Ταϊλάνδη Πουκέτ - Πατάγια 5 Ιανουαρίου - 18 Φεβρουαρίου 2009. ΤΟ ΚΑΓΚΟΥΡΟΑΝΤΙΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229

Ολες αυτες τις μερες βασανιζοντας το μυαλο μου για το γραψιμο του ταξιδιωτικου, αρχισα να αισθανομαι σαν τη πρωτη φορα, που πιτσιρικας πηγα να δωσω εξετασεις για διπλωμα αυτοκινιτου, συνοδευομενος απο 2 μαντραχαλους φιλους μου.
Η κατασταση ηταν απο "φρικαλεα" εως αστα να πανε. Μια χοντρελο ασχημη 50αρα, καθησμενη σαν κυτος, και ενας γυαλακιας κατσουφης τυπος, μεσα σ' ενα μικρο αμαξακι.
Κι εγω να πλησιαζω τρεμοντας, σαν να βρισκομαι σε γυρισμα ντοκιμαντερ με θεμα το αγχος, το στρες και την αγωνια! Πως να σου 'ρθει δηλαδη?
Τζιφος η δουλεια! :roll:
Ετσι λοιπον, μεχρι και τωρα, παρα τις προσπαθειες καταλαβα οτι δεν εχω εστω και λιγο συγγραφικο ταλεντο, αλλα ας οψεται 2 - 3 μαντραχαλοι που περιμενουν να ολοκληρωσω. Τεσπα!

Επ Σουτ! μη διακοπτετε. Αφηστε με να .....ολοκληρωσω! ;)

Ειναι γεγονος οτι τωρα το κλιμα δεν ειναι ιδιο μ' αυτο της αναχωρησης. Και χωρις κεφι (Sanuk) οπως λενε και οι ταιλανδοι δεν γινεται τιποτα στη ζωη.

Το ταξιδι με παρεα ειναι δυσκολο πραγμα. Ειναι σαν ενα συνοικεσιο.
"βρε παρτο το κοριτσι, και χρονο με το χρονο θα το αγαπησεις!" So good! :)
Τι γινεται ομως οταν τα "χνοτα" σου ταιριαξουν με του διπλανου σου? :hug:
Exω ταξιδεψει λιγο και το ψιλοκατεχω το θεμα.
Τωρα θα αναρωτιεστε, γιατι μας ζαλιζει τον ερωτα αυτος και δεν περναει στο ψητο? - Θα μΕ πεις τη εγινε? :mad:
Sabai Sabai, θα σΕ πω. :)

Μεχρι να φτασει η ωρα της αναχωρισης πληρωσαμε τετοιο ψυχολογικο τιμημα, που ουτε οι Περσες στις Θερμοπυλες δεν πληρωσαν!

Πως θα φαινοταν ενα ταξιδι, οταν δυο "αλητακια" με μπερκινγκ στην πλατη ξεκινανε για Ταιλανδη? Πως θα φενοταν η χωρα μεσα απο τα ματια τους, απο την καθημερηνοτητα τους?
Σ' αυτο το κειμενο δεν θα υπαρχει λογικη σειρα, οπως αρμοζει αλωστε σ' ενα "αλητικο" αντιταξιδιωτηκο.
Εδω θα υπαρχουν περισσοτερο "στιγμες" και λιγοτερο αξιοθεατα. Στιγμες απλες καθημερηνες, που μας αρεσαν η δεν μας αρεσαν.

Αποψε σας αφηνω. Θα συνεχησουμε αλλη μερα. :)
Α ρε @αμοτω! Γ' αυτο δε θελω να γραφω εμπειριες. Χανεις τον υπνο σου, πλημμυριζεις με σκεψεις... :roll:

aimg195.imageshack.us_img195_2769_n1385153543313649456110.jpg
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trobriand Islands...
Έι, μ΄αρέσεις όπως γράφεις! Τι έγινε με το κορίτσι, το αγάπησες τελικά? Για συνέχα!
 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Η προιστορια: "Αποδραση απο την παστεριωμενη καθημερινοτητα".

Ειχε περασει ενας χρονος απο το τελευταιο ταξιδι στην Ταιλανδη.
Δεν ξερω τον λογο, αλλα η μυρωδια της φορμολης απο τη βαλσαμωμενη ζωη της Νυφης του Βορρα, αρχισε να με πνιγει.
Μετα απο ενα μονοτονο καλοκαιρι, με μονοημερες εκδρομες στη Χαλκιδικη οπου τα παντα κινουνται οντας αμετακινητα, η ζωη μου αρχισε να αποκτα σασπενς ψαρα στα σκαλοπατια του θερμαικου.
Η αντιδραση γνωστη. Κλησημο ημερομηνιας για το επομενο ταξιδι. Προορισμος μακρινος, με διαφορετικες "εικονες" και με πολλες ταξιδιωτικες προειδοποιησεις τυπου ... "Που θα πας", "Εμφυλιος", "Κλειστα αεροδρομια", "Θα σε σφαξουν", "Δεν βλεπεις τη εγεινε ΔΙΠΛΑ στη Βομβαη" κλπ κλπ, απο τους ειδικους του Θεσσαλονικη-Νεα Πλαγια και επιστροφη.
Αλλα τι να μασησω ρε γκαρντασια αφου εχω επιβιωσει σε πιο επικινδυνα μερη, οπως εφοριες, πολεοδομιες, συγκινωνιων, ΙΚΑ, Ελληνικοι δρομοι κλπ κλπ.
Κι εκει που τα παραθυρα των δελτιων ειδησεων πασπαλιζουν την κινδυνολογια, τις κρισεις, τα δανικα, τα αναδρομικα, τα φορολογικα, τα μικροαστικα, τα βυζια, τα τουρσια και την αλαζονια στο μεγαλιο της .......... καπου εκει ετοιμαζω τον σακο μου.
Τελικα υπαρχει ελπιδα σ' αυτο το κοινωνικο γειροκομειο που ζουμε. Εκτος απο πιστωτικες, ριαλιτι, και ψωφιες ιδεολογιες, υπαρχουν και δυο κοπροι με τασεις για φυγη.

Ειχαμε:

- Δυο σακους πλατης
- Πιστωτικη καρτα
- Μετρητα
- Ορεξη και πολλη πλακα ακομα και στις στραβες
- Το κλαμα τις μαμας λες και πας στον πολεμο!
- Ενα μηνα στη διαθεση μας :LOL:
- Ενα απεραντο χαμογελο στην αναχωρηση :)

Δεν ειχαμε:

- Eπιτυχια στις γυναικες:oops: (των εκτος μπαρ, τουλαχιστον οχι οση νομιζαμε) ;)
- Προβληματα μεταξυ μας. Πολλα απροοπτα που απλα γινονται αναμνησεις
- Πολλα λεφτα. Παντος μειναμε εντος προυπολογισμου
- Το απεραντο χαμογελο στην επιστροφη :(

Τι μας εμεινε:

Πανω απο 300 ψηφιακες φωτογραφιες, αμετρητες εικονες στο μυαλο, εμπειριες για να θυμομαστε, να λεμε, να γελαμε, να καμαρωνουμε

Η ζωη των αντιθεσεων, απο τη φτωχια στη χλιδη, απο τη βρωμα στην απιστευτη λαμψη

Το ποσο κοντα μας ειναι καποιοι ανθρωποι που δεν περιμενουμε (κυριολεκτηκα και μεταφορικα) και το ποσο μακρια μας καποιοι αλλοι που περιμενουμε

Το ποσο "μας πληγωνει η Ελλαδα" οπου και να ειμαστε

Η εικονα των ανθρωπων, των παιδιων στις φτωχογειτωνιες που μας χερετουσαν με ενθουσιασμο και το χαμογελο τους

Τα κολπα του Τουρκου παγωτατζη στη Walking Street. Ειναι απιστευτος ο ανθρωπος :shock:

Η συμπερηφορα των ladiesbar

H κηδεια

Αν θελετε ομως να τα ζησετε ολα αυτα, μια λυση υπαρχει. ΤΑΞΙΔΕΨΤΕ !!!

aimg825.imageshack.us_img825_7810_n67160545714473095719.jpg
 

Attachments

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Το ταξι σταματαει εξω απο το σπιτι του Billy.

- Αντε ρε θ' αργησουμε

Ξενυχτησμενος απο τα μπουζουκια ο φιλος αλλα διαθεση στο φουλ, και σφαιρα για το Μακεδονια. Λιγες ωρες ακομα και αφηνουμε πισω μας τις κατσουφιασμενες φατσες του πρωινου ξυπνηματος.
"Ελευθεριος Βενιζελος". Τι καλογουστο αεροδρομιο .:?
Πινω την τελευταια φραπα των 5 ευρω :mad: ακουγωντας τον Billy να βγαζει ολο το ανθελληνικο του μενος με αφορμη τις τιμες. Πολλα αποθημενα αυτο το παιδι;) .
Μπαγαζια, ελεγχος εισητιριων και απογειωσηηηηηη!!!!!! ... για Μπαχρειν.

- Πολλους ταλιμπανεζους εδω μεσα ρε φιλε
- Ελα ρε μη φοβασε, ομοθρησκοι ειναι στην panamerican να φοβοσουνα
- Μπααα!!! σαν την Τhai δεν εχει. Μπηκες και σε 10 ωρες εφτασες ουτε στασεις ουτε τιποτα. Ασε που απο Αθηνα ακομα βλεπεις τα σχιστοματικα να σε υποδεχοντε με sawasdee kha. Δεν εχει και οθονη στο μαξιλαρι @αμοτω!
- Και τι να καναμε ρε η πιο φτηνη ηταν. Να αφηναμε την προσφορα του Thai.gr? Αντε σταματα την γκρινια και κοιμησου κομματια εισαι.:cool:

Αμαν!!! Ωπα... Τι βλεπουν τα μπιρμπιλοτα μου ματακια?:shock: Ταιλανδεζα αεροσυνοδος! Αρχιζω τα παρακαλια στον Αλλαχ να ρθει να με σερβιρει αυτη. Πανω απο Τουρκια ο Αλλαχ πρεπει να μ΄ακουσει γιατι με Θεο χρειαζεσαι roaming συνδεση τωρα. Και να που ηρθε, ρε λες? :roll:

- Would you like drink something sir?
- Beer please. Kon kun kap! ;) "ο εξυπνακιας"

Ενα πανεμορφο διακρητικο χαμογελο σχηματηστηκε στα χιλη της. Κοιτα ρε που θα ερωτευτω ακομα δεν φτασαμε Ταιλανδη! Καλα ο Bill βρησκεται στο εβδομο ονειρο τωρα.
Η ωραια αυτη στιγμη χαλασε ομως απο την μυρωδια ενος Αραβα που καθοταν στη μεσαια σειρα οταν εβγαλε τα παπουτσια του. :mad: Πολυ βρομα σΕ λεω αδελφε μου, μεχρι και ο Βασιλης ξυπνησε.
Προσγειωση στο Μπαχρειν, μικρο αεροδρομιο μου φανηκε, απορω πως δεχεται τοσο μεγαλο ογκο και συχνοτητα αεροπλανων. Στο εσωτερικο του τσεμπερια μπουργκες, αραχτοι με χαλια κατω στο πατωμα, μου εδωσε την εντυπωση γυφτηκου μαχαλα. Οι αστυνομικοι σαν αυτους που βλεπουμε σε Ελληνικες ταινιες της δεκαετιας του 70. Τεσπα! Αλλος κοσμος, ολα σεβαστα.

- Ποσο εχει αυτο το rolex?
- A καλα!
- Αντε παμε στη γυαλα για κανα τσιγαρο

Δευτερο αεροπλανο για Μπανγκοκ. Ολα ηρεμα μεχρι να σουρωσει ο Αγγλος που καθοταν κανα δυο σειρες πισω μας. Τοτε αρχισε το σοου. Σηκωνοταν χωρευε, πιραζε τους επιβατες παρα τις συστασεις του αντρικου προσωπικου του αεροπλανου. Δεν τον ξανασερβιραν ποτο και ευτυχως δεν πηρε χαμπαρι τη δικια μου μπιρα. Οπου δεν πειπτει λογος ομως, πειπτει ραβδος, και ο τυπος επεσε για υπνο ηρεμος μετα απ' το χαστουκι που εφαγε απο καποιον που εμιαζε τον Σβατζενεικερ!

- Τελικα θα παμε και Παταγια φιλαρακι?
- Ναι 4 βραδυα
- Εγω φανατικος Πουκετιανος
- Ασε ρε δες πρωτα και μετα θα μΕ πεις
- Αντε καλα

Αεροδρομιο Μπανγκοκ αλλη αισθηση. Η θετικη αυρα του σε εξιταρει κατευθειαν. Α! να και ο Αγγλος με συνοδια μπατσων;) . Τεραστιοι κιλιομενοι διαδρομοι και στους τοιχους ζωγραφισμενα σχεδια απο την ιστορια της χωρας. Κανα δεκαλεπτο περπατουσαμε μεχρι τον χωρο με τα μπαγαζια.

- Ρε κοιτα κατι τεραστιoυς καλικατζαρεους :shock:
- Παμε για φωτο

Τελος με τα διαδικαστικα και εξω για ταξι σ' ενα σταντ μπροστα στην εξοδο.

- How much to Pattaya?
- 1600 Bath please
- Τι λεει αυτη ρε?
- 1600 με πληρωμενα τα διοδια
- Ok go
- Ωχ! Στους ποσους βαθμους ειναι το AC? Ψυγειο τ' αμαξι, πως την παλευουν αυτοι :roll:

 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Παταγια. "Για να χαιρομαστε καθαρες Θαλλασες κι' αυτο το καλοκαιρι"

- Και τι πηγατε να κανετε Παταγια βρε σατυροκαρναβαλοι?
- Ε, τωρα τι περιμενεις να σ' απαντησω. Οχι σκουπιδια οχι πλαστικα σε θαλλασες και ακτες. Για να χαρουμε καθαρες θαλλασες κι' αυτο το καλοκαιρι.

Αντε τωρα να περιγραψεις αυτη την πολη. Δυσκολο πραγμα αδελφακι μου:rolleyes: ! Θα προσπαθησω να μεινω μες τα ορια γιατι καραδοκει και ραδιοτηλεοπτικο;) . Την εννοια του "σεξοτουρισμου" και της "αμαρτιας" δεν θα κατσω να την αναλησω, σκασιλα μου αλλωστε.
Ας το παρουμε με την πισηνην που λεν και οι Κυπριοι.

Περπατωντας στην Walking Street.

- Τι ηρθαμε να κανουμε εδω φιλαρακι? :shock:
- Τι τι ρε? Μπουγατσα με τυρι! :mad:
- Μα μονο νυχτερινη ζωη εχει εδω, μπαρακια και γυναικες
- Γιατι σε χαλαει?
- Γιατι σΕ λειπει?
- Γιατι ρε χορταινεται?
- :roll: :oops:

Ο παραδεισος των αντρων, η κολασμενος παραδεισος, οπως θελετε το λετε. Οχι φιλοι μου! Δεν το ειδα ετσι. Ο παραδεισος των αντρων, των ζευγαριων, αλλα και των γυναικων. Διοτι οταν μια γυναικα επισκεφτει την Παταγια, οταν περπατισει στην Walking Street απελευθερωνεται. Αυτο το μερος την παρασυρει στους ρυθμους του. Τα ταμπου που ειχε στην πατριδα της εδω ξεχνιουντε. Οτι χλευαζε, εδω της φαινονται φυσιολογικα. Γι' αυτο ευθυνεται το χαμογελο, η διασκεδαση, οι ανθρωποι. Παταγια, Μπανγκοκ, Πουκετ, Σαμουι, το ιδιο αισθανεσαι.

- Κοιτα Βασιλη στην τηλεοραση. Σφαγμενα παιδια, μαναδες κλαινε
- Ναι ρε συ αστα να πανε! Ειναι Παλαιστηνιοι επεσε Ισραηλινη βομβα σε νοσοκομειο :(
- Και εκει κοιτα. Παπαδες με εταιρειες Real Estate πως το λενε
- Χθες σκοτωσαν τον βενζινα στη γειτονια μου
- Βλεπεις τα τραυματισμενα παιδια που κλαινε? Η πολιτισμενη Ευρωπη καθεται και κοιταει
- Εκει στη δυση ολοι κλαινε και ασχολουντε με την κριση. Βλεπεις? Εδω ολοι γελανε διασκεδαζουν
- Δηλαδη εδω προβληματα δεν εχουν? Ειναι πιο πλουσιοι, σε καλυτερη κατασταση?
- :roll: Εμεις πολιτισμενοι ευρωπαιοι, και αυτοι απολιτιστοι? Αυτοι αμαρτωλοι και 'μεις αναμαρτητοι? "αναρωτιεμαι με την πολιτισμενη μισαλοδοξια μου"
- Κανε το @αλακα και προχωρα :?

Τωρα θα ρωτησει καποιος ασχετος, τρελοι ειναι και χαμογελανε παντα? Οχι βεβαια. Αν κοιταξεις πισω απο ολη αυτη τη βιτρινα υπαρχει και η αλλη οψη, μια πιο σκληρη πραγματικοτητα, αλλα θα την πουμε αργοτερα. Ας μπουμε τωρα σ' αυτη τη στοα με τα μπαρακια.

aimg339.imageshack.us_img339_7867_n315328251043834.jpg
 

Attachments

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Σταματησαμε μπροστα στο soi 10. Ο Bill κατι θυμοτανε απο περσι εγω πρωτη φορα Παταγια. Τα μπερκινγκ στην πλατη και ψαξιμο για δωματιο. Σε αυτο το soi εχει κατι ξενοδοχεια με σχετικα καλες τιμες, ειναι και μπροστα στην παραλια, αντε να δουμε. Μπαινουμε στο πρωτο να ρωτησουμε. Με το απαραιτητο παζαρι χτυπαμε καλη τιμη αλλα τα δωματια δεν βλεποντε. Παμε παρακατω και βλεπουμε ενα γωνιακο που κοιτουσε και παραλια.

- Καλο φαινεται μπαινουμε να ρωτησουμε?
- Μπα ρε συ πανακριβο θα 'ναι
- Ας κανουμε μια προσπαθεια

Στη ρεσεψιον ενας τυπος που μου θυμιζε papaboy του Nana.

- How much for 4 nights?
- 1900 Bath per night
- 1000 and 2 rooms
- Nooo! my friend i can not, hight seasson

Κανα 10λεπτο κρατησαν οι διαπραγματευσεις με τον κατα τ' αλλα συμπαθεστατο τυπο. Τελικα μας προτεινει να κλεισουμε στα 1300 Bath συν δυο μηχανακια απο 150 Bath, αλλα μην το πουμε πουθενα ;) . Στραβομουτσουνιασαμε λιγο, αλλα ας δουμε και τα δωματια αφου επιμενει τοσο να ριξουμε μια ματια πρωτα και μετα να αποφασισουμε.
Πωπω!! Βρε τον μπαγασα ειχε δικιο. Απαιχτα τα δωματια, τεραστια, καινουρια και πολυτελεστατα. Δε βαριεσε 4 μερες ας αραξουμε εδω. Βγαινω και στο μπαλκονι που κοιτουσε παραλια. Στον πεζοδρομο παραταγμενα εκατονταδες κοριτσια σαν αναφορα ταγματος.

- Τωρα κολλητε σΕ εχω μια εκπληξη
- Δεν αφηνουμε τις εκπληξεις να την πεσουμε λιγο να ξεκουραστουμε? Τοσο ταξιδι!
- Οχι φιλε. Τωρα εχει Tony gym massage spa & sauna!!!! :LOL:

Σαλταρουμε στα μηχανακια με προορισμο την απολυτη χαλαρωση:cool: .
Τι συμπαθητικο κοριτσι η ρεσεψιονιστ;) .
Η Παταγια την μερα δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση, με ξενερωνε θα ελεγα. Μια πολυβουη πολη με πολυ κινηση στους δρομους χωρις κατι το ενδιαφερον. Θελει και λιγο χρονο να την συνηθισεις και να προσαρμοστεις. Αρκετες φορες ψαχνομουνα να προσανατολιστω. Εχει και λιγα αξιοθεατα, οπως και παραλιες για μπανιο στα απεναντι νησακια, και λιγο εξω απο την πολη, αλλα ποιος ασχολητε.

- Που ειναι ρε αυτο το massage?
- Καπου εδω, δεν θυμαμαι καλα. Α! νατο

Το εσωτερικο εντυπωσιακο! Ολοκληρος ο χωρος με ξυλινη επενδυση και μουσικη ethnic χαλαρωτικη. Στην μεση μια πισινα και γυρω 4-5 υδρομασαζ, και ακομα πιο πισω δυο σαουνες η μια με ατμο και η αλλη με καρβουνο. Κλεινουμε το πληρες προγραμα με 700 Bath περιπου.

- Και τωρα τι κανουμε?
- Παμε στα αποδυτηρια κλειδωνουμε τα ρουχα και λεφτα στα ντουλαπακια και θα 'ρθουν δυο κοπελες να μας κανουν μπανιο
- Ξεβρακωτοι? :oops:
- Οπως θελεις αλλα μην παει ο νου σου στο πονηρο ολες εδω ειναι επαγγελματιες

Η δικια μου ηταν λιγο φακλανα αλλα ετριβε καλα η ατιμη:) . Τελος απ' τα ντουζ και βουταμε στα υδρομασαζ. Ωπα! φρουτακια κερασμενα, χυμο, νερακι, να χαρω περιποιηση.:D Απ' τα υδρομασαζ στην ατμοσαουνα, σκασιμο εκει, ξανα υδρομασαζ, μετα σαουνα με καρβουνο, ακομα πιο σκασιμο εκει, και βουτια στην πισινα :shock: . Τι την ηθελα την πισινα παγωμενη ηταν. Ξανα μανα υδρομασαζ φρουτακια και νερο. Και το κερασακι στην τουρτα? Αλλη μια ωρα oil massage στο τελος αφου βαρεθεις να τσαλαβουτας και να ψηνεσαι. Τελειωσαμε? ΟΟΟχι!! Ξανα ντουζακι για να φυγει το λαδι απ' το σωμα:D . Ντυσιμο, μπουρμπουαρ, και ωρα καλη. Κατα τις δυο το μεσημερι μπηκαμε και κατα τις πεντε βγηκαμε κανοντας οχταρακια :cool: .

- Αμαν τι εμπειρια ηταν αυτη, γουσταρα τρελα!!
- Ενα θα σΕ πω. Περιμενε και να νυχτωσει

Και μετα την μελωδια της ευτυχιας ωρα για φαι. Παμε να βρουμε τον Γιαννη που μας περιμενει και σε λιγες μερες τελειωνουν οι διακοπες του. Αυτος ηρθε πιο νωρις Ταιλανδη. Απο εστιατορια αλλο τιποτα η Παταγια. Οτι θελεις και για ολα τα βαλαντια. Καθησαμε σε ενα παραλιακο με live μουσικη. Κυριλε μαγαζι αλλα οι εκπληξεις δεν σταματησαν.

- χαχαχα :LOL::lol:
- Τι 'ναι ρε?
- Ολες οι σερβιτορες ειναι Ladyboy!!!:shock:

Δεν μπα ναταν. Η εξυπηρετηση αψογη, καθαριοτητα παντου, ευγενια που σε σκλαβωνε, φαι νοστιμοτατο. Η βραδυα προχωρουσε ομως και επρεπε να ετοιμαστουμε για νυχτερινη εξοδο. Κουρασμενοι, πτωματα, αλλα ειναι η ψυχολογια, ειναι το μερος που κανει την αντοχη σου ατελειωτη!!! Αυριο θα μας γυρισει ο Γιαννης την πολη που την ξερει καλυτερα. Δυο μηνες ηταν περσι εδω, ενω φετος προτιμησε Πουκετ.
Μεσημεριανο ξυπνημα. Που να ξυπνησεις πρωι μετα τετοιο ξενυχτι:roll: .

- Που παμε παιδια?
- Ακολουθα

Σημερα ημαστε πεντε αντι για τρεις ;)

- Και γιατι πεντε αντι για εξι?
- Μη βιαζεσε θα σΕ πω αργοτερα :oops:

Τωρα ειδα καλα η κανω λαθος! Ολο εκπληξεις αυτη η πολη. Αντιπροσωπια ferrari στην Παταγια. Το 'δαμε κι' αυτο. Σταματαμε σ' εναν πανυψηλο πυργο που εχει ενα σκοινι απο την κορυφη του μεχρι κατω.

- Τι θα κανουμε εδω ρε μαγκες? :roll:
- Εκπαιδευση αλεξιπτωτιστη
- Τι εκανε λεει? :shock:

Ψωφισαν στα γελια τα tirak. Καλη φαση το ολο σκηνικο. Σε δενουν σε μια σιδερια στην κορυφη του πυργου και σ' αμολανε στο κενο. Δεν φοβηθηκα παρα μονο λιγο οταν τα ποδια μου ακουμπανε στο κενο. Απο κατω σε περιμενουν με φωτο και βιντεο. Δηλαδη ξαναπληρωνε να τα αγορασεις. Να και ο Billys κατεβενει ουρλιαζωντας.

- Σκασε κανγκουρα :bleh:

Φτανουμε σε ενα υψωμα με θεα ολη την Παταγια. Εχει και ενα αγαλμα εκει που το προσκυνανε. Ειναι καποιος παλιος τους ηγετης με ονομα γλωσσοδετη. Τσουλαλογκορν η καπως ετσι τον λενε, παντως τον αγαπανε, κατι σαν τον δικο μας Καραισκακη δηλαδη.
Ρε τι κανουν οι τρελες εκει? Σκανε δυναμιτακια, η παραδοση ετσι θελει. Εμενα πιο πολυ μ' αρεσε το πρασινο τσαι που αγορασα διπλα στο κοκτειλcar. Ωραια αυτα τα κοκτειλcar και ειναι αρκετα στην πολη. Αραζεις εκει το βραδακι και πινεις για προθερμανση. Ο Γιαννης επιδεικνυει τα ρουχα που αγορασε σε εξευτελιστικες τιμες. Η αγορα της Παταγια ειναι τεραστια, βρισκεις οτι μαιμου επωνυμο θελεις σε χαμηλες τιμες με το αναγκαιο παζαρι φυσικα. Τωρα αν καποιος θελει κατι πιο ποιοτικο, στα εμπορικα κεντρα θα το βρει.
Επιστροφη στη βαση για χαλαρωση. Σερφαρω στο internet του ξενοδοχειου. Ωχ! Γιατι κλαιει το συμπαθητικο κοριτσι της ρεσεψιον?

- I see you cry? May i help you?
- Oh, no. I'm ok sorry :'(
- I know Thai ladies no cry only smiles
- Thank you :cry:

Και ενα χαμογελο βλεπω να βγαινει με φοντο τα δακρυσμενα της ματια. Αντε παλι! Μετα την Ταιλανδεζα αεροσυνοδο θα ξαναερωτευτω o αλητης.

 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Ξαναγυρναμε στην προτελευταια ιστορια?
Ναιαιαιαι!!! :D
Ατιμουλικα.

Περπατωντας στην Walking Street.
Ας μπουμε τωρα σ' αυτη τη στοα με τα μπαρακια.

Βαδιζουμε αναμεσα στα μπαρακια σε μια στοα που καταληγει στη θαλασσα καθετα στον κεντρικο δρομο. Δεκαδες τα μπαρ το ενα διπλα στο αλλο γεματα με κοριτσια. Απο το πρωτο μπαρ μας περνουν χαμπαρι και αρχιζουν να φωναζουν. Το ιδιο και απ' το απεναντι μπαρ. Και απο το διπλα, και απ' το παραδιπλα. Σε λιγα δευτερολεπτα ολοκληρη η στοα σειοταν απο κοριτσιστικες φωνες κουνωντας τα χερια και καλωντας μας να κατσουμε. Σαν να βγαινει ο Ρουβας στην πιστα. Μεχρι και οι θαμωνες farang ξαφνιαστηκαν! Κοιταζαμε δεξια και αριστερα μ' ενα αμηχανο χαμογελο σοκαρισμενοι. Τρομερη εμπειρια, φουσκωνουν τα στηθια σου απο ικανοποιηση.
Παντως αυτα τα Αραβικα μπαρ με τους ναργιλεδες δεν παλευοντε. Σε περνουν τ' αφτια.

- Τι εγινε ρε Βασιλη? :shock:
- Τι να γινει. Απο "ανθυποτιποτας", αυτα τα πλασματα σε κανουν και αισθανεσαι "Καζανοβας"

Και να 'ταν μονο η Walking Street! Με το που βραδυαζει ολη η πολη μεταμορφωνετε. Παντου μπαρ. Κανεις μια βολτα κατα μηκος της παραλιας, και εκει γεματο κοπελες δεν σ' αφηνουν σε ησυχια. Και φτανεις σε κατι σοκακια, 6, 7, 8 κτλ. Τιγκα στα μπαρ και στα go go. Εκατονταδες, χιλιαδες πανεμορφα Ανατολιτικα χαμογελα σε τραβανε απ' το χερι.

- EEE! sexy man, came with you
- ;)
- I love you long time!

Sexy man? Τον κακο μου τον καιρο. Α! go go Pepermint. Μπαινουμε για καμια μπυρα? Πανω απο 20 κοπελες χορευουν στις πιστες και ανακυκλωνονται συνεχεια. Καθομαστε στα σκαμπο στο βαθος. Καποιος με χτυπαει στην πλατη και γυριζω το κεφαλι μου. Ενα κλουβι και μεσα τρεις τσιτσιδες κοπελες χορευουν ακριβως πισω μου. Η μια χαμογελαει και με χαιρεταει.:) Μια σβηνει φωτιες με το στομα της, αλλη γενναει κατι αυγα και τα ριχνει με ακριβεια σε ποτηρια κατω στο εδαφος. Του Βασιλη δεν του αρεσε το ολο σκηνικο, εμενα μ' αρεσε.

- Γιατι ορμηξαν ξαφνικα και κυνηγανε τα μπαλακια? :roll:
- Τα πεταξαν κατι Κινεζοι, με καθε μπαλακι που θα πιασουν κοστιζει 20 Bath για τις κοπελες
- Να ανεβουν οι Κινεζοι να τους πεταω εγω μπαλακια? :mad:

Φευγουμε απο εκει και παμε στο Walking Street Club. Απο εξω ενα αυτοκινητο κολλημενο πλαγια στον τοιχο δεσποζει επιβλητικα στην εισοδο. Η πινακιδα ιδια με του Αγγλικου underground. Εσωτερικα ενα υφος πολυτελειας σου δινει με την πρωτη ματια. Δυο μπιλιαρδα στη γωνια και γυρω απο τους τοιχους τηλεορασεις που δειχνουν βιντεο κλιπ. Πολυ καθαρη η ατμοσφαιρα! Παθαινω πλακα και με τις τουαλετες, απο τις καθαροτερες που εχω δει! Κανει ο Βασιλης να αναψει τσιγαρο και ενα χερι του το περνει απ' το στομα δειχνοντας τον την πινακιδα που γραφει 2000 Bath προστιμο στους παραβατες. Το Αγγλικου στυλ μαγαζι σε λιγα λεπτα ειναι γεματο με σειρηνες. Και λιγους farang. :)

- Τι σου 'λεγε πριν στο δρομο αυτη με τα ταρω και εισουν τοσο απορημενος?
- Οτι ο καινουργιος δημαρχος της Παταγια τον Ιουνιο θα ειναι Ελληνας!
- Ωχ!χαχα! Ποιος να 'ναι ο τυχερος?
- Καποιος Jello
- :bleh:

Γεματο Ρωσους η Παταγια. Εχουν κατακλησει την πολη τους βρισκεις παντου. Επενδυουν κιολας, ριχνουν χρημα. Να και Τουρκικο παγωτο στην Παταγια!!! Παμε να φαμε, αν μπορεσω και το πιασω. Με ενα ξυλινο μαδερι μου το γυρνουσε αριστερα, μου το φερνε δεξια, μου το επερνε απ' το χερι αστραπιαια χωρις να το καταλαβω, και γυρω μου γελια και κινεζικες φωτο :photographer: . Τεσπα, φοβερος ο τυπος.

- Εχει και ενα κλαμπ με Ρωσιδες εμαθα
- Μεχρι και τηλεοπτικο καναλι ανοιξανε με διαφημισεις στα ρωσικα

Insomnia. Βουτια στο ηφαιστιο! Το αφηναμε τελευταιο γιατι βαρουσε μεχρι το πρωι. Τωρα τι να πω γι 'αυτο το κλαμπ. Αλλο να στο λενε κι' αλλο να το ζεις! Μεχρι τις μιαμιση με δυο μισογεματο. Μετα? Αλεοαλεο!!! Trance, electro και δεν συμαζευεται. Πανικος!!! Γυρνας το κεφαλι δεξια πεντε σε χαμογελαν. Το γυρνας αριστερα αλλες τρεις σε καρφωνουν. Πανω στις εξεδρες χορευουνε sexygirls εξτασιασμενα. Και κατω Ταιλανδεζες εναντιον πολιτισμικοτητας. Σημειωσατε ασσο, το ξερουν καλα το παιχνιδι οι ατιμες :love2: . Γιορταζε και ο Γιαννης, μπουκαλακι prive θεση, και το τι επακολουθησε δεν περιγραφεται ..... τα ευκολως εννοουμενα παραλειποντε:LOL: . Καθως προσπαθω να απαλαγω απο ενα ενοχλητικο ζιζανιο που χοροπηδα πανω μου, ερχοντε και τα σφηνακια συριγγες. Τι γινετε εδω ρεεε!!! :shock: Αντε εις υγειαν!:lol:

- Τελικα δεν μας ειπες ρε γκαρντασι, γιατι την αλλη μερα ησασταν πεντε αντι για εξι?
- Αντε καλα θα σΕ πω

Πολλες καθαρες θαλασσες ειχε βρε αδερφε μου. Δεν ηξερα σε πια να βουτηξω. Αυτη ειναι καθαρη ... οχι η αλλη ειναι πιο καθαρη θαλασσα ... μπα! μετα θα βρω καθαροτερη. Ε, στο τελος εμεινα με την ξαπλωστρα!!! :(

- Παντως η Παταγια δεν ειναι για μαλθακους κολλητε
- Για καντο πιο λιανα?
- Χανεις το μυαλο σου :bounce:

Lucifer. Welcome to the Hell! Απιστευτο σουξε το μπλουζακι του Βασιλη. Ειναι με μπαταριες και στο μπροστινο μερος ανεβοκατεβαινουν εκουαλαιζερ αναλογα με την ενταση της μουσικης. Καθε λιγο μας σταματουσαν και το περιεργαζονταν. Μεχρι και λεφτα του προσφεραν να το παρουν. Ασε οι σεκιουριταδες απ' τα μαγαζια.
Μπαινουμε μεσα. Κολαση! Και οι σερβιτορες κερατακια εχουν. Απ' εξω το αναγνωριζεις ισως απο την πιο πολυφωτογραφισμενη πινακιδα της Walking Street. To μαγαζι με διακοσμιση σπηλιας. Αμα ειναι ετσι η κολαση τυφλα να 'χει ο παραδεισος :rolleyes: ! Αμ και με τετοια διαβολακια! Καθομαστε σε ενα σταντ κοντα στην πιστα και πανω χορευουν οι ορδες του παραδεισου :) . Μεχρι και τα δυο ακρα φιλαρακια γινανε σ' αυτο το μερος! Ο dj ξαφνικα σταματαει την μουσικη.
Τι εχουμε εδω? Μια γλυκιτατη τραγουδιστρια και κατι αραπαδες με μουσικα οργανα. Ωρα για live και η κοπελα αρχιζει να κελαιδαει, και σε λιγο και με ντουετο. Σειρα περνει ο μαυρος και γινεται χαμος απο κατω, οταν ετοιμαζεται να τραγουδισει Akon "right na"

- For you, for you, for me and for you!
- Βασιληηη!!! το tirak διπλα σΕ αφιερωνει το τραγουδιιι!!!:lol:
- Αντε να τ' ακουσουμε

 
Last edited by a moderator:

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Τα ωραια πραγματα ομως τελειωνουν γρηγορα. Και παμε για τα καλυτερα!...ετσι νομιζα τουλαχιστον. Αφηναμε πισω μας την Παταγια με προορισμο το αεροδρομιο. Το χωριο μου μας περιμενε. Επομενος σταθμος το Πουκετ. Το μερος που νιωθω σαν το σπιτι μου, το μερος που εχω τις καλυτερες αναμνησεις, τις περισσοτερες γνωριμιες. Μετα τις τεσσερις μερες "καψιμο" στους εντονους ρυθμους της Παταγια ηρθε η ωρα να ριξουμε λιγο στροφες. Μπανακια (οχι οτι μου λειπανε ιδιαιτερα), καλο φαι (ασχετα αν συνεχισαμε να τρωμε στα πιο παρακμιακα), χαλαρωση, και βεβαια νυχτοπερπατηματα. Ετσι θα περνουσαμε περιπου τις υπολοιπες 26 μερες που μας μεινανε. Αμ δε! :rolleyes:

- Ωραια δεν ειμασταν ρε φιλε Παταγια? :(
- Στο μυαλο μου εισαι? Περισσοτερο σκεφτομαι το μερος που αφηνουμε παρα αυτο που παμε. Μ' εχει τρελανει και το tirak στα μηνυματα
- Τεσσερις μερες περασαν και εχω αρχισει και αγχωνομαι για την επιστροφη. Συνηθησα 45 μερες καθε χρονο, λιγος μου φαινεται ο μηνας.
- Αντε παμε για καμια μασα πριν πεταξουμε

Αγοραζουμε δυο καρτες των 500 bath που μπορουσαμε να φαμε οτι θελουμε μεχρι να εξαργυρωθουν. Σε εναν παγκο κοζαρω καμια δεκαρια κατσαρολες με ταιλανδεζικες σουπες και μας τρεχουν τα σαλια. Πως να τις ζητησουμε ομως, δεν εχουμε ιδεα τι ειναι και πως συνδιαζονται. Η Ταιλανδη ομως ποτε δεν σ' αφηνει παραπονουμενο! :) Ενα Thai girl διπλα μου παραγγελνει να τις φτιαξουν μια σουπα με noodles που με την πρωτη ματια φαινοταν λαχταριστη. Δεν εχασα ευκαιρια και same same λεω στην μαγειρισσα, ετοιμαζονται και καθομαστε να τις απολαυσουμε.

- Ωχ! Αμαν, κολητε πηρα φωτια :eek:
- Τι επαθες ρε κοκκινισες ολοκληρος, τρεχουν ματια μυτες :D
- Καιγομαιαιαι!!! :cry:

Δεν ξερω τι ειχε μεσα παντως πεταγομαι με τη μια και σαλταρω πανω στο μπαρ που ηταν μπροστα μου. Αρπαζω τα νερα και για κανενα πενταλεπτο προσπαθουσα να ανακουφιστω. Το τι γελιο ριξαν οι barman και το προσωπικο δεν περιγραφεται. Ασε και η καζουρα απ' τον Βασιλη.

Φτασαμε και στα chec in της thai.

- We have tickets to Phuket
- Passport please?
- Γιατι αργει αυτη? :roll:
- Sorry i can not find you in pc. Give me tickets please
- Tι γινετε ρε κρατημενα τα΄χουμε απο Ελλαδα. Εχει γουστο να εγινε καμια @αλακια
- Sorry you make mistake! You don't flight with thai air. but you flight with bangkok air. ;)
- Αρε Ποντιε :roll:

Αεροδρομιο Πουκετ. Δωματια δεν ειχαμε κρατημενα αλλα καποιος γνωστος μονιμος κατοικος Ελληνας θα μας κανονιζε καλα και φτηνα. Περνουμε τηλ. και μας λεει να περιμενουμε να ρωτησει και θα μας ειδοποιουσε σε λιγα λεπτα. Χτυπα το τηλ. και ακουμε οτι δυστηχως τα δωματια ειναι γεματα. Τι κανονισε τωρα ειναι αλλη ιστορια. Τεσπα, αποφασισαμε να ψαξουμε στην Nanai road και να κλειναμε δυο δωματια με το μηνα. Το πνευμα της Ταιλανδης ομως παλι δεν θα μας αφηνε παραπονεμενους! :) Ξαναχτυπα το τηλ. και η λυση ερχεται απο Koh Chang. Ξενοδοχειο πανω στη Nanai road και με εξαιρετικα συμφερουσες τιμες. Αρε τι κανει το φορουμ! Mini bus και σφαιρα Patong που μας περιμεναν κιολας.

- Κοιτα φιλεεεε ο Patong tower, γιουπιιιιιιι!!! :D
- Σιγα ρε μη φωναζεις τον κατατρομαξες τον οδηγο

Ικανοποιητικα τα δωματια και τακτοποιηση. Νοικιασμα μηχανακια 3000 bath για μηνα, και παλι συστημενοι απο φορουμιστα στο Koh Chang, και φευγω για το ξενοδοχειο του Μπαμπη να δω τα φιλαρακια που συνταξιδεψαμε.
Ωπα! και μπαρακι απεναντι απο το ξενοδοχειο! :cool:
Απο Θεσσαλονικη ξεκινησαμε μαζι με ενα ζευγαρι και αλλους δυο μαντραχαλους συναδελφους, που ακουγοντας τις ιστοριες μου αποφασισαν να κανουν και αυτοι το ταξιδι της ζωης τους. Ο Κωστας, η Φανη, ο Στεργιος και ο Χρηστος ειχαν ερθει κατευθειαν Πουκετ απ' την πρωτη μερα.

- Τι εγινε παιδια ολα καλα?
- Τελεια, απιστευτα, καταπληκτικα, δεν θελουμε να γυρισουμε πισω!!!

Σκαει μυτη και ο Βασιλης. Παμε για φαι? Καβαλα στα μηχανακια και παμε για μπαρμπεκιου σ' ενα restaurant πανω στη Nanai. Το μπαρμπεκιου μας μαρανε τους ασχετους αφου δεν ξεραμε πως να τα ψησουμε. Ενα μαγκαλι πανω στο τραπεζι και ενας παγκος που διαλεγες οτι ηθελες και τα εψηνες μονος σου. Καλα τα κρεατα αλλα τα noodles? Ολοι οι Ταιλανδοι γυρω μας τα ψηνουν με noodles και 'μεις σκετο κρεας :roll: .

- Φιλαρακι παρατηρισες οτι ολοι γελανε διπλα μας? Μεχρι και τα σερβιτορια μας κοροιδευουν. :(
- Το βλεπω, κανε τον ανετο

Ποσο λαθος εκανα με το ελληνικο μου το μυαλο! Δεν γελουσαν κοροιδευτικα, δεν θελαν να μας κανουν να νιωσουμε ασχημα. Αντιθετα θελανε να μας βοηθησουν, να μας μαθουν τον τροπο, να μας γνωρισουν. Καταλαβανε πως αισθανομασταν και ηταν προθυμοι να μας κανουν να νιωσουμε καλα. Τα σερβιτορια, οι θαμωνες, ανθρωποι αγνωστοι αλλα τοσο ανοιχτοι, τοσο προσχαροι. Καταληξαμε σ' ενα τραπεζι με ντοπιες κοπελες οι οποιες μας προσκαλεσανε για να φαμε ολοι μαζι. Ο τραγουδιστης αρχισε τα ταιλανδεζικα, και ξεκινησε ο χορος.

- Billy η κοπελιτσα ολο με κοιταει, ντρεπομαι :oops:
- Κατσε καλα, να φαμε ηρθαμε η να .....? :lol:

aimg815.imageshack.us_img815_6387_dsc00296zyy.jpg
 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
Πουκετ χωρις παραλιες, ηλιοθεραπειες, ξαπλες και κοκτειλς γινεται?
Οχι βεβαια.
Γι' αυτο κι εμεις ξυπνησαμε για πρωτη φορα λιγο νωρις, ηπιαμε χαΛαρα τις φραπες, και ειμαστε ετοιμοι να παμε σε μια απο τις πιο ομορφες παραλιες του νησιου.
Ο Βασιλης τρικαβαλο μαζι με το tirak και ενα Λαμπραντορ, και εγω με τον Γιωργο τον αδελφο του Βασιλη που εφτασε απο Σαλονικη για πρωτη φορα Ταιλανδη. Και ξεκιναμε για Λαμση.

- Που πας ρε Καραμητρο με γυναικες και σκυλια? Α ρε οικογενιαρχη :LOL:
- Σκασε κι' οδηγα :mad:
- What do you say?
- E! Pai leo leo

Η διαδρομη γεματο στροφες αλλα πανεμορφη αναμεσα απο δασος. Περναμε την Καμαλα και συνεχιζουμε ξανα με στροφες, οσπου μας σταματησαν κατι ελεφαντες που διεσχιζαν το δρομο.

- Βασιλη κρατα το σκυλο γιατι ξενερωσε

Φτανουμε στην ακρη του δρομου, παρκαρουμε τα μηχανακια, και κατεβαινουμε το ξυλινο μονοπατι, μεσα απο πυκνη βλαστηση που κατεληγε στην τροπικη παραλια. Καλο το μονοπατι αλλα αντε να το ξανανεβεις. Δεν ειχε πολυ κοσμο, βρηκαμε αμεσως ξαπλωστρες και αραξαμε κατω απο τις ομπρελες. Νερα καταπρασινα, φοινικες, και δυο τρεις καλαισθητες ταβερνες συμπληρωναν το μαγικο σκηνικο.
Μπα! Τι βλεπω? Ο Χρηστος με tirak! Αντε και ειχα αρχισει να αγχωνομαι. ;)

- Τι λεει το προγραμμα μετα φιλαρακι?
- Προγραμμα?:roll: Φιλε δεν υπαρχει προγραμμα εδω που ηρθες. Ξεχνα τα προγραμματα. Θελεις να πας καπου και καταληγεις καπου αλλου, θελεις να κανεις κατι και τυχαινει κατι αλλο, περπατας και καθε λιγο πιανεις συζητηση με αγνωστους. Δεν ξερεις τι μερα ειναι, δεν ξερεις τι ωρα ειναι, και δεν σε νοιαζει. Καπου καπου ριχνεις μια ματια τα εισιτηρια μη χασεις και την επιστροφη.
- Παμε για φαι Σουριν?

Η Σουριν ειναι μια ομορφη παραλια μετα την Λαμση την οποια προτιμανε οι ντοπιοι τα Σαββατοκυριακα. Εχει ξαπλωστρες και ομπρελες, και πολλες επιλογες για φαγητο.
Εμεις ομως δεν θα προτιμουσαμε κανενα εστιατοριο. Αλλωστε απο την αρχη αποφευγαμε καθε τι που απευθυνονταν περισσοτερο σε τουριστες. Προσπαθουσαμε να ειμαστε χυμα, πιο κοντα στους ντοπιους.
Ετσι διαλεξαμε φαγητο απο τα υπαιθρια καροτσακια στον πεζοδρομο, και κατσαμε στα μεγαλα στρογγυλα μαρμαρινα τραπεζια παρεα με αλλους Ταιλανδους. Και πραγματικα το απολαυσαμε. Η tom yam, οι αστακομακαροναδες, το ριζακι με γαριδες, τα φρουτα, και οι χυμοι καρυδας με τριμμενα παγακια ηταν υπεροχα και παμφθηνα!:) .

- Ωχ! παλι την πατησα @αμοτω :mad:
- Τι επαθες παλι?
- Ξεχασα να πω mai pet

Εμενα παντως αλλη ηταν η αγαπημενη μου παραλια. Παραδοξως για πολλους, ηταν η Patong 4 με 6 το απογευμα. Και θα εξηγησω γιατι.

- Και τι εκανες μεχρι τις τεσσερις βρε βαριεστημενε?
- Φραπα, χαΛαρα. Θα σΕ 'λεγα τωρα:mad: . Και τις θες να εκανα ρε? Αφου πρωι κοιμομασταν. Αντε σταματα, αντιταξιδιωτικο γραφουμε!

Η Patong απο το πρωι γεμιζε με ροδοκοκκινους ξεροψημενους τουριστες. Απο τις τεσσερις και μετα οι ξαπλωστρες μαζι με τους τουριστες αραιωναν. Τοτε απλωνα την πετσετα μου κατω στην αμμο και απολαμβανα τον οχι και τοσο καυτο ηλιο. Αλλα το καλυτερο ηταν οτι εκεινη την ωρα αρχιζε η παραλια να γεμιζει με ντοπιους. Οι Ταιλανδοι δεν τα πανε καλα με τον ηλιο. Αλλοι βολταρανε πανω κατω στην παραλια, ζευγαρια στρωνανε το χαλακι στην αμμουδια, πιτσιρικια τρεχανε δεξια και αριστερα, και στον πεζοδρομο οικογενιες ολοκληρες αρχιζαν το πικνικ.
Να και ο περιπλανωμενος πωλητης!

- Would you like to buy something mister?
- Mai ao krap

Η παραλια επαιρνε ζωη, χαμογελουσε! Αυτο γουσταρα εγω. Την απλοτητα, το χαβαλε, την δυση του ηλιου. Και φυσικα ποτε δεν εμενα μονος. Καπου κωλουσα, συνηθως μαζι με κοριτσια που πινανε μπιρες και χορευανε ακουγωντας μουσικη απο τα κινητα τους. Ποσο απλη τελικα ειναι η ζωη! ;)

Κατι με χαλουσε ομως στο Πουκετ. Ηταν η τριτη φορα που το επισκεπτομουνα, με αρκετο χρονο διαμονης την καθε φορα, και οπως ηταν φυσικο ειχα μετρο συγκρισης. Δυστηχως δεν ηταν το Πουκετ που ηξερα. Επεσε πολυ χρημα σ' αυτο το μερος, και οπου υπαρχει πολυ χρημα αρχιζουν και χαλανε οι ανθρωποι. Η τουριστικη υπεραναπτυξη εφερε αυξηση στις τιμες, αλλα το χειροτερο ηταν οτι αλιωσε τον αυθεντικο χαρακτηρα των ντοπιων.
Η τεραστια και ανεξελεγκτη ανοικοδομηση ισως γυρισει μπουμερανγκ στο τελος. Ηδη τα ξενοδοχεια ειχαν αρχισει να εχουν προβληματα πληροτητας, ενω τεραστια εμπορικα κεντρα ορθωνονταν επιβλητικα.
Μεχρι και η ποιοτητα των τουριστων ειχε αλλαξει. Πολλα γκρουπ και ζευγαρια βολταραν καθε βραδυ, ενω μΕ εκανε εντυπωση ο μεγαλος αριθμος ματσωμενων υπερηλικων αντρων που ψαχνανε την γυναικεια συντροφια στην νυχτερινη Bangla. Αυτο ειχε και σαν αποτελεσμα να ακριβεινει η "νυχτερινη ζωη". Η νεολαια πιο λιγη απο τις αλλες φορες.
Μπορει να ηταν high season, αλλα δεν ερχομουνα πρωτη φορα τετοια εποχη. Καποιος που ερχοτανε για πρωτη φορα βεβαια, δεν το καταλαβαινε και ξετρελενονταν με ολα αυτα που εβλεπε, αλλα στα δικα μου τα ματια ειχε αρχισει να φαινεται η διαφορα.

- Αν σΕ πω γκαρντασακο τι εγινε χθες στο hollywood!
- Για λεγε

Ειμουνα με τον Στεργιο και την κοπελα που βοηθαει τον Γιωργο καθε βραδυ στο μπαρ. Καποια στιγμη ο Στεργιος γυρναει και με λεει

- Θα με κανεις κατασταση?
- Κατασταση? :roll: Ρε συ εδω τα πραγματα ειναι απλα δεν χρειαζοντε προξενια, δεν ειναι Ελλαδα. Σ' αρεσει την πηρες, εφυγες. Τοσα κοριτσια εχει ...
- Αυτη η καμια.
- Αντε καλα :?. You know my friend like you...μπλα μπλα μπλα...good boy...μπλα μπλα μπλα...ρε κοιτα τι με βαζει να κανω στην Ταιλανδη :lol:

Τελικα τα καταφερε ο μπαγασας και γνωρισε τον μεγαλο του ερωτα! Ευτυχως δεν την ειπε για λεφτα γιατι θα ετρωγε καμια μπουνια. Δεν ηταν τετοιο κοριτσι, και τον σεβαστηκε... ο @ωλοφαρδος! :love2:
Καπως ετσι αραχτοι και light περνουσαμε τις μερες μας στο Πουκετ. Ανυποψιαστοι για το τι θα επακολουθουσε.

aimg805.imageshack.us_img805_5963_dsc00237y.jpg
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ πλάκα έχεις όπως τα λες. Αλλά καλύτερα να το γραφες πρώτα στο Word ρε καρντάσι.
 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
- Σημερα δεν εχει εξοδο, θα δουμε ΜΠΑΟΚ στη δορυφορικη
- Ποιος ΠΑΟΚ ρε. Bangla πανω απ' ολα!

Ετσι ξεκινησαμε να κατηφοριζουμε με τον Γιωργο προς την Bangla road, το κεντρο της νυχτερινης ζωης του νησιου. Τωρα αφου εχω ζησει Walking Street πως θα μου φαινοταν η Bangla?
Αστο καλυτερα, δεν χωραει συκγριση. Οχι οτι εδω ειναι εκλησσια.
Ο Βασιλης εμεινε κλινηρης στο δωματιο με την "προσωπικη του νοσοκομα" να τον κανει εντριβες και να τον λουζει με κομπρεσες. Πυρετο το πουλακι μου!:D
Περπαταμε δυο τρεις φορες τον πεζοδρομο πανω κατω ετσι για να περασει η ωρα και να κοψουμε κινιση. Χαζευουμε τα εμπορικα καταστηματα με ολων των ειδων τις μαιμουδες, απο Loui Viton μεχρι rolex. Αντε απο εκει ξεφευγεις, αλλα οι ραφταδες αν σε πιασουν συζητηση ωχ!

- My friend where are you from?
- Greece
- Ka-li-me-ra, Ka-li-spe-ra
- Kαλα κρασα :cool:
- come inside good wear

Ο δρομος γεμισε με χαριτωμενα κοριτσια που πανε σιγα σιγα να πιασουν δουλεια στα μπαρ ενω οι διαφημισταδες μοιραζουν φυλαδια, τα οποια δεν υπαρχουν και καδοι να πεταξεις.

- Μπαινουμε μια βολτα στα σοκακια να παρεις μια πρωτη γευση?
- Και τι περιμενουμε τοση ωρα? :D

Soi tiger, lion, eric, crocodile, dragon, easy, και το τραβολογημα αρχιζει. Δεν προλαβαινεις να κανεις πεντε βηματα, μπενουν μπροστα σου χαμογελωντας. Σε τραβανε δεξια, σε τραβανε αριστερα, σε σφιγγουν το χερι να μη φυγεις. Πραγματικα ξεχωριστη εμπειρια, αναυδος ο Γιωργος.
Σοκακια γεματα με μπαρ αλλα με το δικο τους χαρακτηρα, με το δικο τους παρουσιαστικο το καθενα. Κανενα σοκακι δεν μοιαζει με τα αλλα. Δεκαδες πανεμορφες Ταιλανδεζες χορευουν πιασμενες απο τα σιδερα καλωντας τους τουριστες για ενα ποτο. Χαιρεσαι να περπατας και να μαζευεις εικονες που θα θυμασε οταν γυρισεις στα πατρια εδαφη.

- Παντως φιλε το tiger και το lion μ' αρεσαν πιο πολυ
- Ναι αλλα στο crocodile μαζευοντε οι περισσοτεροι και βλεπουν το σοου με τα ladyboy
- Παμε Sharky's για μια μπυρα
- Ειχες δικιο, πολλους παππουδες εχει

Τι ηταν να το πει? :(
Ακριβως διπλα μας καθετε το ωραιοτερο πλασμα στον κοσμο παρεα με εναν 60-65αρη και πινουνε το ποτο τους.
Ηλεκτρικο ρευμα με βαρεσε, ενω ο Γιωργος το 'ριχνε στην τετραλιζα.
Η κοπελα δεν φαινεται να το απολαμβανει ενω ο παππους προσπαθει να την πεισει να τον ακολουθησει.

- Ρε φιλε πως θα γινει να την γλυτωσω? :roll:
- Αν ριξεις κανα τριχιλιαρομπατο ισως σε προτιμησει απ' τον παππου που θα σταξει πεντε. Αλλα απ' το ενα χιλιαρικο το δικο σου, θα παει με τα πεντε του παππου που 'χει και λιγοτερες αναγκες
- Μαλιστα. Στην Παταγια "up to you" και 'δω δυχιλιαρα και τριχιλιαρα.:(

Ετσι και 'γινε. Ξαφνικα σηκωνεται η κοπελα δακρυσμενη, και τρεχει ανεβαινοντας τα σκαλια της tiger πιανοντας το στομαχι της. Σε λιγα λεπτα κατεβαινει ανακουφισμενη και ξανακαθεται στη θεση της. Τελικα την λυση την εδωσε ο papaboy και η κοπελα εφυγε με τον ηλικιωμενο αντρα.

- Να δεις οτι εκανε εμετο πανω
- Γιωργο κοιτα πως την πιανει και προχωρανε. Απ' τον καρπο, οχι απ' το χερι!:mad:

Επομενη σταση Tai Pan. Το κλαμπακι του λαου, σταθερη αξια. Ο Αγγλος ιδιοκτητης συνεχιζει να φερνει χορευτριες, ενω τα διαφημιστικα μπλουζακια του μαγαζιου ειναι απο τα ομορφοτερα που εχω δει.
Παμε και διπλα στο Baya beach. Περσι ηταν το must της περιοχης, γεματο καθε μερα. Μικρο club αλλα με ωραιες αναμνησεις. Ιστορια αφησαμε με τον Βασιλη εκει μεσα. Τωρα μαλλον το πηρε η κατω βολτα.
Να και το Rock city με live ροκιες. Εχει πλακα να βλεπεις Ταιλανδους χεβυμεταλαδες να χτυπιουντε.

- Και τωρα νεος, θα παμε στα πιο hot! :)
- Τι εχει κι' αλλα?

Tiger disco. Απο τις παλιοτερες και γνωστοτερες ντισκο. Ανεβαινεις τα σκαλια και μπαινεις στην ζουγκλα. Χαμος και πανικος! Κατι σαν Loucifer της Παταγια αλλα χωρις live.

- Ποτε θα με πας για body to body ρε?
- Παψε μαρτυριαρη :D

Παμε πρωτα Hollywood. Εδω μαζευεται η ελιτ της Patong. Καινουριο, και το μεγαλυτερο club με τον περισσοτερο κοσμο. Εχει δυο χωρους με διαφορετικη μουσικη ο καθενας. Στον μεσα ειναι και τα prive, και συνηθως με ποιο εντυπωσιακα κοριτσια. Στον εξω χωρο παντως ειναι πιο προσιτα. Για ολες τις γυναικες, ντοπιες και τουριστριες, το πρωτο ποτο ειναι δωρεαν. Το τι γινετε καθε μερα δεν περιγραφεται! Ενα μεγαλο παρτι! :)

- Και σε περιπτωση φωτιας πως θα βγει ολος αυτος ο κοσμος?
- Ελα ντε :roll:

Τωρα για οσους θελουν after υπαρχει και το Safari λιγο εξω απ' την Patong αλλα μιλαμε για πολυ παρακμη.

Καποια στιγμη τα φωτα σβηνουν και η αυλαια πεφτει σκεπαζοντας ολη αυτη τη βιτρινα. Τοτε τι γινετε? Που πανε ολα αυτα τα κοριτσια? Μερικες φορες φιλε μου η πραγματικοτητα ειναι τελειως διαφορετικη αν κοιταξεις πισω απ' την κουρτινα.
Κοπελες στοιβαγμενες τεσσερις και πεντε μαζι σε μικρα ενοικιαζομενα δωματια. Πολλες φορες χωρις κρεβατι αλλα με ενα στρωμα κατω στο πατωμα. Τουαλετες υποτυπωδης με δυο γεματα βαρελια νερο για τις βασικες αναγκες, οπως μπανιο και μπουγαδα. Ωσες περισσοτερες συζουνε τοσο μοιραζεται το νοικι. Οσο περισσοτερο δενοντε αυτοχαρακτηριζοντε αδελφες. Οταν η μια δεν εχει λεφτα, θα πληρωσει η αλλη το φαι και αντιστροφα.
Καποια στιγμη θα ρθει η ωρα να ετοιμαστουνε. Να ειναι ομορφες το βραδυ. Πρεπει να βαφτουν για τον farang, πρεπει να ντυθουν ωραια για τον τουριστα, πρεπει να φορεσουν το ωραιοτερο χαμογελο για μενα, για σενα, και για οσους θα βγουνε τσαρκα. Πρεπει να σε κανουν να αισθανθεις ωραια, να γελασεις, να νιωσεις θεος, και τα καταφερνουν πολυ καλα. Πρεπει να σε εντυπωσιασουν, να σε πεισουν να τις διαλεξεις, να περασουν μαζι σου το βραδυ. Πρεπει να βγαλουν χρηματα, οχι για να αγορασουν αυτοκινητα η χρυσαφικα, αλλα για τις βασικες τους αναγκες. Να στειλουν λεφτα στη μαμα καπου στο Ισαν, να στειλουν στην οικογενεια που προσεχει το μωρο της.
Βεβαια υπαρχουν και οι τυχερες που εχουν κανα δυο χορηγους καψουρηδες καπου στον κοσμο και τις στελνουν λεφτα, και εχουν μια πιο ανετη ζωη.
Παντως ολες εχουν ενα ονειρο. Να παντρεφτουνε εναν farang και να τις παρει απο αυτη τη ζωη που κανουν. Αν δεν καταληξουν αλκοολικες.

- Ωπ! Καλωστες :)
- Hello
- Ρε συ με τεσσσερα κρασια ηρθαν, μας κερνανε κιολας :shock:
- Δεν μπορεις να τις καταλαβεις, ξεχνα τη δικια σου λογικη, θα δεις πολλα ακομα :)
- May we dance with you?

Νωρις ξυπνησα σημερα αλλα το ονειρο κοιμαται διπλα μου.

- Would you like come with me in the beach?
- Νο, i go my room
- Ok take it
"μεταφραση στα Ελληνικα"
- Γιατι μου δινεις λεφτα? :)
- Μα αφου ... μαζι μου ... εσυ :roll:
- Εδωσες χθες λεφτα
- Εγω? δεν εδωσα τιποτα :roll:
- Εδωσες στον ζητιανο, εισαι καλος αντρας

Ειναι μερικες φορες που καθεσε ακινητος, κοιτας και δεν λες τιποτα.
Περπατουσα χθες το βραδυ στην Bangla και ειχα κατι ψιλα στην τσεπη μου για τις τουαλετες, που με βαρεναν. Για να τα ξεφορτωθω εσκυψα αυθορμητα και τα δωσα σ' εναν ζητιανο χωρις ποδια, στην ακρη του δρομου. Μετα απο λιγο το ειχα ξεχασει. Τωρα που με ειδε, που με ξαναειδε στο hollywood, ενας Βουδας ξερει.
Τελικα την επεισα και πηρε χρηματα για να ψωνισει κανα ρουχο στο παιδι της σαν δωρο.

- Φιλαρακι ουτε στις ταινιες δεν γινοντε αυτα
- Στην Ταιλανδη ομως γινοντε

aimg706.imageshack.us_img706_6291_n68443379117676723514.jpg
 

arny

Member
Μηνύματα
45
Likes
229
"Εδω τα πραματα σοβαρευουν"

Σ' αυτο το σημειο οφειλω να προειδοποιησω οσους αναγνωστες, εξακολουθουν να παραμενουν σ' αυτο το ταξιδιωτικο "σαπουνοπερα", να μην περιμενουν περιγραφες με παπατζιδικα τουριστικα και ιστορικα αξιοθεατα. Θα χασουν το χρονο τους και θα απογοητευτουν. Για οσους δεν εχουν καταλαβει ακομα ... :p

...κι αμα το πραμα εχει "αιμα", σπανε και τα μηχανακια της ακροαματικοτητας!
Διοτι, φιλοι μου ο αναγνωστης θελει "αιμα"! Ουτε πανεμορφα τοπια, ουτε καλλιτεχνικες φωτο!

- Τι εγινε ρε? Τι επαθες?
- Βλεπεις να επαθα τιποτα ρε μ@λ@κα? Ηρεμια, ταξη και ασφαλεια! Αν δεν υπηρχαν αυτα τοτε δεν θα ειμασταν εδω να γραφουμε!
- Αφου εχεις σαλταρει σαν φρικιο της Πλατειας Ναυαρινου
- Μη βιαζεσαι αδελφε! Αλλος τελικα σαλταρισε...Αντε σταματα την παρλα 2.30 τα μεσανυχτα και αφησε με να ολοκληρωσω!

Το λοιπον, Nanai road 2.00 τα μεσανυχτα περιπου, και γυρναμε να δουμε ΜΠΑΟΚ στο δορυφορο. Την μηχανοπομπη την οδηγει ο Γιωργος με το tirak του δευτερο, και 'μενα πολυ πιο πισω. Τελευταια ανοιχτη αριστερη στροφη πριν το ξενοδοχειο. Απο το αντιθετο ρευμα, Βιρμανος τυφλα και με ιλιγγιωδη ταχυτητα. Χανει την στροφη μπαινει στο ρευμα μας και ... μπαααμ!
Ο Γιωργος στην μια ακρη ο αλλος στην αλλη ακρη του δρομου, και τα μηχανακια ξαπλωμενα και τα δυο ακριβως στην μεση των δυο ρευματων. Σταματαμε με το tirak, παω στον Γιωργο για βοηθεια.

- Καλα εισαι χτυπησες?
- Οχι ενταξει, λιγο το δαχτυλο στο ποδι
- Τυχερος εισαι, αλλα ο αλλος ακομα κατω

Ο αλλος οδηγος ειναι ανασκελα εχοντας τις αισθησεις του, απλα φαινεται χτυπημενος και δεν μπορει να σηκωθει. Με πρωτη ματια δεν φαινεται κατι ανυσηχιτικο. Ξαφνικα γυρναει το κεφαλι του και κανει εμετο, βρωμωντας εντονα αλκοολ.
Πλησιαζει και το ασθενοφορο που απ' την πρωτη στιγμη καλεσε το tirak του Γιωργου, ενω κοσμος εχει μαζευτει γυρω μας. Φορτωνουν τον τραυματια στο φορειο και ο Γιωργος τους ρωταει αν ειναι ενταξει το παιδι.

- I don't know but he is drunk

Η αστυνομια που εχει ηδη φτασει κανει τα διαδικαστικα, φορτωνει τα μηχανακια και λεει στην κοπελα του Γιωργου που εκανε τον διερμηνεα να πανε αυριο το πρωι στο αστυνομικο τμημα για καταθεση.
Ετσι παμε στο ξενοδοχειο ηρεμοι αφου αποφυγαμε τα χειροτερα οπως τραυματισμος του Γιωργου, ενω το μηχανακι δεν επαθε μεγαλη ζημια.

- Αρχιζει και ποναει το δαχτυλο και δεν μπορω να το πατησω
- Αυριο πριν την αστυνομια πανε με την Tar στο νοσοκομειο να το δουν

Σηκωθηκα για τριτη φορα νωρις για μπανιο, και ο Βασιλης με περιμενει στη ρεσεψιον.

- Τι εκανε ο Γιωργος?
- Το δαχτυλο καταγμα, και τωρα ειναι στην αστυνομια του ζητησαν να παει και το διαβατηριο. Τον παιρνω τηλ. να μη δωσει διαβατηριο αλλα δεν το σηκωνει

Ειχα ακουσει πολλα για ατυχηματα και φοβομουνα μην τον ζητησουν να πληρωσει, αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση ο Γιωργος δεν ειχε καμια ευθηνη. Τον παιρνω τηλ.

- Ελα, μη δωσεις το διαβατηριο, αν στο ζητησουν δωσε μια φωτοτυπια
- Το κρατησανε μεχρι να βγει το πορισμα
- Σε εξι μερες πετας ρε :|

Το διαβατηριο το κρατησανε στην αστυνομια λεγοντας μας να περιμενουμε να βγει το ποιος φταιει. Το tirak του Γιωργου που ηταν ο μοναδικος μαρτυρας δεν το εδιναν και πολυ σημασια. Το προβλημα τους ηταν οτι τα μηχανακια πεσανε ακριβως στη μεση του δρομου, και ντεμεκ και καλα, δεν ηξεραν ποιος μπηκε στο ρευμα του αλλου. Επρεπε να περιμενουν να παρουν καταθεση και απο τον τραυματια. Μαλλον θα εβγαινε συνηπαιτιοτητα.
Μα σουρωμενος ο αλλος, μα αυτος μπηκε... στον κοσμο τους οι μπατσοι.

- Φιλαρακι αρχιζουνε και με ζωνουνε τα φιδια οτι αλλου πανε αυτοι την δουλεια. Βρηκαν ευκαιρια να αρμεξουνε farang
- Τηλεφωνω Koh Chang

Τον καιρο εκεινο κανανε τα μπανια τους μαζι, οι δυο "γαλαξιακοι φορουμιστες". Το παιδι απ' το νησι των ανεμων, και το διακεκριμενο μελος του φορουμ, το μαυρο Μαμπα του δυαδικτιακου μας καταφυγιου, το καμαρι του Ψηλορειτη κτλ., αναλαβανε δραση. Αφου τους ενημερωσαμε για τα καθεκαστα, μεσα στις συμβουλες τους ηταν να τηλεφωνησουμε την Ελληνικη πρεσβεια στην Μπανγκοκ.

- Καλημερα, ειμαστε οι ταδε και μας συνεβει...μπλα μπλα μπλα...
- Βεβαιως το διαβατηριο θα κανουμε ενεργειες να το παρουμε γιατι ειναι παρανομο να το κρατανε, αν δεν το δωσουν θα κανουμε εγγραφη διαμαρτυρια, και αν παλι το κρατανε θα ενημερωσουμε το Υπ. Εξωτερικων στην Ελλαδα να προβει σε διαβημα.
- Και για το ατυχημα?
- Γραψτε σε ενα χαρτι τι συνεβει και στειλτε το με φαξ. Ξερετε υπαρχει ενα νομικο καθεστος για τα ατυχηματα οπως στην Ελλαδα και καποιες διαδικασιες που πρεπει να περιμενεται ... μπλα μπλα μπλα ...
- Μα η αστυνομια δεν φαινετε να πηγενει με τον νομο :|

Τεσπα. Ας περιμενουμε μεχρι αυριο να δουμε τι θα γινει.
Το δαχτυλο του Γιωργου στη γαζα, και δεν ξερουμε και σε πιο νοσοκομειο ειναι ο Βιρμανος για να ρωτησουμε πως παει, ισως τον επισκεφτουμε το απογευμα. Την λυση την δινει η Tar βρισκωντας το νοσοκομειο στο Phuket town και το τηλ. του γιατρου.
Ξαφνικα χτυπαει το τηλεφωνο, ειναι απο το γραφειο του αξιωματικου υπηρεσιας του Patong police stasion.

- Hallo!
- Τι σου ειπε?
- :(
- Τιιιι? Τι λες τωρα?:shock: Οχι ρε @ουστη μου!

aimg707.imageshack.us_img707_9100_n5734691566414264574280.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom