3ήμερο στη "Ναυπακτία"

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Κανονίζω ένα 3ήμερο και θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θα πάω στη Ναύπακτο - ορεινή Ναυπακτία και θα ήθελα να μου προτείνετε που να μείνω. Όχι τόσο το ξενοδοχείο αλλά περισσότερο το μέρος. Ναύπακτο έχω ξαναπάει αλλά τώρα στο 3ήμερο θα πάω με σκοπό να εξερευνήσω και την ορεινή Ναυπακτία. Θέλω όλη τη μέρα να γυρίζω γύρω, γύρω να επισκεφτώ όσα περισσότερα μέρη μπορώ και το βράδυ να βγω για ένα χαλαρό ποτάκι. Δε με ενδιαφέρει να γίνεται χαμός. Η προφανής λύση είναι να έχω σαν ορμητήριο τη Ναύπακτο και να γυρίζω όλη τη μέρα ώστε το βράδυ να έχω επιλογές. Αν όμως μένω ας πούμε στην άνω χώρα υπάρχει καμία επιλογή για αυτό που ζητάω? Δε το συζητάω από ξενοδοχεία που είδα εννοείται πως θα προτιμούσα της άνω χώρας με το τζάκι τους και την ωραία θέα παρά τη Ναύπακτο. Αλλά δε θα ήθελα για ένα ποτό να οδηγώ μια ώρα το βράδυ. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

Ευχαριστώ
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Χαμος το βραδυ για ποτο δε θα γινεται σιγουρα στην ανω χωρα, αλλα για πιο χαλαρα πιστευω δε θα εχεις προβλημα. Απο τα χωρια της ορεινης ναυπακτιας η ανω χωρα εχει παντως τον περισσοτερο κοσμο. Κοιτα για διαμονη και στην κατω χωρα, υπαρχουν κατι ωραια σπιτακια με τζακι και θεα στην ανω χωρα. 5' με το αυτοκινητο η αποσταση.
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Έχει όμως κάποιο μέρος η άνω χώρα για να βγείς? Γιατί από περιγραφές που διαβάζω μόνο ταβέρνες βλέπω.
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Έχει όμως κάποιο μέρος η άνω χώρα για να βγείς? Γιατί από περιγραφές που διαβάζω μόνο ταβέρνες βλεπω
Έχει το μπαράκι του Νίκου του Σούζα, στο κέντρο του χωριού, στην αγορά. εκεί γίνεται .... τα βράδια. Στην μια άκρη της αγοράς είναι το Πανόραμα που έχει ποτό κλπ. και απ την άλλη μεριά της αγοράς έχει τα Καλούδια, πολυ ωραίο μαγαζί με καταπληκτικά γλυκα, χειροποίητα. Στο τέλος αυτού του δρόμου είναι το Crystal Mountain Hotel που επισης έχει ποτό κλπ.
Γενικά τα ΣΚ είναι γεμάτα τα ξενοδοχεία, αλλά δεν γίνεται το έλα να δεις, όπως σε άλλους προορισμούς.
Να πας στην Αμπελακιώτισσα, πολυ όμορφη διαδρομή. Εκεί υπάρχει και ένα μοναστήρι της Παναγίας, έχει και ένα ξενοδοχείο με πολυ ωραία θέα στην Τσεκούρα (βουνό), ειδικά όταν έχει καλό καιρό και κάθεσαι έξω. Γενικά όμως το χωριό αυτό είναι έρημο, όπως και πολλά άλλα χωρια εκεί γύρω.
Υπάρχει ενα ρέμα ο Κάκκαβος με πέτρινο τοξωτό γεφύρι, με σηματοδοτημένο μονοπάτι. Πρέπει, όμως, να ρωτήσεις τους ντόπιους αν βγαίνει αυτην την εποχή.
Αλλο ένα σηματοδοτημένο μονοπάτι, οδηγεί στην Τσούρνα. Αυτός είναι καταρράχτης, μικρός εννοείται. Υπάρχουν και άλλα μονοπάτια που οδηγουν σε διαδρομές που γίνονται οι καλοκαιρινοί αγώνες mountan bike.
Γενικά η φύση είναι πάρα πολυ όμορφη και παρθένα ακόμη από τις ορδές των τουριστών.
Αν ζητάς βαβούρα και έντονη βραδυνή ζωή, δεν θα την βρεις εκεί.
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.110
Αν θες κυρίως μπαράκια και να βγαίνεις βράδυ τότε η Ορεινή Ναυπακτία δεν είναι το κατάλληλο μέρος. Η Άνω Χώρα ακόμα και σε αργίες δεν έχει τρελή βαβούρα και να φανταστείς ήταν το χωριό με τον περισσότερο κόσμο. Σε άλλα χωριά είχε την απόλυτη ησυχία.
Στην 'Ανω Χώρα μπορείς να βρεις μερικές ταβερνούλες και μέρος να πιεις ένα ποτό χαλαρά.
Ωστόσο έχει απίστευτη φύση και γραφικούς ξενώνες σε λογικές τιμές, πολύ χαμηλότερες από παρόμοιους ξενώνες σε άλλα πιο τουριστικά μέρη της Ελλάδας.
Αν τελικά μείνεις εκεί "Το Κανναβέικο" είναι μια πολύ καλή επιλογή πέτρινου ξενώνα με θέα.
 

lefkal

Member
Μηνύματα
19
Likes
24
Δε θέλω βαβουρα θέλω μετά από μια γεμάτη μέρα ένα χαλαρό ποτό και όχι να κλειστώ στο ξενοδοχείο, οπότε μια χαρά από τις περιγραφές σας. Ευχαριστώ και για τις προτάσεις του τι να επισκεφτώ αν έχετε και κάτι άλλο να μου προτείνετε καλοδεχούμενο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom