Ιταλία Φαγητό και διασκέδαση στη Ρώμη

zade

Member
Μηνύματα
160
Likes
695
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου...
Επειδή είμαι απ το κινητό και είμαι στην Ρώμη αυτή τη στιγμή ( σε χοτελ της κακιάς ώρας που το έχει κινέζος και συνεννοούμαστε στα κινέζικα γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε ακρη) και διαβάζω κάτι σκόρπια σχόλια για καλό φαγητό , για δώστε μου μερικές ιδέες ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.

Όχι πιτσοειδη και μακαρόνια. Κανονικά φαγητά ( σαν τα δικά μας τα μαγειρευτά ας πουμε) και κανένα μαγαζί της προκοπής.

Μένω κοντά στο termini ( γιατί ειμαι αλλοδαπός και θέλω να κάνω market research στα σελφοκονταρα) αλλά κινούμαι σε αρκετα μεγαλη ακτίνα .
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Επειδή είμαι απ το κινητό και είμαι στην Ρώμη αυτή τη στιγμή ( σε χοτελ της κακιάς ώρας που το έχει κινέζος και συνεννοούμαστε στα κινέζικα γιατί αλλιώς δεν βγάζουμε ακρη) και διαβάζω κάτι σκόρπια σχόλια για καλό φαγητό , για δώστε μου μερικές ιδέες ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.

Όχι πιτσοειδη και μακαρόνια. Κανονικά φαγητά ( σαν τα δικά μας τα μαγειρευτά ας πουμε) και κανένα μαγαζί της προκοπής.

Μένω κοντά στο termini ( γιατί ειμαι αλλοδαπός και θέλω να κάνω market research στα σελφοκονταρα) αλλά κινούμαι σε αρκετα μεγαλη ακτίνα .
Πολύ ωραίο μαγαζί για κρασί και φαγητό είναι το https://www.aitrescalini.org/ Δεν είναι μακρυά από εκεί που μένεις. Δεν έχει μαγειρευτά φαγητά αλλά έχει πολύ νόστιμα μεζεδάκια και κρεατικά (και φυσικά και ζυμαρικά). Οι επιλογές σε κρασί σε ποτήρι πάρα πολύ αξιόλογες. Οι τιμές πολύ λογικές. Η ατμόσφαιρα είναι φοβερή, πολύ χαρούμενη κατάσταση. Ο κόσμος είναι κράμα ντόπιων και τουριστών.
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Δυστυχώς το grazia e graziella έχει κλείσει.. Από τα αγαπημένα μαγαζιά της Ρώμης και όχι μόνο..
Αν θυμάμαι καλά επίσης, το carlo menta η το διπλανό γωνιακό του, είχε τρομερές τιμές και συμπαθητικές γεύσεις.. Σε εποχές προ κορονοιου ήταν μαστ μια επίσκεψη, πλέον δεν ξέρω πως γιατί καθόσουν αγκαλιά με τον τύπο στο διπλανό τραπέζι...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Για τσέκαρε και αυτά τα 2 στην περιοχή κοντά στο Termini:

Osteria La Sol Fa, Via Germano Sommeiller 19.
Εστιατόριο με παραδοσιακά πιάτα της Ρώμης με συμπαθή χώρο μέσα αλλά και τραπεζάκια έξω. Ώρες λειτουργίας Δευτέρα έως Σάββατο 12:30 – 14:30 & 19:30 – 22:30 και Κυριακή 12:30 – 14:30, Οικονομικό προς Μεσαίο.

Il Tempio di Minerva, Viale Manzoni 64-66-68.
Εστιατόριο με ωραίο χώρο μέσα και έξω. Σχετικά τουριστικό αλλά με συμπαθές φαγητό. Ώρες λειτουργίας 12:00 – 24:00 καθημερινά. Μεσαίο.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Φέτος που επισκέφτηκα τη Ρώμη , διαπίστωσα πως τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν κατά τις τρεις το μεσημέρι και ανοίγουν άλλα στις έξι και άλλα στις εξήμισι ... Λοιπόν , το μοναδικό εστιατόριο (που δεν είναι τόσο τουριστικό αλλά σε νορμάλ κατάσταση) που είναι ανοιχτό όλη τη μέρα , όλες τις μέρες της εβδομάδας και όλες τις ώρες non stop μέχρι τις 23:30 το βράδυ που κλείνει είναι το Da Trani Restaurant ...

Πολύ καλό φαγητό , ιταλικές σπεσιαλιτέ , γεύσεις για κάθε γούστο και πολλές επιλογές στον κατάλογό του ... Όμορφο περιβάλλον , ευγενέστατο προσωπικό , χαμογελαστό και πρόθυμο να βοηθήσει , πληροφορίες εδώ Ristorante da Trani Roma ...
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Κακώς παρέλειψα και πρόταση για gelato ... Για gelato αυθεντικά ιταλικό , πεντανόστιμο και σε ιδιαίτερες γεύσεις (δεν ξέρεις ποια να πρωτοδοκιμάσεις) προτείνω με 1000 το The Gelatist Via Nazionale 19a στη Ρώμη ... Πεντακάθαρο μαγαζί , ευγενικό προσωπικό και υπέροχες γεύσεις ...
 
Μηνύματα
119
Likes
163
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω - διότι έχω πάθει αμνησία εγώ - αν ξέρετε-θυμάστε ένα υπόγειο εστιατόριο με "αίθουσες-χώρους" φάση ..παραδοσιακού στυλ...λίγο έξω από το κέντρο της Ρώμης.

Ξέρω ότι δεν είμαι πολύ κατατοπιστικός αλλά δε θυμάμαι άλλα...χαχαχα. Το 2015 είχα πάει :rolleyes-80:
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα. Τι παραδοσιακά φαγητά προτείνετε να δοκιμάσω στην Ρώμη και σε ποια σημεία να πάω να τα βρω?
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα. Τι παραδοσιακά φαγητά προτείνετε να δοκιμάσω στην Ρώμη και σε ποια σημεία να πάω να τα βρω?
Από ζυμαρικά τα παραδοσιακά της Ρώμης (ή της ευρύτερης περιοχής του Λάτσιο) είναι η Καρμπονάρα και η Αματριτσιάνα. Και τις τις 2 τις έχω φάει στο Τραστέβερε (La Scala in Trastevere, Piazza Della Scala, 58-61 και Tonnarello - Piazza della Scala 29-21 αντίστοιχα). Επίσης το Fettuccine Alfredo (Il Vero Alfredo, Piazza Augusto Imperatore 30).
Επίσης έχω ευχαριστηθεί το Spaghetti alle vongole που παρόλο που δεν είναι παραδοσιακό της Ρώμης το φτιάχνουν καλό (Il Tempio di Minerva, Viale Manzoni 64-68).
Από παραδοσιακά κρεατικά της περιοχής πολύ ωραία είναι η Porchetta (πορκέτα). Η καλύτερη που έχω φάει ήταν εκτός της πόλης στην περιοχή της Lago Albano.
Άλλο τοπικό φαγητό είναι η Trippa alla romana (πατσάς κοκκινιστός). Αν και θεωρώ ότι ο δικός μας είναι κλάσεις ανώτερος θα τον βρεις στην Osteria La Sol Fa, Vía Germano Sommeilier 19.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Κανένα καλό update έχουμε ; 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom