Κίμωλος

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
Οι Κιμωλιάτες λένε "Κίμωλό μου παράδεισο μου" και δεν έχουν άδικο. Επίσης άδικο δεν είχαν όσοι την έβγαλαν Νο 1 στο I Love GR του ΣΚΑΙ (2010).
Είχαμε κανονίσει τις διακοπές από το Μάιο!!! και ήταν οι διακοπές όπως πρέπει να είναι. Το νησί με μαγευτικά χρώματα (αν πάτε μη χάσετε γύρο Νησιού και γύρο Πολύαιγου), οι άνθρωποι ευγενικοί με το χαμόγελο και την καλημέρα στο στόμα, το φαί εξαιρετικό, όλα ντόπια προϊόντα.
Σας τη συνιστώ ανεπιφύλακτα πέρασα αξέχαστα!
Μην ξεχάσετε να αγοράσετε τον χάρτη του νησιού απο αυτές τις εκδόσεις Terrain Editions, Οι κορυφαίοι χάρτες της Ελλάδας
το site www.kimolos.gr είναι κατατοπιστικότατο.

Καλό θα είναι πριν πάτε να έχετε κλείσει ξενοδοχείο ή δωμάτιο, γιατί το νησί δεν προσφέρει πολλά καταλύματα και είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείτε. Οι τιμές ξεκινάνε από 60 ευρώ και πάνω και μερικά δεν αξίζουν τα λεφτά τους.
Επίσης η Αλυκή και η παραλία Ελληνικά- Δέκας προσφέρονται και για ελεύθερο κάμπινγκ. Στην Αλυκή έχει ταβέρνα για πρωινό, φαγητό, ντουζ και WC. Ενώ στην παραλία Ελληνικά-Δέκας δεν έχει "ευκολίες". (Ελληνικά-Δέκας η μία συνέχεια της άλλης)
Mην παραλείψετε να κάνετε με το καραβάκι το γύρο του νησιού και το γύρο της Πολύαιγου. Θα βουτήξετε σε γαλαζοπράσινα νερά, θα δείτε πηγές με θερμο νερό να χύνονται στη θάλασσα και μπορείτε να μαζέψετε άργιλο για να κάνετε τη μάσκα ομορφιάς σας :)
Το φαγητό είναι εξαιρετικό και σε καλές τιμές.
Ξεχώρισα την ταβέρνα στο Καλαμίτσι, την ταβέρνα "πρασονήσι", την ταβέρνα "Κύμα".
Να αγοράσετε μανούρα από το Σουπερ Μάρκετ της κας Ελένης.
Τα ιαματικά λουτρά θα τα βρείτε κλειδωμένα, εκτός και αν βρείτε τον Πρόεδρο και σας δόσει το κλειδί.
Στο Σκιάδι να πάτε μόνο νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα. και να έχετε οπωσδήποτε νερό μαζί σας!
Αξίζει επίσκεψη στο Αρχαιολογικό μουσείο.
Ελπίζω να περάσετε όσο όμορφα πέρασα και εγώ

φωτογραφίες:
Πρασα, Ελληνικά-Δέκας, Μοναστήρια, νερά από Πολύαιγο
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Eυχαριστούμε για την όμορφη, "καλοκαιρινή" περιγραφή!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αυτα τα Πρασα τα ειχε πρωτοαναφερει η Ερση καπου και τα γκουγκλαρα .Οταν τα ειδα μαγευτηκα...ειναι ακριβως το στυλ παραλιας που μου αρεσει.
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
Ειναι το στυλ της παραλίας που σου αρέσει προ 10 Αυγούστου. μετά γίνεται χαμός!!!!!
 
Μηνύματα
31
Likes
8
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΑΝΤΟΥ με καλη παρεα!
Θα παω μηλο φετος 7 μερες και σκεφτομαι να δωσω μια μερα στην κιμωλο!

Λεω να ξεκινησω πρωι-πρωι και θα γυρισω το βραδυ...

Που να παω?
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
Θα σου πρότεινα να ανεβεις στο χωριό για καφέ ειδικά αν πας πρωι πρωί που θα έχει ησυχία, να δεις το αρχαιολογικό μουσείο και μετά νομίζω έχει λεωφορείο για να πας στην παραλία Πράσα (πρώτη φωτογραφία) ή στην παραλία Ελληνικά-Δέκας (δεύτερη φωτογραφία) (οι παραλίες είναι σε αντίθετες μεριές). Αν πας μετά τις 10 Αυγούστου στις παραλίες θα έχει μπόλικο κόσμο.
για φαγητό στο λιμάνι στην πρώτη ταβέρνα στο αριστερό σου χέρι (αριστερα οπως το βλεπεις απο το πλοιο, δεξια αν κατεβαίνεις απο το χωριο)
Καλες διακοπες
 

apithani

Member
Μηνύματα
45
Likes
5
περισυ εμεινα 15 μερες στη Μηλο κ φυσικα επισκεφτηκα κ την Κιμωλο... πανεμορφο νησι!!!! απο τις αγαπημενες μου παραλιες... Πρασα.... θεικη παραλια... τελεια νερα!!!!! κ βεβαια κ η Χωρα αξιζει μια επισκεψη να περπατησεις μεχρι το δημοτικο σχολειο να δεις μια υπεροχη θεα!!!!!!!!!!!!!!
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Οι Κιμωλιάτες λένε "Κίμωλό μου παράδεισο μου" και δεν έχουν άδικο.
Πανέμορφη η Κίμωλος (προσωπικά μoυ άρεσε πιο πολύ από τη Μήλο…)

Αυτα τα Πρασα τα ειχε πρωτοαναφερει η Ερση καπου και τα γκουγκλαρα .Οταν τα ειδα μαγευτηκα...ειναι ακριβως το στυλ παραλιας που μου αρεσει.
Αν σου αρέσουν τέτοιες παραλίες μάλλον θα πρέπει να κάνεις μια βόλτα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και από Κουφονήσια, Δονούσα (δες τα παρακάτω link). Φυσικά καλό θα ήταν να αποφύγεις τον Αύγουστο, μιλώντας κυρίως για τα Κουφονήσια…
Livadi beach | Flickr - Photo Sharing!
Koufonisi: my Summer Paradise | Flickr - Photo Sharing!
 

fluflitsa

Member
Μηνύματα
23
Likes
22
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά του Πάσχα
Εμαθα ότι για την ώρα έχει αρκετό κουνούπι στην Κίμωλο. Οπότε ας είτε προετοιμασμένοι όσοι θα πάτε φέτος.
 

florence

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ειμαι απο την κιμωλο και συμφωνω με οσα εχετε πει η κιμωλος ειναι ενα πολυ ωραιο νησι. Εκτος απο τα πρασα και τα ελληνικα μια πολυ διασημη παραλια ειναι η μπονατσα ειναι ακριβως διπλα απο την αλικη.Ομως αν πατε κιμωλο μην παραληψετε να πατε στη παραλια μαυροσπηλια αν παρετε μασκα μαζι σας μπορειτε να δειτε την παλια πολη βυφησενη σε εκεινη την περιοχη.Η κιμωλος ηταν ενα νησι με την μηλο μετα ομως την εκριξη του ηφαιστιου της θυρας η παλια πολη βυθιστικε στη θαλασσα.Η κιμωλος ειναι ενα πολυ ομοφο νησι που αξιζει να δειτε και να κολυπμπισετε στα γαλαζοπρασινα νερα της!!!!:clap::clap::clap::p:p:p
 

Nanuka85

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
εχει καποιος πιο προσφατες πληροφοριες για το νησι και το camping?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom