2 εβδομάδες Πελοπόννησος - Προτάσεις για έγκυο

dimitra.kt

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας! Το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Ιουλίου σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου να πάμε διακοπές Πελοπόννησο, και να μείνουμε πιθανόν σε 2-3 διαφορετικά μέρη πολύ κοντά σε θάλασσα, όπότε προσπαθούμε να βγάλουμε πρόγραμμα. Πελοπόννησο δεν έχουμε ξαναπάει (πέρα απο Ναύπλιο) και τις ημέρες των διακοπών θα είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης, οπότε οι μετακινήσεις θα είναι περιορισμένες και όχι για εξερεύνηση (χωριά, πεζοπορία, φαράγγια κλπ! Θα έχουμε αυτοκίνητο.

Θα θέλαμε
  • ωραίες παραλίες με καθαρά και κατά προτίμηση βαθιά νερά
  • καλό φαγητό
  • να έχει λίγο ζωή γύρω γύρω, μην είναι τελείως ερημικά

Έχετε προτάσεις σύμφωνα με τα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Δήμητρα γεια σου.Δυο μέρες στο Λουτράκι,δυο μέρες στο Λιμένι και δύο μέρες στη Καλαμάτα θα έβαζα εγώ.
Με ένα πόνο!
 

dimitra.kt

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Δήμητρα γεια σου.Δυο μέρες στο Λουτράκι,δυο μέρες στο Λιμένι και δύο μέρες στη Καλαμάτα θα έβαζα εγώ.
Με ένα πόνο!
Γεια σου και ευχαριστώ πολύ! Αξίζουν πιστεύεις και για περισσότερες μέρες; Γιατί έχουμε άλλη μια βδομάδα, να κλεισουμε να πάμε αλλού; Επίσης, καλύτερα να μένεις Καλαμάτα ή προς Στούπα - Καρδαμύλη κλπ;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Σου γράφω μέρη που έχω επισκεφθεί,για αυτό δεν έχω βάλει τη μεριά της δυτικής Πελοποννήσου.Στη Μεσσηνιακή Μάνη,δεν έχω πάει,έχω ακούσει όμορφα λόγια.Στη Καλαμάτα είναι πανέμορφα για ένα διήμερο.Οσο για το Λιμενι και γενικά στη Λακωνική Μάνη θα μπορούσα να κάτσω και παραπάνω μέρες ακόμα και πέντε.Το οικονομικό σου θα σε προσανατολισει αναλογα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Επίσης, καλύτερα να μένεις Καλαμάτα ή προς Στούπα - Καρδαμύλη κλπ;
Μόλις γύρισα από την περιοχή :)
Εμείς μείναμε στον Άγιο Νικόλαο, ένα πολύ γραφικό λιμανάκι, 10' από την Καρδαμύλη με το αυτοκίνητο.
Για χαλάρωση θα σου πρότεινα να μείνεις προς αυτά τα μέρη και όχι στην Καλαμάτα. Η διαδρομή από Καλαμάτα προς Καραδαμύλη αν και είναι περίπου 35 χλμ λόγω δρόμου και στροφών μπορεί να κάνεις εως και μία ώρα. Η Καρδαμύλη είναι ένα πολύ ωραίο και γραφικό χωριό...μικρό βέβαια αλλά έχει κάποιες επιλογές για φαγητό ποτό (πολύ καλό το Tikla και ο Κρίταμος) και ακόμα και τώρα που είναι νωρίς είχε κόσμο το βραδάκι. Το ίδιο και ο Άγιος Νικόλαος. Την Στούπα δεν την εξερευνήσαμε πολύ αλλά δεν μου φάνηκε κάτι ιδιαίτερο.
Μαγική η αμμώδης παραλία της Καλόγριας στην Στούπα, έχει και κάποια ωραία ταβερνάκια για φαγητό (εμείς κάτσαμε στο Αλμυρίκι), αν και τα νερά είναι τα πιο παγωμένα που έχω συναντήσει στην ζωή μου...λόγω των πηγών του Ταυγετου. Σαν να κάνεις μπάνιο σε ποτάμι.
Γενικά τα νερά είναι αρκετά κρύα γενικά στην περιοχή. Κοντά στον Άγιο Νικόλαο στην παραλία Πανταζή ήταν κάπως πιο ζεστά αλλά δεν μας φάνηκε τόσο καθαρή την ημέρα που πήγαμε ίσως λόγω αέρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Εκτός από την πανέμορφη Μεσσηνιακη Μανη που προτείνουν τα παιδιά, εγώ θα σου έλεγα, λόγω και εγκυμοσύνης να πας προς Φοινικούντα, να πιάσετε ένα δωμάτιο πάνω στην καταπληκτική παραλία της Φοινικούντας (όχι μέσα στο χωριό, την δίπλα τη μεγάλη). Δίπλα έχεις Πυλο και Μεθωνη, πολύ όμορφα χωριά αμφότερα (και την Κορωνη αν θες να τραβηχτείς λίγο πιο μακριά) και από θαλασσες ένα σωρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom