Λέσβος 3ήμερο στην πόλη της Μυτιλήνης χωρίς αυτοκίνητο

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Καλησπέρα σε όλους. Διορίστηκα δικαστική αντιπρόσωπος στην πόλη της Μυτιλήνης γι΄αυτές τις εκλογές κι έχω σκοπό να το συνδυάσω με μικρή απόδραση με το αγόρι μου. Δυστυχώς επειδή τα λεφτά είναι πολύ λίγα (και οι μέρες άλλωστε δε φτάνουν), δεν μπορούμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για να γυρίσουμε περισσότερο. Φτάνουμε Πέμπτη μεσημέρι στο νησί και θα είμαστε ελεύθεροι μέχρι και το Σάββατο (Κυριακή δουλειά, Δευτέρα επιστροφή!).
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για ωραίες ταβερνούλες και μπαρ μέσα στην πόλη (είμαστε κοντά στα 30 και οι 2 και μας αρέσουν τα κεφάτα μαγαζιά, το μπάτζετ μας είναι μέτριο), ή τουλάχιστον κοντά σε αυτή, αξιοθέατα που θα άξιζε να δούμε και ίσως και κάποια κοντινή παραλία αν μας κάνει καλό καιρό!
Ευχαριστώ πολύ!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Φαγητό στο "Καλντερίμι" στην πόλη της Μυτιλήνης. Το προτείνουν ντόπιοι αλλά δεν είναι πια μυστικό μια και ακόμα και Τούρκοι το έχουν μάθει. Παλιά ήταν ακόμη καλύτερο βέβαια.
Κοντά στην πόλη στην περιοχή Ταξιάρχες-Καγιάνι έχει επίσης ένα ωραίο εστιατόριο με απίστευτη θέα αλλά μάλλον πρέπει να κλείσετε τραπέζι...
Καφετέριες έχει πολλές, κάποιες με ωραία θέα στη θάλασσα...κάνοντας μια βόλτα θα τις βρείτε...
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Δεν έχω πάει στο νησί αλλά πιστεύω πως αν υπάρξει χρόνος πρέπει να πας στο Μανταμάδο να δεις την εικόνα του Ταξιάρχη που είναι φτιαγμένη από χώμα και αίμα των σφαγμένων από τους Τούρκους μοναχών. Στο λέω και ανατριχιάζω.....
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας! Ίσως νοικιάσουμε αυτοκίνητο για μια μέρα, ή αν έχει καλές συγκοινωνίες κάνουμε μια εκδρομή με το ΚΤΕΛ, καθώς ακούω ότι οι μεγαλύτερες ομορφιές είναι εκτός πόλης!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας! Ίσως νοικιάσουμε αυτοκίνητο για μια μέρα, ή αν έχει καλές συγκοινωνίες κάνουμε μια εκδρομή με το ΚΤΕΛ, καθώς ακούω ότι οι μεγαλύτερες ομορφιές είναι εκτός πόλης!
Στην πόλη της Μυτιλήνης σου προτείνω να χαθείς στα στενά της. Μην καθίσετε για φαγητό στην προκυμαία. Πηγαίνετε καλύτερα στην Επάνω Σκάλα. Για καφέ πέρα από τις μοδάτες καφετέριες της προκυμαίας, να δοκιμάσετε το Πανελλήνιο, ιστορικό αναπαλαιωμένο καφενείο. Ο Ερμής στο τέλος της Ερμού προς την Επάνω Σκάλα είναι επίσης παλιό καφενείο και ενδείκνυται για μεζέ και ούζο. Για φαγητό, ποτό και πιο νεανική/φοιτητική κ.ατάσταση προτείνω τον Μπόμπιρα. Επίσης για ποτό το Μουσικό Καφενείο. Και συμφωνώ και με τις προτάσεις της @alma.
Αν δεν νοικιάσετε αυτοκίνητο, σε λιγότερο από μια ώρα, με το κτελ, βρίσκεστε Αγιάσο, που αξίζει πραγματικά.
Για μια βουτιά θα βρείτε παραλία και μέσα στην πόλη (Τσαμάκια) ή με το αστικό θα πάτε προς αεροδρόμιο στα Κοχύλια ή και πιο πέρα. Όμως οι παραλίες αυτές δεν παίρνουν και βραβείο. Αν έχετε αυτοκίνητο θα κολυμπήσετε σε πολύ καλύτερες παραλίες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Αν τελικά δεν νοικιάσετε αυτοκίνητο, εκτός από το κτελ στην πόλη της Μυτιλήνης γίνονται εκδρομές από τοπικά γραφεία κάποιες μέρες, που συνδιάζουν 3-4 περιοχές του νησιού με ενδιαφέρον. Έχω πάει και χωρίς αυτοκίνητο (συνδιάζοντας κτελ,ταξί και εκδρομές με τοπικό γραφείο) και με αυτοκίνητο. Με αυτοκίνητο είναι σαφώς καλύτερα αλλά έτσι κι αλλιώς έχετε λίγες μέρες....

Άκου την @katkats και πηγαίνετε Αγιάσο.Μην παραλείψετε να αγοράσετε τοπικά προϊόντα Αγιάσου...
Επίσης η πρόταση του @tol_pap αξίζει. Στο Μανταμάδος την τελευταία φορά που πήγα ρώτησα Τούρκους για να βεβαιωθώ για το δρόμο,οι οποίοι πήγαιναν στο ίδιο μέρος και άναβαν λαμπάδες μέσα στο Μοναστήρι!!!!!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η πόλη της Μυτιλήνης είναι πραγματικά υπέροχη. Προσυπογράφω για το Μουσικό Καφενείο και για το Καλντερίμι. Να αναφέρω επίσης το ζαχαροπλαστείο της Μασκοτίτσας με απίστευτα γλυκά και γεύσεις παγωτού (στο μέσο περίπου της οδού Ερμού στη στοά που βγαίνει και στον παραλιακό), ενώ για σουβλάκια ο "Πολύτεκνος" κοντά στο φάρο θα σας ικανοποιήσει απόλυτα. Εάν σας κάνει καλό καιρό για μπανάκι, κινηθείτε προς τον Άγιο Ερμογένη (είναι σχετικά κοντά στην πόλη και εξαιρετική παραλία και πάει ΚΤΕΛ νομίζω), ενώ εάν σας περισσέψει χρόνος πηγαίνετε οπωσδήποτε με το ΚΤΕΛ στην Αγιάσσο. Από τα ωραιότερα χωριά ίσως όλης της Ελλάδος!!! Προσωπικά με είχε μαγέψει πραγματικά. Τέλος εάν θέλετε να ικανοποιήσετε το θρησκευτικό σας συναίσθημα, και δεδομένου πως ο Ταξιάρχης στο Μανταμάδο που προαναφέρθηκε είναι λίγο μακριά, μπορείτε να πάτε στον Άγιο Ραφαήλ με αστικό λεωφορείο (!) και να δείτε μια ιδιαίτερα καλοοργανωμένη γυναικεία μοναστική κοινότητα.
Α...και ένα τελευταίο tip: Επισκεφθείτε το κάστρο της Μυτιλήνης και χαθείτε στα στενάκια στις συνοικίες γύρω από αυτό.
Ωπα μου ήρθε και άλλο tip: πηγαίνετε και πάλι με το αστικό λεωφορείο προς το προάστιο Βαρειά και δείτε τα μουσεία του Θεόφιλου και Σύγχρονης Τέχνης Τεριάντ (ρωτήστε όμως πρώτα εάν είναι ανοιχτά)
Σε κάθε περίπτωση είμαι σίγουρος ότι θα τη λατρέψετε τη Μυτιλήνη και έχετε σίγουρα αρκετά να δείτε και να κάνετε στην πόλη και γύρω από αυτή έστω και για 3 ημέρες. Και επιπλέον είμαι σίγουρος ότι θα σας ανοίξει η όρεξη να ανακαλύψετε καλύτερα και την υπόλοιπη Λέσβο στο προσεχές μέλλον
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σας ευχαριστώ όλους πολύ! Μόλις κοίταξα τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ και βολεύουν μια χαρά! Πολύ χαίρομαι γι΄αυτό μου το ταξίδι και με βοηθήσατε πολύ να τ' οργανώσω!
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας! Πέρασα ένα υπέροχο 4ήμερο με βόλτες στη Σουράδα και την Επάνω Σκάλα, βουτιές στον άγιο Ερμογένη κι αξέχαστο φαγητό στο Καγιάνι! Αν αποφασίσει κάποιος να επισκεφθεί offseason την πόλη της Μυτιλήνης, έχω γράψει αναλυτικά περισσότερες πληροφορίες εδώ! http://surtuka.blogspot.gr/2015/09/blog-post_23.html
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να'σαι καλά κοπέλα μου. Ειλικρινά ένα από τα πιο ωραιότερα συναισθήματα που μπορεί κανείς να νοιώσει σε αυτό το forum, είναι η αίσθηση του ότι βοήθησε κάποιον να βρει τις άκρες του και να περάσει καλά σε έναν τόπο που πάει για πρώτη. Χαίρομαι που πέρασες καλά...η Λέσβος είναι από τους αγαπημένους μου τόπους στην Ελλάδα-και ας μην έχω καμία καταγωγή από εκεί! Μου άρεσε πάρα πολύ και το blog σου και οι περιγραφές και από τα άλλα μέρη που έχεις κάνει. Όσον αφορά την περιγραφή σου για τη Μυτιλήνη, βρήκα εξαιρετικό το κλείσιμό σου με το θέμα των μεταναστών. Ας κάνουμε πραγματικά κάτι να απαλύνουμε τη δυστυχία αυτών των ανθρώπων.
Επιπλέον δράττομαι της ευκαιρίας να αναφέρω πως ειλικρινά στενοχωριέμαι να βλέπω τόπους όπως η Μυτιλήνη, η Σάμος ή η Κως να αποκτούν αρνητική διασημότητα εξαιτίας αυτού του θέματος με ταυτόχρονη μείωση της τουριστικής τους κίνησης. Για μένα αυτά τα μέρη θα έπρεπε να γίνουν τόποι αφύπνισης όλης της Ευρώπης...να σκύψει να δει που μπορεί να έκανε λάθη και να ξαναποκτήσει τον ανθρωπιστικό της πολιτισμό. Ας μην λοιπόν στεκόμαστε προκατειλημμένοι απέναντι σε αυτούς τους τόπους. Ένα ταξίδι σε αυτά τα νησιά πάντα έχει ενδιαφέρον και σίγουρα αυτά τα νησιά έχουν να δώσουν πολλά (ίσως και περισσότερα από άλλους τόπους στην Ελλάδα) τόσο στον απλό τουρίστα όσο και στον πιο υποψιασμένο ταξιδιώτη
 

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Να'σαι καλά κοπέλα μου. Ειλικρινά ένα από τα πιο ωραιότερα συναισθήματα που μπορεί κανείς να νοιώσει σε αυτό το forum, είναι η αίσθηση του ότι βοήθησε κάποιον να βρει τις άκρες του και να περάσει καλά σε έναν τόπο που πάει για πρώτη. Χαίρομαι που πέρασες καλά...η Λέσβος είναι από τους αγαπημένους μου τόπους στην Ελλάδα-και ας μην έχω καμία καταγωγή από εκεί! Μου άρεσε πάρα πολύ και το blog σου και οι περιγραφές και από τα άλλα μέρη που έχεις κάνει. Όσον αφορά την περιγραφή σου για τη Μυτιλήνη, βρήκα εξαιρετικό το κλείσιμό σου με το θέμα των μεταναστών. Ας κάνουμε πραγματικά κάτι να απαλύνουμε τη δυστυχία αυτών των ανθρώπων.
Επιπλέον δράττομαι της ευκαιρίας να αναφέρω πως ειλικρινά στενοχωριέμαι να βλέπω τόπους όπως η Μυτιλήνη, η Σάμος ή η Κως να αποκτούν αρνητική διασημότητα εξαιτίας αυτού του θέματος με ταυτόχρονη μείωση της τουριστικής τους κίνησης. Για μένα αυτά τα μέρη θα έπρεπε να γίνουν τόποι αφύπνισης όλης της Ευρώπης...να σκύψει να δει που μπορεί να έκανε λάθη και να ξαναποκτήσει τον ανθρωπιστικό της πολιτισμό. Ας μην λοιπόν στεκόμαστε προκατειλημμένοι απέναντι σε αυτούς τους τόπους. Ένα ταξίδι σε αυτά τα νησιά πάντα έχει ενδιαφέρον και σίγουρα αυτά τα νησιά έχουν να δώσουν πολλά (ίσως και περισσότερα από άλλους τόπους στην Ελλάδα) τόσο στον απλό τουρίστα όσο και στον πιο υποψιασμένο ταξιδιώτη
Ευχαριστώ πολύ για τα όμορφα λόγια! Κάτι που πραγματικά με συγκίνησε στο νησί ήταν ότι οι κάτοικοι, παρά το γεγονός ότι πράγματι προβληματίζονται από την έλευση τόσο μεγάλου αριθμού μεταναστών καθημερινά, δεν είναι φανατισμένοι, προσπαθούν όσο μπορούν να βοηθήσουν και δεν περιθωριοποιούν αυτούς τους ανθρώπους. Πιστεύω ότι τώρα είναι που πρέπει να στηρίξουμε τους τόπους που υποδέχονται τους μετανάστες και να σταθούμε δίπλα τους. Με κάθε υπευθυνότητα έγραψα ότι δεν υπάρχει κίνδυνος, μόνο ανάγκη βοήθειας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.700
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom