιο ειναι το ξενοδοχειο σου στη
Βαρκελωνη ,μηπως εχει παρκινγκ?
 

thodorisrou

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
δεν εχουμε κανει ακομα κρατηση. εχει αρκετες επιλογες κ το ψαχνουμε..
το πιθανοτερο ειναι να μην το κρατησουμε το αυτοκινητο. το ξερουμε και οι ιδιοι οτι δεν θα μας χρειαστει στην πολη.

προτασεις για περιοχες που μπορουμε να μεινουμε σε Βαλενθια - Βαρκελωνη;
με βαση την κατηγοριοποιηση απο το booking

thanks
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
πω πω μπραβο τελειο
δυστυχως εγω εχω παει μονο βαρκελωνη
εχει θεση και για μενα??χωραω ειμαι βολικος,
και μαγειρευω χα!!!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.836
Silken Puerta Valencia (Valencia, Spain) - Hotel Reviews - TripAdvisor
για Βαλενθια,ειναι και σχετικα κοντα στο κεντρο αλλα και στο σταδιο οπου
μπορεις να βρεις παρκινγκ.
Για Βαρκελωνη στην περιοχη Poble nou εχει πολλα ξενοδοχεια αλλα και
δωρεαν παρκινγκ και εξυπηρετητε απο το μετρο γραμμη 4
Φροντισε το ξενοδοχειο σου συντομα γιατι οι τιμες τον μαιο περνουν την
ανηφορα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
δεν εχουμε κανει ακομα κρατηση. εχει αρκετες επιλογες κ το ψαχνουμε..
το πιθανοτερο ειναι να μην το κρατησουμε το αυτοκινητο. το ξερουμε και οι ιδιοι οτι δεν θα μας χρειαστει στην πολη.

προτασεις για περιοχες που μπορουμε να μεινουμε σε Βαλενθια - Βαρκελωνη;
με βαση την κατηγοριοποιηση απο το booking

thanks
Στη Βαλένθια μείναμε στο Zenit. Τον Αύγουστο που μας πέρασε είχε πολύ καλές τιμές για 4* ξενοδοχείο. 68 ευρώ τη βραδιά. Για την εποχή που θες όμως είναι αρκετά πιο ακριβό. Είναι σε πολύ καλό σημείο και έχει πάρκινγκ, το οποίο χρεώνεται επιπλέον (αυτό είναι τσιμπημένο, αλλά όλα τα κεντρικά ξενοδοχεία που έχουν πάρκινγκ στη Βαλένθια την τσιμπάνε την τιμή).
Tο είχα κλείσει μέσω booking.

Hotel Zenit Valencia, Valencia Town, Spain. Rooms from €68.00
Booking.com: ξενοδοχείο Zenit Valencia, Βαλένθια, Ισπανία - 785 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom