Σουηδία 3ημερο Στοκχόλμη Μάρτιος 2018

Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Γεία σου,

Χρησιμοποιούσα κάρτα της Eurobank για όλες τισ αγόρες μου ( απο καφε μέχρι φαί και εισητηρία).
Για κάθε συνναλάγη είχα χρέωση 1 ευρώ.:(
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Γεία σου,

Χρησιμοποιούσα κάρτα της Eurobank για όλες τισ αγόρες μου ( απο καφε μέχρι φαί και εισητηρία).
Για κάθε συνναλάγη είχα χρέωση 1 ευρώ.:(
Δεν συμφέρει με τίποτα.....η εθνική έχει μόνο ένα τοίς εκατό επί του ποσού....τίποτα δηλαδή....αυτή θα χρησιμοποιήσω.....
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Καλησπερα. Πολυ ωραιο το ταξιδι σου (Σου ευχομαι και αλλα πολλα).

Θα ηθελα να ρωτησω εσενα και οσους ακομα εχουν επισκεφτει τη Στοκχολμη, ειχατε θεμα με εγκληματικοτητα.

Διαβαζω οτι ειναι πολυ εντονο το προβλημα λογω μεταναστευτικου και το βιωνουν και οι ταξιδιωτες. Αντιληφθηκατε κατι τετοιο στην αυρα της πολης?
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου !!!
Ουτέ κατα διάνοια δεν ενιωσα άπειλη ή κατι παρόμοιο.
Πρώτη φορα το ακούω, απο σένα.
ίσος να ύπαρχει κάποιο πρόβλημα σε κάποια υποβαθμισμένη συνοικία πολυ μακρία απο το κέντρο οπου θα έχει μεταναστές.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Στην σύντομη επίσκεψή μου πριν δυό χρόνια, τόσο στο κέντρο της πόλης όσο και στη περιοχή Sodermalm, είχα νοιώσει περισσότερο ασφαλής απ' ότι στο κέντρο της Αθήνας. :)
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Ευχαριστω Παιδια. Απλα διαβαζω διαφορα και καλο ειναι να τα διασταυρωνω με ανθρωπους που το εχουν ζησει απο κοντα.

Απο οτι καταλαβα στο κεντρο περισσοτερο κινδυνευουμε απο το κρυο παρα απο καποιον αλλον χαχαχα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.589
Likes
9.719
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
@nasos_traveler Καναμε ακριβως το ιδιο προγραμμα. Κλεισαμε εισιτηρια Σεπτεμβριο για Μαρτιο, 110 ευρω για 3 μερες. Αλλα εσυ πρεπει να πηγες αρχες Μαρτιου απ'οτι καταλαβα, εγω πηγα μεσα Μαρτιου και ειχε -10 αλλα με ηλιο.. Ηταν πολυ ωραια εμπειρια να βλεπεις το ναυαγιο του Vaasa σε ηλιολουστη μερα με ψοφοκρυο :haha::haha::haha:

Για την εγκληματικοτητα που αναφερθηκε πιο πανω, ουτε λογος στη Στοκχολμη.

Οσο για την καρτα τραπεζης, στην αρχη εψαχνα μανιωδως να αλλαξω χρηματα και δεν εβρισκα ανταλλακτηρια (έμενα σε φιλους Ελληνες 15 λεπτα απο το κεντρο). Εν τελει απο τα χρηματα που αλλαξα, χρησιμοποιησα τα 3/5 απο αυτα γιατι τα μισα απο τα μαγαζια/εστιατορια που μπηκαμε ηταν cash free, επιτρεποντουσαν συναλλαγες μονο με καρτα.. Κοινως, ειναι δυσκολο να αποφυγεις την χρηση της καρτας στις Σκανδιναβικες χωρες, αρα χρειαζεται μια ενημερωση απο την τραπεζα σχετικα με τις χρεωσεις.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
@nasos_traveler Καναμε ακριβως το ιδιο προγραμμα. Κλεισαμε εισιτηρια Σεπτεμβριο για Μαρτιο, 110 ευρω για 3 μερες. Αλλα εσυ πρεπει να πηγες αρχες Μαρτιου απ'οτι καταλαβα, εγω πηγα μεσα Μαρτιου και ειχε -10 αλλα με ηλιο.. Ηταν πολυ ωραια εμπειρια να βλεπεις το ναυαγιο του Vaasa σε ηλιολουστη μερα με ψοφοκρυο :haha::haha::haha:

Για την εγκληματικοτητα που αναφερθηκε πιο πανω, ουτε λογος στη Στοκχολμη.

Οσο για την καρτα τραπεζης, στην αρχη εψαχνα μανιωδως να αλλαξω χρηματα και δεν εβρισκα ανταλλακτηρια (έμενα σε φιλους Ελληνες 15 λεπτα απο το κεντρο). Εν τελει απο τα χρηματα που αλλαξα, χρησιμοποιησα τα 3/5 απο αυτα γιατι τα μισα απο τα μαγαζια/εστιατορια που μπηκαμε ηταν cash free, επιτρεποντουσαν συναλλαγες μονο με καρτα.. Κοινως, ειναι δυσκολο να αποφυγεις την χρηση της καρτας στις Σκανδιναβικες χωρες, αρα χρειαζεται μια ενημερωση απο την τραπεζα σχετικα με τις χρεωσεις.
Ναι όντως εγώ πήγα αρχές Μαρτίου. Εμπειρικά πλέον δεν ξαναπατάω σε ανταλακτήρια. Απλος για 3 μέρες βγάζεις γύρω στα 100 ευρω σε τοπικό νόμισμα απο ΑΤΜ. Και ναι στην Σουηδία παίζει πολυ η κάρτα.
Ελπίζω να περάσατε κάλα !!!
 

Saefmar

Member
Μηνύματα
48
Likes
56
Παιδια Μολις γυρισα απο 6μερο ταξιδι στη Στοκχολμη.

Τι να πω? δεν πιστευα οτι θα μεινω τοσο ευχαριστημενος. Γυρισα στο λαπτοπ της δουλειας και ειδα τη Gamla stan που ειχα βαλει εξωφυλλο και πονεσε η καρδια μου χαχα.

Παντα μετα απο ταξιδι ειναι δυσκολο. Συνεχιζουμε μεχρι το επομενο.

Καλημερα σε ολους και καλες γιορτες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλές γιορτές και σε σένα :icon_biggrin:
Εμείς δεν θα δούμε καμιά φωτογραφία από την χειμωνιάτικη Στοκχόλμη; :icon_wink:
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Παιδια Μολις γυρισα απο 6μερο ταξιδι στη Στοκχολμη.

Τι να πω? δεν πιστευα οτι θα μεινω τοσο ευχαριστημενος. Γυρισα στο λαπτοπ της δουλειας και ειδα τη Gamla stan που ειχα βαλει εξωφυλλο και πονεσε η καρδια μου χαχα.

Παντα μετα απο ταξιδι ειναι δυσκολο. Συνεχιζουμε μεχρι το επομενο.

Καλημερα σε ολους και καλες γιορτες.
Χαίρομαι που το ταξίδι σου ήταν τέλειο !!!!!
Καλές γιόρτες και σε σένα ( αν μπορείς ανέβασε καμία φωτο να νοσταλγίσουμε λιγο ...!!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom