τουρκια- κωνσταντινουπολη

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
παιδια γεια σας. ειμαι καινουργιος εδω, αλλα πραγματικα βρηκα το νοημα των διακοπων μεσα απο ταξιδια με το αυτοκινητο μου και δεν το αλλαζω με τιποτα. θα σας γραψω για περυσι το καλοκαιρι που εκανα το ταξιδι ανατολικης μακεδονιας-θασου, θρακης-σαμοθρακης, κωνσταντινουπολης.
ολα ηταν ευκολα κι απλα οσον αφορα τις διατυπωσεις στα τελεωνεια. περασα με μικρη καθυστερηση και με ταυτοτητες, μας εδωσαν ενα χαρτακι χρεωσης το οποιο ξαναδωσαμε στην εξοδο για την διαγραφη του αυτοκινητου. απο κηπους λοιπον μεχρι την κωνσταντινουπολη η διαδρομη μεσω επαρχιακου δρομου, καλυτερου της εθνικης οδου αθηνων πατρων. αρκετα καλη . καποια στιγμη μπηκαμε εθνικη οδο, αψογη και συντομα φτασαμε κωνσταντινουπολη. αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν η εισοδος στην πολη, οπου χαθηκα με το ποσα σημεια εισοδου εχουν, ολα με πλατειες οπου αν κανεις ενα λαθος εχασες. ( καλα εδω χασαμε την εξοδο στο τορινο και χασαμε 2 ωρες ψαχνωντας). με αρκετο κοπο και φυσικα απειρες σελιδες με το πως θα παω ξενοδοχειο, τα καταφεραμε και φτασαμε. το ξενοδοχειο κοντα σε ολα τα αξιοθεατα, τριων αστερων και με χρεωση 45€ την βραδυα το δικλινο με πρωινο. ερωτηση μου γιατι το ειχα κλεισει μεσω booking ηταν το παρκιν, μου ειχαν πει οτι θα το φροντισουν αυτοι. λοιπον παρκαρα εξω απο το ξενοδοχειο οπου το φυλαγαν ολη την μερα, βεβαια δεν υπηρχε ουτε μια στιγμη ο φοβος κλοπης. ειδα με εκπληξη παιδακια να παιζουν στην παιδικη χαρα μονα τους στις 11 το βραδυ, φανταστητε ελληνες γονεις να κανουν το ιδιο ! περασα λοιπον 5 μερες δεν ειδα ολα οσα ηθελα και φυσικα εχω αφησει εκκρεμοτητες με την κωνσταντινουπολη. δεν υπαρχει περιπτωση να μην νοιωσεις δεος μπαινοντας στην Αγια Σοφια. ξερετε κατι, στην συγκριση με την ελλαδα και την αντιμετωπιση των τουριστων εχουμε χασει, ειναι πιο φτηνοι περιπου στα μισα και πιο εξυπηρετικοι. εχω πολλα ακομα να σας πω..........
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ναι, ναι! Περιμένουμε να μας τα πεις όλα.
Και για την οδηγική συμπεριφορά των Τούρκων οδηγών.
Και σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε στην Κωνσταντινούπολη.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Λοιπον, η συμπεριφορα των τουρκων ειναι παρομοια με των ελληνων στην πολη. Εχει κινηση, προσπαθουν να χωθουν παντου κ.λ.π. , αλλα στην εθνικη πιο προσεκτικοι και χωρις μαγκιες. Εμεινα στο grand lisa hotel, ειναι πολυ κοντα στα αξιοθεατα, περιπου 10 λεπτα με τα ποδια. Ολα τα αξοθεατα ειναι κοντα, Αγια Σοφια, top kapi, αρχαιολογικο μουσειο, μπλε τζαμι, ιπποδρομειο και πολλα αλλα. Τρομερη εμπειρια ηταν νεκροταφειο σουλτανων, σε τζαμι μεσα, δεν υπαρχει σε οδηγο, πρεπει να στο πουν, εγω τυχαια το βρηκα. συνεχεια...........
 

boubou

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Ε, γράψε τη συνέχεια που υποσχέθηκες... :) Πού είναι τα νεκροταφεία που αναφέρεις;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Ενα μικρό οδοιπορικό για τους φίλους του γκρουπ. Πήγα οδικώς Κων/πολη χθες Κυριακή. Οι δρόμοι στο κέντρο είχαν ελάχιστη κίνηση τα πάρκιν όμως δυσεύρετα. Σταμάτησα για λίγο στην σκεπαστή αγορά αλλά ήταν κλειστή. Απεναντίας πολλά καταστήματα στον κεντρικό δρόμο Ordy cd με είδη κυρίως για τουρίστες ήταν ανοικτά. Κατευθύνθηκα μετά στο αεροδρόμιο Ataturk όπου πάρκαρα στο πολυώροφο πάρκιν για λίγες ώρες, ήπιαμε τον καπουτσίνο μας (πανάκριβος για τα δεδομένα της Τουρκίας, 9,50 λίρες ο μεσαίος) και ξαποστείλαμε τους δυο συνεπιβάτες για Λονδίνο με British. Η σήμανση για αεροδρόμιο είναι άριστη και πάς με κλειστά μάτια. Ήταν 5 το απόγευμα και αποφασίσαμε με τη σύζυγο μια βόλτα στα παράλια. Από το αεροδρόμιο για να βγω στην παραλιακή λεωφόρο Kennedy έκανα δυο-τρία λάθη αλλά οι Τούρκοι οδηγοί παραχωρούσαν εύκολα την προτεραιότητα με ένα χαιρετισμό – ίσως βοηθούσαν και τα ξένα νούμερα. Εξ άλλου στους αυτοκινητόδρομους υπάρχουν κατά διαστήματα νησίδες με κυκλική πορεία και διάφορες εξόδους όπου εύκολα κάνεις αναστροφή. Βγήκα τελικά στην περιοχή Bakirkioy (χωριό του χαλκού). Για κακή μου τύχη το συγκρότημα Galleria με τα μοδάτα και φιρμάτα καταστήματα γυναικείων (ως επί το πλείστον) ρούχων και υποδημάτων όχι μόνο ήταν ανοικτό αλλά και πινακίδες πληροφορούσαν για εκπτώσεις 50 %. Στις 8 ξαναβγήκαμε στην Kennedy. To ρεύμα μας είχε δυο λωρίδες κυκλοφορίας, με όριο ταχύτητας 50 αλλά όλοι πήγαιναν με 60 - 80. Από τα δεξιά μας ένα συνεχές πάρκο όπου χιλιάδες οικογένειες είχαν βγει για πικ-νικ, έψηναν σε μικρές ψησταριές και ρέμβαζαν. Το συνηθίζουν αυτό κάθε Κυριακή τα καλοκαίρια. Τα αμάξια τους τα είχαν παρκάρει σε διαπλατύνσεις του δρόμου και πεζοδρόμια. Κατά διαστήματα μερικοί αθεόφοβοι ήταν σταματημένοι με αναμμένα τα αλάρμ καταμεσής στην δεξιά λωρίδα δημιουργώντας ένα κυκλοφοριακό κομφούζιο συνοδευόμενο με κορναρίσματα και σιχτιρίσματα. Η 20 χιλιομέτρων διαδρομή μας οδήγησε στην γέφυρα του Γαλατά την περάσαμε και ακριβώς απέναντι μπαίνω σε μια αλάνα – πάρκιν. Τα πάρκιν εκτός από το διεθνές σήμα P γράφουν και Otogar. Ένας φύλακας έτρεξε να με υποδεχθεί και ρώτησε πόση ώρα θα παραμείνω. Του είπα 2 και μου ζήτησε 5 λίρες (2,40 ευρώ), τον πλήρωσα και μου λέει μείνε αν θέλεις και 3 και 4 ώρες. Κάναμε μερικές βόλτες στην περιοχή (λέγεται Karakioy) καθώς και κάτω από την γέφυρα του Γαλατά γεμάτη μπαράκια καφέ και ρεστωράν και καθίσαμε για δείπνο σε μια ψαροταβέρνα δίπλα στη θάλασσα με θέα την φωταγωγημένη Αγία Σοφία, το Τοπ-καπί και την πανσέληνο ανάμεσά τους. Φύγαμε κατά τις 11, ο φύλακας του πάρκιν ευγενέστατος βοήθησε να ξεπαρκάρω και κατευόδωσε (γκιουλέ-γκιουλέ, γιαβάς-γιαβάς κλπ). Μιας που είχα 280 χιλιόμετρα μπροστά μου (είχα πιεί και λιγάκι βεβαίως-βεβαίως), προτίμησα να αφήσω κατά μέρος τις μαγκιές και άνοιξα το gps για να με βγάλει από την πόλη. Δεν χρειάστηκα και πολύ τις υπηρεσίες του σε 10 λεπτά βγήκαμε σε κεντρικό αυτοκινητόδρομο με κατατοπιστικότατες πινακίδες. Ακολουθώντας την πινακίδα “Edirne” σε 20 χιλ. φτάσαμε στα αυτόματα διόδια και πατώντας το κουμπί πήραμε την κάρτα μας. Το ρεύμα μας είχε μικρή κίνηση, από απέναντι όμως επέστρεφαν οι εκδρομείς του Σ/Κ και επί 50 χιλ. ήταν πήχτρα. Ευτυχώς υπάρχει βλάστηση με μεγάλους θάμνους ανάμεσα στα ρεύματα και έτσι σε ελάχιστα σημεία σε ενοχλούν τα φώτα τους. Κινείσαι περισσότερο στην μεσαία λωρίδα, στην δεξιά κινούνται τα πολυάριθμα φορτηγά ενώ δεν είναι λίγοι αυτοί που προσπερνούν από δεξιά. Σχεδόν κανείς δεν ανάβει φλάς για αλλαγή λωρίδας. Οι περισσότεροι τρέχουν 10-20 χιλ. πάνω από το όριο ταχύτητας (120) όχι όμως περισσότερο. Κάθε 20-25 χιλ. υπάρχουν σταθμοί εξυπηρέτησης με βενζινάδικα, ρεστωράν, W.C. κλπ. Στα 100 χιλ. από Κων/πολη είχε αραιώσει τόσο η κίνηση που συναντούσαμε άλλο όχημα κάθε 10 λεπτά. Στα 250 χιλ. βγαίνουμε από την έξοδο προς Αδριανούπολη πληρώνοντας τα διόδια 5,50 λίρες και περνώντας τα σύνορα είμαστε στις 2 τα ξημερώματα στα πάτρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.245
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom