Κίνα 10 μέρες Κίνα και μετά τι...??

thodorisx2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Καλησπερα παιδια. Θα παω Κινα για τον γαμο ενος φιλου (κινεζος).. πριν 5 χρονια ειχα ξαναπαει Κινα και συγκεκριμενα ειχα μεινει 5 μερες Πεκινο, 15 μερες στο Qingdao , 7 μερες καπου στην ενδοχωρα της Κινας ( ειχα παει με οργανομενο groupaki που ειχαν κλεισει οι γονεισ του κινεζου φιλου μου) και αλλες 3 μερεσ Shangai.. τωρα λοιπων που ξαναπαω Κινα (για τον γαμο) θα ερθει μαζι μου και ο κολλητος μου.. κανονισα λοιπον να μεινουμε 5 μερες Πεκινο και μετα να παμε στην πολη του φιλου Qingdao για αλλεσ 7 μερες μιας που και τα εξοδα θα ειναι ελαχιστα... τωρα το θεμα ειναι πως εχω αλλες 6 μερες ακομα στην διαθεση μου και νομιζω πωσ ειναι ευκαιρια να δω και εγω κατι καινουργιο...
οπωτε παιζει 1) Τοκιο 2) Hong Kong 3) Seoul και 4) Kuala LUbur... τι προτείνετε απο τα 4...??? δεν εχω ιδεα τι παιζει και στα 4 απλα θελω να δω κατι το διαφορετικο απο αυτο που εχω δει στην Κινα μεχρι στιγμης.... λοιπον τι λετε...???? αν εχετε τιποτα αλλο στο μυαλο σας πειτε το!! αα η πτηση για Πεκινο-Αθηνα-Πεκινα παει στο 590 με Aeroflot... εχει ταξιδεψει κανεις ποτε με αυτην???? παει μεσο Μοσχας!!! Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και την κατανοηση σας,,,!!:p
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πότε είναι ο γάμος του φίλου σου? Αν είναι Αυγουστο θα ήθελα να αυτοπροσκληθώ :xmas_redface: (θα του πάω και δώρο καφετιέρα). Μιλάω σοβαρά και δεν κάνω πλάκα. Το πιθανότερο θα είμαι εκεί τον Αυγουστο και θα ήθελα να παρακολουθήσω έναν κινεζικό γάμο ως καλεσμένη.

Σε αυτό που ρωτάς πάντως θα σου 'ελεγα να μείνεις Κίνα και να μην σπαταλήσεις ημέρες σε αλλες χώρες. Η Κίνα είναι τεράστια και το ότι πέρασες κάποιες ημέρες εκεί δεν σημαίνει ότι είδες αυτό που είχε να δώσει. Μπορώ αν θέλεις να σου δώσω άπειρες ιδέες.
 

thodorisx2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Λοιπόν ο γάμος είναι 6/10/2012 αν είσαι Κίνα σε προσκαλώ εγώ!! Για πες καμια ιδεα μπας και με πείσεις να μείνω Κίνα...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα παιδια. Θα παω Κινα για τον γαμο ενος φιλου (κινεζος).. πριν 5 χρονια ειχα ξαναπαει Κινα και συγκεκριμενα ειχα μεινει 5 μερες Πεκινο, 15 μερες στο Qingdao , 7 μερες καπου στην ενδοχωρα της Κινας ( ειχα παει με οργανομενο groupaki που ειχαν κλεισει οι γονεισ του κινεζου φιλου μου) και αλλες 3 μερεσ Shangai.. τωρα λοιπων που ξαναπαω Κινα (για τον γαμο) θα ερθει μαζι μου και ο κολλητος μου.. κανονισα λοιπον να μεινουμε 5 μερες Πεκινο και μετα να παμε στην πολη του φιλου Qingdao για αλλεσ 7 μερες μιας που και τα εξοδα θα ειναι ελαχιστα... τωρα το θεμα ειναι πως εχω αλλες 6 μερες ακομα στην διαθεση μου και νομιζω πωσ ειναι ευκαιρια να δω και εγω κατι καινουργιο...
οπωτε παιζει 1) Τοκιο 2) Hong Kong 3) Seoul και 4) Kuala LUbur... τι προτείνετε απο τα 4...??? δεν εχω ιδεα τι παιζει και στα 4 απλα θελω να δω κατι το διαφορετικο απο αυτο που εχω δει στην Κινα μεχρι στιγμης.... λοιπον τι λετε...???? αν εχετε τιποτα αλλο στο μυαλο σας πειτε το!! αα η πτηση για Πεκινο-Αθηνα-Πεκινα παει στο 590 με Aeroflot... εχει ταξιδεψει κανεις ποτε με αυτην???? παει μεσο Μοσχας!!! Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και την κατανοηση σας,,,!!:p
Έχοντας επισκεφθεί και τις 4 επιλογές που προτείνεις, και με δεδομένο τον αριθμό των ημερών και τη δήλωσή σου ότι θες να δεις κάτι διαφορετικό, θα τις έβαζα κι εγώ με τη σειρά που τις αναφέρεις... (Η Kuala Lumpur δε σου πέφτει λίγο μακρυά?).
Εναλλακτικά, σκέψου και το σενάριο για πολιτικό τουρισμό στην Pyongyang (από Πεκίνο με Koryo Tours) ή για Θιβέτ (αν είναι να μείνεις εντός Κίνας).

Υ.Γ. Aeroflot έχω πετάξει, μια χαρά μέτρια είναι. Ούτε του ύψους, ούτε του βάθους. Εκνευριστικά αγενές προσωπικό, αλλά Ρώσοι είναι, τι να περιμένεις...

Υ.Γ/2. Η Lufthansa έχει αρχίσει τις απευθείας πτήσεις Φρανκφούρτη-Quingdao και βγάζει πολύ συχνά προσφορές...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Οπως λεει και η dim kyr,μπορεις να μεινεις κινα και να πας hong kong,guangzhou που ειναι και διπλα.

Βεβαια ονειρο το ειχα να παω τοκυο,αλλα με αυτα που εγιναν στην ιαπωνια δεν βλεπω να πηγαινω συντομα.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Οπως λεει και η dim kyr,μπορεις να μεινεις κινα και να πας hong kong,guangzhou που ειναι και διπλα.

Βεβαια ονειρο το ειχα να παω τοκυο,αλλα με αυτα που εγιναν στην ιαπωνια δεν βλεπω να πηγαινω συντομα.
Αν θες κάτι ξεχωριστό στην Κίνα πήγαινε dali και lijiang. Είχα πάει το 2008 και ήταν υπέροχα. Από τις πιο γραφικές πόλεις της Κίνας, στο yunnan province.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εναλλακτικά, σκέψου και το σενάριο για πολιτικό τουρισμό στην Pyongyang (από Πεκίνο με Koryo Tours) ή για Θιβέτ (αν είναι να μείνεις εντός Κίνας).
Αν ο φίλος μας είναι Κινέζος κανένα πρόβλημα. Να πάει Θιβετ (TAR). Αν είναι καυκάσιος, καλό θα ήταν οι προτάσεις μας να είναι ρεαλιστικές, επίκαιρες, και εφαρμόσιμες για να μην τον αποπροσανατολίζουμε τον άνθρωπο με δικά μας απωθημένα και χωρίς γνώση παροτρυνσεις, και τον μπλέκουμε τον καψερό σε περιπέτειες με το όποιο οικονομικό κόστος, (το Θιβέτ είναι ΚΛΕΙΣΤΟ για δυτικούς τουρίστες επι του παρόντος).
http://www.travelstories.gr/%ED%DD%E1-%EC%DD%EB%E7/40034-%EA%E1%EB%E7%EC%DD%F1%E1-%EA%E1%E9-%EA%E1%EB%F9%F2-%F3%E1%F2-%E2%F1%DE%EA%E1-%EA%E1%E9-%EC%E5-%E2%F1%DE%EA%E1%F4%E5-2.html#post424154
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν είναι απολύτως κλειστό, υπάρχει σχετική κατατοπιστικότατη συζήτηση στο Thorn Tree.

Η πρόταση για Βόρειο Κορέα πιστεύω ότι είναι θαυμάσια.
 

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
Πότε είναι ο γάμος του φίλου σου? Αν είναι Αυγουστο θα ήθελα να αυτοπροσκληθώ :xmas_redface:
χαχαχαχαχα...και εγω και εγώ!!!
Συμφωνώ οτι η Κίνα εχει πάραααα πολλά να δεις αλλά αν παλι θέλεις να αλλάξεις χώρα Κουάλα είναι πολύ ωραία όπως επίσης στη Μαλαισία εχει και αλλα μέρη παλι να δεις...αν θέλεις και χαλάρωση είναι και το πενανγκ...Έίναι και η Σιγκαπούρη κοντά εκει.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν ο φίλος μας είναι Κινέζος κανένα πρόβλημα. Να πάει Θιβετ (TAR). Αν είναι καυκάσιος, καλό θα ήταν οι προτάσεις μας να είναι ρεαλιστικές, επίκαιρες, και εφαρμόσιμες για να μην τον αποπροσανατολίζουμε τον άνθρωπο με δικά μας απωθημένα και χωρίς γνώση παροτρυνσεις, και τον μπλέκουμε τον καψερό σε περιπέτειες με το όποιο οικονομικό κόστος, (το Θιβέτ είναι ΚΛΕΙΣΤΟ για δυτικούς τουρίστες επι του παρόντος).
http://www.travelstories.gr/%ED%DD%...EC%E5-%E2%F1%DE%EA%E1%F4%E5-2.html#post424154
To "σκέψου και το σενάριο" νομίζω είναι προφανές ότι δεν είναι καν πρόταση, πόσο μάλλον ρεαλιστική, επίκαιρη και εφαρμόσιμη πρόταση για ταξίδι. Δεν είναι παρά μια παρότρυνση για σκέψη και μόνο, στο περιθώριο ενός post που ο σκοπός του ήταν άλλος (η απάντηση στην κυρίως ερώτηση....). Το αυτό ισχύει και για την περίπτωση της Pyongyang....
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
To "σκέψου και το σενάριο" νομίζω είναι προφανές ότι δεν είναι καν πρόταση, πόσο μάλλον ρεαλιστική, επίκαιρη και εφαρμόσιμη πρόταση για ταξίδι. Δεν είναι παρά μια παρότρυνση για σκέψη και μόνο, στο περιθώριο ενός post που ο σκοπός του ήταν άλλος (η απάντηση στην κυρίως ερώτηση....). Το αυτό ισχύει και για την περίπτωση της Pyongyang....
Exεις απόλυτο δίκιο. Εδωσες μια ιδέα την οποία ο ενδιαφερόμενος πρέπει ο ίδιος να ελέγξει. Μπαρδόν για το ύφος μου.
 

thodorisx2

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
λοιπων.... ευχαριστω πολυ για τις προτασεις-ιδεες σας... αλλα τελικα εκλεισα για Τοκυο. ηταν ονειρο χρόνων το ταξιδι στην ιαπωνια και επειδη δεν ξερω αν μπορεσω να ξαναφτασω τοσο μακρυα, εκλεισα το Τοκυο για τωρα.. 6 μερες και οτι προλαβω να δω απο Japan@@
βρηκα και φτηνο εισητηριο...
ΑΘΗΝΑ-ΠΕΚΙΝΟ
TOKYO-AΘΗΝΑ 600 ? AEROFLOT με transit στη Μοσχα! τωρα θελω να κλεισω μονο το QINGTAO-TOKYO που απο οτι ειδα στο νετ θα μου παει γυρο στα 300 ?. απο πεκινο για QINGTAO εχει παρα πολλεσ πτήσεις καθε μερα οποτε πιστευω πωσ με κανα 60? θα βρω μια χαρα πτηση. αρα ATHENS-BEIIJING-QINGTAO-TOKYO-ATHENS 960 ?. νομιζω πωσ ειναι καλη ευκαιρια...!!!
εχει ταξιδεψει κανεις με aeroflot??????
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.595
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom