Γαλλία Από το Παρίσι με αγάπη!

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Η... ιδέα
Λίγες μέρες πριν τις γιορτές και δεν έχω κλείσει τίποτα για τις άγιες αυτές μερούλες. Εγώ ψήνομαι για Πήλιο (δεν έχω πάει), αλλά το αμόρε, που έχει γυρίσει την Ελλάδα, δεν ενθουσιάζεται με την ιδέα. Είχα και αντιπρόταση όμως, ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ. Που να βρεις όμως μετά την Πρωτοχρονιά απευθείας πτήση από την λεβεντογέννα Κρήτη; Σκάει λοιπόν η πρόταση: Παρίσι με πακέτο σε καλή τιμή (από Αθήνα)! Ερωτευμένοι είμαστε, οι άλλοι προορισμοί δεν βολεύουν (στους μισούς προορισμούς έχω πάει εγώ, στους άλλους μισούς το αμόρε), το κλείσαμε χωρίς πολλή σκέψη.
Η προετοιμασία
Η ποια, είπαμε; Μέχρι τελευταία στιγμή και λόγω κάποιων ανατροπών, δεν είχα καθόλου μα καθόλου πιστέψει πως θα πήγαινα στ αλήθεια. Και με το τρέξιμο των ημερών (δουλειά,δώρα, γιορτές, τραπέζια, έξοδοι), δεν έκανα καμία μα καμία προετοιμασία,πλην να προλάβω να τυπώσω κάποιες πληροφορίες από το παρόν σάιτ (να ναι καλά οι "συγγραφείς").
Το ταξίδι
Το αεροπορικό ταξίδι ήταν το καλύτερο που έχω κάνει! Όχι μόνο είδα για μια ακόμα φορά την Ευρώπη από πάνω, αλλά είχα και την τύχη να δω τις Άλπεις να ξεπροβάλουν χιονισμένες μέσα από τα σύννεφα! Και χάρις στο αμόρε είχα και την ευκαιρία να ενημερωθώ για την Ιστορία της Γαλλίας μέσα από το Lonely Planet (έκδοση για ipod).
Τα καλύτερα
Σκοπός δεν είναι να περιγράψω λεπτομερώς τι και πως, αλλά να μεταφέρω τις εμπειρίες μου και να μοιραστώ τη χαρά μου που πήγα σε αυτή την πόλη- χώρα! Τι με ενθουσίασε λοιπόν:

  • Το πανέμορφο, μεγαλεπήβολο, εντυπωσιακό Λούβρο με την γυάλινη πυραμίδα στην μέση, όταν για πρώτη φορά το είδα από το λεωφορείο
  • Ο πύργος του Άηφελ το βράδυ και το τονίζω, γιατί τη μέρα φαίνεται μουντός και ίσως καταθλιπτικός, το βράδυ όμως γίνεται ρομαντικός,εορταστικός, ο φάρος στο Παρίσι, για να σου θυμίζει που βρίσκεσαι!
  • Οι ακτές της Νορμανδίας και ειδικότερα το Honfleur, ένα όμορφο, γραφικότατο χωριό , ένας τόπος παραδεισένιος - φαντάζομαι- για το καλοκαίρι
  • Η Νίκη της Σαμοθράκης και η Αφροδίτη της Μήλου σε περίοπτες θέσεις στο Μουσείο του Λούβρου
  • Το γλυπτό "Έρωτας και Ψυχή " στο ίδιο μουσείο
  • Η λεωφόρος των Ηλυσίων το βράδυ, στολισμένη και εορταστική
  • Ο λόφος της Μονμάρτρης, γραφικός και καλλιτεχνικός και με υπέροχη θέα από την εκκλησία Sacre Coeur
  • Η ευγένεια των Παριζιάνων (υπαλλήλων)
Τα χειρότερα
Δεν μπορώ να μην αναφερθώ στις όχι υψηλές , αλλά απλησίαστες τιμές σε βασικά είδη (νερό), στην έλλειψη καθαριότητας στους δρόμους αλλά και στο ποτάμι, και φυσικά στους άστεγους ,που είναι δυστυχώς μια καθημερινή εικόνα στους δρόμους του Παρισιού!

Οι αναμνήσεις
Μια όμορφη βόλτα στα μαγαζάκια της Μονμάρτης, το ανέβασμα στο φωτισμένο Πύργο του Άηφελ, η περιήγηση στα γραφικά δρομάκια του Honfleur και του Deauville, η φωτισμένη Όπερα και η Αψίδα του Θριάμβου, η επίσκεψη στις πολυτελείς Βερσαλίες και στο υπέροχο Λούβρο. Η βόλτα στον Κήπο του Κεραμικού έως την Πλατεία Κονκόρντ είναι εμπειρίες που ελπίζω να μου μείνουν ανεξίτηλα χαραγμένες στο μυαλό!

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά - Παρόμοια Διανομή 3.0 Μη εισαγόμενο
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Όμορφο το ταξίδι σας! Ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστουμε για την ιστορία σου! Αλήθεια υπάρχει προβλημα καθαριότητας στο Παρίσι?? Δεν εχω παει και να σου πω την αλήθεια δεν το περιμενα! Για την ακρίβεια το εχω ξανακουσει. Εν πασει περιπτωσει και στην άλλη βόλτα με το καλο!
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
Κι όμως ναι

Κι όμως, δεν είναι και τόσο καθαρά! Και γόπες και μικρά σκουπιδάκια στους δρόμους και στο οδικό δίκτυο εκτός Παρισιού είχε στην άκρη του δρόμου κάποια σκουπίδια. Μην φανταστείς Ελλάδα, αλλά ναι ήταν κάπως βρώμικα!
Ευχαριστώ που με διαβάσατε!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πολύ ωραία και απλή η ιστορία σου
νασαι καλά!!
να το ακούς το αμόρε!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Συντομη και ωραια ιστορια.
Καμμια βροχουλα σας επιασε τις μερες που ησασταν εκει?
 

kitten1

Member
Μηνύματα
62
Likes
119
Επόμενο Ταξίδι
Μόλις γύρισα!
Ταξίδι-Όνειρο
Cuba!
φυσικά και έβρεξε

Φυσικά και έβρεξε xenos, η ομπρέλα ήταν standby πάντα στην τσάντα, αλλά προμηθευτήκαμε και πανέμορφα καπέλα, το οποίο δικό μου (από την Μονμάρτρη παρακαλώ) έχασα το τελευταίο βράδυ μου στο Παρίσι... Γι αυτό αν πάει κάποιος Παρίσι άμεσα, του παραγγέλνω το καπέλο (με φωτο για να μην γίνει λάθος) και του δίνω τα χρήματα για να μου πάρει άλλο. Κλαααψψψ!!!

Και ρενάτα, ναι, όποτε το ακούω το αμόρε σε καλό μου βγαίνει ,αλλά μην του το πεις!(βρε, μπας κι είσαι βαλτή!;)
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πολυ ωραια πρεπει να περασες!!!εγω σχεδιασει κ εγω το ταξιδακι μου παρισι κ φευγω με 2 φιλες την αλλη βδομαδα!!ξερεις μηπως τπτ για την κρουαζιερα στον σηκουανα??τιποτα για ντισνευ?πως παμε μηπως???
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Πολυ ωραια πρεπει να περασες!!!εγω σχεδιασει κ εγω το ταξιδακι μου παρισι κ φευγω με 2 φιλες την αλλη βδομαδα!!ξερεις μηπως τπτ για την κρουαζιερα στον σηκουανα??τιποτα για ντισνευ?πως παμε μηπως???
Pont d'Alma δες και το Google map για να καταλάβεις που είναι, αλλά και στην Pont d' Iena στον Πύργο του Άιφελ. Θα σου προτείνω να πας όταν δύει ο ήλιος για να δεις τα μνημεία φωτισμένα. Αξίζει μια φορά να το κάνεις σίγουρα.
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
205
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν καταλαβα!τι ειναι αυτα που μου λες??για σηκουανα 'η ντισνευ??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom