Άνδρος Σκιάθος Σκόπελος 3ήμερο μόνος: Σκιάθος, Σκόπελος ή Άνδρος;

spgeo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Καλησπέρα στην παρέα.

Αποφάσισα να φύγω ένα τριήμερο μόνος και μετά από αρκετά φίλτρα κατέληξα σε τρεις επιλογές: Σκιάθο, Σκόπελο ή Άνδρο.

Τα κύρια κριτήρια ήταν οι παραλίες και τα δρομολόγια καθώς έχω πολύ συγκεκριμένες μέρες (Τετάρτη με Σάββατο).

Προσπαθώ να καταλήξω άμεσα ανάμεσα σε αυτά τα τρία (ή σε κάποιο τέταρτο hidden gem που μπορεί να προτείνετε) καθώς μεθαύριο θα φύγω και θα ήθελα τη βοήθειά σας για να κλείσω ως αύριο :) Είναι σίγουρα last-minute notice αλλά και η απόφασή μου το ίδιο ;)
  • Θα είμαι με μηχανή.
  • Λατρεύω τις ωραίες διαδρομές, τα καθαρά νερά, το πράσινο, το καλό φαϊ και τις ωραίες χώρες.
  • Με ενδιαφέρει να έχω την ησυχία μου να διαβάζω χαλαρά σε καφετέριες με άπλα, να κάνω τις βόλτες μου και να πίνω ποτάρες/κοκτειλάρες ιδανικά με ωραία θέα και καλή μουσική.
  • Αν κ δεν είναι στις προτεραιότητες μου να γνωρίσω κόσμο, σίγουρα με ενδιαφέρει να υπάρχει θετικό κλίμα και να μη νιώθω αμήχανα όπου πάω.
  • Αν και μάλλον θα κλείσω δωμάτιο, θα δώσω σίγουρα σκέψη και σε οργανωμένο camping αν υπάρχει στα νησιά.
  • Αγαπημένα νησιά/κλίμα: Φολέγανδρος, Μήλος, Σκύρος, Αμοργός, Αστυπάλαια (και άλλα πολλά...)
Περιμένω τις προτάσεις σας!
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Γύρισα πρόσφατα από Σκόπελο. Δες το αντίστοιχο νήμα για εντυπώσεις. Εν ολίγοις, έχει τις παραλίες και το καταπράσινο τοπίο (για μηχανή) αλλά είναι μόνο ζευγάρια και οικογένειες! Και δε νομίζω ότι θα βρεις τπτ φοβερά μαγαζιά για να αράζεις. Ο Βράχος πχ, έχει θέα για κοκτειλ αλλά και πάλι είτε ζευγαροκατάσταση είτε παρεΐστικα. Στα στενά στη χώρα έχει κανά 2 συμπαθητικά μαγαζάκια (π.χ. Μερκούριος, Οιωνός, Spira αλλά δεν έχουν θέα). Βραδυνή ζωή θα απογοητευτείς πιστεύω.
Πετάχτηκα και σε Αλόννησο και ανέβηκα στη παλιά χώρα. Εκεί έχει πολύ ωραία μαγαζάκια για κοκτειλ/καφέ/γλυκο με ωραία θέα. Προσωπικά θα μου άρεσε να άραζα 1-2 βράδια εκεί. Αλλά φαντάζομαι θα είναι νέκρα (Αλόννησος επίσης πράσινο νησί με εξαιρετικές παραλίες).

Σκιάθο φαντάζομαι θα είναι καλύτερα από ζωή.
 

spgeo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, το έχω διαβάσει ήθη το νήμα σου ;)

Δε θα έλεγα ότι είμαι και party animal, για νυχτερινή ζωή προτιμώ χαλαρά πράγματα καθώς δεδομένου ότι θα είμαι και μόνος θα ένιωθα αλλόκοτα να προσπαθώ να πιω την μπύρα μου και δίπλα να ανοίγουν Belvedere :) Ακραίο παράδειγμα (και φυσικά δεν ξέρω αν στη Σκιάθο είναι έτσι), αλλά προτιμώ ήρεμες καταστάσεις γενικά και καμιά χαλαρή κουβέντα με κάναν παρευρισκόμενο αν κάτσει.

Ενδιαφέρον tip η μονοήμερη στην Αλόννησο. Γενικά, μάλλον τείνω να αποκλείσω την Άνδρο καθώς είναι κι αυτό οικογένειακο νησί κατά κόρον όπως η Σκόπελος αλλά με πολύ αέρα απ' ό,τι λένε και - μάλλον, απ' όσο είδα - όχι το ίδιο καλές παραλίες, οπότε το δίλημμα τείνει προς το Σκιάθος vs Σκόπελος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ παιδιά, τελικά έκλεισα για Σκόπελο. Θα επανέλθω με εντυπώσεις για όσους ενδιαφέρονται!
Εννοείται ότι ενδιαφερόμαστε! Καλά να περάσεις.
 

spgeo

New Member
Μηνύματα
4
Likes
12
Τελικά η Σκόπελος ανταποκρίθηκε! Το νησί είναι καταπράσινο, με πολύ ωραίες παραλίες και πανέμορφη χώρα. Είναι σαν κυκλαδίτικο νησί με πράσινο.

Γενικά το νησί μπορεί να χωριστεί σε βόρειο και νότιο τμήμα. Προσωπικά δεν βρήκα μεγάλο ενδιαφέρον στο βόρειο τμήμα σε παραλίες κτλ οπότε απλά έκανα μια βόλτα την τελευταία μέρα το πρωί πριν πάρω το καράβι το μεσημέρι. Το οδικό δίκτυο σχηματίζει ένα "8", με δύο κύκλους στο βόρειο και νότιο τμήμα, εγώ επικεντρώθηκα στο κεντρικό (με τις παραλίες και τα παραθαλάσσια χωριά) και νότιο τμήμα του νησιού (χώρα/παραλίες/αγνώντας/στάφυλος). Οι δρόμοι είναι ασφαλτοστρωμένοι αλλά θέλουν προσοχή καθώς δεν υπάρχουν κιγκλιδώματα κ έχει γκρεμίλα. Την πρώτη μέρα πήγα Στάφυλο/Βελάνιο/Μηλιά, τη δεύτερη Καστάνι/Χόβολο, την τρίτη Αμάραντο/Χώρα και την τέταρτη το πρωί Αγ. Ιωάννη και Γλώσσα απ' όπου έφυγα.

Παραλίες: Όλες οι παρακάτω παραλίες είχαν τέλεια θερμοκρασία και ήταν με βότσαλο.

- Στάφυλος/Βελάνιο: Νοτιοδυτικά του νησιού και πολύ κοντά στη χώρα. Και οι δύο οργανωμένες (ξαπλώστρες/καντίνα), για το Βελάνιο περνάς μέσα απ' την παραλία του Σταφύλου ενώ εκεί υπάρχουν και πηγές. Προσωπικά το Βελάνιο μου άρεσε πολύ, δεν ήθελα να βγώ απ' τη θάλασσα. Ο Στάφυλος εύκολα προσβάσιμες με κλινόμενο έδαφος ή σκαλιά και πρόσβαση μέχρι κοντά στη θάλλασα με αμάξι (το Βελάνιο θέλει λίγο περπάτημα παραπάνω και έχει κάποια σκαλιά).
- Λιμνονάρι: Λίγο πιο βόρεια από Αγνώντα. Απλά συμπαθητική, προσωπικά απλά την τσέκαρα κ έφυγα. Δεν έχω πολλά να πω για εδώ.
- Μηλιά/Καστάνι/Χόβολο: Όλες στα δυτικά και στο κεντρικό τμήμα του νησιού, οπότε ο ήλιος είναι ντάλα εκεί και χρειάζεται ομπρέλα. Η Μηλιά είναι πολύ εύκολα προσβάσιμη με αμάξι και όμορφη οργανωμένη παραλία με πεντακάθαρα νερά. Για το Καστάνι κατεβαίνεις έναν μικρό χωματόδρομο και φτάνεις σε επίσης οργανωμένη παραλία. Προσωπικά ξενέρωσα με το beach bar εκεί: απλώνεται σε ΟΛΟ το χώρο με γρασίδια και πανάκριβες ξαπλώστρες (7 ευρώ το σετ) και καφέ (3.5 ευρώ ο take-away fredo!). Η παραλία επίσης δε με τρέλανε αλλά ίσως έφταιξε κι αυτό. Στο Χόβολο πας απ' το Νέο Κλήμα περπατώντας: είτε με κλειστού τύπου σανδάλια είτε προσεκτικά ξυπόλητος ή με σαγιονάρες, καθώς σε αρκετά σημεία περνάς μέσα απ' τη θάλασσα (το νερό φτάνει ως λίγο πάνω απ' τα γόνατα) και πατάς σε πέτρες που είναι μυτερές σε κάποια σημεία. Είναι πιο εύκολο απ' όσο ακούγεται αλλά θέλει προσοχή και στο τέλος φτάνεις σε μια απομονωμένη πεντακάθαρη παραλία που αξίζει με το παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Αξιοθέατα/Highlights:

- Αμάραντος:
Πριν το χωριό του Αγνώντα νοτιοανατολικά. Ενώ υπάρχει παραλία (δεν βούτηξα), το highlight εδώ είναι το φαράγγι, τα μαμαμίσια δέντρα και οι σπηλιές στα βράχια. Ενώ μεγάλο μέρος του ακρωτηρίου έχει καεί, η άκρη του με τα χαρακτηριστικά τρια δέντρα παραμένει ανέγγιχτη και είναι φοβερή. Αξίζει σίγουρα μια βόλτα, υπόψιν πως η πρόσβαση είναι μέσω (σχετικά βατού) χωματόδρομου ενώ χρειάζεται και περπάτημα και εύκολη κατάβαση σε μερικά σημεία.
- Ακρωτήρι Άγιου Ιωάννη: Τέλειο σημείο στα βορειοανατολικά του νησιού με ένα ξωκλήσι πάνω σε έναν βράχο που είναι σαν να ζωγραφίστηκε πρώτα σε πίνακα κ έπειτα να πήρε πραγματική υπόσταση. Must see ακόμα κι από κάτω (έχει αρκετά σκαλιά για να ανέβεις ως πάνω).
- Ενετικό Κάστρο στη Χώρα: Όπως κάθε χώρα που σέβεται τον εαυτό της - αξίζει να ανέβεις τα (αρκετά) σκαλιά ώστε να δεις τη θέα. Εναλλακτικά μπορείς να παρκάρεις στο δυτικό μέρος της Χώρας όπου φτάνεις σχεδόν πάνω και ανεβαίνεις λιγότερα σκαλιά.

Θα επανέλθω με εντυπώσεις απ' τα μαγαζιά, το φαϊ και τον κόσμο εκεί καθώς και με μια αποτίμηση των ημερών που χρειάζεται και τις εντυπώσεις του solo travelling στο συγκεκριμένο μέρος.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Ωραια που σου "βγήκε" τελικά! Περιμένουμε και τα υπόλοιπα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom