Ολλανδία 1 μέρα στο Αμστερνταμ

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ασε μας ρε ηθικολόγε SPROM .
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μια χαρα ειναι ο τουρισμός του αυτος που σκεφτετε ολλανδια=αμστερνταμ σεξ+κ κανενα τσιγαρο ειναι,,,,,,,,,,
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
μια χαρα ειναι ο τουρισμός του αυτος που σκεφτετε ολλανδια=αμστερνταμ σεξ+κ κανενα τσιγαρο ειναι,,,,,,,,,,
Μόνο που πολλοί σκέφτονται έτσι για το Άμστερνταμ και βρίσκω ότι είναι κρίμα.

Φένια, κάτι δεν κατάλαβες καλά, υποθέτω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σε πειραζω βρε μικρουλι
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Ναι δυστυχως ολοι ετσι σκεφτονται


Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θεωρώ ότι αυτή η κουλτούρα της δήθεν ναρκομανίας και σεξομανίας έχει βλάψει το Άμστερνταμ. Ο τουρισμός του είναι μάλλον κακός.
Θα συμφωνήσω. Είναι ΚΑΙ αυτά το Amsterdam, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνο αυτά. Είναι η ιστορική πρωτεύουσα της εμπορικής ναυτιλίας, η πόλη των μεγάλων Ολλανδών ζωγράφων, το μνημείο της κατασκευαστικής επιβολής του ανθρώπου στη φύση, του Καλβινισμού, των τουλιπών, αλλά και της αντίστασης σε κάθε μορφή καταπίεσης - από την αντίσταση στους Ναζί ως το ελεύθερο χόρτο και το σεξ στα πάρκα.
Τα γραφικά κανάλια και τα παραδοσιακά σπιτάκια να δίνουν τόσο ισχυρά τον όμορφο τόνο της πόλης, όσο σε καμία σχεδόν άλλη πόλη στη χώρα, ώστε να μη χρειάζονται άλλα μεγάλα αξιοθέατα για να την κάνουν ελκυστική (παρότι η πόλη έχει κι από αυτά...).
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Θα συμφωνήσω. Είναι ΚΑΙ αυτά το Amsterdam, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνο αυτά. Είναι η ιστορική πρωτεύουσα της εμπορικής ναυτιλίας, η πόλη των μεγάλων Ολλανδών ζωγράφων, το μνημείο της κατασκευαστικής επιβολής του ανθρώπου στη φύση, του Καλβινισμού, των τουλιπών, αλλά και της αντίστασης σε κάθε μορφή καταπίεσης - από την αντίσταση στους Ναζί ως το ελεύθερο χόρτο και το σεξ στα πάρκα.
Τα γραφικά κανάλια και τα παραδοσιακά σπιτάκια να δίνουν τόσο ισχυρά τον όμορφο τόνο της πόλης, όσο σε καμία σχεδόν άλλη πόλη στη χώρα, ώστε να μη χρειάζονται άλλα μεγάλα αξιοθέατα για να την κάνουν ελκυστική (παρότι η πόλη έχει κι από αυτά...).
Παρόλο που το Άμστερνταμ με ενθουσίασε, το αποφεύγω συστηματικά, γιατί φαίνεται ότι ξαφνικά όλοι οι φοιτητές ταξιδεύουν στο Άμστερνταμ και όταν επιστρέφουν, μπορούν να περιγράψουν με εξονυχιστική λεπτομέρεια το δωμάτιό τους και το εργοστάσιο της Heineken. Για τον ίδιο λόγο, στην κόκκινη λίστα είναι και η Σαμοθράκη . Καταντάει αηδιαστικό.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παρόλο που το Άμστερνταμ με ενθουσίασε, το αποφεύγω συστηματικά, γιατί φαίνεται ότι ξαφνικά όλοι οι φοιτητές ταξιδεύουν στο Άμστερνταμ και όταν επιστρέφουν, μπορούν να περιγράψουν με εξονυχιστική λεπτομέρεια το δωμάτιό τους και το εργοστάσιο της Heineken. Για τον ίδιο λόγο, στην κόκκινη λίστα είναι και η Σαμοθράκη . Καταντάει αηδιαστικό.
Συμφωνώ σε αυτά που λες εκτός από το κομμάτι που μιλάς για τη Σαμοθράκη . Πόσο καιρό έχεις να πας ; Γιατί πολύ δύσκολα να περάσει κάτι ύποπτο από το καράβι για το νησί και εκείνα τα περιβόητα πάρτυ δε γίνονται πια.
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Παιδιά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό για το Άμστερνταμ.
Αλλά και τις 2 φορές που πήγα και το γύρισα, περπατώντας πάρα πολλές ώρες, πρέπει να σας ομολογήσω που μου φάνηκε πολύ ασφαλής πόλη. Αλήθεια σας λέω, δεν είδα στο δρόμο τίποτα διαφορετικό από τις άλλες πόλεις, δεν κινδύνεψα ποτέ.

Θυμήθηκα τι με εντυπωσιάζει πάντα εκεί. Τα κοτσύφια! Είναι υπέροχα, τραγουδούν μοναδικά άνοιξη-καλοκαίρι.



Ακούστε τα εδώ:

Common Blackbird - Wikipedia, the free encyclopedia
 

FAERYDAD

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Φίλε υποθέτω μέχρι τώρα θα έχεις πάει, αλλά αν όχι, κάτι που μου άρεσε στο Άμστερνταμ και δε θα σου φάει χρόνο, είναι μια επίσκεψη στη συμπαθητική υπαίθρια αγορά λουλουδιών και βολβών -κυρίως τουλίπας- με πολύ εντυπωσιακές ποικιλίες και πολύ χαμηλές τιμές:clap:. Βέβαια είχα πάει πριν την περίφημη 11η Σεπτεμβρίου που έπαιρνες στο αεροπλάνο ό,τι ήθελες, τώρα δεν ξέρω πως θα μπορέσεις να τους μεταφέρεις...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Φίλε υποθέτω μέχρι τώρα θα έχεις πάει, αλλά αν όχι, κάτι που μου άρεσε στο Άμστερνταμ και δε θα σου φάει χρόνο, είναι μια επίσκεψη στη συμπαθητική υπαίθρια αγορά λουλουδιών και βολβών -κυρίως τουλίπας- με πολύ εντυπωσιακές ποικιλίες και πολύ χαμηλές τιμές:clap:. Βέβαια είχα πάει πριν την περίφημη 11η Σεπτεμβρίου που έπαιρνες στο αεροπλάνο ό,τι ήθελες, τώρα δεν ξέρω πως θα μπορέσεις να τους μεταφέρεις...
Φευγουμε 19 Ιουλιου.Ξερω για μια υπαιθρια αγορα λουλουδιων.Αν προλαβουμε,θα περασου εστω να ριξουμε μια ματια.
Το καλυτερο ειναι βεβαια να παει κανεις ανοιξη.
Οταν μπει ο Ιουλης,θα κανω ενα πλανο για αυτες τις 8-9 ωρες στην πολη.Πιστευω θα δουμε αρκετα πραγματα,για ημεησια εκδρομη.
Απο Βρυξελλες με τρενο,θα παρω το εισιτηριο,Benelux superdagretour,που ειναι το φτηνοτερο.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βέβαια είχα πάει πριν την περίφημη 11η Σεπτεμβρίου που έπαιρνες στο αεροπλάνο ό,τι ήθελες, τώρα δεν ξέρω πως θα μπορέσεις να τους μεταφέρεις...
μπορείς;)
το ρώτησα, αλλά και το έκανα:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom