15μερο ταξίδι σε Ταϊλάνδη - Καμπότζη

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γεια σε όλη την ομάδα,

έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις ιστορίες και τις πληροφορίες σχετικά με την Ταϊλάνδη και την Καμπότζη, αλλά έχω πραγματικά μπερδευτεί. Σκοπεύω οσονούπω να πραγματοποιήσω δεκαπενθήμερο ταξίδι στην Ταϊλάνδη και στην Καμπότζη.

Όσον αφορά την Ταϊλάνδη, θα ήθελα να επισκεφθώ την Bangkok, Chiang Rai, Chiang Mai (για τις φυλές) και κάποια νησιά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποια νησιά αξίζει να επισκεφθώ και πόσες μέρες πρέπει να δαπανήσω στο καθένα, ώστε να προλάβω να δω και τα υπόλοιπα μέρη σε Ταϊλάνδη και Καμπότζη.

Δε θέλω να χάσω χρόνο μόνο σε κλασικές τουριστικές παραλίες, αλλά να δω νησιά με ωραία γραφικά τοπία και ζούγκλα στο εσωτερικό.

Το Phuket είναι πολύ μεγάλο και δεν ξέρω εάν αξίζει το εσωτερικό του και πόσες μέρες χρειάζεσαι να το δεις. Επίσης, εντύπωση μου έχει προκαλέσει το νησί Hong και Phi Phi, αλλά δεν ξέρω αν σε μια μέρα μπορείς να τα δεις. Υπάρχουν κι άλλα νησιά με σπηλιές, όπως το Hong;

Εν ολίγοις, δε θα ήθελα να σπαταλήσω πάνω από 4/5 μέρες στα νησιά, αλλά θα θελα να ξέρω ποια πρέπει να επισκεφθώ ώστε να πάρω μια καλή ιδέα.

Όσον αφορά την Καμπότζη θα επισκεφθώ το Siem Reap (+Angkor Wat) και την Phnom Penh, υπολογίζοντας περίπου 2 μέρες στο καθένα. Νομίζω ότι αρκούν.

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.528
Likes
7.845
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
κανε υπομονη να το δουν οι λατρεις της Ταυλανδης και θα σου πουν ..καλο ταξιδι παντως
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλημερα!!!! Απο αυτα που μας γραφεις καταλαβαινω οτι θελεις να αποφυγεις τα πολυ τουριστικα μερη και αναζητας τον εναλλακτικο τουρισμο.. Προσωπικα, οπως το ειδα εγω... Το Πουκετ εαν δεν ψαχνεις για πανικο, parties και πολυκοσμικες παραλιες τοτε δεν ειναι αυτο που ζητας. Καπως ετσι ειδα και τα Phi-Phi. Πολυκοσμια και φασαρια. Βεβαια, στην Ταυλανδη πας...μην περιμενεις οτι θα βρεις μερος που να μην εχει κοσμο. Οσον αφορα, το Hong φανταζομαι εννοεις την οργανωμενη ημερησια εκδρομη που την ονομαζουν Hong Islands. Δεν μενεις εκει. Μια προταση που εχω ειναι οτι θα μπορουσες να κανεις μια/δυο διανυκτερευσεις μεσα στο δασος. Κοιταξε το sai yok η το khao yai. Σου προτεινω αυτα γιατι ειναι πιο κοντα στην Μπανγκοκ. Περιπου 4 ωρες αποσταση. Εμεις ειχαμε μεινει στο Khao Sok.( ειναι ομως μακρυα απο bangkok ) Βρηκαμε ενα τελειο bungalow μεσα στο παρκο. Οπου καναμε τον πιο ωραιο υπνο!!!!!ολο το βραδυ ακουγαμε διαφορους ηχους απο ζωα, κυριως μαιμουδακια. Το τοπιο μοναδικο, κυριολεκτικα ζουγκλα. Οσον αφορα τα νησια, κοιταξτε το Ko Tao και το Ko Pha Ngan ( η μια πλευρα του νησιου ειναι ηρεμη, χωρις πολυ κοσμο και η αλλη πλευρα πανικοοοοοοος απο τα full moon parties. Θα σου προτεινα το ko lanta η το ko jum ηρεμα νησια με ωραιες παραλιες, οχι ακομη τοσο επηρεασμενα απο τον τουρισμο αλλα ειναι μακρυα απο Μπανγκοκ. Και οι μερες ειναι σχετικα λιγες για τετοιες αποστασεις. Εκτος και αν ειστε διατεθιμενοι να προσθεσετε καποια εσωτερικη πτηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.814
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom