Αυστρία Γερμανία τρελοταξιδιώτες

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα των τρελών με τα ταξίδια..! Αποφάσισα να μπω στην ομάδα σας γιατί και εγώ κουβαλάω την ίδια τρέλα!!! Λοιπόν είμαι 21 και θέλω να ταξιδέψω σε όλο τον κόσμο!! Στο άμεσο μέλλον δηλ Μάρτιο-Φεβρουάριο σκοπεύω να κάνω μια εξόρμηση στην ευρώπη με το αγόρι μου. Βέβαια επειδή είμαι φοιτήτρια υπάρχει και το οικονομικό θέμα. Σκέφτομαι να πάω Μόναχο για 2 διανυκτερεύσεις και μετά Ελβετία ή Αυστρία. Απ' ότι έχω δει ως τώρα τα εισιτήρια είναι λίγο τσιμπημένα και αναρωτιόμουν αν γνωρίζετε αν μπορώ να πάω με τραίνο.Θα προτιμούσα για Ελβετία. Θέλω σαν τρελή να κάνω τον γύρο με το αλπικό τραίνο αλλά είναι πανάκριβοοοοοοο...

Αν μπορείτε ρε παιδιά βοηθήστε με γιατί μου έχουν βγει τα μάτια στο διαδίκτυο και ακόμα δεν έχω βρει λύση :xmas_sad:
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Γεια σου Nanakif16 αρχικά καλώς όρισες. Δεν γνωρίζω και πολλά αλλά ίσως μπορείς να κάνεις τα εξής: Για να μειώσεις το κόστος του ταξιδιού σου καλό είναι να κλείσεις τα εισιτήρια σου σε περιόδους εκπτώσεων, όπως πχ αυτή των Χριστουγεννιάτικων γιορτών. Επίσης ψάξε της low cost εταιρείες. Για ξενοδοχεία κλείσε νωρίς για να εκμεταλλευτείς της χαμηλές τιμές. Τέλος για τραίνο που λες δεν είμαι σχετικός να σου απαντήσω.
 
Last edited by a moderator:

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες..!! το κοίταξα λίγο παραπάνω και πήρα την απόφαση να πάω Μόναχο για 2-3 διανυκτερεύσεις και μετά να μεταπηδήσω στο όμορφο Σαλτζμπουργκ για άλλες 3 διανυκτερεύσεις (ευελπιστώ να κάνουμε και μια μονοήμερη στη βιέννη αν δεν είμαστε κουρασμένοι) και μετά πάλι στο Μοναχούλι μας για να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το τραίνο απο Μόναχο για Σάλτσμπουργκ ας με βοηθήσει λίγο γιατί δεν ξέρω που να ψάξω.. Ευχαριστώ και πάλι!!
 

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια αλλά δεν ξέρω γερμανικά και δεν πολυκαταλαβαίνω..! ευχαριστώ πάντως
 

nanakif16

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Τυνησία
το βρήκα!!! και λογικά το εισιτήριο θα το πάρω απευθείας από εκεί??? τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω ξενοδοχεία σε μια περιοχή που να βολεύει να μετακινηθώ με τα μέσα.. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?

για να πω την αλήθεια πρώτη φορά οργανώνω ατομικό ταξίδι και έχω πελαγώσει.. Στην ιστοσελίδα βρήκα μόνο ότι υπάρχει γραμμή από μόναχο για σαλτσμπουργκ.. όσο για τα ξενοδοχεία δεν έχω ιδέα.. ουφ. χρειάζομαι λίγη βοήθεια.. :p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Στην ιστοσελίδα των γερμανικών σιδηροδρόμων υπάρχουν όλες οι πληροφορίες. Βάλε στην αναζήτηση των δρομολογίων τους σταθμούς που σε ενδιαφέρουν, καθώς και την ημερομηνία και σου δίνει αναλυτικές πληροφορίες για δρομολόγια και τιμές.

Για περισσότερες πληροφορίες για ξενοδοχεία κάνε μια αναζήτηση στο forum και θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες.

Δηλαδή, πάτα την επιλογή Αναζήτηση (τελευταία λεξούλα) στη μπλε μπάρα στην κορυφή της σελίδας και στη μεσαία επιλογή "Πληροφορίες ανά Ηπειρο" βάλε πχ Μόναχο και θα σου βγάλει πάρα πολλά θέματα για να διαβάσεις και να πάρεις ιδέες.

Παραθέτω και ένα ενδεικτικό θέμα για ξενοδοχεία στο Μόναχο.
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...F7%E5%E9%E1-%F3%F4%EF-%EC%EF%ED%E1%F7%EF.html

Κατά τον ίδιο τρόπο στην Αναζήτηση, στην πρώτη επιλογή, "Ταξιδιωτικές Ιστορίες" μπορείς να βρεις ταξιδιωτικές ιστορίες που έχουν γραφτεί για τους προορισμούς που σε ενδιαφέρουν.

Αν μετά, έχεις πιο συγκεκριμένες απορίες, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε. :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom